Tıraş Fırçasının Tıraşa Etkisi ..
Uzun yıllardır fırça, tıraş aleti gibi kalıcı ekipmanları kullanan, bunları pek değiştirmeyen biriyim. Denemelerim daha çok jilet ve tıraş kremleriyle olur, sabunlarla özellikle de arko ile pek barışık değilimdir, zira arkonun görüntüde çok iyi olan köpüğünün uygulamadaki etkisinin ne ölçüde olduğu camiamızda bilinen bir şeydir.

Sabunlara karşı ön yargım Tabac'ı kullanınca bitti. Koruyuculuğu ve köpüğünü anlatmama gerek yok.

Elimde bulunan, pek de kullanmadığım Wilkinson Sword Porsuk fırçayı geçen hafta ilk kez arko sabun ile kullandım. İlk kullanışımdaki rahatlığı görünce diğer tıraşlarımı "WS Fırça+Arko sabun" ile olmaya başladım. Dün gece 9. tıraşımı oldum, o beğenmediğim arkonun tahriş ve yanmalarından eser yok! Köpük yapma ve yüze uygulamada domuz fırçaların performansı yok tabi ki, ama özellikle cilde etkisine çok şaşırdım. Ben ki domuz fırça + arko ikilisini kullandığımda tıraşa harcadığım süre kadar bir de yanma ve tahrişleri gidermeye harcardım.

WS fırçanın GELTİR'de şöhreti pek de iyi olmamasına rağmen bende iyi bir etki yapması ilginç. Yıllardır kullanılan Temizel domuz fırçanın cildi yormasına bağlıyorum ..
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz!" [Konfüçyüs]
üstadım yazdıklarınızı bir kaç kez okudum, gelişi güzel de değil, anlamaya çalışarak.
ancak fırçayı mı övdünüz, arko sabunu mu tabac sabunu mu? o kısımlar sanki pek açıklayıcı değil

Saygılarımla
(01/07/2015, Saat: 11:39)Naci Erdem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Uzun yıllardır fırça, tıraş aleti gibi kalıcı ekipmanları kullanan, bunları pek değiştirmeyen biriyim. Denemelerim daha çok jilet ve tıraş kremleriyle olur, sabunlarla özellikle de arko ile pek barışık değilimdir, zira arkonun görüntüde çok iyi olan köpüğünün uygulamadaki etkisinin ne ölçüde olduğu camiamızda bilinen bir şeydir.

Sabunlara karşı ön yargım Tabac'ı kullanınca bitti. Koruyuculuğu ve köpüğünü anlatmama gerek yok.

Elimde bulunan, pek de kullanmadığım Wilkinson Sword Porsuk fırçayı geçen hafta ilk kez arko sabun ile kullandım. İlk kullanışımdaki rahatlığı görünce diğer tıraşlarımı "WS Fırça+Arko sabun" ile olmaya başladım. Dün gece 9. tıraşımı oldum, o beğenmediğim arkonun tahriş ve yanmalarından eser yok! Köpük yapma ve yüze uygulamada domuz fırçaların performansı yok tabi ki, ama özellikle cilde etkisine çok şaşırdım. Ben ki domuz fırça + arko ikilisini kullandığımda tıraşa harcadığım süre kadar bir de yanma ve tahrişleri gidermeye harcardım.

WS fırçanın GELTİR'de şöhreti pek de iyi olmamasına rağmen bende iyi bir etki yapması ilginç. Yıllardır kullanılan Temizel domuz fırçanın cildi yormasına bağlıyorum ..

