Köpürtme Tası Örnekleri
Köpürtme tası ile ilgili nasıl olur, neden olur düşünceleri en az 5-6 adet tas alana kadar devam etti.
hiç birine İşte aradığım budur diyemedim.
Ve başladım beğenmediklerimi dolaptan eksiltmeye.

Elimdeki 2 adet topraktan yapılmış sütlaç kabı ile 1 adet hindistan cevizi tasını kullandım.
Kullanabileceğim objeleri Ankara Sulu Han'ı gezerken temin ettim.
Taslar için kullanabileceğim çok rağbet gören küçük taşlar ile yeteri kadar deniz kabuğu aldım.

Şimdilik bu objeleri yapıştırma materyalini yazmayacağım, çünkü sağlamlığını deniyorum.
Yapıştırma için çok örnek olmasına rağmen kimyasal içeriklerden ya da zararlı olabileceğini düşündüğüm şeylerden kaçınmak istedim.

Hindistan çevizinden yapılmış tas içine taştan yapılmış yüzük olarak kullanılan taşı yerleştirdim(Çünkü yapısı itibariyle uygun başka bir materyal bulamadım)
Toprak taslardan birine bir çok faydaları olduğu söylentisi olan taşlar yapıştırdım diğerine de deniz kabuğu yapıştırdım(Deniz kabuğunu kontrol ettim, tıraş fırçasına zarar vermeyeceğini sanıyorum)

İşte örnek köpürtme tasları..

nQJmvM.jpg

mMJ7V8.jpg

Topraktan yapılmış köpürtme tasları ile ilgili yaptıklarım.

ALdığım bilgiye göre toprak tasın içine öncelikle kuyruk yağı sürülecek ve bir fırında 1,5 saat bekletilecek.
Bu işlem özellikle yemek için kullanılanlar için yapılıyormuş.(En etkili yöndem)

Ben bunun yerine hem içlerine hem de dışlarına zeytinyağı sürdüm ve fırın yerine ocak üstüne yanmaz bir tava yerleştirerek üstüne toprak kapları yerleştirdim.
Yaklaşık 10-15 dakika bekledim. Kaplar üzerlerine sürülen zeytinyağını tamamen emdi.
1-2 saat bekledikten sonra da içlerine koymak istediğim objeleri yerleştirdim.

Sabaha kadar beklediler ve faydalı taşlardan yapıştırdığım kaseyi bugün tıraşta kullandım, köpürtme konusunda çok başarılı oldu.

E n v i r o n m e n t a l i s t

Emeğinize sağlık komşum.Ben deniz kabuklu olanın performansını çok merak ettim.Deneyince paylaşırmısınız selamlar.
(25/01/2019, Saat: 13:18)kral arthur Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Emeğinize sağlık komşum.Ben deniz kabuklu olanın performansını çok merak ettim.Deneyince paylaşırmısınız selamlar.

Deniz kabuklarını seçerken iki şeye dikkat ettim.
1- Alt kısmı yapışmaya engel bir kabarcıklara sahip mi? değil mi?
2- Üst kısmı yani fırçaya dokunan kısımları fırçaya zarar verecek keskin kıvrımlara sahip mi? değil mi?

Sabah onu da kontrol ettim, şimdilik sorun yok.
Yalnız en kısa zamanda köpürtme durumunu deneyip yazacağım.

NOT: Deniz kabuklarının üst yüzeyi tamamen düz olanlar da var. Onlardan bulamadım.
Acaba fazla düz olması da bir dezavantaj mı bilmiyorum. Denemek lazım.

@kral arthur
Psikolojik ve sağlık yönünden insanlara faydalı olan/olduğu söylenen taşlarla ilgili köpürtme tası yapımını da ikinci plana atmayalım. Smile))
Hani bileğe takılanlar, boyna takılanlar ve parmağa takılan cinsten taşlar.
2-3 cm taşların tanesi 5.-TL den başlayıp yukarı doğru gidiyor, ucu açık.

Bu konu hayal gücüne göre değişen ve gelişen bir konu.
Sevdiğimiz bir insanın verdiği ve oraya uygun bir hediyenin kullanılması da olabilir.

Eğer faydalı ise katmerli köpürtme tası diyebiliriz.

(25/01/2019, Saat: 13:18)kral arthur Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Emeğinize sağlık komşum.Ben deniz kabuklu olanın performansını çok merak ettim.Deneyince paylaşırmısınız selamlar.

Deniz kabuklu köpürtme tasını tıraş olmadan denedim, çünkü sonucu bende merak ediyordum.
ÖNcelikle arko sabunla modifiye ettiğim sabunu kullandım.
Fındık büyüklüğündeki sabunu köpürtme kabına doldurduğum soğuk suya attım. Özellikle normal su kullandım ki köpürtme performansını daha iyi göreyim.

