Geleneksel Tıraş Forumları
Kahve Sevenler - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: BEYİN FIRTINASI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Forum: Tıraş Dışı (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=37)
+--- Konu Başlığı: Kahve Sevenler (/showthread.php?tid=437)

Cvp: Kahve Sevenler - kerimovic - 02/02/2016

@ms_1907 genel olarak v60 la aynı sıraya, ama demleme süresi 4dakikayi aşacak olursa (ofisteki moccamasterda 1litreye tekabül ediyor) ben çok çok az daha kalın çekiyorum.

RE: Cvp: Kahve Sevenler - kerimovic - 02/02/2016

(02/02/2016, Saat: 15:48)ms_1907 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum, aslında plastikte ısrarcı değilim ama çok maliyetli olsun istemedim. Seramik kadar olmasa da sanırım Hario'nun plastiği de kalitelidir. Tabi kahvenin tadını bir miktar etkileyebilir. Terazi konusuna gelince, İkea'da 35 TL.'na güzel bir mutfak tartısı var. Bir de GG'de kargo dahil 22 TL.'na bir ürün buldum. Bu arada, Amazon dün siparişi göndermiş. Amazon'da henüz yeniyim ben. Siparişi değiştirme şansı var mı?
Gönderdikten sonra değiştiremiyorsunuz, plastiği fena değil, mika. Ben porseleni 2kere kırdıktan sonra artık plastiği seyahate çıkarken kullanıyorum, eğer yer sorunu varsa aeropressi atıyorum çantaya.

Cvp: Kahve Sevenler - msakalli - 02/02/2016

Cevaplar için teşekkür ederim @kerimovic komşum. Aslında ben neyi anlamıyorum biliyor musunuz? Daha doğrusu anlıyorum da anlamamazlığa geliyorum. Özellikle şu Hario V60 konusu. Baz ekipmanlar neler? Dripper, demlik ve alt hazne. Bunların kralını Paşabahçe ve Kütahya Porselen gibi firmalarımız gözü kapalı yapar. Ancak, muhtemelen ülkemizde pazarı az bu ürünlerin. Belki de bu yüzden üretilmiyor ve tonlarca para vermek zorunda kalıyoruz yurt dışına.

Kahve Sevenler - ferhat1905 - 02/02/2016

Tchibo ve starbucks kahvelerindense kronotrop kahvelerini denemenizi tavsiye ederim.
Yine de tchibo ya da starbucks diyorsanız Tchibodan milde güzel diyebilirim.
Starbuckstan ise guatemala antigua.

Kronotroptan ise güney amerika kahvelerinden Kolombiya aromas del sur kahvesi hoşuma gitti.

Bu arada diger kronotropları da denemeye devam ediyorum.

09501c0e047240711cd4c5a666e3899d.jpg

03a0eddcefe58496411f475e29586fb2.jpg

Sent from my iPhone 6S using Tapatalk

Cvp: Kahve Sevenler - Nani Kuş - 02/02/2016

@ms_1907 hocam öncelikle iyi günlerde kullanın
Eğer ürününüzü Amazon un kendisinden aldıysanız kargo Amerika'daki toplanma merkezine gidecek ondan sonra ülkemize gelecek eğer hala toplanma merkezinde görünüyorsa chat kısmından iptal ettirip istediğiniz ürünü alabilirsiniz fiyat farkı da varsa sizin için özel sipariş açıp sıkıntısız süreci tamamlarsınız

Eğer ürünü Amazon üzerindeki başka satıcıdan aldıysanız büyük ihtimal yapabileceğiniz bişey yok

(02/02/2016, Saat: 16:46)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ms_1907 hocam öncelikle iyi günlerde kullanın
Eğer ürününüzü Amazon un kendisinden aldıysanız kargo Amerika'daki toplanma merkezine gidecek ondan sonra ülkemize gelecek eğer hala toplanma merkezinde görünüyorsa chat kısmından iptal ettirip istediğiniz ürünü alabilirsiniz fiyat farkı da varsa sizin için özel sipariş açıp sıkıntısız süreci tamamlarsınız

Eğer ürünü Amazon üzerindeki başka satıcıdan aldıysanız büyük ihtimal yapabileceğiniz bişey yok

Teşekkür ederim komşum. Herhangi bir değişiklik yapmayacağım. Öncelikle bu ürün ile bir başlayalım sonrasına bakarız. Ayrıca bilgilendirme için de teşekkürler.

Kahve Sevenler - hamdib - 02/02/2016

(02/02/2016, Saat: 14:22)ms_1907 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Daha fazla dayanamadım. Dün Amazon'dan Hario V60 ürünlerini sipariş ettim. Şimdilik demlik ve alt hazne olayına girmedim. Onları başka bir şekilde halletmeye çalışacağım. Dripper 'ı da plastik tercih ettim. Yani, minimum maliyet ile girdim bu işe. Ancak, herhalde dijital mutfak terazisi almam gerekecek.

2danghx.jpg

6hoqa0.jpg

Dayanamamakta haklısınız komşum, çok güzel görünüyor, afiyet olsun

(02/02/2016, Saat: 17:25)hamdib Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dayanamamakta haklısınız komşum, çok güzel görünüyor, afiyet olsun

Teşekkür ederim komşum. French press ve makinem var ama bunun lezzeti bir farklı oluyormuş, öyle diyorlar, bakalım gelsin göreceğiz Smile

Kahve Sevenler - hamdib - 03/02/2016

(02/02/2016, Saat: 18:07)ms_1907 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim komşum. French press ve makinem var ama bunun lezzeti bir farklı oluyormuş, öyle diyorlar, bakalım gelsin göreceğiz Smile

Ben de melitta marka beyaz olanından var, arada demliyorum. Kahvenin soğumasına neden oluyor. Filtre olarak melittanın micro delikli filtresini kullanıyorum. Lezzet olarak büyük fark göremedim. French press hala favorim.

Cvp: Kahve Sevenler - msakalli - 03/02/2016

(03/02/2016, Saat: 14:23)hamdib Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de melitta marka beyaz olanından var, arada demliyorum. Kahvenin soğumasına neden oluyor. Filtre olarak melittanın micro delikli filtresini kullanıyorum. Lezzet olarak büyük fark göremedim. French press hala favorim.

Ben de kahveyi sıcak severim. Ancak, biliyorsunuz filtre kahve demleme tekniği nedeniyle sıcağa yakın ılık olur. Makinede bile demleseniz çok sıcak olmaz. Böyle de olması lazım, çünkü kaynar su kahveyi yakıyor. Yanlış bilmiyorsam ideal su sıcaklığı 92 - 95 derecedir. Hario V60 gibi ekipmanlarda yapılan kahve daha da ılık olacaktır. Demleme öncesinde ekipmanlar sıcak sudan geçirilirse kahve de mümkün olduğunca sıcak olacaktır. Bu arada lezzet konusunda, Hario V60 veya benzerlerine ilişkin demleme videolarını izliyor musunuz? Oradaki püf noktalarına dikkat ediyor musunuz?