Üstadım, anlatmaya çalıştığım şey domuz ve porsuk fırçaların aynı sabundaki değişik etkileridir.. Ne Arko'yu övüyorum ne de Tabac'ı anlatıyorum. WS Porsuk fırça arko sabunda cildimi yorucu bir etki yapmamıştır, Domuz fırçanın 3-4 dakikaya varan yüze köpük uygulamada ne kadar zorlama yarattığını şimdi anlıyorum, aynı sürede arko sabunu uyguladığımda olanları anlatıyorum Smile
tamam aslında doğru anlamışım Smile
ben kartuş kullanan biriyim. DE aletlerle biraz ilgilendim, hatta forumdan önce de ilgilendim, ama son durumda tıraş öncesi hazırlığın köpüğün önemini anladım ve kartuş ile çok daha rahat sorunsuz tıraşlar çıkardım.
domuz fırça... tamam saygı duyarım... ama madem fırça ile ilgileniyorsunuz o halde bir de silvertipi konuşalım üstadım. hiç silvertip kullandınız mı?
çünkü forumda gözlemlediğim kadarıyla bir çok insan, fırça tahrişinden habersiz sanki. silvertip kullananlar özellikle... fırça nasılsa yumuşak diye bastırdıkça bastırıyor. kullandığımız fırçalar tahriş nedeni. köpük deyip geçmemeliyiz. madem wilkinson kullandınız ve memnun kaldınız, ki ben o fırçayı 4 sene kullandım şimdi silvertip aldım babama hediye ettim; size silvertip fırçalar ile ilgilenmenizi tavsiye edeceğim. tabi sizi tanımıyorum, eğer kullanıyorsanız kusura bakmayın lütfen
(01/07/2015, Saat: 12:18)m y r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: tamam aslında doğru anlamışım Smile
ben kartuş kullanan biriyim. DE aletlerle biraz ilgilendim, hatta forumdan önce de ilgilendim, ama son durumda tıraş öncesi hazırlığın köpüğün önemini anladım ve kartuş ile çok daha rahat sorunsuz tıraşlar çıkardım.
domuz fırça... tamam saygı duyarım... ama madem fırça ile ilgileniyorsunuz o halde bir de silvertipi konuşalım üstadım. hiç silvertip kullandınız mı?
Silver tip kullanmadım, uzun yıllardır Temizel domuz'un dışında elimdeki diğer fırça olan WS Porsuk var ve benim tıraş deposu olan kutuda durmaktaydı, yani anlayacağınız yalnızca 2 adet fırçam var. Neden olduğunu bilmiyorum ama hep Temizel domuzu kullanırım, yani kullanırdım! Smile Smile
Cilt ve sakal yapımdan dolayı tıraş kremleri ve jiletler üzerine yoğunlaştım çok uzun zamandır...
Ama şu an İMPA TİCARET'in sayfasında fırçaları incelemekteyim.. Özellikle de öneriniz üzerine silver tipi inceleyeceğim...
üstadım,
ben de nacizane uzun zaman kendi çapımda araştırmalar yaptım ve son durumda şunu gördüm ki, tıraş öncesi hazırlık, sakalların iyi yumuşatılması tıraşa hazır hale getirilmesi çok önemli. sonrasında insan kör jiletle bile tıraş olabiliyor. silvertip fırçalar güzeller ama pahalıllar. forumdaki arkadaşlarımızın tipsoft fırçaları var. hem hesaplı hem de piyasaki dev firmalarla ciddi ciddi kapışacak kalitede. onlardan bir tane temin etmenizi nacizane tavsiye ederim.

fırça iyi olunca, arko sabun da güzel, kartuş da güzel...
Benim naçizane fikrimde şöyle; Fırçalar ve özellikle domuz kılı olanlar ne kadar çok kullanılırsa o kadar çok verimli oluyor. Bunu kılların çatlamasına bağlıyorum. Öte yandan porsuk kılı olanlar ise ilk kullanımdan itibaren verimli oluyor. Sentetik hiç kullanmadım o nedenle hiç bir fikrim yok.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
(02/07/2015, Saat: 14:48)korgunv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Öte yandan porsuk kılı olanlar ise ilk kullanımdan itibaren verimli oluyor.

Porsuk kılıda kullandıkça açılıyor komşum. İlk kullanımda verimli olmuyorlar.
Domuz kılındaki çatlama çıplak gözle çok kolay gözlemlenebiliyor. Porsuk fırçalarıma birde büyüteç ile bakayım. Bu arada benim yorumum fırçanın yüzümüze tahriş yapma etkisi üzerine idi. Bu nedenle uzun süre kullanılan domuz fırçaların uçları çatladığı için yenilerine göre daha konforlu olduğunu söylemeye çalıştım.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Frank Shaving Manchurian Pure Badger Tıraş Fırçası İncelemesi ArdıçKatranı 32 27,552 08/09/2021, Saat: 16:59
Son Yorum: yigit
  Vie-Long Epsilon Tıraş Fırçaları adamentium 38 43,703 07/09/2020, Saat: 10:41
Son Yorum: marv
  Yaqi Porsuk Kılı Tıraş Fırçası shaving61 114 75,279 13/08/2020, Saat: 16:05
Son Yorum: Lord Sparhawk
  THATER TIRAŞ FIRÇALARI impaticaret 59 50,176 14/07/2020, Saat: 10:43
Son Yorum: trooper_gs
Information Porsuk Kılı Tıraş Fırçalarının Temizliği papazerigi 51 51,769 14/06/2020, Saat: 00:24
Son Yorum: cavekid
  Pardus Handcraft Tıraş Fircaları Defilesi GartBnx 251 187,984 18/04/2020, Saat: 16:27
Son Yorum: rating
  Tıraş Fırçaları Ölçü Listesi GartBnx 6 11,964 16/04/2020, Saat: 12:57
Son Yorum: Benzodiazepin
  Mühle nom Porsuk Kılı Tıraş Fırçası pundoe 7 6,644 28/07/2019, Saat: 13:01
Son Yorum: Ekber
  Vigshaving Pure Badger Porsuk Kılı Tıraş Fırçası Legend 10 6,728 02/05/2019, Saat: 00:19
Son Yorum: Legend
  Vigshaving 26 mm Finest Porsuk Kılı Tıraş Fırçası jesusfear 185 122,380 08/04/2019, Saat: 23:50
Son Yorum: Legend

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: