En Son Ne Aldınız ?
tek kelime muthis
@strath komşum resmen evrim geçirmiş çelik Rolleyes
"Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir."
"Nikola Tesla"

Satılık ilanım;

http://geltir.com/thread-6891.html
simdi aklima geldi acaba kesiyormu?
@ts9funk

Adam üzerinde baya çalışıyor komşum, ben videoyu izleyeli baya oldu şimdi tekrar bakmaya üşendim ama yanlış hatırlamıyorsam 2-3 gün uğraşıyor. Zımpara işini elle yapıyor falan yani baya zaman veriyor fakat sonuç şahane Smile

@ayha-al

Komşum kesiyordan kastınız nedir? İşlemler arasında çeliği kesmek gibi bir şey yok, kağıt zımparalar, cilalar ve pastalar ile temizlik ve parlatma işini yapıyor sadece.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

ben eski usturalardan tam istedigim gibi faydalanamiyorum. onun icin boyle sordum
Kesiyor mu derken usturanın kesebilme yetisinin var olup olmadığını soruyor sanki ayha-al @straht
www.BarbarosRazors.com

evet goruntu guzel ancak sakali kesiyormu?
(08/05/2015, Saat: 01:32)ayha-al Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ben eski usturalardan tam istedigim gibi faydalanamiyorum. onun icin boyle sordum

Benim bu kadar olmasada kozmetik yönden bu duruma yakın bir usturam vardı temizlendikten ve bilendikten sonra rotasyonda yerini aldı, tıraşında hiç bir sıkıntı yok çok güzel tıraşlar vermekte. Olayın teorik kısmı hakkında Lord Sparhawk üstat daha kesin açıklamalar yapacaktır ama ben bildiğim kadarıyla anlatıyım. Usturaların sırt kalınlığının bıçağın eniyle belli bir oran içersinde olması gerekiyor çünkü kesici ağızın alacağı açı ve usturanın etkinliği bu orana bağlı. Bu oran yanlış hatırlamıyorsam 3.5 : 1 yani bıçağın eni sırt kalınlığının 3.5 katı olmalı. Ebay veya çeşitli sitelerde satılan ikinci el usturaların fotoğraflarda parıl parıl parlamalarına pek aldanmamak lazım çünkü işgüzar satıcılar sağdan soldan buldukları bitik durumdaki usturaları (bıçağında çatlak veya kırık olan, fazla veya yanlış bilenmekten geometrisi değişmiş) çeşitli tekniklerle bu kusurlardan arındırıp, bir güzel parlatıp satabiliyor. Bıçaktaki kırığı gizlemek için bıçağı iyice aşındırılan usturanın geometrisi haliyle şaşıyor ve tıraş performansını kötü yönde etkiliyor. Elinizdeki usturalar bu tip usturalarsa böyle bir sıkıntınız olabilir. Bir de ikinci bir ihtimal elinizdeki usturaların en başından üretilirken kalitesiz olma ihtimalleri, elinizdeki usturaların markalarını bilmiyorum fakat her ustura yapımcısı iyi olacak her klasik ustura şahane olacak diye bir kaide yok. Bilindik ve kaliteli markalardan şaşmadığınız sürece bir sıkıntı olmayacaktır.

(08/05/2015, Saat: 01:45)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kesiyor mu derken usturanın kesebilme yetisinin var olup olmadığını soruyor sanki ayha-al @straht

Evet öyleymiş, ben yanlış anlamışım Smile Teşekkürler
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

(08/05/2015, Saat: 02:34)Straht Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim bu kadar olmasada kozmetik yönden bu duruma yakın bir usturam vardı temizlendikten ve bilendikten sonra rotasyonda yerini aldı, tıraşında hiç bir sıkıntı yok çok güzel tıraşlar vermekte. Olayın teorik kısmı hakkında Lord Sparhawk üstat daha kesin açıklamalar yapacaktır ama ben bildiğim kadarıyla anlatıyım. Usturaların sırt kalınlığının bıçağın eniyle belli bir oran içersinde olması gerekiyor çünkü kesici ağızın alacağı açı ve usturanın etkinliği bu orana bağlı. Bu oran yanlış hatırlamıyorsam 3.5 : 1 yani bıçağın eni sırt kalınlığının 3.5 katı olmalı. Ebay veya çeşitli sitelerde satılan ikinci el usturaların fotoğraflarda parıl parıl parlamalarına pek aldanmamak lazım çünkü işgüzar satıcılar sağdan soldan buldukları bitik durumdaki usturaları (bıçağında çatlak veya kırık olan, fazla veya yanlış bilenmekten geometrisi değişmiş) çeşitli tekniklerle bu kusurlardan arındırıp, bir güzel parlatıp satabiliyor. Bıçaktaki kırığı gizlemek için bıçağı iyice aşındırılan usturanın geometrisi haliyle şaşıyor ve tıraş performansını kötü yönde etkiliyor. Elinizdeki usturalar bu tip usturalarsa böyle bir sıkıntınız olabilir. Bir de ikinci bir ihtimal elinizdeki usturaların en başından üretilirken kalitesiz olma ihtimalleri, elinizdeki usturaların markalarını bilmiyorum fakat her ustura yapımcısı iyi olacak her klasik ustura şahane olacak diye bir kaide yok. Bilindik ve kaliteli markalardan şaşmadığınız sürece bir sıkıntı olmayacaktır.

Evet öyleymiş, ben yanlış anlamışım Smile Teşekkürler

evet bu yorumunuza katiliyorum. tecrube ile sabit

onun icin sifir tercih ediyorum artik.

biriken 2. el usturalara bir formul dusunuyorum.
@Straht komşum güzel anlatmış zaten. Çelik ne kadar kararmis ve paslı da olsa iyi bilenirse tıraş eder. Burda önemli nokta Straht in dediği ve benim ağız acısı olarak bahsettigim oranın çok bozulmamış olmasıdır. Sırt kalinliginin ustura ölçüsüne mm cinsinden bölümü 1:4 oranı en idealidir. Bu orandan hesaplanan ağız acısı ise 17° de ideal ağız acısı olarak kabul edilir. 16-18° arası kabul edilir ölçülerdir. Yanlış bileme sırtı çok asindirdigi için zaman içinde bu oran ve dolayısıyla ağız açısı düşer. Bu durumda ya sirta bir kaç kat elektrik bandı yapistirarak ve ya oran tekrar eski haline gelene kadar kaba taşlarda bileme yapılması gerekir. Usturanin durumu çok kötüyse restore edilirken tekrar taslanarak sırt ve ağız arasındaki oransizlik giderilir. Kozmetik kusurlarin tıraşa bir etkisi yoktur yani. Cok eski kapkara olmuş Sheffield ustiralar kullandım yeni usturalar kadar güzel tıraş ediyorlardi komşum.

Ustura da çelik kalitesi çok önemlidir. Celik kaliteliyse en kötü durumdaki ustura bile tekrar tıraş eder hale gelir
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: