ustura tavsiyesi
ileriki zamanlarda tek bir celik ustura almayi planliyorum. buna gore (eger kirilmazsa ve kaybetmezsem) omur boyu kullanabilecegim sadece bir ustura tavsiyesi verebilir misiniz?
bütçenize de bağlı bu durum, kendi kullandığım filarmonica usturayı önerebilirim, istanbul' da halen sıfırı mevcut satılıyor. almayı düşündüğüm thiers-issard biraz daha pahalı ancak çok öneriliyor ve güzel bir çeliğe ve hoş görünüme sahip bir ustura. bütçe tabii ki var ise harner ve kesinlikle bir zowada edinmek gerekir Smile
selamlar
filarmonicayi neye gore tavsiye ettiniz mesela en genisligi karbon veya inox olusu keskinligi muhafaza vb.. tabii filarmonicaninda cesitleri var.
bu da uzmanlik sorusu:d

yani sunu demek istiyorum asagidaki cesitlerden hangisi olmali.
170px-Ground_blade_shapes.png
290px-Razor_Point_Shapes.png
Smile doble temple 12 numara benimki, pasa oldukça dayanıklı ve keskin tutmak kolay. ama asıl tavsiye sebebim dediğim gibi istanbul' da bulabilmeniz, yurtdışı stresi yok ve fiyatı uygun. dovo da aynı fiyata tercih edilebilir ancak yurtdışı forumlarda da okursanız filarmonica öneriliyor. çeliği tıraş olmaya gayetle elverişli. ben round point sevdiğim için round point diyorum. bıçak ağzı oradaki 1 numara olan gibi, full hollow da denilen tipten.
selamlar.
(25/03/2012, Saat: 20:55)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: filarmonicayi neye gore tavsiye ettiniz mesela en genisligi karbon veya inox olusu keskinligi muhafaza vb.. tabii filarmonicaninda cesitleri var.
bu da uzmanlik sorusu:d

yani sunu demek istiyorum asagidaki cesitlerden hangisi olmali.
170px-Ground_blade_shapes.png
290px-Razor_Point_Shapes.png

Usturaya yeni baslayacaksan yukaridaki ustura yapim sekillerinin hicbir önemi yok.Burada dikkat edilmesi gereken Usturanin genisligi ve bas KISMI,FransizlarinIspanyollarin,Almanlarin,Ingilizlerin vede Japonlarin geleneksel ustura baslari vardir,bunlara Türkcede ne isim veriliyor bilmiyorum.Tavsiye edebilecegim Almanlarin tipik yuvarlak basli ustura olmasi ve 4/8-5/8 den büyük olmamasi.Fransiz ve Ispanyol basli usturalar usta isi...japon Kamisorinin yanindan bile gecmesen iyi edersin.
Bir liralık Ali Bıyıklı sen nelere kadirsin !
yazmayi unutmusum,Fransiz veya ispanyol basli ustura alirsan,kulak ve burnun icin yara bandi almayi ihmal etmezsin insallah Big Grin
Bir liralık Ali Bıyıklı sen nelere kadirsin !
anladim tesekkurler.
hocam başlangıç için genellikle 4/8-5/8 önerilir ama sen madem tek ustura istiyorsun kanaatimce biraz daha paraya kıyıp daha geniş birşeylere bakmalısın, filarmonica tavsiye edilir, bulabilirsen duble dock tavsiye edilir,
bunlar görece kolay bulabileceğin usturalar, ve bence ömürlük olacaklardır.

ern ve filarmonicalar sonrası dovo bana o kadar da zevk vermiyor, bunları o nedenle yazdım, kişisel fikrimdir yanlış anlaşılmasın
memleket kurtulana kadar siyah
Merhaba

ilk ustura icin önerim 5 veya 6/8 dir.
Dar usturalar genelde elde iyi oturmaz. 6/8lik usturalar daha cok agir. Elde daha iyi bis his verir. Kontrölü de okadar kolaylasir. 4/8 de tutus sekli cok önemli.

Usturanin cesitine gelinirse..gösterdigin resimdekilerden hic birisi uygun degildir. Öyle ustura bicagini görmedim. Tek olarak 2 vardir ve 1'e benzeri bulunur.

Eger sik sakalin var ise 2 tavsiye ediliyor. 1e benzer olan usturalarin agazi esnek oluyor. Benim Tavsiyem her ne olursa olsun 1dir. Onlar bana göre daha keskin gibi geliyor.
2e benzer usturalar "wedge" olarak geciyor. Onlar ile rahat ve güzel tras olamiyorum.

Ustura almadan önce her ne olursa olsun.. görünüs hosuna gitmesi gerekir. Ücreti de fiyata baglidir. Bunu bilmek zorunda. Ama gercekten tek usturada kalmak istiyorsan parana kiyip biraz güzel birsey al diye düsünüyorum.
Önemli olan usturanin agazi kesinlikle düz olmasi gerek.
Bunun gibi mesela:
DSC03732.jpg

Eski wedge usturalar da gülücüklü olabilir. Sorun cikarmaz
Örnek:

Straight-FrederickReynoldsFauxFrameback01.jpg

Kesinlikle yamuk ve yipranmis olmasin. Bilemekte zorluk cekersin ve sonuca hos durmaz, memnun kalmazsin.

Saygilar

Çelik usturaları sapsız alma imkanımız yokmu.Mesela ben sadece ağız kısmını almak istesem (maliyetini biraz daha düşürmek için) Smile bu şekilde satan firmalar varmıdır.Ben hiç rastlamadım. Fırçanın knot'u, DE aletin sadece kafa kısmı var çelik usturanında sadece bıçak kısmı olabilirmi diye düşündüm.
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 742 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  Eikaso Ustura yigit 6 3,160 13/03/2023, Saat: 16:53
Son Yorum: Don Quijote
  Jhon nowill ustura Eren43 1 1,206 25/01/2023, Saat: 22:41
Son Yorum: Eren43
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,688 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
Thumbs Up Favori Ustura Sıralaması rewolwer_ 25 12,664 19/12/2022, Saat: 17:59
Son Yorum: habaz
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,186 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler ohtararan 76 89,892 02/09/2022, Saat: 21:01
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,045 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 24,020 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,297 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: