Geleneksel Tıraş Forumları
ustura tavsiyesi - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: USTURALAR (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Forum: Çelik Usturalar (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Konu Başlığı: ustura tavsiyesi (/showthread.php?tid=572)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

ustura tavsiyesi - porsuk - 27/07/2013

Çok pahalı. Damascus olması fiyatı yükseltir ama bu kadar yüksek olması için neden göremedim lüks moda markası olduğu için isim satıyor gibi geldi. Bu usturayı kendilerinin ürettiğini sanmıyorum. Bu paraya ustura yapmakta uzman, bilinen markalardan 100 tane ustura alınır hepsi de en iyi kalitede tıraş eder ve bence çok daha güzel tasarımları var. Bu parayla 30 tane özel ustura yaptırabilirsin para artar.

ustura tavsiyesi - Lord Sparhawk - 28/07/2013

(27/07/2013, Saat: 23:45)tugruldogan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: beyler...bu ustura nasıldır acaba? tavsiye eder mısınız? dusuncelerınızı ve ustura hakkındakı yorumlarınızı alabılır mıyız acaba?
http://www.luxist.com/2008/09/16/the-worlds-most-expensive-razor-for-30-000/

Saçmalık, satmak için allayıp, pullamışlar yalanla başka bir şey değil. Bir kere artık şam çeliği diye bir şey yok. O tekniğin ve çeliğin sırrı kaybolalı asırlar oldu, hala da bilinmiyor. Bilinse de öyle çok ekstrem olamazdı, çünkü bugün çelik teknolojisi çok gelişti, o devirlerde piyasada adam gibi çelik kesici gereç olmadığından şamda yapılan bu gereçler o kadar ünlenmişti.

Bugün yapılan dövme şam çeliği tipli gereçler karbon çeliği ile takım çeliğinin sandviç edilip, katlana katlana dövülmesiyle elde ediliyor. Dövme ve katlama desenine göre oluşan karışık doku asite maruz bırakıldığında karbon çeliği oksitlenip patina oluşturuyor ve şam çeliği diye bildiğimiz o desenleri veriyor. Ama onlar o meşhur şam çeliğinden alakasız, o teknik kayıp bir teknik artık. Büyük ihtimalle japonların katana yapımında kullandıkları tamahagane çeliğini kullanmaya benzer bir metoddur ama emin olamıyoruz. Yani bu ustura yalan, gerçek şam çeliği falan değil. Bizim bıçak sanatı forumunda 150-200 liraya daha güzelini yaptırırsınız ustalara.

Ya da bu salak fiyatın 100'de birini verip hart steel marka ustura alırsınız, adam gibi takım çeliğinden özel bir usturanız olmuş olur.

ustura tavsiyesi - asymptote - 28/07/2013

30 000$'a Etiler'de kuafor salonu açılır..

ustura tavsiyesi - theunnamed - 31/07/2013

(28/06/2013, Saat: 19:34)Delidumrul Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çelik usturaları sapsız alma imkanımız yokmu.Mesela ben sadece ağız kısmını almak istesem (maliyetini biraz daha düşürmek için) Smile bu şekilde satan firmalar varmıdır.Ben hiç rastlamadım. Fırçanın knot'u, DE aletin sadece kafa kısmı var çelik usturanında sadece bıçak kısmı olabilirmi diye düşündüm.

http://www.ebay.com/itm/SEVEN-DORKO-444-STRAIGHT-RAZOR-BLANKS-SOLINGEN-GERMANY/200945354824?_trksid=p2047675.m2109&_trkparms=aid%3D555003%26algo%3DPW.CAT%26ao%3D1%26asc%3D142%26meid%3D234086774154310312%26pid%3D100010%26prg%3D1076%26rk%3D4%26rkt%3D8%26sd%3D111131330109%26

ustura tavsiyesi - error... - 31/07/2013

(25/03/2012, Saat: 22:16)Ustura Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(25/03/2012, Saat: 20:55)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: filarmonicayi neye gore tavsiye ettiniz mesela en genisligi karbon veya inox olusu keskinligi muhafaza vb.. tabii filarmonicaninda cesitleri var.
bu da uzmanlik sorusu:d

yani sunu demek istiyorum asagidaki cesitlerden hangisi olmali.
170px-Ground_blade_shapes.png
290px-Razor_Point_Shapes.png

Usturaya yeni baslayacaksan yukaridaki ustura yapim sekillerinin hicbir önemi yok.Burada dikkat edilmesi gereken Usturanin genisligi ve bas KISMI,FransizlarinIspanyollarin,Almanlarin,Ingilizlerin vede Japonlarin geleneksel ustura baslari vardir,bunlara Türkcede ne isim veriliyor bilmiyorum.Tavsiye edebilecegim Almanlarin tipik yuvarlak basli ustura olmasi ve 4/8-5/8 den büyük olmamasi.Fransiz ve Ispanyol basli usturalar usta isi...japon Kamisorinin yanindan bile gecmesen iyi edersin.

üstat size göre kamisorinin sıkıntısı nedir
almayı planladığım için soruyorum

ustura tavsiyesi - linguist - 31/07/2013

soru banaysa cevaplayayım.
1- pahalı
2-temizini bulmak zor ikinci elde
3- tek elle ve tek tarafını kullanmayı öğrenmek gerek
4- ucu açıkta olduğundan stand lazım
Tabii bunların hiçbiri senin için dezavantaj değil :d

ustura tavsiyesi - porsuk - 31/07/2013

+ bilemesi de birazcık farklı Big Grin

ustura tavsiyesi - puukko - 31/07/2013

(31/07/2013, Saat: 19:01)porsuk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: + bilemesi de birazcık farklı Big Grin

Ben bileyemeyeceğimi anlayıp vazgeçtim kamisori sevdasından Smile

ustura tavsiyesi - porsuk - 31/07/2013

Tabi öğrenilir sonuçta herkes bir yerlerden başlıyor istedikten sonra sorun olmaz. Çoğu konuda olduğu gibi bunda da Türkçe kaynak yok bu yüzden ingilizce bilmek gerekiyor. Hepimiz zaman buldukça bildiklerimizi uzun uzun yazarsak çok daha iyi olur herkes için. İngilizce bilenlerimiz bu yazıları çevirse o bile yeterli olur gerisi gelir. Şimdiden bile çoğu arkadaşımıza faydası olmuştur buranın eminim.

ustura tavsiyesi - Lord Sparhawk - 31/07/2013

Kamisori korkulacak bir şey değil. Bilemesi de göreceli, bence asimetrik kama ağzından dolayı daha kolay. Kayışlaması biraz daha zor. Onun dışında tıraşını hep tek yönüyl olmak zorunda değilsiniz, ben solağım sağlak kamisoriyi her iki tarafıyla da sorunsuz kullanıyordum. Önemli olan baskı uygulamam, açıyı dik tutmamak, çok keskin oluyor çünkü.