Günün Tıraşı (SOTD)
@Aleksey in usturası keskin
Kesik yerleri, kontrol sorunu ve bastırma olduğuna işaret ediyor
Aleksey sakalı kesmeye değil usturayı daima yatay tutup doğrusal hareketlerle kaydırmaya odaklanın
Atlanan sakalları tekrar tutmak için açıyı dikleştirmeyin,bir yerden fazla geçmeyin

(02/02/2015, Saat: 02:49)asymptote Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çelik ustura ile kesikli tıraş olmayı nasıl başardın? Smile Usturaya elinin hiç alışık olmadığı belli oluyor.. Wink

DE benim cildimi daha bir yoruyor. Çelik ustura, kartuştan sonra en konforlu tıraşı sağlıyor.

Jilet biraz daha batıcı ve kazıyıcı olabiliyor bazen
DE ve jilet kombinasyonları uygunluğu çelik usturaya rakip olabilir

(02/02/2015, Saat: 02:50)Aleksey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Solağım zaten bende sağ sıkıntı genelde ama biraz daha video izlemem lazım tutuş ve temel hareketler ile ilgili. Gözlük takıyorum, ordan yüzü gerdirme konusunda sıkıntı yaşadım. Ern ile tıraş olduğum bölgelerde kesik yok denecek kadar az, haftaya tekrar deneyeceğim.

Kesiklere hemen duştan sonra bastım madecassol-bepanthen karışımını. Smile

(02/02/2015, Saat: 02:59)mavi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ÇUS'a hazırlananlara forum yönetici kulislerinden aldığım bilgiler: Smile

1) Başvurularda DE ile tıraş videosu çekme şartı getirilecekmiş.Smile DE tıraş tekniği doğru olanlar ve tıraşta tariş yaşamayanların başvurusu kabul edilecekmiş.
2) Sınav bu dönemden itibaren klasik usulde yazılı ve forum yönetici üyelerinin önünde ÇU ile tıraş uygulaması olmak üzere iki aşamada gerçekleşecekmiş. ÇU ile tıraş videosu çekenler forum yönetici üyelerinin önünde tıraştan muaf tutulacakmış.

Aldığım bilgiler duyum olmakla beraber resmi nitelik taşımaz.Wink

@mavi,CUŞ'a dekan arıyordum bulduk galiba Smile
  • HTGAM Synergy 'Cavendish' sabun
  • Tipsoft finest fırça
  • Custom 13/16 near wedge ustura
  • Skin Bracer AS losyon
Usturanın uç kısmı ilk başta görenleri ürkütse de dikkatli kullanımda en zorlu noktaları çok basit hareketlerle kesebilmemi sağlıyor. Eğe çeliği çok yumuşak ve keskin bir ağız aldı. Sıfır tahriş ile iki perde de sinek kaydı. Usturanın ağırlığı, dengesi çok iyi. Momentumu yüksek olunca yatık sakalları bile zorlanmadan kesiyor.
P.S. Yeni başlayan arkadaşlara önermiyorum, sonra yok benim kulağım gitti, burnum gitti olmasın.
6t1rg8.jpg
Herkese iyi haftalar.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
@Chinaski,Sıhhatler olsun,hayırlı olsun
Mini satır gibi duruyor
The Ear Killer (:
Usturayı ne zaman tanıtacaksınız
@ihtilaf üstat adını siz koymus oldunuz. Mini satır gerçekten de ama en baştan kendi sistemimle biledim ve tam hayal ettiğim gibi mükemmel bir tıraş verdi. Tanıtma kısmını eğe çeliği konusunun altına yaparım sanırım.
(02/02/2015, Saat: 11:31)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ihtilaf üstat adını siz koymus oldunuz. Mini satır gerçekten de ama en baştan kendi sistemimle biledim ve tam hayal ettiğim gibi mükemmel bir tıraş verdi. Tanıtma kısmını eğe çeliği konusunun altına yaparım sanırım.

Sharp Edge kadar keskin oldu mu ?
Eğe çeliğinin diğer ustura çeliklerden farkı nedir ?
Daha yumuşak kırılgan? ,kolay ağız tutuyor mu ?
(02/02/2015, Saat: 11:36)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sharp Edge kadar keskin oldu mu ?
Eğe çeliğinin diğer ustura çeliklerden farkı nedir ?
Daha yumuşak kırılgan? ,kolay ağız tutuyor mu ?

Sharp edge kadar olmadı ama orta keskinlikte bir jiletle eşdeğer kesim yapabilen bir ustura oldu. Coticule ile bitirdiğim için son keskinlik noktasına çıkarmadım. 12K ile bilediğim zaman daha keskin bir ağız olur ama bu kadar pürüzsüz bir ağız vermez.

Eğe çeliği içeriğinde karbon oranı yüksek dolayısyla yumuşak bir çelik. Eğeden imal edilen usturalarda da ağız alma konusunda sorun olmaz ama kalitesiz bir eğe ise çeliği çok zayıf kalır ve ağız keskinliğini uzun süre koruyamaz. Bu ustura çok kaliteli bir eğeden imal o yüzden sorun yaşatacağını sanmıyorum, bir süre kullanıp tecrübe etmem lazım.

Paslanmaz çelikler daha sert olur içeriğindeki krom ve ya nikel oranı daha fazladır. O yüzden ağız açmak daha uzun sürse de keskinliğini uzun süre muhafaza eder. Kolay paslanmaz.
Futur ile 3. ; L'Occitane Cade sabunla ilk tıraşımdı. Futur'a giderek daha çok alışıyorum ama kullandığım Astra yeşil jiletin 2. kullanımıydı. Yer yer çekme yaptığını hissettim. Benim odun gibi sakala 2 defa dayanamıyor galiba Astra. L'Occitane Cade ise beklediğimden daha iyiydi. Arko'dan sonra denediğim 2. sabun olduğu için biraz temkinliydim ama böyle giderse sabunları daha çok sevebilirmişim gibi geliyor.

2lc9vly.jpg
https://instagram.com/buyukkotukurt/
@Chinaski

Sıhhatler olsun komşum.

Yeni usturan hayırlı olsun, güzel günlerde kullanırsın umarım. Yalnız bu usturayı kullanırken ben olsam 112 acil numarasını hızlı aramalara alır telefonu da el altında bir yerde tutardımBig Grin

Ustura tam el yapımı duruyor; çünkü sap güdük(chubby) ve bıçağı 7/8 olmasına rağmen uzun, ince ve zarif formlu bir kuyruğu var. İlk başta biraz garipsedim fakat sonra usturaya kendine has bir kişilik kattığı için hoşuma gitti. Belki bir Fily 12'ye isim verilmez fakat bu usturaya verilirSmile Ear Killer, Ear Cutter, Deli Behçet gibi isimlerden yürür gider bu usturaBig Grin
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

@Straht komşum sağolasın. Açıkçası usturayı kullanırken hiç zorlanmadım hatta bazı bölgelerde çok daha rahat ettim. 112 gelene kadar zaten kulak burun gitmis olur bizim memlekette Smile

Usturanın bu formu benim de çok hoşuma gitti. Bıçak geniş, kısa ve agresif ama kuyruğu ince uzun zarif. Eğe deseni de tamamlayıcı oldu.

Usturanın ismini @ihtilaf koymuş oldu "the ear cutter" Smile
Hayırlı olsun Chinaski komşum, güzel ama tehlikeli gözüküyor. Eğe desenini ben de çok beğeniyorum, hatta DIY ustura için Bülent Bey ile de konuşmuştuk. Güle güle kullan. Smile

Cihankeskin komşum, Futur, metal kutuda Cade ile birlikte çok yakışıklı poz vermiş. Yorumların ve resimlerinle futur fitilimi ateşliyorsun valla sürekli. Şu amerikadan gelecek arkadaş gelsin de onun tıraşına göre takımda değişikliklere gidebilirim.

Sıhhatler olsun.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kendi kendine Saç Tıraşı Yapan Var mı ? Hasan Ali 533 291,716 18/09/2022, Saat: 21:29
Son Yorum: Can Çelik
  Devlet Memurlarının Günlük Sakal Tıraşı Olma Zorunluluğu Kaldırıldı mecelik60 13 5,445 08/09/2022, Saat: 11:08
Son Yorum: sudüşleri
  Geleneksel Tıraşı Seçen Kaç Kişi Varız ? Naci Erdem 14 16,205 01/05/2021, Saat: 19:22
Son Yorum: Ömer t. Katı
  En son ne zaman berberde sakal tıraşı oldunuz? linguist 174 178,366 09/07/2020, Saat: 23:32
Son Yorum: ati19
  Yakın Çevreye Geleneksel Tıraşı Anlatma Sorunsalı Ferat 37 14,567 29/06/2020, Saat: 02:30
Son Yorum: Naci Erdem
  Oglumun ilk tirasi korgunv 37 41,813 13/04/2020, Saat: 00:55
Son Yorum: kral arthur
  Bayram tıraşı ekipmanlarimiz Eskiuyebyr 90 94,258 04/06/2019, Saat: 22:48
Son Yorum: yunusso
  Ters çıkan sakal tıraşı tavsiye Timuçin 9 8,034 25/02/2019, Saat: 12:18
Son Yorum: Timuçin
  Pazar Tıraşı biberbey 3 5,236 18/04/2018, Saat: 12:11
Son Yorum: DenizKSK

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: