Yurtdışı Sitelerinden Alışveriş - Soru&Cevap
Information 
Aşağıda, Gümrükler Genel Müdürlüğünün web sitesinden alınmış ve özellikle biz geleneksel tıraş severleri ilgilendiren başlıklar öncelikli olmak üzere, bilmemiz gereken hususlar, soru cevap şeklinde sıralanmıştır. Müdürlük, bu yazıyı 19 Temmuz 2013 tarihinde yayınlanmıştır ve bugün itibariyle halen bu metin yayındadır. İlerleyen zamanlarda mevzuatta değişikliğe gidilebilir ve bilgiler farklılık gösterebilir. Ben tüm metni paylaşmaktansa, sadece bizi ilgilendiren kısımları burada paylaştım, faydalı olması dileğiyle…

Exclamation Uyarı: Bu paylaşım, Gümrükler Genel Müdürlüğü'nün resmi web sitesinden alınmış olup, bilgilendirme amaçlı burada paylaşılmıştır. Bilgiler kesin olmayabilir veya zamanla güncelliğini yitirebilir. Bu paylaşımdan yola çıkarak atacağınız adımlar kendi sorumluluğunuzdadır. Herhangi bir işlemde bulunmadan önce ilgili müdürlüğün resmi iletişim organlarından bilgi almanız ve öyle hareket etmeniz önemle tavsiye edilir.

Posta ve Hızlı Kargo Muafiyetleri
19 Temmuz 2013 Cuma
Kaynak: http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-soru...afiyetleri

Soru: Posta/hızlı kargo eşyası için muafiyetin kapsamı nedir?

Cevap: Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 75 Avro’yu geçmeyen eşya önemli değeri olmayan eşya olarak kabul edilmekte ve muafiyet tanınmaktadır.

Soru: Vergileri ödenmek suretiyle posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya nedir?

Cevap: Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve maktu vergi oranı uygulanacaktır.

Söz konusu vergi oranları eşyanın;
  • AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18
  • Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20
olarak uygulanmaktadır.

Söz konusu eşyanın;
  • Yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi,
  • Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,
  • Diplomatik eşya ve yolcu eşyası hariç olmak üzere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi, gerekmektedir.
Söz konusu eşyanın vergilendirilmesinde, eşya kıymetinden önemli değeri olmayan eşyaya ilişkin olan 75 Avro mahsup edilmeyecektir.

Soru: Posta/hızlı kargo yoluyla gönderilen eşyanın tek başına kıymetinin 1500 Avro'yu aşması halinde ne işlem yapılır?

Cevap: Söz konusu eşyaya yürürlükte olan ithalat vergilerine ilişkin oranlar uygulanacaktır.

Soru: Kozmetik ürünlerinin posta/hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün müdür?

Cevap: Hayır, 30.03.2005 tarihli ve 25771 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5324 sayılı Kozmetik Kanununun ikinci maddesiyle kapsamı belirlenmiş olan kozmetik ürünlerinin muaf olarak posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.

30.03.2005 tarihli ve 25771 sayılı Resmi Gazete\de yayımlanan 5324 sayılı Kozmetik Kanununu Adlı Kullanıcıdan Alıntı:MADDE 2. — Bu Kanun, insan vücudunun epiderma, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlar gibi değişik dış kısımlarına, dişlere ve ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek ve/veya vücut kokularını düzeltmek ve/veya korumak veya iyi bir durumda tutmak olan bütün preparatları veya maddeleri kapsar.

Soru: Hediyelik eşya muafiyeti, posta/hızlı kargo yoluyla gelen eşya için dikkate alınmakta mıdır?

Cevap: Hayır, yolcu beraberi 430 Avro'luk hediyelik eşya limiti, posta yolu ile getirilen eşya için söz konusu değildir.

Soru: Posta/hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesi neye göre yapılır? Kargo ücreti dikkate alınır mı?

Cevap: Posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesinde, kargo ücreti dikkate alınmayacak, ayrıca aynı gönderici tarafından Türkiye’deki bir alıcı adına gönderilen aynı konşimento muhteviyatı gönderiler bir bütün teşkil ederek tamamının kıymeti birlikte dikkate alınacaktır.

Soru: Bakanlığınızca vergi dışında bir ücret talep edilmekte midir?

Cevap: Hayır. Bakanlığımızca sadece vergi tahsilatı yapılmaktadır. Taşımacılık,  depolama veya diğer hizmetlere ilişkin ilave ücretler için taşımacılığı gerçekleştiren firmaya başvurulması gerekmektedir.

Soru: Hızlı kargo firmalarınca ek bir ücret talep edilebilir mi?

Cevap: Bu tür firmaların müşavirlik hizmetleri, ordino, terminal, vb. isimler altında ücret talep etmesi mümkün bulunmamaktadır.

Ayrıca, bu firmalar 75 Avro altında bulunan eşya ve numunelerde hiçbir eşyadan, 75-1500 Avro arasında bulunan eşyadan ise gönderinin geldiğine dair bildirimin alıcıya yapıldığı tarihten itibaren ilk 3 gün için ardiye ücreti alamamaktadırlar.

Soru: Yurtdışından gelen gönderimin vergisini ödemek için gümrük idaresine gelmem gerekiyor mu?

Cevap: Gelen gönderinin kıymetinin 75-1500 Avro arasında olması ve ticari nitelik taşımaması halinde tahsil edilecek tek ve maktu vergiye ilişkin olarak posta idaresi ve hızlı kargo firmaları alıcıya bilgi vermekte olup vergilerin ödeneceğinin alıcı tarafından kabul edilmesi halinde gönderi alıcının kapısında teslim edilirken vergi tahsil edilmektedir.

Yukarıda kıymet limiti belirtilen eşyanın ticari nitelik taşıması veya eşya kıymetinin 1500 Avro üzerinde olması durumunda ise ithalat mevzuatı hükümleri uygulanmakta olup gümrük işlemleri için ilgili gümrüğe müracaat gerekmektedir.

Soru: Bakanlığınızca vergi dışında bir ücret talep edilmekte midir?

Cevap: Hayır. Bakanlığımızca sadece vergi tahsilatı yapılmaktadır. Taşımacılık,  depolama veya diğer hizmetlere ilişkin ilave ücretler için taşımacılığı gerçekleştiren firmaya başvurulması gerekmektedir.

Soru: Hızlı kargo firmalarınca ek bir ücret talep edilebilir mi?

Cevap: Bu tür firmaların müşavirlik hizmetleri, ordino, terminal, vb. isimler altında ücret talep etmesi mümkün bulunmamaktadır.

Ayrıca, bu firmalar 75 Avro altında bulunan eşya ve numunelerde hiçbir eşyadan, 75-1500 Avro arasında bulunan eşyadan ise gönderinin geldiğine dair bildirimin alıcıya yapıldığı tarihten itibaren ilk 3 gün için ardiye ücreti alamamaktadırlar.

Soru: Kanuni dayanak nedir?

Cevap: 4458 sayılı Gümrük Kanunun 167 nci maddesi, 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki "4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararın 45,62 ve  63 üncü maddeleri, 24/03/2014 tarihli ve 2014/7 sayılı Genelge.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Elinize saglik tesekkurler

Özellikle yeni başlayan arkadaşlar için oldukça faydalı olacaktır. Teşekkürler komşum.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Arkadaşlar kolay gelsin. Gifts and care sitesinden traş fırçası almak istiyorum. Ancak ürünün fiyatı 75€ dan fazla olduğu için, paketin üstüne daha düşük bir bedel yazmalarını rica ettim.
Şöyle bir cevap geldi :
Thank you so much for your email. Regarding the value of the package, if we send it via Postal Service, it is not necessary to enclose the invoice . Please, select Postal Service when placing the order.
Hope it helps you and should you have any queries, do not hesitate in contacting us.

Bu metni tam olarak tercüme edebilecek var mı? Ne yapmam gerekiyor?
Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
(02/11/2015, Saat: 16:37)cavuscavus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar kolay gelsin. Gifts and care sitesinden traş fırçası almak istiyorum. Ancak ürünün fiyatı 75€ dan fazla olduğu için, paketin üstüne daha düşük bir bedel yazmalarını rica ettim.
Şöyle bir cevap geldi :
Thank you so much for your email. Regarding the value of the package, if we send it via Postal Service, it is not necessary to enclose the invoice . Please, select Postal Service when placing the order.
Hope it helps you and should you have any queries, do not hesitate in contacting us.

Bu metni tam olarak tercüme edebilecek var mı? Ne yapmam gerekiyor?
Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

G&C zaten kutu üzerine fiyat yazmıyor. Onlar gönderdikleri mailde de zaten postayla gönderiyoruz, gönderiye fatura eklemiyoruz diye yazmışlar.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Cevabınız için teşekkür ederim.
Kanunen kozmetik ürünlerinin (ki tıraş ürünlerinin bazıları ya da hepsi bu kapsama giriyor) ticari alımlar hariç ithal edilmesi yasak diye biliyorum. Ancak, zaman zaman riski göze alarak benim veya çevremdeki arkadaşlarımın tamamen bireysel kullanım için yurt dışından getirttiği tıraş ürünleri gümrükten geçti. Kanunen yasak olduğu halde bu ürünler (tıraş makinesi, jilet, sabun vs.) nasıl gümrükten geçiyor? Görevliler her şeyi kontrol etmiyor mu veya göz mü yumuyorlar? Tabi bu sizleri yanıltmasın. Alınan her şey gümrükten geçecek diye bir şey yok. Sanırım forumda bununla ilgili bir başlık ya da bilgilendirme bölümü var. Ben sadece küçük bir hatırlatma yapmak ve bu konuda yeni olanların dikkatini çekmek istedim.
(02/11/2015, Saat: 17:26)ms_1907 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kanunen kozmetik ürünlerinin (ki tıraş ürünlerinin bazıları ya da hepsi bu kapsama giriyor) ticari alımlar hariç ithal edilmesi yasak diye biliyorum. Ancak, zaman zaman riski göze alarak benim veya çevremdeki arkadaşlarımın tamamen bireysel kullanım için yurt dışından getirttiği tıraş ürünleri gümrükten geçti. Kanunen yasak olduğu halde bu ürünler (tıraş makinesi, jilet, sabun vs.) nasıl gümrükten geçiyor? Görevliler her şeyi kontrol etmiyor mu veya göz mü yumuyorlar? Tabi bu sizleri yanıltmasın. Alınan her şey gümrükten geçecek diye bir şey yok. Sanırım forumda bununla ilgili bir başlık ya da bilgilendirme bölümü var. Ben sadece küçük bir hatırlatma yapmak ve bu konuda yeni olanların dikkatini çekmek istedim.

Öncelikle tıraş makinesi, tıraş fırçası ve benzeri ürünler kozmetik yasağına tabi değil. Çünkü kozmetik ürünler değiller. Aynı şey hanımların makyaj fırçaları için de geçerli. Yasak olan ürünler sabun, krem, jel gibi sarf malzemeleri.

Yasak ürünler konusuna gelirsek, paketler %100 kontrol edilmiyor. Edilenlerde de gümrük memurunun moduna çok bağlı. Benim bir paketim bir defa takıldı geri gitti. Tekrar yollattım aynen geldi. Yani bu iş biraz şans işi arkadaşlar.

Konu burada tartışılıyor: http://www.geltir.com/thread-4270.html
Bilgilendirme için teşekkürler @cihankeskin üstadım. Evet çok haklısınız. Daha önce örneğin feather jilet (sanırım bu sarf malzemesi sınıfına girer) aldım ebay.com 'dan. Sorunsuz geldi. Ben de zaten bu tutarsızlığa dikkat çekmek istemiştim. Ne diyelim, yurt dışından ürün alacaklara bol şanslar...
(02/11/2015, Saat: 17:49)ms_1907 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bilgilendirme için teşekkürler @cihankeskin üstadım. Evet çok haklısınız. Daha önce örneğin feather jilet (sanırım bu sarf malzemesi sınıfına girer) aldım ebay.com 'dan. Sorunsuz geldi. Ben de zaten bu tutarsızlığa dikkat çekmek istemiştim. Ne diyelim, yurt dışından ürün alacaklara bol şanslar...

Jilet de sarf malzemesi sınıfına girmiyor. Organik, bozulabilen, kimyasal içeriği bulunan ürünler diyelim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kargo Takibi / Yurtdışı / Yurtiçi / PTT ihtilaf 972 856,514 16/12/2022, Saat: 19:35
Son Yorum: ayçiçeği
  Rusya Tuapse'de alışveriş maserati2303 7 3,890 12/01/2022, Saat: 11:13
Son Yorum: Southwestern
  Güvenilir Alışveriş Siteleri ohtararan 75 95,700 20/09/2021, Saat: 17:06
Son Yorum: Bakkal
  Amazon gift card kullanımı hk. soru EmrahEray 1 1,789 16/02/2021, Saat: 12:13
Son Yorum: EmrahEray
  Amerika ve Kanada internet alışveriş siteleri Soner 9 6,202 04/10/2020, Saat: 02:26
Son Yorum: onurcakmak
  Fransa Alışveriş hidalgo 11 8,700 13/07/2020, Saat: 00:43
Son Yorum: seydibaba
  İtalya'da Alışveriş Yapılacak Yerler ahmet67 26 15,687 06/12/2019, Saat: 23:01
Son Yorum: Jonas
  Yerli Sitelerden Yurtdışı Alışverişi mustbe 5 4,307 03/12/2019, Saat: 11:29
Son Yorum: 3RD1
  Ürdün alışveriş astana71 3 2,569 03/11/2019, Saat: 22:31
Son Yorum: Jonka
  Danimarka Alışveriş oozturk 5 3,673 28/10/2019, Saat: 22:26
Son Yorum: Soner

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: