Geleneksel Tıraş Forumları
Astra Superior Platinum (Yeşil) - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: JİLETLER (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=31)
+--- Forum: Çift Taraflı Yaprak Jiletler (Double Edge) (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=32)
+--- Konu Başlığı: Astra Superior Platinum (Yeşil) (/showthread.php?tid=392)

Cvp: ASTRA SUPERIOR PLATINUM (YEŞİL) - ihtilaf - 31/03/2014

(31/03/2014, Saat: 00:15)EKSeLaNS Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar bu Astra jiletin üzerindeki 1 2 3 4 numaralar neyi ifade ediyor? Jiletler de kullanma yüzü de mi oluyor yoksa?

http://www.shaving-shack.com/blog/ask-aaron-qa-numbers-on-double-edge-razor-blades/

This is a great question! Those numbers are there primarily for the manufacturer and really have no bearing on the shave itself. There have been some legends saying that if you keep track of the numbers you can flip the blade thus getting more shave from the blade. However it has been my experience and the experience of others that this does not work. Despite the flipping you’re still using the same blade edge and once it’s dull, it’s dull. So enjoy your blades and have a great shave!

Sadece bileme,üretim ve üreticiye imalat sırasında jiletin yüzü,arkası ve işlem sırası hakkında yardımcı olması için...

Ynt: ASTRA SUPERIOR PLATINUM (YEŞİL) - EKSeLaNS - 31/03/2014

Teşekkürler hocam cevabın için

Cvp: ASTRA SUPERIOR PLATINUM (YEŞİL) - Lord Sparhawk - 31/03/2014

Bu konu daha önce pek çok kez konuşuldu. Numaraların sebebi honlama taşlarının durumunu kontrol etmek için. Jiletlerin tek tek kesilmeden önce şerit halinde hem üst hem alt ağızları; sağlı sollu 2 yuvarlak dönen honlama taşı şeklinde bileme sisteminden hızlıca geçerek bilenir ve honlanır. Yani üstte 2 taş, altta 2 taş olarak 4 taş vardır sistemde. Bu şekilde aynı anda yaprak jiletin, iki ağzının da iki tarafı da aynı açıda bilenmiş olur. Bundan sonra tek tek kesilir, dezenfekte edilip, yağlanır ve paketlenirler.

Üreticiler üretim partisinden belli aralıklarla test jiletleri ayırıp bunları keskinlik testine sokup, ağızlarını mikroskopta incelerler. Eğer iki ağzın 4 yanağından herhangi birinde taşlama tutarsızlığı, bozukluğu, çapaklanma, kılağı sıkıntıları varsa, ilgili numaraya bakarak hangi taşta sorun olduğunu görür ve bileme sistemini açarak o taşta düzeltme, yenileme yaparlar. Çünkü honlama taşlarının yüzeyinde istenmeyen ufacık bir dış madde, çapak dahi olması durumunda yüzlerce hatta belki binlerce jiletlik bir partide sorunlu aızlar olabilir. Kalite kontrole önem veren markalarda kutu içinden çıkan jilet keskinliği tutarlılığı iyi iken, buna fazla dikkat etmeyen üreticilerin jiletlerinde paketten çıkan jiletlerin bir iyi , bir kötü dengesiz şekilde çıkabileceğini görürüz. Bazen aldığımız bildiğimiz aynı marka jiletler, daha önce kullandıklarımızdan daha kötü çıkabilir bu da o seride şansımıza kötü honlama taşlarından geçmiş, vasat parti jiletler gelmiş olmasındandır.

Her bileme ve honlama taşı yeni kullanıldığında olduğundan agresif olur. Daha kötü ağız verir. Kısa bir süre açılma evresi gerektirir. Ayrıca belli bir süre kullanımdan sonra çapı değiştikçe ya da yüzeyi metal tozları ve kirle kirlendikçe, ağız kalitesi yine bozulur. Dolayısıyla bileme sisteminde honlama taşlarına ne kadar özen gösterilip, sık değiştirilirse, bizim elimize geçen jiletler de kutuya, partiye göre o kadar tutarlı olur.

Örneğin rapira, yerli üretim permasharp, zaza aristokrat gibi jiletleri düşünelim, bir de feather, gillette 7 oclock sharp edge, bolzano gibi jiletleri düşünelim.

Cvp: ASTRA SUPERIOR PLATINUM (YEŞİL) - RooT - 07/04/2014

Geçenler de, Ri-Mei alet ile Astra SP jileti denedim. Keskinlik olarak, daha önce kullandığım Perma-Sharp ile aşağı yukarı aynı sayılırlar. Lakin konfor olarak, Astra bana bariz daha iyi geldi. Perma, 2. perde de yüzümü oldukça yakıyordu. Astra'da ise bu sorunu pek yaşamadım. Sonuç olarak, beğendiğim bir jilet oldu.

Cvp: ASTRA SUPERIOR PLATINUM (YEŞİL) - Aedan - 16/04/2014

Selamlar,

yaklaşık 10 gündür kullan at şeklindeyim, tek traştan sonra atıyorum,

Kızarıklık tahriş vs. yok, ancak gün içinde hafif ve tek tük kaşıntılar oluyor, nedenini anlayamadım,

Bu tecrübeyi yaşayan var mıdır?

Ynt: RE: Cvp: ASTRA SUPERIOR PLATINUM (YEŞİL) - FloydianDM - 16/04/2014

(16/04/2014, Saat: 09:55)Aedan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selamlar,

yaklaşık 10 gündür kullan at şeklindeyim, tek traştan sonra atıyorum,

Kızarıklık tahriş vs. yok, ancak gün içinde hafif ve tek tük kaşıntılar oluyor, nedenini anlayamadım,

Bu tecrübeyi yaşayan var mıdır?

Bazı ciltlerde bu durum ortaya çıkıyor. Bende de aynı sorun oluyor bu jileti kullanınca. Kaşınıyorum. Bu arada mesaj kutunuz dolmuş, o yüzden cevap yazamadım size abi. Big Grin

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ASTRA SUPERIOR PLATINUM (YEŞİL) - Aedan - 16/04/2014

(16/04/2014, Saat: 11:32)FloydianDM Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bazı ciltlerde bu durum ortaya çıkıyor. Bende de aynı sorun oluyor bu jileti kullanınca. Kaşınıyorum. Bu arada mesaj kutunuz dolmuş, o yüzden cevap yazamadım size abi. Big Grin

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cok tesekkurler kullan at ne onerirsiniz?

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

ASTRA SUPERIOR PLATINUM (YEŞİL) - FloydianDM - 16/04/2014

(16/04/2014, Saat: 13:39)Aedan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cok tesekkurler kullan at ne onerirsiniz?

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Mavi Astra ve Rapira SS. Hatta Rapira'nın ikinci tıraşı bence daha güzel. 3-4 tıraş kullanıyorum ben. Mavi Astra'yı da genelde iki tıraş kullanıyorum. Bunlar yerli piyasadaki en iyi ucuz alternatifler bence.

Sent from my iPad using Tapatalk

RE: ASTRA SUPERIOR PLATINUM (YEŞİL) - MeY36 - 16/04/2014

Astra yesilden cogunlugun aksine memnun kalmadim. Mavi astradan ise cok memnunum. Aldigim yesil astralar tek kagitli maviler ise cift. Acaba son gelen partiler hem yesil hem de mavi de tek kagitli mi? Ve kalite farki var mi? Eger oyle ise maviden bir yüzlük daha almak lazim.

GT-N7000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cvp: ASTRA SUPERIOR PLATINUM (YEŞİL) - daronik - 30/04/2014

Hiç çift kağıt kullanmadım. Tek kağıt ile arasındaki fark ne acaba?