Şaşılacak derecede etkili oldu ve daha kısa sürede yüze sürülecek dereceye geldi.
Sanıyorum ünlü sabunlar ile sıcak suda kullanıldığında adeta coşar.

stx5cqm7.jpg

(25/01/2019, Saat: 23:49)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Deniz kabuklu köpürtme tasını tıraş olmadan denedim, çünkü sonucu bende merak ediyordum.
ÖNcelikle arko sabunla modifiye ettiğim sabunu kullandım.
Fındık büyüklüğündeki sabunu köpürtme kabına doldurduğum soğuk suya attım. Özellikle normal su kullandım ki köpürtme performansını daha iyi göreyim.

Şaşılacak derecede etkili oldu ve daha kısa sürede yüze sürülecek dereceye geldi.
Sanıyorum ünlü sabunlar ile sıcak suda kullanıldığında adeta coşar.

Selamlar komşum,
Teşekkür ederim deneme için.Gayet yeterli bir köpük olmuş.
Evde köpürtme tası yapımına güzel bir çözüm.
Tekrardan emeğinize sağlık komşum.
Badgerandblade'de gezinirken denk geldim.

Daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum ama bizim "ayran tası" olmuş size "turkish copper shaving bowl"

7bg5emnl7clz.jpg

Mükemmel olmasa da övgü de almış.
@mertonyon Evet,uzun zamandan beri biliniyor ve kullanılıyor. Köpürtme performansından ziyade nostalji ve görsel amaçlı. Farklı yöntemler ile köpürtme performansı arttırılabiliyor. Bu tabii sizin yaratıcılığınıza kalmış.
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
(31/01/2019, Saat: 11:25)ahraz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @mertonyon Evet,uzun zamandan beri biliniyor ve kullanılıyor. Köpürtme performansından ziyade nostalji ve görsel amaçlı. Farklı yöntemler ile köpürtme performansı arttırılabiliyor. Bu tabii sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Köpürtme performansını arttırmak için ne yapılabilir? Bunlardan bir tane alıp, bir bakır ustasına götürsek istediğimiz değişiklikleri yapar heralde?
(31/01/2019, Saat: 11:58)mertonyon Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Köpürtme performansını arttırmak için ne yapılabilir? Bunlardan bir tane alıp, bir bakır ustasına götürsek istediğimiz değişiklikleri yapar heralde?

Yüzeyin pürüzsüz olması takdir edersiniz ki köpürtmeyi zorlaştırır. Bu sebeple fırçaya,dolayısıyla kıllara, zarar vermeyecek şekilde, sivri olmayan yüzeye sahip objeleri tabana yapıştırmak, yüzeyi deforme ederek bombe oluşturmak yöntemlerden bazıları. Elbette ki bir usta istediğiniz işlemi yapacaktır lakin bir fikir ile gitmenizi tavsiye ederim.Ustanın insafına kalmamak lazım Smile
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
(31/01/2019, Saat: 11:58)mertonyon Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Köpürtme performansını arttırmak için ne yapılabilir? Bunlardan bir tane alıp, bir bakır ustasına götürsek istediğimiz değişiklikleri yapar heralde?

Şimdi Bakır olursa, sürekli üzerinde köpüklü fırça gezeceğinden kalaylı olsa bile kalaylar yıpranır.
Bu durumda da alttaki bakır çıkar ve bu da zararlı bir kimyasal olabilir, eskiden yoğun olarak bakır kap kullanıyorduk ve yüzeyindeki kalay deforma olmuş ise zehirlenmelere neden olabilliyordu. o yüzden de belirli aralıklarla kalaycılara kalaylatılıyordu. Zaten mahalle aralarında gezerlerdi.

O yüzden de doğal olması ve zararsız olması isteniyorsa, bakır yerine mermerimsi bir şey, ya da hindistan cevizi, toprak kase gibi ürünler tercih edilmeli.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  EPOKSİ FİNE SHAVİNG KÖPÜRTME KASESİ sohayli 19 7,935 26/03/2023, Saat: 03:46
Son Yorum: mustafa03
  Köpürtme Tası İmalatı habaz 199 101,138 09/06/2020, Saat: 11:48
Son Yorum: aliyuksel
  3D Printer ile köpürtme tası yapımı icanucar 12 6,064 31/01/2020, Saat: 20:11
Son Yorum: cokomoko
  Hindistan Cevizinden Köpürtme Tası wendigo 61 25,832 09/08/2019, Saat: 15:16
Son Yorum: tatharas
  Algida Köpürtme Tası kirmizibalik 12 6,464 17/06/2019, Saat: 15:50