Plastik Havacılık Modelciliği
Kullandığım boyalar gunze marka japon boyaları şuan tek renk tonu 35-40₺ civarında, bir modelde tahmini 10-12 renk tonuna ihtiyacınız olduğunu düşünürsek (plastik yapıştırıcı, vernik, yardımcı el aletleri,  weathering solüsyonu ve dekal solüsyonu gibi zaruri ekipmanları da ekleyince +1000₺) doların her gün yükseldiği ülkemizde hiç de ucuz bir hobi değil açıkçası. Kompresörümü ve airbrush tabancamı zaten yukarıda yazdım. Hobiye başlayacak komşular Youtube'da çok fazla yerli ve yabancı model yapım kanalı var onlara göz atmalarını tavsiye ederim.
Model kitleri konusunda ise birçok yerde, ki buna dost kitap evi de dahil, model kit bulmak mümkün, internette de sadece modelcilik ile ilgili satış yapan pek çok kanal mevcut. Buralara göz atabilirsiniz. Bazı modellerin içinden Türk Hava Kuvvetleri dekali (dekal:şeffaf sticker gibi düşünebilirsiniz) çıkmayabiliyor, bu durumda haricen edinmeniz gerekebilir. Çok zevkli ve el becerinizi geliştiren bir hobi olduğu aşikar. Yeni başlayacak komşular büyük modellerden önce daha küçük ölçekli (örn:1/72-1/144) modellerle başlamasını tavsiye ederim. Bu arada sadece havacılık değil, deniz ve kara platformlarının da modelleri mevcut, birkaç ay önce Oliver Hazard Perry (bizdeki Gabya) sınıfı fırkateyn modeli planım vardı ama fırsatım olmadı.
Boyama yaparken havalandırılan bir yerde çalışmak ve kartuşlu-filtreli bir maske takmak sağlık açısından elzem. Benim kullandığım maske 3M 6000.

dqtht09.jpg
May the good shave be with you.

Bu Konudaki Yorumlar
Plastik Havacılık Modelciliği - Yazar: orhansolo - 29/11/2021, Saat: 22:11
Plastik Havacılık Modelciliği - Yazar: yunusso - 30/11/2021, Saat: 16:15
Cvp: Plastik Havacılık Modelciliği - Yazar: orhansolo - 30/11/2021, Saat: 17:47

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: