Geleneksel Tıraş Forumları
Kahve Sevenler - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: BEYİN FIRTINASI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Forum: Tıraş Dışı (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=37)
+--- Konu Başlığı: Kahve Sevenler (/showthread.php?tid=437)

Cvp: Kahve Sevenler - Fallschirmjäger - 14/08/2016

Jacobs monarch içiyorum hangi filtre kahveyi tercih etmeliyim?

Cvp: Kahve Sevenler - ckeskin - 14/08/2016

(14/08/2016, Saat: 00:51)Fallschirmjäger Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Jacobs monarch içiyorum hangi filtre kahveyi tercih etmeliyim?

Komşum, kahve bir derya biz içinde bir damlayız. Smile Herkesin tercihleri çok farklı. Beklentilerinizi biraz daha detaylı yazarsanız daha iyi yardım alırsınız. Örn. Markette bulunan bir kahve mi arıyorsunuz? İnternetten kahve alır mısınız? Kahvede nasıl bir tat arıyorsunuz? Fiyat konusunda bir hassasiyetiniz var mı? Filtre kahveyi hangi metotla demleyeceksiniz?

Cvp: Kahve Sevenler - OnLyTNT - 14/08/2016

Aynı soruyu ben de sormak istiyorum müsadenizle. Ben de filtre kahveye Monarch ile başladım. 500 gr' lık paket almıştım bitmek üzere. Şimdi yeni tatlar denemek istiyorum, 100 gr. gibi küçük paketler ile şöyle sıradan bir gideyim istiyorum.

Peki ne arıyorum?

Markette satılmak yerine biraz daha özel bir şeyler olabilir.
Aromatik olsun, tadı damağımda kalsın isterim. Sabah kalktığımda hazırlamak için beni kendisine çeksin isterim. Çok egzotik oldu biliyorum Tongue.
Kafein oranı düşük olmasın, sabah suratıma tokat gibi çarpsın ama içimi de çok sert olmasın, yumuşak olsun isterim.
French press kullanıyorum, sabah en pratik yöntem bu oluyor. Buna uygun çekilmiş olmalı.
İnternetten alabilirim, fiyatının normal sınırlar içerisinde olmasını beklerim Smile. Pahalı, niş ürünlerde gözüm yok yani.

Ne dersiniz?

Cvp: Kahve Sevenler - FurkanY - 14/08/2016

(14/08/2016, Saat: 16:11)OnLyTNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aynı soruyu ben de sormak istiyorum müsadenizle. Ben de filtre kahveye Monarch ile başladım. 500 gr' lık paket almıştım bitmek üzere. Şimdi yeni tatlar denemek istiyorum, 100 gr. gibi küçük paketler ile şöyle sıradan bir gideyim istiyorum.

Peki ne arıyorum?

Markette satılmak yerine biraz daha özel bir şeyler olabilir.
Aromatik olsun, tadı damağımda kalsın isterim. Sabah kalktığımda hazırlamak için beni kendisine çeksin isterim. Çok egzotik oldu biliyorum Tongue.
Kafein oranı düşük olmasın, sabah suratıma tokat gibi çarpsın ama içimi de çok sert olmasın, yumuşak olsun isterim.
French press kullanıyorum, sabah en pratik yöntem bu oluyor. Buna uygun çekilmiş olmalı.
İnternetten alabilirim, fiyatının normal sınırlar içerisinde olmasını beklerim Smile. Pahalı, niş ürünlerde gözüm yok yani.

Ne dersiniz?

Kahve konusunda çok uzman sayılmam ancak French press için " Kahve Dünyası" Columbia ve aynı markanın Guatemala' sı tam istediğiniz gibi bence. Guatemala koku ve kafein bakımından biraz daha hafif, Columbia koku ve kafein açısından yoğun ama içimi hiç rahatsız etmiyor yumuşak. "Tchibo" wiener melange da kokusu yoğun ama içimi hafif olanlardan, kafeini ise kahve dünyası kahveleri kadar etki etmiyor bana. İkisi de asidik değil, köpürmeleri normal. Yorumlarım %100 acemi ve kişiseldir, tamamen ilkel deneme yanılma yöntemi ve kendi zevkim üzerinden yazıyorum, çok fazla marka denemişliğim de yok ama piyasada gidip alabileceğiniz çoğu markayı denedim, daha bilgili olanlar daha teknik cevap verecektir.

Cvp: Kahve Sevenler - OnLyTNT - 14/08/2016

Kahve Dünyası yürüyüş yolumun üstünde, ilk etapta bunu deneyeceğim bakalım. Teşekkürler ederim.

Şöyle üç beş farklı kahve denersem sanırım "şöyle gövdeli, şöyle aromalı, şöyle asidik" yorumları daha anlamlı gelecek ve çok deneme yanılma yoluna girmeden istediğim sonuca daha hızlı ulaşabileceğimi düşünüyorum.

Cvp: Kahve Sevenler - FurkanY - 14/08/2016

(14/08/2016, Saat: 21:07)OnLyTNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kahve Dünyası yürüyüş yolumun üstünde, ilk etapta bunu deneyeceğim bakalım. Teşekkürler ederim.

Şöyle üç beş farklı kahve denersem sanırım "şöyle gövdeli, şöyle aromalı, şöyle asidik" yorumları daha anlamlı gelecek ve çok deneme yanılma yoluna girmeden istediğim sonuca daha hızlı ulaşabileceğimi düşünüyorum.

Kesinlikle haklısınız. Ben bir arkadaşım ile ortak olarak ulaşabildiğim markalardan 100' er gram aldım 50'şer gram bölüştük. Her gün sırayla ikişer çeşit denedim, günde 3-4 kupa kahve içiyorum, birbirleri ile karşılaştırma şansım oldu, yaklaşık iki hafta sonunda piyasadaki temel markaların hepsini denemiş oldum, artanları bir süre daha içip bitirdim ve sonrasında sevdiklerimi almaya devam ettim.
Bir de taze çektirmek çok önemli, hazır çekilmiş paketli halde almayın, azar azar taze taze çektirin. Afiyet olsun şimdiden Rolleyes

Cvp: Kahve Sevenler - posicor - 15/08/2016

(14/08/2016, Saat: 21:07)OnLyTNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kahve Dünyası yürüyüş yolumun üstünde, ilk etapta bunu deneyeceğim bakalım. Teşekkürler ederim.

2. dalgaya hoş geldiniz Smile  Kahve aleminde 1. dalga hazır kahveler, 2. dalga zincir mağzalar, 3. dalga ise niş alem. Bir ara 3. dalganın derinliklerinde kaybolup geri gelmiş biri olarak 2. dalga'da kalmanızı tavsiye ederim. F/P açısından en iyisi bu.

2. Dalga'da seçenekleriniz, Starbucks, Nero, Kahve Dünyası ve Tchibo gibi zincir mağzalar.

Kahve dünyasını tercih edecekseniz tavsiyem kesinlikle büyük bir kahve dünyası olsun. Çünkü küçük olanlarda çekirdek kahveler genelde bayatlamış oluyor. Bir de aromalı (vanilya, badem,vs.) kahve çekirdeklerinden uzak durun. Aroma için batırdıkları sıvı kahvenin tadını öldürüyor, kafeinli aroma içmiş oluyorsunuz.

Özellikle tchibo F/P açısından candır. Aroma istiyorsanız özellikle wiener melange'ı tavsiye ederim. Muazzam bir kokusu vardır. Bir süredir göremiyorum gerçi.

Starbucks'ın da sezonluk blend'leri çok keyifli olabiliyor. Tek sıkıntısı fiyatları biraz yüksektir. Starbucks tercih ederseniz kesinlikle kahve camiasında belli etmeyin ama. Çok laf ederler Smile

Bir de bu aralar dikkatimi çeken kahhve.com var. Birkaç moka aldım hediye, yanında gayet başarılı numuneler gönderdiler. Normal fiyatları da starbucks civarında. Burayı da inceleyebilirsiniz.

3. dalga ise geleneksel traştaki çelik ustura işi gibi. Vaktiniz, paranız ve enerjiniz varsa çok eğlenceli. Kavurma teknikleri, aletleri, öğütücü çeşitleri ve teknikleri, demleme mekanizmaları, bilmemne dağındaki bilmemne çiftliğinden gelen sezonluk çekirdekler vs. dipsiz bir kuyu. Ben çok ileri gitmeden 2. dalgaya geri döndüm Smile

Cvp: Kahve Sevenler - msakalli - 15/08/2016

Sizin tabirinizle 3. dalgadayım ama çok derinlerinde değil. (Örneğin kavurma yapmıyorum) Şimdilik bu seviyede olmaktan keyif alıyorum Smile

Sırada inşallah en az 2-4 cup'lı Bialetti moka pot var. Şu an araştırıyorum, ya Brikka ya da express almak istiyorum.

Cvp: Kahve Sevenler - Suhulet - 18/08/2016

Şirkete en son 250 gr'ı 30 tl olan kahve çekirdeği almıştık. Sayımız artınca kahve masrafı artacağı için ucuz çekirdek arayışına girdik. Smile Sanalbaharattan 2 kg kahve aldık deneme amaçlı, birinin kilosu 16 tl diğerinin kilosu 30 tl. Kimseye fiyatını söylemeden 16 tl'lik olanı herkese denettim. Kahve bayağı beğenildi.

Fiyatını tahmin etmelerini istedim. Limit olarak kg-50 tl belirlemiştik bu yüzden tahminler 40-50 tl aralığında oldu Smile Daha önce aldığımız kahvelerden, starbuckstan daha çok beğendiler. Kahvenin tadına bakmayan 2-3 kiş arkadaş kaldı, fiyatı abartıp onların tepkisini de ölçeceğim bakalım ne diyeceklerBig Grin

Cvp: Kahve Sevenler - ihtilaf - 18/08/2016

Yeşil kahveyi deneyen var mi
Kavrulmamis olması tadı çok etkiler mi

http://www.sanalbaharat.com/Yoresel-Yesil-Kahve-Arabica-1Kg-Kargo-Dahil,PR-176.html