Répertoire Balsam
(14/11/2018, Saat: 22:49)Mehmet_G Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Para olayına hiç değinmeden söylüyorum: O sanayilerde yapılan her türlü şeye aşırı ilgim ve beğenim var. Özellikle menemen ve tost için konuşuyorum. Hiçbir yerde o sanayi tadını yakalayamıyorum.

Komşum katılıyorum size , sokak lezzetleri de çok güzeldir .ama yavaş yavaş kayboluyor .
Menemen için bir şey diyemem ama diğer lezzetlerde hatta tost da bile dikkat etmek lazım.
Gıda fiyatları çok arttı . İşin hilesi de ..
(14/11/2018, Saat: 19:29)Gentleman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ürünün ön yüzünü gösterip buna kaç para verirsiniz diye sorsanız daha iyi olurdu çünkü forumda tıraş sonrası ürünler konusunda uzmanlaşmış bir kimyager olduğunu sanmıyorum. O yüzden içerik için paraben vs. yok demekten öteye gidemeyiz. Fiyat konusunda etikette ne yazıyorsa onu ödemelisiniz. Gördüğünüz gibi bu konu hiçbir şeye hizmet etmiyor ama olsun, gizem iyidir.

İçerik ve fiyat ile üretim yeri konusunda bir paradoks olduğunu düşünmesem başlığı bu şekilde açmazdım zaten. Arayışım site içerisinde bir kimyager olmadığı gibi, ürünün fiyatı da değil tabi ki. Sizin de tam bir isabetle tahmin ettiğiniz üzere etikette yazanı ödeyip satın aldım ürünü.  
Yine önerdiğiniz üzere ürünün ön yüzünü gösterip fiyatını soracak olsam, kısa bir google taraması ile fiyatı öğrenilebilirdi ki bunu sizin de akıl edebileceğini düşünüyorum.
Hiçbir amaca hizmet etmeyen bu başlık sizin de ilginizi çekmiş olmalı ki üşenmeden uzunca bir cevap bile yazmışsınız. Hayat basit sorular ve basit cevaplardan ibaret değildir nitekim. Aşağıdaki açıklamalarımdan başlığın açılma nedenini çıkarabileceğinizi umuyorum.  

(14/11/2018, Saat: 23:01)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @calexico
Komsum sahsen urun iceriklerine cok asırı uclarda olmadıgı surece cok takılmıyorum. Raftan aldıgımız her urunun bir sekilde bir kimyasal veya koruyucu icerdigini kabullendim.
Bu icerik bilgilerinin de cok kaba sekilde sırf kullanıcılara genel bir fikir vermesi acısından yazıldıgını dusunuyorum. Yazıyorlar şu bitkinin cekirdek özü, soyluyormu nedir nereden alıyor, soguk press yontemlemi cıkarıyorlar kimyasal yöntemlemi çıkarıyorlar. Oranı nedir, 1milyon litreye 1 damlamı,  5te1 oranında mı. Bilmiyoruz. Her iki durumdada şu var diye yazıp geciyorlar.
Bahsi gecen urunde ,inanın digerlerine bakmadım bile, son satırda Hexyl Cinnamal diye bir kimyasal geciyor, nedir diye sadece ona baktım, kozmetik sektorunde cicek kokulu urunleri yapmak icin kullanılan bir kimyasal, bazı ciltlerde alerjiye neden oluyormus. Diyorlar ki cicek kokulu bir urunse, bilin ki icinde vardır.
https://theluxuryspot.com/hexyl-cinnamal-lotion/

Endustriyel devrim sonrası gunumuz dunyasında, dunyaya geldiginde takıyorlar agzına lastik biberonu, gomerkende tıkıyorlar kostikle beyazlatılmıs pamugu.
İcerikten cok oncelik kullananların yorumu, genel marka guvenilirligi ve son olarak kendi kullanımınız neticesinde hissettikleriniz önemli olsun. Kullanın, hosunuza gider memnun kalırsanız ne mutlu. Ucreti neyse helali hos olsun.

Sevgili üstad söylediklerinize kısmen katılıyorum. Ama gelin görün ki bu forumda hep tartışılagelen konu satın aldığımız ürünlerin içeriğinde yer alan/veya almayan bitki özleri, muhtelif kimyasallar vs. ile bunların cildimize yaptığı etkilerle sınırlı. Bu içeriklerin ne şekilde elde edildiğine çok kafa yormuyoruz çokça ki bu benim için bile fazlasıyla gereksiz bir ayrıntı.

İlkel metodlarla öz elde etmek yahut tüketicinin kulağını okşayan taş baskı, soğuk sıkım vs. gibi yöntemlerle üretim yapmanın her zaman en doğru yöntem olacağına dair algı kuşkusuz çok yanıltıcı. Mesela zeytini çuval içinde ezip yağını çıkarmak sağlıklıymış gibi görünse de artık naylon çuvalların kullanılıyor oluşu, hijyen sorunları ve üretim aşamasında zeytinyağının bozulmasına yol açan yoğun su kullanımı ile elde edilen yağın oksijen ve sıcak ile temasının kaliteli bir yağ elde edilmesine engel olduğu artık bilinen bir gerçektir. Bu sebeple en iyi yağlar bu metodla elde edilmiyor artık.

Kaldı ki üretim teknolojilerinin kaydettiği aşama nedeniyle dünyanın neresine giderseniz her bir öz, yağ ve diğer içerikler artık o ürün için gelinen son ve haliyle en ucuz teknoloji ile üretiliyor. Mesela müge çiçeğinin esansı önceleri enfleurage (çiçek yapraklarının yağlı bir şaseye yapıştırılıp bu yağın bir müddet kokuyu emmesi sağlandıktan sonra elde edilen pomadın olduğu gibi parfümde kullanılması) yöntemi ile elde edilirken sonrasında bu pomadın alkolle karıştırılarak çalkalanması akabinde basınç distilasyonu ile yağ ,alkol ve esansın birbirinden ayrışması aşamasına geçilmiş, şimdilerde ise kimyasal prosesler ile müge çiçeğinden daha temiz ve daha ucuz maliyetle esans elde edilebilir hale gelinmiştir. Bu gelişim üç aşağı beş yukarı tüm içeriklerin elde edilmesi için geçerli.  

İçerikte bu ürünlerden ne kadar yer aldığı sorunsalına gelecek olursak, bu bilinmezlik her ürün için geçerli. Malum içerik sıralaması en çok katılandan en aza doğru yapılıyor ancak hiçbir üründe ne kadar konulduğunu bilemiyoruz. Ama yine de yüzüme sürdüğüm üründe veya parfümünde meşe yosunu olduğunu bilmek beni mutlu ediyor.  

Bu arada PisPorsuk ve dikdik üstadların konuyla ilgili ciddi yorumları haricinde aşağıdaki gibi zorlama şakalarla karşılaşmak da garipsetti. Hiç kimse beğenmediği konuya/başlığa yorum yapmak zorunda değil. Beğenmezsen okur geçersin. Beğenirsen katkı yaparsın. Şakacı arkadaşlarımızın ne kadar komik olduklarını gösterebilecekleri bir çok mecra vardır eminim.  

(14/11/2018, Saat: 23:36)ahraz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Soruyu çok beğendim. Ben de karşı bir soru ile yanıt vermek istiyorum. Hocam; içeriğinde 4 teker,yürür aksam , şasi,kaporta,fren sistemi,direksiyon sistemi, motor,difrensiyal, aks, süspansiyon,karoseri,klima ve aynalar sistemi mevcut. Bu içeriğe ne kadar ücret biçiyorsanız,gelin konuşalım.
Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sonuç olarak ben herhangi bir algı ve önyargı yaratmamak adına ürünün markasından önce içeriğini tartışmaya (yahut sohbete diyelim) açmak istedim. Bunda yerli, düzgün içerikli ve uygun fiyatlı bir ürünle karşılaşmanın heyecanı da etkili oldu tabi ki. Sanki bu ülkede hergün aloe vera, allantoin, bisabolol, hint ekmeği, salix alba bark, cetraria islandica (liken) ve benzeri şifalı özler içeren ürünlerle karşılaşıyormuşuz gibi bir kişi de çıkıp aga bu nedir demedi.

Ne diyelim, demek ki anlatamamışız derdimizi...
Bu neyim sitemi yahu ..
şaka yapmayın , beğenmediysen oku geç vs

Bence 17,90TL , istediğiniz yaklaşım bu mudur ?

Kendi adıma gayet ciddi bir cevap verdiğimi düşünüyorum
ama kaşar dedim tost dedim diye siz alay ettim şakacılık yaptım mı sandınız ?
Başka örnek vereyim o zaman ;

Sanırım geçen ay Avm de DR Da ilahi komedya kitabının 80 küsür TL fiyatı vardı
Aynı gün aynı saat içinde DR on Online satış sitesinden aynı ürünü 55 tl ye

Bir ürünün mağaza satış fiyatını belirleyen o kadar çok etken varki , içeriğe bakıp fiyat ne demek size istediğiniz yanıtı getirmez

Siz bir konu acıyorsanız biz fikrimizi söyleriz , kendi adıma size hiçbir kötü yaklaşım yaptığımı düşünmüyorum.
Ama sizin yaklaşımınızdan, kovucu , suçlayıcı tavrınızdan rahatsız oldum .

Bu forum sankidoygunluğa ulaştı konuşulacak herşey konuşuldu ,
Artık insanların hemen alınganlık gösterdiği veya birbirine gereksiz ayar verdiği platform görüntüsü veriyor
Geleneksel tıraşa ilgi duymadan önce forumun varlığından hepimiz habersizdik. Foruma katılma nedenimiz bilgi sahibi olmak ve deneyimlerimizi paylaşmak.
@calexico komşumuz bu anlamda bir beyin fırtınası yaratmaya çalışmıştır. Elbette yeri geldiğinde şaka da yapılmalı. Konu veya konulara bakış açımız farklı olabilir. Aşırı tepki vermeden bir noktada buluşmamız gerektiğine inanıyorum. Ben şahsen @calexico komşumuzun sorduğu sorusuna vereceği cevabı merakla bekliyorum.

Saygılarımla,
Hiç kimse alınganlık yapmasın.
Burada amaç bilgi almak ve bilgilendirmek.
Bunun maddi bir karşılığı da yok.
Yani herkesin memnun olması lazım.
İnsan kişiliğini zedeleyen şakalar dışında esprilere de bozulmamalıyız.
Hepimizin gülmeye ve güldürmeye ihtiyacı var.

Diğer yandan da konu açılmışken şunu yazmak istiyorum:
Ülkemizde insanımızın kullandığı, kullanmaya mecbur olduğu ürünlerin sağlık açısından etkili kontrol sistemi yoktur.
Hem resmi yerler açısından hem de vatandaş(hepimiz) açısından yerlerde sürünüyoruz.

Hem zaten "bana bir şey olmaz" diye ünlü bir yaklaşımımız yok mu?

Geçenlerde bir arkadaşımız tesadüfen cep telefonunda bölge ve ülke değişimi yapmış. Bir bakmış ki ülkelere göre ses seviyeleri değişiyor. Bunun tartışması yapıldığında denildi ki "o ülke vatandaşının sağlığını düşünerek, kulakta oluşabilecek zararlar için ses seviyesini düşük tutacak kurallar getiriyor"

Bizde böyle bir şey yok. Yol geçen hanı gibiyiz. Orada burada Türk malı, kendi ürettiğimiz bir şey var sa onu alalım diye yırtınıyoruz. Ama bu seferde kendi ülkemizin insanı kazık fiyatlarla önümüze çıkıyor.

Velhasılı kelam neresinden tutsan dökülüyor. Hepimizin de rahatsız olacak derecede kötü olması arada bir düzgün insanlara rastlasak ta yine bizi umutsuzluğa sevk ediyor.

Belirli hastalıklarda son yıllarda oluşan artış endişe verici.

Sadece bir konuda bir kaç markette araştırma yaptım, ne yazık ki bir tane bitkisel diş macunu bulamadım. Elbette bazı yerlerde var, ancak elini rafa uzatınca göremiyorsunuz. Üst tarafı macunun alt kısmında yeşil bir bant olmalı değil mi? Görevlilere sorduğunuzda bile şaşkınlıkla bakıyorlar yüzünüze.

O yüzden de hem kendimiz hem de çocuklarımız dikkati elden bırakmamalı ve kontrol edici yanımızı artırmalıyız.
Çünkü, buna ihtiyacımız var.

E n v i r o n m e n t a l i s t

Şahsen içerikteki satır ve telaffuz edilemeyen madde sayısı arttıkça vermek isteyeceğim para azalıyor. Resimdeki ürünün 100 ml'sine 50 TL'den fazla vermem.
Herkes kendisiyle dalga gecebilse, bu hayat cok daha mutlu olacak diye dusunuyorum, o yuzden şurda 2 satır kahve muhabbeti yaptıgımız bu guzel forumda hic alınganlık yapmayalım, tartısma kusluk vs. olmamasını dilerim. Tartısma olacaksa olsun ama empati yaparak duzeyli tartısalım.
@calexico
Komsum musait vaktinizde marka model fiyat bilgilerini ve denediginiz kadarıyla kucuk bir inceleme gibi kendi dusuncelerinizi paylasırsanız seviniriz.
Saygılar
Balsam olayında  gösterdiğiniz içerik hemen hemen çoğu balsam ile yakın içeriklere sahiptir.

Şöyle söylemek gerekirse ana çatıyı oluşturan maddeler lüks bir markanın çatısı ile aynı. merak ediyorsanız  internetten marka bulup araştırabilirsiniz. 50 sterlin'e de bu içeriği taşıyan ürünler de var, 150 dolara da var, 250 tl ye de var. bu öncelikle  markanın hedef kitlesi ile alakalı bir durum ancak başka bir faktör daha var o da markanın piyasa değeri ki ona birazdan değineceğim. Bu arada diyeceksiniz ki " lüks markaların içerikleri daha zengin" doğrudur çeşitli bitkisel ekstrakt ve yağlar ile içerik zenginleştiriyorlar ki bir fark ortaya koymak, ürünlerinde bir imza bırakmak için yaparlar. Yani sizin paylaştığınız formüllü ürün çok rahat 50 dolara dünya piyasasına çıkabilir.  formülün içine 2 ekstrakt, 3 yağ daha ekleyerek bir başka firma 75 dolardan girebilir. Bu bağlamda firmanın hedefi ne ? üst gelir grubuna mı hitap etmek yoksa orta ve orta altı alım gücüne mi hitap etmek? Ayrıca kozmetik sektöründe  bir içeriğe bakarak "buna kaç para fiyat biçersiniz" demek gece kör uçan bir jet'i uçak gemisine indirmek gibidir?  Eminim biraz üst düzey ürünleri inceleyelim bu formülün 70% aynısı sadece  telif hakkı, imza, orijinallik  artık adına  ne derseniz diyin  zenginleştirilmiş formüllerin farklı fiyatlar ile satılmakta olduğunu görürüz.

Ben bu balsamı üretsem bu formülle 70 tl fiyat da biçerim 20 tl de.  o yüzden arkadaşlar kozmetik işi için şunu net bir şekilde söyleyebilirim, (organik kozmetik hariç) formüller ve içerik zenginleştirme olayında firmalar kendi marka değerleri kadar fiyat biçerler, hani üst paragrafta geçen sonra değineceğim dediğim marka değeri olayı. 100 milyon dolarlık bir firma bu ürünü aynısını çıkartsın 300 tl den raflanır. 10 milyon dolarlık firma çıkartsa 100 tl den raflanır. 500 bin dolarlık yurdum firması çıkartsa 20 tl den raflanır kapitalizmin olayı bu ancak yeşil kimya ve organik kozmetik bunun dışında tutuyorum çünkü o noktada Hammade ve maliyetler deli para. organik mal logosunu taşıyan ürünlerde belirli bir maliyet ve fiyatlamanın altında kalırsa firmalar çok sürmez topu dikerler o yüzden bu çeşit ürünler ciddi pahalıdır.

Saygılar.
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.
(15/11/2018, Saat: 21:49)Efrasyab Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Balsam olayında  gösterdiğiniz içerik hemen hemen çoğu balsam ile yakın içeriklere sahiptir.

Şöyle söylemek gerekirse ana çatıyı oluşturan maddeler lüks bir markanın çatısı ile aynı. merak ediyorsanız  internetten marka bulup araştırabilirsiniz. 50 sterlin'e de bu içeriği taşıyan ürünler de var, 150 dolara da var, 250 tl ye de var. bu öncelikle  markanın hedef kitlesi ile alakalı bir durum ancak başka bir faktör daha var o da markanın piyasa değeri ki ona birazdan değineceğim. Bu arada diyeceksiniz ki " lüks markaların içerikleri daha zengin" doğrudur çeşitli bitkisel ekstrakt ve yağlar ile içerik zenginleştiriyorlar ki bir fark ortaya koymak, ürünlerinde bir imza bırakmak için yaparlar. Yani sizin paylaştığınız formüllü ürün çok rahat 50 dolara dünya piyasasına çıkabilir.  formülün içine 2 ekstrakt, 3 yağ daha ekleyerek bir başka firma 75 dolardan girebilir. Bu bağlamda firmanın hedefi ne ? üst gelir grubuna mı hitap etmek yoksa orta ve orta altı alım gücüne mi hitap etmek? Ayrıca kozmetik sektöründe  bir içeriğe bakarak "buna kaç para fiyat biçersiniz" demek gece kör uçan bir jet'i uçak gemisine indirmek gibidir?  Eminim biraz üst düzey ürünleri inceleyelim bu formülün 70% aynısı sadece  telif hakkı, imza, orijinallik  artık adına  ne derseniz diyin  zenginleştirilmiş formüllerin farklı fiyatlar ile satılmakta olduğunu görürüz.

Ben bu balsamı üretsem bu formülle 70 tl fiyat da biçerim 20 tl de.  o yüzden arkadaşlar kozmetik işi için şunu net bir şekilde söyleyebilirim, (organik kozmetik hariç) formüller ve içerik zenginleştirme olayında firmalar kendi marka değerleri kadar fiyat biçerler, hani üst paragrafta geçen sonra değineceğim dediğim marka değeri olayı. 100 milyon dolarlık bir firma bu ürünü aynısını çıkartsın 300 tl den raflanır. 10 milyon dolarlık firma çıkartsa 100 tl den raflanır. 500 bin dolarlık yurdum firması çıkartsa 20 tl den raflanır kapitalizmin olayı bu ancak yeşil kimya ve organik kozmetik bunun dışında tutuyorum çünkü o noktada Hammade ve maliyetler deli para. organik mal logosunu taşıyan ürünlerde belirli bir maliyet ve fiyatlamanın altında kalırsa firmalar çok sürmez topu dikerler o yüzden bu çeşit ürünler ciddi pahalıdır.

Saygılar.

+1
Saygılar

Açıkcası ben şaka yapmadım,hala da yapıyor değilim. Ürünün içeriğine göre fiyatlama yapılmıyor,daha doğrusu fiyatlandırmada tek kıstas bu değil. Bu sadece kozmetik sektörüyle de alakalı değil. Yeni pazarlama sınavından çıkmış biri olarak konuyu özetledim ama dalga geçtiğim zannedilmiş,açıklayayım. İçerik tek başına kıstas değil. Lacoste gömlek 300 lira, ahraz gömlek 3 lira,ikisi de yüzde yüz pamuk. Timsah çok şey değiştiriyor. İşçi kıyafeti 50 lira,takım elbise 500 lira. İkisi de giyinmenizi sağlıyor. Hedef kitle; kadınlara yönelik ürünler daha ucuz ama daha çeşitli,erkeklere yönelik ürünler daha pahalı ama daha az çeşit. Pazarlama stratejisi,maliyet odaklı,Pazar odaklı, müşteri odaklı. Louis vitton fiyat indiriyor,kalite mi düştü oluyor. Konu uzar gider,neyse demek istediğim arkadaşın bahsettiği ürün madam coco balsam. Set fiyatı 40 lira civarı. Alın kullanın inceleyin yorum yapın ama içerikten fiyata yanlış yaklaşım. Demem odur ki bütün arabalar 4 teker ama Mercedes 5 çeker. Hadi kalın sağlıcakla.

bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  dove sabunu balsam yerine kullanmak Alkali 3 378 10/04/2024, Saat: 18:09
Son Yorum: Alkali
  Cella Ailesi Mini İnceleme: Preshave, Aftershave ve Balsam Gentleman 29 15,554 13/11/2021, Saat: 02:11
Son Yorum: Vincent_Lord
  Efrasyab Bal Balsam Ürün İncelemesi marv 5 2,430 25/04/2021, Saat: 22:52
Son Yorum: marv
  Tıraş Sonrası Kolonya/AS + Balsam Kullanımı ynspektas 35 32,899 05/02/2021, Saat: 02:13
Son Yorum: iamcagri
  Mühle Yabani İğde Özlü Balsam ekilic2 19 10,809 08/11/2020, Saat: 12:41
Son Yorum: onur7
  Yves Rocher Balsam ve The Body Shop Balsam Karşılaştırmalı İnceleme Efrasyab 36 8,532 22/10/2020, Saat: 02:46
Son Yorum: Efrasyab
  Tıraş Harici Balsam Kullanmak aerials 7 5,142 07/10/2020, Saat: 00:36
Son Yorum: marv
  Proraso After Shave Balsam totan35 14 22,978 13/09/2020, Saat: 13:04
Son Yorum: Cemtb
  Nivea Tıraş Sonrası Balsam DelikanliTiras 38 36,038 04/06/2020, Saat: 12:14
Son Yorum: aliyuksel
  Man's Pro Power Balsam U A K 11 5,781 27/01/2020, Saat: 14:07
Son Yorum: mertalp

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: