İhtiyaç Fazlası Alışveriş
Kimse üzerine alınmasın da: Smile)

İhtiyacımızdan çok

Sabun,
Tıraş Makinesi
Ustura
Jilet
Tıraş kabı
Tıraş Fırçası
Kolonya
Krem

Almıyor muyuz?

Örneğin;

2 yıllık yetecek yarım kesik ustura jiletim var.
4 adet tıraş fırçam var
En az 3 yıl yetecek tıraş sabunum var
Hiç kullanmadığım halde 2 adet klasik tıraş makinem var.
4 adet saç tıraş makinem var.
7 adet sabun köpürtme kabım var.

Var oğlu var.

Belki de bu fazlalıklar sizlere göre çok mütevazi ve sizlerde daha fazlası da vardır.

Şu anda bunlara ilave olarak bir şeyler görsem yine de almaya devam eder gibiyim.

Neden böyle yapıyoruz. Neden ihtiyacımız olmadığı halde almaya devam ediyoruz.

E n v i r o n m e n t a l i s t

Bu işe ihtiyaç olarak bakmıyoruz sadece aynı zamanda hobi olarak da görüyoruz. Yıllardır avcılıkla uğraşan birinde nasıl ki 3-5 tane tüfek var. Yıllarca yetecek fişek varsa bizimki de buna benzer. Tek tüfek yetmez mi elbette yeter ama onunki 4+1'dir yenisi 6+1 çıkmıştır alması lazım. Eskisini satar mı hayır! Hatırası var der bırakır, günün birinde kullanırım der bırakır falan filan. Bence durum bu şekilde bilmiyorum katılır mısınız?
(15/01/2019, Saat: 17:57)FearOfATG Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu işe ihtiyaç olarak bakmıyoruz sadece aynı zamanda hobi olarak da görüyoruz. Yıllardır avcılıkla uğraşan birinde nasıl ki 3-5 tane tüfek var. Yıllarca yetecek fişek varsa bizimki de buna benzer. Tek tüfek yetmez mi elbette yeter ama onunki 4+1'dir yenisi 6+1 çıkmıştır alması lazım. Eskisini satar mı hayır! Hatırası var der bırakır, günün birinde kullanırım der bırakır falan filan. Bence durum bu şekilde bilmiyorum katılır mısınız?

Beyin fırtınası gibi olmuş..
Tabiki katılırız.

Acaba diyorum çöp evler gibi bizim alanlar da öyle olur mu? diye aklıma geldi de Smile)
Evlerdeki hanımlar bu çoğalmayı önleyen en büyük otokontrol elamanı gibiler değil mi?

E n v i r o n m e n t a l i s t

(15/01/2019, Saat: 17:59)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Beyin fırtınası gibi olmuş..
Tabiki katılırız.

Acaba diyorum çöp evler gibi bizim alanlar da öyle olur mu? diye aklıma geldi de Smile)
Evlerdeki hanımlar bu çoğalmayı önleyen en büyük otokontrol elamanı gibiler değil mi?
Hangisine ne zaman sıra gelecek bunların dedi eşim geçenlerde. Allah ömür verirse hepsine sıra gelir dedim. Smile

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi
http://www.wikiwand.com/en/Compulsive_buying_disorder

Bayanlarda oranı daha fazla, biz erkekler yine kucuk azınlıgız.
Yeterki kul hakkı yemeyelim, yalan solemeyelim, yaşama; insana hayvana bitkiye saygı gosterelim, ne yapalım bu da kusurumuz olsun, yine baskalarından iyiyizdir.
Komsum var damacana suya para odememek icin calıstıgı kurumdan her aksam eve kasa kasa kucuk pet sise su tasıyor. Ailecek ayda attıkları pet siseyi biz senede atmıyoruz. Ben kendi alın terimle, 2 balm fazla almısım cok gelirse cogunu sevdiklerimle paylasmısım, neyse gunahı yazsınlar kabulumuzdur.
Daha önce bunu bir çok kez tartıştığımızı, hatta bununla ilgili bir ana konu olduğunu hatırlıyorum. Ama yine de yazayım.
2015 senesi ve öncesinde olsam bozulmayacağını bildiğim her şeyin en az 10 yıllık stoğunu yapardım. Ondan sonra ki alışverişim tamamen zevkime ve mantığıma göre olurdu. Şuan bir ihtiyaç ürününü bile kolay kolay alamıyoruz. Alım gücü azadı. Bunda ekonominin payı çok büyük. Kendi ekonomik durumum ve şuan içinde bulduğumuz ekonomik duruma bakarsam bundan 1 yıl önce aldığım stok ürünleri de iyi ki almışım diyorum. Bunun dışında @FearOfATG Caner hocamın dediği gibi işin ihtiyaç dışında bir de hobi kısmı da var.
Mesela die-cast klasik araç hobisine de ilgim var. Ama fiyatlar çok uçmuş durumda. Şuan için ilgi olarak kalıyor sadece. Smile
Selamlar
Bitmesinden korkup, kenara koymamız yönünde yönlendiriliyoruz. Bu hobi temalı koleksiyon ürünler veya sınırlı arzı olacağı yönünde lobisi yapılan herşey için geçerli.
“Bir daha bunun gibisi gelmeyecek” korkusu aşılanır evella. Veya çok memnun kaldığımız bir ürünü kaybetme veya bir daha elde edememe korkusu.
Tabii sebeplerden biri bu ve en çok buna odaklıyım.
Bunun haricinde onlarca yazılıcak sebepler mevcut.
Saygılar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Bir zamanlar de makine hastalığım vardı onu atlattım çok şükür. Şimdide Çelik ustura hastalığı başladı hanımı kandırabilirsem alıcam bitaneSmile
Dostlar beni de ''tıraşta minimalizm'' başlığı iyice silkeledi.Satın alma işini etkinlikler kısmıyla sınırladım gibi. Wink
de te fabula narratur.!
dedemin koruma barsız markasız tıraş aletini buldum tesadüf aldım krom kaplattım koydum kenara. dedeme sordum baika var mı diye, yok onu da 1950 de almıştım sadece onu kullandım dedi.. konuya nasıl baktığımızla alakalı bu sorunun cevabı.. ihtiyaç, hobi, zevk...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yurtdışından alışveriş /yeni deneyimler atoprak 17 8,053 31/01/2019, Saat: 03:38
Son Yorum: gidakontrol
  Fransadan mı Perudan mı alışveriş ederdiniz? UltrAmiraL 3 5,334 04/11/2013, Saat: 12:57
Son Yorum: theunnamed

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: