İzmir'den Selamlar
Herkese iyi dilekleri icin tek tek teşekkürler.
Dun akşam anne-baba ya uğradım, babama geleneksel tıraşa başladığımdan bahsettim adam hemen içeri gidip birseyler getirdi Smile
Baba yurt dışından emekli zamanında bu makinelerden kullanıyormuş meğer.
Makinenin ne olduğunu bilmiyorum üzerinde marka falan yazmıyor kelebek şeklinde açılıyor, yanında bana jelatini açılmamış iki kutu Wilkinson siyah paket jilet verdi.
Resimlerini ekliyorum makineyi bilen varsa yorumlarsa,  Bir de bunu nasıl temizlerim fikir verirseniz sevinirim.

2uyou0y.jpg
2ludy4n.jpg
1z553j5.jpg
Bu Gillette Adjustable ailesinden, "Slim" diye adlandirilan, 60'larda uretilen ama tum dunyada klasik trasseverler arasinda halen oldukca saygi goren bir makinedir. Nikel kaplamadir. Temizlemek icin sicak su ve bulasik deterjani, akabinde karbonat-sicak su cozeltisi, ve son safhada saf alkol kullanmanizi oneririm. Ilk iki asamada, malzemeleri makineye yumusak uclu bir dis fircasi ile yedirebilirsiniz. Jiletin alt kisminda bir harf ve bir rakamdan olusan (ornegin G2) kod makinenin hangi yilda yapildigini belirtir. Bu kodu Google'da aratirsaniz daha cok bilgiye ulasabilirsiniz. Iyi gunlerde kullanin.
Hemşerim hoşgeldiniz keyifli forumlar diler babaya da selamlar.
@erkan163 hoş geldiniz.

Son katılan üyelerimiz hep İzmir'den olmuş. İzmir ekibi çok keyiflidir, bu konuda çok şanslısınız. Buluşma olursa hiç kaçırmayın. Hatta @dikdik_s ve @Nani Kuş üstadlar şöyle güzel hoşgeldin buluşması yapsalar pek güzel olur.

Babanızın size devrettiği tıraş aleti, hem maddi hem manevi olarak gerçekten çok kıymetli bir alet. Yeni başlayanlara söylediğimiz "DE aleti bir kere alırsınız, evladiyeliktir" sözünün güzel bir örneği olmuş. Elinizde bu alet varsa, Wilkinson vb. aletlere hiç ihtiyacınız yok. Hatta yeni bir alet almaya bile ihtiyacınız yok. Ancak buraya gelenin mutlaka bir kaç çeşit aleti olacaktır, onu da zamanla edinirsiniz.

Görünce sterilazyonunu ben yapmak istedim, bunu yapmak benim için yeni alınan pahalı bir elektronik ürünün jelatinini sökmek gibi keyifli. Forumda alet temizliği ile ilgili güzel başlıklar var onları inceleyebilirsiniz. Elinizdeki aletin dışı nikel kaplamadır, temizliği yaparken buna dikkat edin, fazla aşındırıcı ürünler kullanmayın. Naçizane benim önerim şöyle olacak; önce sıcak suda bekletin, bulaşık deterjanı ile yumuşak bir fırça ile fırçalayın (eski diş fırçaları idealdir). Eğer varsa cilit bang köpükte bi 10 dakika kadar bekletebilirsiniz, ama fazla değil. Fırçanın ulaşamadığı yerlerde güzel temizlik yapar. Köpük üzerindeyken yine biraz daha fırçalayabilirsiniz. Cilit bang köpük yoksa banyo ve kir kireç sökücü de kullanabilirsiniz. İç aksamında çok kalıntı vardır, bu da mekanizmanın sağlıklı çalışmasını engelleyebilir. Onun için jilet yüklenen yerde bulunan, "NOS." yazısının hemen yanındaki yuvarlaktan içeriye, ayar mekanizmasının hangi numarada olduğunu gösteren metal çentikten ve aletin en altından, banyo kir ve kireç sökücü akıtabilirsiniz. Akıttıktan sonra ayar ve kelebek mekanizmayı bir kaç kez hareket ettirin, yine fazla bekletmeden (bir kaç dakika) durulayın. Gerekirse işlemi birden fazla tekrar edebilirsiniz. Hijyen için, en son alet ıslakken biraz kolonya döküp, az beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

Keyifli tıraşlar, keyifli forumlar dilerim
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Hocam ne kadar güzel bildiler vermişsiniz çok mutlu oldum.
Temizlik ile ilgili bir arkadaşımda ultrasonik temizlik cihazı varmış kuyumcuların kullandığı onu deneyelim dedi. En kısa zamanda temizleyip yeni halini paylaşmak istiyorum burada.
Eğer bir buluşma olursa seve seve katılmak isterim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Herkese selamlar alimarcaa 0 728 22/07/2023, Saat: 14:23
Son Yorum: alimarcaa
  Selamlar merttyy_ 4 1,178 18/04/2023, Saat: 17:40
Son Yorum: Mecanica
  Herkese Selamlar kad huai 4 1,352 14/04/2023, Saat: 13:39
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Selamlar Wastelander 4 2,127 06/08/2022, Saat: 12:43
Son Yorum: finwe
  Selamlar Geltir! dramahlas 10 3,198 22/05/2022, Saat: 11:11
Son Yorum: dramahlas