Tıraş kreminin gerçek rolü nedir? (2002 - Hürriyet)
YANIT 1: Jiletinin sakalı daha iyi kesebilmesi için sakalın ıslak olması gerekir. Tıraş kremi ve benzer ürünler bu ıslaklığı artırırlar. Öte yandan, jilet, derinin üzerinden kaymalı ve deriyi kesmemelidir. Jiletlerin çoğunun kenarlarında bu tehlikeyi ortadan kaldırmak için çıkıntılar vardır, tıraş kremi bu kaymayı daha da kolaylaştırır. 

Berberler bazen krem sürmeden jilet kullanırlar ama bunu sadece saçınızın kenar bölgelerini kısaltırken yaparlar. Sakal keserken krem veya benzeri bir malzeme kullanmak şarttır, çünkü sakallar şaçlardan çok daha kalındılar ve ıslatılmaları gerekir.

Elektrikli tıraş makinesi tamamen farklı bir mekanizmaya sahiptir ve sakalı çok farklı bir teknikle keser. Kayma hareketi, makinenin uç kısmını kaplayan delikli metalle sağlanır. Bu metal kalkan, derinin kesilmesinin önüne geçer. Kıllar deliklerden içeri girer ve içeride de jiletin kesme işleminden oldukça farklı bir sistemle kesilir. Elektrikli tıraş makinesindeki kesme sistemi, kayma gerilmesine dayanır. Kayma gerilmesi, metal ve deri tarafından oluşturulur. Kıl, metal kalkan taafından gerilir ve iç taraftaki bıçaklar tarafından da kesilir. Elektrikli makineyle traş olurken sakalların kuru olmasında yarar vardır, çünkü ıslak sakalda bu gerilmenin yaratılması oldukça zordur. 

YANIT 2: Uzun zaman önce, ünlü Amerikan jilet firması Gillette'de çalışan bir araştırmacıyla yapılan bir röportajda araştırmacı, jiletin kuru sakalı ıslak sakaldan daha iyi kestiğini iddia ediyordu ve tıraş kreminin tek işlevinin su tutmak olduğunu söylüyordu. Belirttiği bir diğer ilginç nokta da, sakalların yaklaşık iki dakika içinde suya doyduklarıydı.

Her sabah tıraş kremiyle tıraş olduktan sonra duş almak yerine, önce duş alıp sonra tıraş olmayı deneyin. Ne kadar rahat tıraş olacağınızı göreceksiniz. Hatta sakalınız ince ve yumuşaksa kreme bile gereksiniminiz olmayacak 

YANIT 3: Tıraş kremini yüzünüze sürüp traş olmaya başlıyorsunuz, beyaz kalan yerler, henüz kesmediğiniz kısımları gösteriyor. Bence tıraş kreminin en önemli işlevi, unutkanlığı önlemesi.

2002 Yılında Hürriyet Gazetesinde Paylaşılmış Bir Yazı
Yanıt 3 finali favorim: "Bence tıraş kreminin en önemli işlevi, unutkanlığı önlemesi." Smile

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi
(25/01/2019, Saat: 14:48)FearOfATG Adlı Kullanıcıdan Alıntı: YANIT 1: Jiletinin sakalı daha iyi kesebilmesi için sakalın ıslak olması gerekir. Tıraş kremi ve benzer ürünler bu ıslaklığı artırırlar. Öte yandan, jilet, derinin üzerinden kaymalı ve deriyi kesmemelidir. Jiletlerin çoğunun kenarlarında bu tehlikeyi ortadan kaldırmak için çıkıntılar vardır, tıraş kremi bu kaymayı daha da kolaylaştırır. 

Berberler bazen krem sürmeden jilet kullanırlar ama bunu sadece saçınızın kenar bölgelerini kısaltırken yaparlar. Sakal keserken krem veya benzeri bir malzeme kullanmak şarttır, çünkü sakallar şaçlardan çok daha kalındılar ve ıslatılmaları gerekir.

Elektrikli tıraş makinesi tamamen farklı bir mekanizmaya sahiptir ve sakalı çok farklı bir teknikle keser. Kayma hareketi, makinenin uç kısmını kaplayan delikli metalle sağlanır. Bu metal kalkan, derinin kesilmesinin önüne geçer. Kıllar deliklerden içeri girer ve içeride de jiletin kesme işleminden oldukça farklı bir sistemle kesilir. Elektrikli tıraş makinesindeki kesme sistemi, kayma gerilmesine dayanır. Kayma gerilmesi, metal ve deri tarafından oluşturulur. Kıl, metal kalkan taafından gerilir ve iç taraftaki bıçaklar tarafından da kesilir. Elektrikli makineyle traş olurken sakalların kuru olmasında yarar vardır, çünkü ıslak sakalda bu gerilmenin yaratılması oldukça zordur. 

YANIT 2: Uzun zaman önce, ünlü Amerikan jilet firması Gillette'de çalışan bir araştırmacıyla yapılan bir röportajda araştırmacı, jiletin kuru sakalı ıslak sakaldan daha iyi kestiğini iddia ediyordu ve tıraş kreminin tek işlevinin su tutmak olduğunu söylüyordu. Belirttiği bir diğer ilginç nokta da, sakalların yaklaşık iki dakika içinde suya doyduklarıydı.

Her sabah tıraş kremiyle tıraş olduktan sonra duş almak yerine, önce duş alıp sonra tıraş olmayı deneyin. Ne kadar rahat tıraş olacağınızı göreceksiniz. Hatta sakalınız ince ve yumuşaksa kreme bile gereksiniminiz olmayacak 

YANIT 3: Tıraş kremini yüzünüze sürüp traş olmaya başlıyorsunuz, beyaz kalan yerler, henüz kesmediğiniz kısımları gösteriyor. Bence tıraş kreminin en önemli işlevi, unutkanlığı önlemesi.

2002 Yılında Hürriyet Gazetesinde Paylaşılmış Bir Yazı
Yanıt 3 finali favorim: "Bence tıraş kreminin en önemli işlevi, unutkanlığı önlemesi." Smile

Bilgilendirme için sağol.

E n v i r o n m e n t a l i s t

Yanıt 2 aslında çok doğru. Bir çok kişinin hala bilmediği bir bilgi. Ayrıca nereden denk geldi de bu haberi buldunuz Caner hocam, bravo. Teşekkürler. Smile
(25/01/2019, Saat: 15:52)ziyanınjileti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yanıt 2 aslında çok doğru. Bir çok kişinin hala bilmediği bir bilgi. Ayrıca nereden denk geldi de bu haberi buldunuz Caner hocam, bravo. Teşekkürler. Smile
Geçenlerde tıraş kremi ararken Google bunu da sonuçlarda karşıma çıkarınca ben de sizin karşınıza çıkarmak istedim. Son kısma katılmıyorum, en çok son cümleye.. Smile

(25/01/2019, Saat: 15:58)FearOfATG Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Geçenlerde tıraş kremi ararken Google bunu da sonuçlarda karşıma çıkarınca ben de sizin karşınıza çıkarmak istedim. Son kısma katılmıyorum, en çok son cümleye.. Smile

Caner hocam şimdi tekrar okuyunca ben de katılmadığımı anladım. Meğer adam kuru sakalları kesmesi daha kolay gibi bir şey demiş. Ben tam tersi şekilde anladım. Smile
Paylaşım için teşekkürler @FearOfATG komşum. Yanıt 2'deki "Belirttiği bir diğer ilginç nokta da, sakalların yaklaşık iki dakika içinde suya doyduklarıydı." açıklama gayet manktıklı. Mantıksız olan jiletin kuru sakalı daha iyi kestiği... Şahsen denemek istemem Smile
Caner komşum inceleme için teşekkürler, yazma şevkiniz tekrar geldiyse sizi başka platformlarda da görmek isteriz Angel
(25/01/2019, Saat: 18:21)Serjames Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Caner komşum inceleme için teşekkürler, yazma şevkiniz tekrar geldiyse sizi başka platformlarda da görmek isteriz Angel
Şimdilik yok hocam, beklemedeyiz. Üzerine düşmek gerek biraz, gündemi takip etmek gerek az çok. Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Memnun kalmadığınız tıraş ürünleri Lord Sparhawk 352 331,748 31/01/2024, Saat: 19:19
Son Yorum: Erdi
  Tıraş Ekipmanlarımız baduruk 636 332,265 16/08/2023, Saat: 14:45
Son Yorum: yaylaoglu
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,271 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 0 886 23/07/2023, Saat: 22:53
Son Yorum: f02561
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,445 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Tıraş esnası, sonrası Tıraşsever 4 1,218 11/06/2023, Saat: 18:21
Son Yorum: exselans
  Tıraş sonrası batık ve sivilce çıkması. Umut islam 10 1,998 08/06/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: layken
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,212 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken
  Geleneksel tıraş Tıraşsever 7 1,488 25/04/2023, Saat: 17:53
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Tıraş sonrası morarıklık ve türevi sorunlarına çözüm önerileri toprak1 5 2,419 03/03/2023, Saat: 01:24
Son Yorum: 3.Perde

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: