Geleneksel Tıraş Forumları
Kahve Sevenler - Baskı Önizleme

+- Geleneksel Tıraş Forumları (http://www.geltir.com)
+-- Forum: BEYİN FIRTINASI (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Forum: Tıraş Dışı (http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=37)
+--- Konu Başlığı: Kahve Sevenler (/showthread.php?tid=437)

Cvp: Kahve Sevenler - Nani Kuş - 27/02/2016

Hocam kavrulmuş alacaksanız gene sıkıntılı aromasını biraz kaybediyor çiğ alırsanız bu sefer kavurma sıkıntısı olacak isim vermem ne kadar doğru bilmiyorum İstanbul'da Şerif başaran var ( bir kaç yer daha var ) buraya telefon açıtıgınızda size taze kavrulmuş isterseniz çekilmiş olarak da gönderiyorlar . Makinanın Hakkını verebilmek için taze olmalı kahvemiz.

Cvp: Kahve Sevenler - crionics - 27/02/2016

Makina hayırlı olsun.
Fotoda yanındaki grinder iyi olmalı mutlaka ama fiyatı nasıldır bilmiyorum.

E5553 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cvp: Kahve Sevenler - crionics - 27/02/2016

Kerimovic, Sizin ekipmanlar da güzelmiş.

E5553 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cvp: Kahve Sevenler - koolandgang - 28/02/2016

(27/02/2016, Saat: 05:17)Bruce Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Uzun süren espresso makinesi araştırmam sonucu Rancilio Silvia'da karar kıldım, bugün aldım, gönderilmesini bekliyorum. Şöyle bir arkadaşımız:

25z79te.jpg

Hayırlı, uğurlu olsun Smile

Cvp: Kahve Sevenler - Berat Duman - 28/02/2016

Filtre kahve sevenler kesinlikle denemeli
2hwpqas.jpg

Kahve Sevenler - ferhat1905 - 28/02/2016

(27/02/2016, Saat: 05:17)Bruce Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Uzun süren espresso makinesi araştırmam sonucu Rancilio Silvia'da karar kıldım, bugün aldım, gönderilmesini bekliyorum. Şöyle bir arkadaşımız:

25z79te.jpg

Bruce komsum güle güle kullanın. İyi bir seçim olmuş.

Sent from my iPhone 6S using Tapatalk

Cvp: Kahve Sevenler - ihtilaf - 06/03/2016

Filtre,french,pot vs ile uğraşamıyorum
Tembeller için olan nescafe espresso cam kavanozu beğeniyorum

Cvp: Kahve Sevenler - Eskiuyebyr - 06/03/2016

Kahve üstatlari kadar rafine bir kahvesever değilim. Market işi Jacobs Monarch en sevdiğim. Bir de özellikle sütle yaptığım menengiç kahvesine bayılıyorum.

Cvp: Kahve Sevenler - ihtilaf - 06/03/2016

(06/03/2016, Saat: 15:21)bayercy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kahve üstatlari kadar rafine bir kahvesever değilim. Market işi Jacobs Monarch en sevdiğim.  Bir de özellikle sütle yaptığım menengiç kahvesine bayılıyorum.

@bayercy

hocam nedir menengiç ?

Cvp: Kahve Sevenler - Eskiuyebyr - 06/03/2016

@ihtilaf üstad internetten alıntıladığım bir yazı :

Menengiç (Çitlenbik), sakız ağacıgiller ailesinden, Güneydoğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere; İç Anadolu ile Ege ve Akdenizin yüksek kesimlerinde kendiliğinden yetişen, yaprak döken yabani çalı görünümünde bir fıstık türüdür.

Meyveleri börek, şekerleme ve çerez yapımında kullanılır ayrıca meyvelerinden menengiç kahvesi, yağından ise çok özel bir sabun olan bıttım sabunu yapılır. ( Bıttım Sabunu için Bkzn: Bıttım Sabunu Faydaları ) Yöresel olarak farklı isimleri vardır; çedene, çitlenbik, çıtlık, bıttım gibi isimleri vardır.

Menengiç Faydaları Neler?
Nefes darlığına çok iyi gelir.
Solunum yollarını açar ve ses tellerine faydalıdır.
Özellikle kahvesi göğsü yumuşatır, öksürüğü keser ve mideye iyi gelir
Böbrek kumlarının dökülmesini sağlar.
Cinsel gücü arttırdığı bilinir.

100 gr. Menengicin yaklaşık besin değeri.

594 kaloridir.
20,8 gr. Protein
51,6 gr. Yağ
16,4 gr. karbonhidrat
0 kolesterol
2 gr. Lif
500 mgr. Fosfor
136 mgr. Kalsiyum
7,3 mgr. Demir
1,020 mgr. Potasyum
158 mgr. Magnezyum
66 IU A vitamini
0,62 mgr. B1 vitamini
1,45 mgr. B20
4 mgr. B6 vitamini
7 mgr. C vitamin
5.2 mgr. E vitamini bulunmaktadır.

Menengiç meyvesi güçlü bir protein ve yağ deposudur, besin lifleri, doymamış yağ asitleri, vitamin ve mineraller açısından zengindir. B ve E grubu vitaminleri bolca bulunur, mineral olarak sodyum, potasyum,kalsiyum, fosfor, bakır, demir, çinko, magnezyum mangan, selenyum ve çok düşük oranda kadminyum bulunur.

Çitlenbik, geleneksel şifacılıkta astım, egzema, ishal, sarılık, mide sancısı gibi sorunlarda kullanılır.