Geleneksel Tıraş Forumları

Tam Versiyon: Plastik Havacılık Modelciliği
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Herkese selamlar,
Yaklaşık 3 senedir plastik modelcilik ile uğraşıyorum ve yaptığım çalışmaları sizlerle paylaşmak istiyorum. Daha önce 3d metal puzzle konusunda Özgün hocam ile konuşma şansımız olmuştu, paylaşmak bugüne kısmet oldu. Forumda modelcilik ile ilgilenen birinin olması beni mutlu açıkçası. İlgilenen başka bir komşum da olursa sohbet edip bilgi paylaşımı yapmayı çok isterim. Bunlar yaklaşık 1-1,5 sene önce yaptığım modeller, havacılıkla ilgili modeller yapıyorum ve işim de havacılık savunma sanayii. Birkaç aydır tezgaha oturamıyorum hem yoğun iş hayatı hem de ortalığı dağıtma potansiyeli olan bir hobi olduğu için.
Ekipmanlarım:
Sparmax tc-501 60psi. kompresör
Sparmax sp-35 airbrush

(Sırasıyla modeller)
F-16 Fighting Falcon 181.Pars Filo
F-15 Strike Eagle 33rd Fighter Wing "Nomads"
F-14 Tomcat VF-84 "Jolly Rogers" USS NIMITZ
F-35A Lightning "Müşterek Taaruz İlk Uçak" Malatya/Erhaç
F-16 Solotürk Yedek Uçak 141. Kurt Filo
F-4 Phantom NATO 70.Yıl / 111.Filo "Panterler"

63ip7qo.jpg
1h4tls4.jpg
7azg2z9.jpg
j34u5lx.jpg
qpatc88.jpg
ipfoo56.jpg
t4vro8q.jpg
2mlfkxn.jpg
73imh2d.jpg
i7trjo8.jpg
hhk93ui.jpg
7zwtp8j.jpg
278bi9h.jpg
cjb7ljt.jpg
kkxgj17.jpg
Kullandığınız boyalar , diğer malzemelerle de ilgili bilgi verip , halihazırda çalıştığınız bi mmodel varsa anlatsanız ilgisi olanlara da rehber olur ..bunların yarışmaları da oluyor bildiğim kadarıyla ama çok derin bur derya , her yiğidin harcı değil Smile) bir deYabancı kitlerden yerli uçak filolarımızla ilgili çıkartmalar vs. Olmuyor galiba , siz bunları nasıl yaptınız ? Hepsini elle mi boyadınız ..Elinize sağlık.

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullandığım boyalar gunze marka japon boyaları şuan tek renk tonu 35-40₺ civarında, bir modelde tahmini 10-12 renk tonuna ihtiyacınız olduğunu düşünürsek (plastik yapıştırıcı, vernik, yardımcı el aletleri,  weathering solüsyonu ve dekal solüsyonu gibi zaruri ekipmanları da ekleyince +1000₺) doların her gün yükseldiği ülkemizde hiç de ucuz bir hobi değil açıkçası. Kompresörümü ve airbrush tabancamı zaten yukarıda yazdım. Hobiye başlayacak komşular Youtube'da çok fazla yerli ve yabancı model yapım kanalı var onlara göz atmalarını tavsiye ederim.
Model kitleri konusunda ise birçok yerde, ki buna dost kitap evi de dahil, model kit bulmak mümkün, internette de sadece modelcilik ile ilgili satış yapan pek çok kanal mevcut. Buralara göz atabilirsiniz. Bazı modellerin içinden Türk Hava Kuvvetleri dekali (dekal:şeffaf sticker gibi düşünebilirsiniz) çıkmayabiliyor, bu durumda haricen edinmeniz gerekebilir. Çok zevkli ve el becerinizi geliştiren bir hobi olduğu aşikar. Yeni başlayacak komşular büyük modellerden önce daha küçük ölçekli (örn:1/72-1/144) modellerle başlamasını tavsiye ederim. Bu arada sadece havacılık değil, deniz ve kara platformlarının da modelleri mevcut, birkaç ay önce Oliver Hazard Perry (bizdeki Gabya) sınıfı fırkateyn modeli planım vardı ama fırsatım olmadı.
Boyama yaparken havalandırılan bir yerde çalışmak ve kartuşlu-filtreli bir maske takmak sağlık açısından elzem. Benim kullandığım maske 3M 6000.

dqtht09.jpg