Geleneksel Tıraş Forumları
Kahve Sevenler - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: BEYİN FIRTINASI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Forum: Tıraş Dışı (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=37)
+--- Konu Başlığı: Kahve Sevenler (/showthread.php?tid=437)

Kahve Sevenler - ferhat1905 - 29/11/2015

Arkadaşlar ben de kahve sevenlerdenim.
Bir filtre kahve makinam vardı her gün akşam yapardım bir süre sonra ara verdim. Sonra evlenince eşimin gazına gelip dünya para verip tchibo'daki latte filan da yapan kapsüllü makinayi aldim.
İş yerinde birkaç kahve sever ile filtre kahve makinası almıştık.Elektrikli ürünlerin iş güvenliği açısından sorun yaratması sonucun artık makinayı kullanamıyoruz.
Simdi sorum şu olacak. İş yerinde kısıtlı imkanlarda kaliteli kahve için french press mi yoksa aero press ile mi kahve yapabiliriz?
Her iki yöntemi de kullanan arkadaşlarımızdan yarım bekliyorum.
Yorumlardan anladığım kadarıyla kahve çekmek için bir sözen edinmeliyim sanırım.
Gerçi iş yerinde kahve çektiğimi güleceklerdir ama zevk işte

Sent from my iPhone 6S using Tapatalk

Cvp: Kahve Sevenler - danjamem - 29/11/2015

(29/11/2015, Saat: 01:59)ferhat1905 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar ben de kahve sevenlerdenim.
Bir filtre kahve makinam vardı her gün akşam yapardım bir süre sonra ara verdim. Sonra evlenince eşimin gazına gelip dünya para verip tchibo'daki latte filan da yapan kapsüllü makinayi aldim.
İş yerinde birkaç kahve sever ile filtre kahve makinası almıştık.Elektrikli ürünlerin iş güvenliği açısından sorun yaratması sonucun artık makinayı kullanamıyoruz.
Simdi sorum şu olacak. İş yerinde kısıtlı imkanlarda kaliteli kahve için french press mi yoksa aero press ile mi kahve yapabiliriz?
Her iki yöntemi de kullanan arkadaşlarımızdan yarım bekliyorum.
Yorumlardan anladığım kadarıyla kahve çekmek için bir sözen edinmeliyim sanırım.
Gerçi iş yerinde kahve çektiğimi güleceklerdir ama zevk işte

Sent from my iPhone 6S using Tapatalk

İş yerinde kendinize yapacaksanız sadece, kettle+french press en kolay ve pratik yöntemdir. İş yeri mutfağı için ise profesyonel ya da profesyonele yakın tip büyük hacimli kahve makineleri doğru tercih olur. Fakat elektrikli makine kullanılamıyorsa. Şöyle bir demleme bar oluşturulabilir. Herkes kendi kahvesini demler, gider.

http://images2.laweekly.com/imager/new-hario-brew-bar/u/original/4213069/brewbar.jpg

Cvp: Kahve Sevenler - eroldemir83 - 29/11/2015

Ben french press kullanıyorum, gayet pratik bir yöntem.
Ancak tad yoğunluğu olarak bir espresso bir moka ile mukayese edilemez.
Hario da gayet pratik bir yöntemmiş gibi duruyor. Aeropress te ha keza, bu yöntemlerin aroma yoğunluğu açısından french presse üstünlüğü olur mu, bu sorunun cevabını bir baristaya sormak daha iyi olur.
CoffeeTopia'da Eminönünde bir kahveci, bence bu soruyu bir de onlara sormanız daha faydalı olur.
Sözen düzgün bir değirmenci fakat daha önce de söylediğim gibi bu değirmenler türk kahvesi için yapılmış.Diğer kahve çeşitlerinde dengeli bir tat vermiyor.Bu iş için yapılmış olanların daha dengeli bir kahve öğütmesi sunacağını düşünüyorum.

Cvp: Kahve Sevenler - m y r - 29/11/2015

Press yöntemi geleneksel
Espresso ve filtre ise modern
Yani
Biri çelik ustura
Biri kartuş

Yanlış mı düşünüyorum? Bu durumda en kral yöntem press olmalı. Hatta direkt olarak kahveyi sarımsak döveceğinde kırıp, irili ufaklı parçalar halinde Cezveye atıp, 3 5 dk sonra çay süzgeçi ile süzüp içmişliğim de vardır. Gayet de güzeldi. Sanırım geleneksel bir yöntem. Eskiler nerde bulsun ekipmanı?

Cvp: Kahve Sevenler - danjamem - 29/11/2015

(29/11/2015, Saat: 17:19)m y r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Press yöntemi geleneksel
Espresso ve filtre ise modern
Yani
Biri çelik ustura
Biri kartuş

Yanlış mı düşünüyorum? Bu durumda en kral yöntem press olmalı. Hatta direkt olarak kahveyi sarımsak döveceğinde kırıp, irili ufaklı parçalar halinde Cezveye atıp, 3 5 dk sonra çay süzgeçi ile süzüp içmişliğim de vardır. Gayet de güzeldi. Sanırım geleneksel bir yöntem. Eskiler nerde bulsun ekipmanı?

Kahvede geleneksel olarak cezve kahvesini, yani türk kahvesini söyleyebiliriz. French Press ve filtre yöntemleri de yüksek teknoloji gerektirmeyen geleneksele yakın yöntemlerdir.

Fakat kahvede traşın aksine teknoloji sonucu muazzam olumlu etkilemiştir. Espresso makinelerinin icat edilmesiyle kahvenin en lezzetli şekilde yapılması sağlanmıştır. İyi kalite ve taze çekirdekten, doğru şekilde yapılmış bir espresso ile hiç bir yöntem boy ölçüşemez. Smile

Cvp: Kahve Sevenler - msakalli - 30/11/2015

kahvefabrikası ile ilgili ilk deneyimimi paylaşmak istedim. Geçen hafta kağıt filtreli makine için "Honduras San Marcos Ocotepeque" isimli filtre kahve sipariş ettim. 2 gün sonra kahve elime geçti. Ancak, makine için iri öğütüldüğünü (ince çekilmiş olması gerekiyordu) fark ettim. Daha çok french press için uygundu. Acaba siparişi verirken yanlış mı seçim yaptım diye düşündüm ve bilgilenmek için durumu müşteri hizmetlerine bildirdim. (Bir daha ki sefere doğru seçenekleri işaretlemek için) 2 gün sonra "Kahve öğütme makinemize kalibrasyon yapıldı ve makine üzerindeki rakamlarda fark etmeden kayma oluşmuş. Sizin siparişinizi hemen tekrar gönderiyoruz" şeklinde geri dönüş yaptılar. Ayrıca elimdeki kahveyi de istersem french press'te kullanabileceğimi belirtmişler. Ben "Müşteri Memnuniyeti" diye buna derim.

Cvp: Kahve Sevenler - Aleksey - 29/01/2016

Normalde French Press'te yaptığım Cold Brew kahvemi bugün Aeropress ile damlama yöntemi kullanarak tekrar filtreledim. Görüntü de sonuç da muhteşemdi!

12662705_10206339540742136_4034763264080...e=5735BF78

Kahve Sevenler - hamdib - 30/01/2016

(29/01/2016, Saat: 22:59)Aleksey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Normalde French Press'te yaptığım Cold Brew kahvemi bugün Aeropress ile damlama yöntemi kullanarak tekrar filtreledim. Görüntü de sonuç da muhteşemdi!

12662705_10206339540742136_4034763264080...e=5735BF78

Afiyet olsun komşum, kullanılan kahve çekirdeği drip kahveye göre farklı mı ?

Kahve Sevenler - hamdib - 30/01/2016

(29/11/2015, Saat: 11:57)eroldemir83 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben french press kullanıyorum, gayet pratik bir yöntem.
Ancak tad yoğunluğu olarak bir espresso bir moka ile mukayese edilemez.
Hario da gayet pratik bir yöntemmiş gibi duruyor. Aeropress te ha keza, bu yöntemlerin aroma yoğunluğu açısından french presse üstünlüğü olur mu, bu sorunun cevabını bir baristaya sormak daha iyi olur.
CoffeeTopia'da Eminönünde bir kahveci, bence bu soruyu bir de onlara sormanız daha faydalı olur.
Sözen düzgün bir değirmenci fakat daha önce de söylediğim gibi bu değirmenler türk kahvesi için yapılmış.Diğer kahve çeşitlerinde dengeli bir tat vermiyor.Bu iş için yapılmış olanların daha dengeli bir kahve öğütmesi sunacağını düşünüyorum.

Ben de press çiyim,, ama misafir için bir makinam da var.

Cvp: Kahve Sevenler - hamdib - 30/01/2016

(24/11/2015, Saat: 19:14)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Lavazza oldukça standart bir kahve bence. Lezzeti fena değil. Sürekli tüketim için uygun ama çok muhteşem bir lezzet beklemeyin.

Komşumlarım, bir arkadaşım italyadan Lavazza Gold getirmişti, tadına doyamadık. Tavsiye ederim.