Proraso Professional Boar
Arkadaslar Omega'nin Proraso icin urettigi "Proraso Professional Boar" bir kac senedir ara ara kullandigim bir firca. Forumda konusunu arattim ama bulamadim, varsa post'un oraya tasinmasini rica ederim.

B&B'de -Omega Pro 48, 49, ve 83'den farkli olarak- 27mm knot ve 55mm loft oldugu soylenmis. Fircayi sapa sabitleyen plastik parca ise krom gorunumlu degil, siyah.

[img]11v5tfo.jpg[/img]

Elimdeki firca uc senelik, ters olmayan hemen hemen butun killari catallasmis durumda.

Tamamen fonksiyonel bir firca. Kaseden sabun kaldirmak ve yuzde kopurtme yapmak icin tasarlanmis ve Proraso'nun berberleri hedef alarak olusturdugu serisinin bir parcasi. Firca cok cabuk ve yogun bir kopuk yapiyor. Dairesel hareketlerle, masaj yaparak yuzde kopurtmek icin ideal. Bir artisi da cok cabuk kurumasi. Kirilma, dokulme, vs. gibi huylari yok. Hunharca kullanilmak icin uretilmis bir firca.

Gelgelelim loft kisa ve killar sert olunca, batma hissiyati veriyor. Su tutma olayi bir boar icin bile cok cok dusuk (diger ince killi Omega 10275 fircam bunun yaninda porsuk gibi kaliyor). Cok sabirli olmadigim ve berber gibi kettleda su isitmadigim icin, musluktan akan sicak suyla 3-4 dakika icinde yumusamiyor tras oncesi. Ancak trasim bittiginde durularken yumusamis oluyor. Ilk zamanki "gamey" tabir edilen kokusu coktan gecti. Fakat islak hali kokusu baki.

En sevmedigim yanlari ise bolca bulunan ters killar ve sapin icinin bos olmasi. Ters killar batma hissiyatini arttirirken, termoplastik sap bu kadar hafif olunca firca elimden zaman zaman firlayiveriyor. Bir keresinde tras sonrasi fircayi silkelerken, knot, kendisini sapa sabitleyen siyah plastik parca ile birlikte havalara uctu. Aslinda silikon tabancasi olanlar sapin icine bozuk para koyup ustunu silikonla doldurarak, agir firca hissiyatini elde edebilir. Bu ayni sapa sahip butun Omega Professional serisi fircalar icin gecerli.

Yuzde kopurtme oncesi, 20 saniyelik yukleme sonrasi:

[img]2celwjn.jpg[/img]

Ben bu fircayi uc sene once bir adet 150'lik yesil Proraso sabun ile birlikte bundle olarak 25 TRY'ye tekabul eden bir fiyata almistim. Fiyatini dusununce daha fazlasini beklemek gercekci olmayabilir.

Bu da trastan sonraki hali:

10h3ggz.jpg

Resimleri dun gece cektim, telefonun otomatik ayarini kapatmisim, o yuzden los isikta bulanik cikmislar.

Hepinize iyi haftasonlari  Fırça
Komşum inceleme için teşekkürler. Konusu olmayan, benim de merak ettiğim bir fırçaydı. Proraso omegaya yaptırıyor diye biliyorum. Şuanki fiyatı internette 80 tl civarında. İmpada, omega 10108 serisi fırça var, fiyatı daha uygun. Ölçüleri benzer gibi gözüküyor. İkisi arasında kararsızım ben de Smile
Komsum, Italya'ya seyahat planliyorsaniz veya bir tanidiginiz Italya'ya gidip geliyorsa, orada fiyatinin 5-6 Euro olmasi lazim. Roma'da rahatlikla bulunabilir. Proraso Italya'nin Arko'su oldugundan, ucuz ve ulasilabilir. Iki espresso fiyatina firca yapmis adamlar.
İnceleme için teşekkürler komşum.

Forum içi arattığımda konusunu bulamadığım ancak gönderilerde birkaç yorumda denk gelmiştim. Pek kullananı yok. Beğeneni de yok galiba.

Bu arada İmpada mevcut bu ürün. İnternet sitesinde yok ama İmpa'nın stokta olması lazım. Fiyatı da diğer internet sitelerine göre uygun diye hatırlıyorum.

Bir ara ben de almayı düşünüyordum ama Mustafa Bey ile konuştuğumda 10049 ile neredeyse aynı olduğunu ve 10049'a göre iki katından daha fazla verecek bir fırça olmadığını söyledi.

Proraso fırçadan vazgeçip 10049 aldım.

Amaaa bu fırçada içimdeki alma isteğini hala öldürebilmiş değilim.
(16/11/2018, Saat: 22:05)mimaras Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum inceleme için teşekkürler. Konusu olmayan, benim de merak ettiğim bir fırçaydı. Proraso omegaya yaptırıyor diye biliyorum. Şuanki fiyatı internette 80 tl civarında. İmpada, omega 10108 serisi fırça var, fiyatı daha uygun. Ölçüleri benzer gibi gözüküyor. İkisi arasında kararsızım ben de Smile

Bu fırça elimde yok ama ikiz kardeşi 10049 var elimde. Ayrıca elimde bir de bahsettiğiniz 10108 var. 10108 ile kıyaslamak gerekirse 10049, sorun olacak derecede daha omurgalı ve yüzde kolay yayılmayan bir fırça. 10108 ise kolayca yayılan, nezaketle masaj yapan bir fırça. Bu yüzden 10049'u boya fırçası gibi kullanırken, 10108'i yüzümde rahatça yayarak dairesel hareketlerle kullanıyorum. Ufak bir ayrıntı daha var. 10108 kutudan çıktığında koku almadığım bir fırçaydı, belki farkedemediğim kadar az kokuyordu ama 10049'un üstündeki o kötü kokuyu atmak 30-40 tıraş sürdü. Benim tavsiyem 10108 yönünde.
(16/11/2018, Saat: 22:18)Southwestern Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komsum, Italya'ya seyahat planliyorsaniz veya bir tanidiginiz Italya'ya gidip geliyorsa, orada fiyatinin 5-6 Euro olmasi lazim. Roma'da rahatlikla bulunabilir. Proraso Italya'nin Arko'su oldugundan, ucuz ve ulasilabilir. Iki espresso fiyatina firca yapmis adamlar.

Komşum maalesef italya’ ya gitme durumum yada giden tanıdığım yok Smile Almaya karar verince iç piyasadan halledicez bir şekilde Wink Saygılar

(17/11/2018, Saat: 00:12)Gentleman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu fırça elimde yok ama ikiz kardeşi 10049 var elimde. Ayrıca elimde bir de bahsettiğiniz 10108 var. 10108 ile kıyaslamak gerekirse 10049, sorun olacak derecede daha omurgalı ve yüzde kolay yayılmayan bir fırça. 10108 ise kolayca yayılan, nezaketle masaj yapan bir fırça. Bu yüzden 10049'u boya fırçası gibi kullanırken, 10108'i yüzümde rahatça yayarak dairesel hareketlerle kullanıyorum. Ufak bir ayrıntı daha var. 10108 kutudan çıktığında koku almadığım bir fırçaydı, belki farkedemediğim kadar az kokuyordu ama 10049'un üstündeki o kötü kokuyu atmak 30-40 tıraş sürdü. Benim tavsiyem 10108 yönünde.

Teşekkür ederim komşum, 10108 i değerlendirmeye alacağım. Bu aralar omega takıntısı başladı Smile 10029 edindim, küçük ama omurgalı bir fırça. Bir tanede orta büyüklükte bir fırça alacağım. İki fırça arasında kalmıştım. Yorumun makbule geçti  Smile
Saygılar
Yumuşak ve pelte gibi yayılan fırçaları sevmeyen biri olarak 1 yıla yakındır aktif olarak kullanıyorum. Sabun düşmanıdır aynı zamanda, diğer fırçalarla 3 ay gidecek sabunun 1,5-2 ayda dibini kazır. Tıraş kremlerinde performansını beğenmesem de katı tıraş sabunlarını hızlı yüklemesi çok iyi. Diri ve yayılmayan yapıda, sıcak su ile iyi yumuşatıldığında sert kıl yapısı cildi rahatsız etmeyen demirbaş fırçamdır. Bu arada rahatsız edici bir koku hissetmedim ben.
merak ettiğim bir fırçaydı teşekkürler. Sapının boş ve plastik olması hoşuma gitmedi.
komşum çok güzel bir inceleme yapmışsın ellerine sağık, kesinlikle sapının içinin boş olması güzel bir hissiyat vermiyor katılıyorum. başlangıçtaki "gamey" tabirli kokusunun geçmesi biraz uzun sürdü ve beni rahatsız etmişti.
Pratik bir fırça şu an için fiyatı artmış olduğundan tercih edilmez diye düşünüyorum ki yılbaşı indirimleri başlamış birkaç gündür bu fırça 80 lira bandında pahalı kalacaktır sanki. (bende set içinde aldığım için yedek ve bazı sabunlara özel fırça olarak tutuyorum)
@sfenks üstat doğru yazmış kremlerde performansı düşük.
Be A Gentleman...
Bahsi geçen fırça benim de kullandığım fırça sanırım. Yaklaşık 1,5 sene boyunca ortalama haftada üç gün kullanıldığında aşağıdaki gibi bir şekil alıyor fırça. Hoş fiyatı baya yükselmiş bu aralar ama almak isteyen olursa fikir vermesi açısından yardımı olur belki.

IMG-20191103-131057.jpg
IMG-20191103-131043.jpg
IMG-20191103-131014.jpg

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
"eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse benim sözlerimi seçin"

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Jaguar 771 professional Gens_darmes 45 23,235 24/04/2023, Saat: 11:41
Son Yorum: Mecanica
  Semogue SOC Boar Bristle karakartal 93 78,993 17/12/2022, Saat: 11:11
Son Yorum: Shavettin
  Black Boar Bristle linguist 2 5,059 28/11/2012, Saat: 14:00