Bugün tıraş olurken çok zorlandım. Bu yüzden önerileriniz nedir ?
Ben genelde kirli sakal bırakan birisiyim.
Sakallarım çok yavaş uzar ve bu sebeple ayda 1 tıraş olurum.
Bazen yeri gelir sakalımı kısaltırım, bazen yeri gelir günlerce günlük tıraş olurum.

Bugün kullandığım ürünlerden bahsederek konuya girmek istiyorum.

Arkonun klasik çubuk sabunu, basit bir alüminyum tıraş kasesi ve pazardan alınma ucuz bir tıraş fırçam vardı. Tıraş fırçasını ve sabunu suda beklettim o sırada yüzümü sıcak su ile yıkadım. Sonra fırçayı köpürtüp yüzüme sürdüm.

Tıraş işlemine geliyorum.

5aYnGL.jpg

Fotoğraftaki tıraş bıçağı ile denediğimde aralarının tıkandığını gözlemledim. 1 Yerden neredeyse 10 kere geçmem gerekiyordu ve vazgeçtim kullanmaktan. Çünkü mach3 ve bu tıraş bıçağı günlük kullanım için uygunmuş bunu gözlemledim. Benim sakallarım yeni yeni çıkarken Ankara çerkeş sokaktan alınma bir tıraş bıçağım vardı. Orak çift kenar çevir aç diye tabir edilen tıraş aleti. Onunla kesmeyi denedim. Onunda jileti doğru düzgün kesmedi. Hatta yıllardır beklediği için kutunun içinde bir kaç tanesinin küflendiğine bile denk geldim. Kullandığım jilet Rapıra super staninless isimli jiletti. Halen aynı yerde bu tıraş bıçağı 5 liraya jileti ile alırsakta 10 liraya satılıyor. Alanda gözlemlediğim kadarıyla çok fazla. Fotoğrafları aşağıdaki gibi.

v6ZNjz.jpg

RrQpn7.jpg

Benim cildim hassas bir cilt türü. Berberde bile tıraş olsam yanmaları hissederdim ama bugün gariptir ki yanma kızarıklık vs hiç bir şeyle karşılaşmadım. Yüzümü ılık su ile yıkayıp nemlendirici krem sürdüm o kadar.

Çok uzattım biliyorum ve soruma geliyorum

Sizce ben kirli sakalı kesmek için nasıl bir tıraş aleti kullanmalıyım ? Taraklı taraksız yada ayarlı. Kullanım senaryoma göre ayda 1 sakalımı kesmem gerekiyor. Ama işim gereği bazende günlük tıraş olmam gerekmekte. Burdan yola çıkarsak tek alet mi almalıyım yoksa 2 tane mi yada ayarlı 1 tane mi ?

Bu arada tıraş sabununu kasemi ve fırçamıda değiştiriyor olacağım. Daha önce soru sormuştum ama kullanım senaryomdan bahsetmemiştim. Aslında marka model olarak aklımda bir kaç ürün oluşsa da taraklı taraksız ayarlı gibi konularda fikrinizi almak istiyorum. Bütçe sorunum yok çünkü 1 kere alıp yıllarca kullanmayı düşünüyorum. Jilet olarak ise mavi astrayı kullanmayı planlamaktayım.

fırça konusunda da sorum var. sizce porsuk kılı fırça mı yoksa domuz kılı karışık porsuk kılı fırça mı ? forumu okuduğumda birisi porsuk önermiş diğeri domuz diğeri sentetik ve hepsininde ayrı övgüleri var. Benimde aklımda porsuk olsa da domuz kılı ile karışıkları sormak istiyorum. Siz olsanız hangi kıl türü fırçayı kullanırdınız ?
Kartuşluların tümü günlük tıraş içindir, 3 günlük sakaldan sonra kullanmak imkansızdır.

Ayda bir tıraş oluyorsanız taraklı alet kullanmalısınız. Agresif taraklı olarak Mühle R41, Fatip veya Parker, mild taraklı olarak Merkur veya Yaqi düşünebilirsiniz.

Cildiniz hassas ise kullanmadım ama porsuk veya bazı sentetik fırçalar tavsiye edilir.

Sabun için Proraso veya Cella ile başlangıç yapabilirsiniz.

ekleme: karışık fırça kullanmıştım. Yumuşak ama arada bir iğneleyen bir yapısı vardı. Çok anlamlı bulmuyorum karışık fırçayı.
Proraso hassas ciltler için sabun yapıyor, kutusu beyaz. O size iyi gelebilir. Sevgiler, saygılar.
Öncelikle ömürlük tabir edilen ürünleri edindikten sonra foruma girmeyecekseniz tamam. Şayet yine forumda aktif olurum, takip ederim derseniz o iş zor diye düşünüyorum. Çünkü her yeni gün yeni ürünler çıkıyor piyasaya. Merak ediyorsun, denemek istiyorsun.
Orta ayar ürünler ile deneme yanılma ile başlayıp size uygun olanı deneyerek bulmanız lazım. En basitinden jilet konusu. Denemeden siz bunu seversiniz demek mümkün değil.

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi
Komşum söylediklerinizden yola çıkarak tavsiyede bulunacağım.
Öncelikle tıraş aletinden başlayalım. Size önerim ayarlı tıraş aleti seçmeniz yönünde olacak. Çünkü, değişkenlik gösteren tıraş periyodunuz var. Günlük tıraş olurken düşük ayarlarda, daha uzun sakallar için yüksek ayarlarda tıraş olabilirsiniz.
Alet olarak önerilerim ;
Merkur Progress ,
Parker Variant,
Rex Ambassador

Gelelim tıraş fırçasına. Öncelikle domuz, porsuk veya sentetik. Her birinin ayrı özellikleri ve ayrı karakterleri olduğu için karşılaştırmak çok mümkün değil. Domuzlar daha omurga odaklıdır. Sentetikler daha pratik ve kolay kullanım sunar.Porsuklar ise daha yumuşak olur ve iyi su tutar. Oldukça hassas bir cildiniz olduğundan bahsetmissiniz. Buna dayanarak, silvertip porsuk seçmenizi tavsiye edebilirim. Cildinizin tahriş olmasının önüne geçecek ve yormayacaktir.
Fırça olarak önerim ; Thater

Siz deginmemissiniz fakat size kaliteli ve koruyuculuğu yüksek bir sabun edinmenizi de önereceğim. Geleneksel tıraş bir bütün olarak düşünülmeli. Sabun ise bence fırçayla birlikte en önemli kısmını oluşturuyor.
Sabun önerilerim;
Mwf
Tabac
Haslinger
Mdc
Wholly Kaw

Jilet seçimini bilerek en sona bıraktım çünkü fazlasıyla subjektif bir konu. Bir başkasında harikalar çıkartan jilet, size tahriş dolu bir tıraş yasatabilir. Temel tavsiyem, her bir markadan birer tane edinmek ve deneme yanılma yoluyla size iyi gelen jileti bulmak olacak. Yine de cogunlugun beğendiği bir kaç jilet önereceğim.
Jilet önerileri;
Gillette 7 o'clock (sarı)
Gillette Silver Blue
Polsilver
Astra (mavi)
Voskhod

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(12/01/2019, Saat: 11:04)FearOfATG Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Öncelikle ömürlük tabir edilen ürünleri edindikten sonra foruma girmeyecekseniz tamam. Şayet yine forumda aktif olurum, takip ederim derseniz o iş zor diye düşünüyorum. Çünkü her yeni gün yeni ürünler çıkıyor piyasaya. Merak ediyorsun, denemek istiyorsun.
Orta ayar ürünler ile deneme yanılma ile başlayıp size uygun olanı deneyerek bulmanız lazım. En basitinden jilet konusu. Denemeden siz bunu seversiniz demek mümkün değil.

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi

ben babamı örnek alıyorum bu konuda. ona babasının liseye giderken aldığı tıraş takımını halen kullanır. şuan 65 yaşında. tıraş fırçası tıraş kasesi tıraş aleti bana göre demirbaştır. işte bu dediysek memnun isek değiştirmeye gerek yok diye düşünüyorum. jileti ise mavi astra önerdikleri için onu deneyerek başlamayı düşünmekteyim. jilet ve sabun konusunda hatta tıraş sonrası ürünlerinde deneyerek karar veriyor olacağım.

(12/01/2019, Saat: 11:14)berzax Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum söylediklerinizden yola çıkarak tavsiyede bulunacağım.
Öncelikle tıraş aletinden başlayalım. Size önerim ayarlı tıraş aleti seçmeniz yönünde olacak. Çünkü,  değişkenlik gösteren tıraş periyodunuz var. Günlük tıraş olurken düşük ayarlarda, daha uzun sakallar için yüksek ayarlarda tıraş olabilirsiniz.
Alet olarak önerilerim ;
Merkur Progress ,
Parker Variant,
Rex Ambassador

Gelelim tıraş fırçasına. Öncelikle domuz, porsuk veya sentetik. Her birinin ayrı özellikleri ve ayrı karakterleri olduğu için karşılaştırmak çok mümkün  değil. Domuzlar daha omurga odaklıdır. Sentetikler daha pratik ve kolay kullanım sunar.Porsuklar ise daha yumuşak olur ve iyi su tutar. Oldukça hassas bir cildiniz olduğundan bahsetmissiniz. Buna dayanarak, silvertip porsuk seçmenizi tavsiye edebilirim. Cildinizin tahriş olmasının önüne geçecek ve yormayacaktir.
Fırça olarak önerim ; Thater

Siz deginmemissiniz fakat size kaliteli ve koruyuculuğu yüksek bir sabun edinmenizi de önereceğim. Geleneksel tıraş bir bütün olarak düşünülmeli. Sabun ise bence fırçayla birlikte en önemli kısmını oluşturuyor.
Sabun önerilerim;
Mwf
Tabac
Haslinger
Mdc
Wholly Kaw

Jilet seçimini bilerek en sona bıraktım çünkü fazlasıyla subjektif bir konu. Bir başkasında harikalar çıkartan jilet, size tahriş dolu bir tıraş yasatabilir. Temel tavsiyem, her bir markadan birer tane edinmek ve deneme yanılma yoluyla size iyi gelen jileti bulmak olacak. Yine de cogunlugun beğendiği bir kaç jilet önereceğim.
Jilet önerileri;
Gillette 7 o'clock (sarı)
Gillette Silver Blue
Polsilver
Astra (mavi)
Voskhod

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yorumunuz için çok teşekkür ederim. tüm önerilerinizi dikkate alıyor olacağım.
Komşum ben sana jilet olarak personna lab blue yu öneririm. Kullanıp memnun kaldığım en konforlu tahrişsiz tıraşı sunan jilet. Bu günler de piyasada pek fazla bulunmuyor.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Memnun kalmadığınız tıraş ürünleri Lord Sparhawk 352 331,746 31/01/2024, Saat: 19:19
Son Yorum: Erdi
  Tıraş Ekipmanlarımız baduruk 636 332,244 16/08/2023, Saat: 14:45
Son Yorum: yaylaoglu
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,271 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 0 886 23/07/2023, Saat: 22:53
Son Yorum: f02561
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,445 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Tıraş esnası, sonrası Tıraşsever 4 1,218 11/06/2023, Saat: 18:21
Son Yorum: exselans
  Tıraş sonrası batık ve sivilce çıkması. Umut islam 10 1,998 08/06/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: layken
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,212 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken
  Geleneksel tıraş Tıraşsever 7 1,488 25/04/2023, Saat: 17:53
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Tıraş sonrası morarıklık ve türevi sorunlarına çözüm önerileri toprak1 5 2,419 03/03/2023, Saat: 01:24
Son Yorum: 3.Perde

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: