Tıraşta Minimalizm
Buradaki yorumları okudukça nasıl minimalist kalabildiğinize şaşırıyorum arkadaşlar Smile Smile Smile Bana göre değil...
Ben tek alet tek fırça ve tek sabun ile devam ediyorum. Aftershave de ise 3017 yapıyorum. Jilet ise haddinden fazla çeşit var onda minimalist olamadım.

https://zbm.co/u/9XRJPJ?r=333204178
https://beyfendi.org
Minimalizm tamamen bir hazırbulunuşluk ve ruh hali durumu bence. Kasarak minimalizm mutsuz eder, satılan şeylerden duyulan pişmanlık kalır geriye.
Pandemide kısa süreceğini tahmin ettiğim bir yolcuk 6 ay sürünce yanımdaki az ekipmanla idare etmeye çalıştım. Tek fırça , Progress, birkaç jilet ve bir iki AS almıştım. Ama olmadı Smile Bir setten daha fazlasını düzdüm.
Minimalizmin tadını aldım aslında o süreçte. Gerçekten de bir setlik ekipman hele bir de alışınca çok güzel sonuçlar veriyor. İşin bir de stres yönetimi tarafı var. Bu oyuncaklarla küçük bir kaçış yaşıyoruz. İyi hissettiriyor. Dokunma, koku, bakım yapmanın verdiği rahatlık ruh sağlığına iyi geliyor.
Minimalizmi yaşayabilen kişilere büyük saygı duyuyorum. Bu çivisi çıkmış dünyada kendimden birkaç oyuncağı esirgeyemiyorum ama Smile
merhabalar. minimalismde esas amaç çok fazla ürün çeşitliliğini azaltma yada ekonomik ürünlerden bir karma yapıp kalanı boşa çıkarmak değil benim için. Bence bu başlıkta rotasyonunuzda bulunan en kaliteli veya en keyif veren eşya, edevatı keşfedip onlarla yola devam etmek en hayırlısı gibi görünmekte. ben şahsen kendimce 4 farklı set oluşturdum. birincisi en pahalı ve kaliteli bir set(elegant seri), ikincisi orta kalite bir set, üçüncüsü ekonomik set ve son olarak dördüncüsü de seyahat seti. inanın bu şekilde gruplandırma olduğu zaman hem çeşitlilik hemde minimalizm olmuş oluyor. ama şuda gerçek ki ister elegant set ister ekonomik setle bile bu keyif ve haz çok yakın derecelerde alınmakta. o zaman insan diyorki kendi kendine ben bu malzemeye niye bu kadar para payıldım?
@"mkeskus" bence uygulamanız gayet makul. kendimizi şımartmaya da htiyacımız var inanın.. Minimalizm ' de amaç mümkün mertebe gereksizleri azaltıp , elde tuttuklarımızı da kullanmak. Ucuz ürün , pahalı ürün hiç önemli değil. Tercihler burada devreye giriyor. Penhaligons olsun abicim , Martin De Candre olsun , İnstut Karite veya Arko olsun farketmez. Önemli olan keyif almak , neyle keyif alıyorsak onla devam edebilmek ve herşeyden önemlisi eldeki ürünleri kullanabiliyor durumda olabilmek. Dolap da 100 tane sabun olduğunda bu çok da kolay olmuyor. Kafa meşguliyetinden başka birşey görmediğim gibi , hiçbir ürünü de hakkıyla tecrübe edemiyorsun.
(12/10/2020, Saat: 11:51)kaanayhan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"mkeskus"  bence uygulamanız gayet makul.  kendimizi şımartmaya da htiyacımız var inanın.. Minimalizm ' de amaç mümkün mertebe gereksizleri azaltıp , elde tuttuklarımızı da kullanmak. Ucuz ürün , pahalı ürün hiç önemli değil. Tercihler burada devreye giriyor.  Penhaligons olsun abicim , Martin De Candre olsun , İnstut Karite veya Arko olsun farketmez. Önemli olan keyif almak , neyle keyif alıyorsak onla devam edebilmek ve herşeyden önemlisi eldeki ürünleri kullanabiliyor durumda olabilmek. Dolap da 100 tane sabun olduğunda bu çok da kolay olmuyor. Kafa meşguliyetinden başka birşey görmediğim gibi , hiçbir ürünü de hakkıyla tecrübe edemiyorsun.

kesinlikle katılıyorum. gereksizler yer işgal etmektense değerli olanları elden çıkarmak, uygun olanları eşe dosta hediye etmek gerek. tabiki değerli olanlarda hediye edilebilir ama şahsen ben bunu yapamıyorum Blush . aslında elimizdeki fazlalıkları satıp yeni ürünleri denemek için iyi bir kaynak ve fırsat oluyor.
(12/10/2020, Saat: 11:51)kaanayhan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"mkeskus"  bence uygulamanız gayet makul.  kendimizi şımartmaya da htiyacımız var inanın.. Minimalizm ' de amaç mümkün mertebe gereksizleri azaltıp , elde tuttuklarımızı da kullanmak. Ucuz ürün , pahalı ürün hiç önemli değil. Tercihler burada devreye giriyor.  Penhaligons olsun abicim , Martin De Candre olsun , İnstut Karite veya Arko olsun farketmez. Önemli olan keyif almak , neyle keyif alıyorsak onla devam edebilmek ve herşeyden önemlisi eldeki ürünleri kullanabiliyor durumda olabilmek. Dolap da 100 tane sabun olduğunda bu çok da kolay olmuyor. Kafa meşguliyetinden başka birşey görmediğim gibi , hiçbir ürünü de hakkıyla tecrübe edemiyorsun.

@kaanayhan komşumun en son cümlesi çok doğru, sürekli farklı ekipmanları kullanmanın hiçbir ürüne hakkıyla eğilememek giib bir sorun oluşturuduğunu fark ettim ben. Ne zaman ki ekipmanları seçememeye başladım, tek bir sabun-paket jilet gibi tükenebilen malzemeleri bitene kadar kullandım, o zaman jilet nasılmış sabun nasılmış öğrendim ve gerçekten çok faydası dokundu. Arko'da bile çok farklı köpük elde ettim ki diğer tüm ekipmanlar için de geçerli benim adıma. Bu başlığın bu anlamda gerçekten faydası var... Ama hala Razorus'tan, Aliexpress'ten ürün bakıyorum Smile
Hadi hayırlı tıraşlar!  Tıraş aleti
@kaanayhan @mkeskus ; ben bu başlığın müdavimiyim Smile kesinlikle sizlere katılıyorum. fiyatından ziyade bütünüyle en çok değer verilen, en uyumlu sürekli kullanılabilen ürünler elde tutulmalı, onun dışında çeşit olsun diye alınan ürünler bir müddet sonra şişkinlik yapıyor evde ve tabiki kullanılmadan duruyor dolapta.
Bu konuda ben de yıllardır kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Kıyafet, yeme/içme, sosyal çevre, sosyal medya vb. konularda sadeleşme çabasındayım. Aslında günlük koşturmada iş ve özel hayatın getirdiği yorgunluk ve stres unsurları sebebiyle gerginliklere maruz kalan beynimi daha fazla yüke maruz bırakmamak adına minimalizmle ilgilenmeye başladım. Alışveriş ve harcama konularında belli bir disiplinim var. Bir şey alırken anlık heves mi, ihtiyaç mı veya keyif içinse herkes gibi verdiğim paranın karşılığı mı diye düşünerek alırım. Geleneksel tıraşa da başlarken açıkçası sade devam etmekte ben de çok zorlandım. Bir sürü değişik sabun, de makina, jiletler... Şu an için 1 adet Wilkinson Classic (başlangıç için almıştım) 1 adet EJ DE89 um var. Aldığımdan beri Wilkinson u kullanmadım. 1 adet YAQI kırmızı fırçam ve seyahat için aldığım Wilkinson sentetik fırçam(maalesef baya kötü Smile var. 3 adet sabun ve yaklaşık 15 çeşit jiletim var, daha doğrusu vardı. Özellikle boynum çok hassas olduğundan çok marka denedim. Tıraşa devam ettikçe hem hassasiyet azaldı hem de kendim için doğru jiletleri buldum. Şu an 2 jiletle devam ediyorum Permasharp ve Gilette 7 oclock Yellow. Yalnızca sabun konusunda sıkılıyorum ve çeşit olması hevesin kaçmaması için güzel oluyor. 3 adet sabunu döne döne kullanıyorum. Bazen Arko Classic ondan sıkılınca ve hava kötüyse Prorosa Sandal, havalar sıcak ve ferahlamak istersem Prorosa Yeşil Mentollü sabunu kullanıyorum. Sanırım bu takımla baya bir süre devam edebilirim. Daha fazlasına ihtiyacım yok ve tıraşta da sadelik ve minimalizm geleneksel tıraşın ruhuna daha uygun diye düşünüyorum.
artık hemen hemen  bir çok şeyi dokunmadan, koklamadan, ellemeden, görmeden, hissetmeden alıyoruz. keza tıraş aletleri, sabunlar vs. bunları da %90 bu şekilde ediniyoruz. bu tip alışveriş hissiyatı artık hayatımıza yerleşmiş durumda. en kötü internetten videoları izleyip, kullanıcı yorumlarına dayalı kafamızda kurup en nihayetinde alım yapıyoruz. fakat birebir deneyimlemeden görmeden, parmaklarımızın dokundugu aletin beynimize ne tür bir etkileşim verdiğini hissetmeden "sanal" bir his yogunlugunda gerçekleştiriyoruz bunu. bunun dısında insan için "merak" ve "elde edip doyuma ulaşma" olgusu, uzaktan alışveriş sayesinde canavarca besleniyor ve körükleniyor. tabi irili-ufaklı baska etkenler de yok değil ama bizleri minimalistlikten uzaklaştıran yegane "ana" kavramlar bunlar.

emin olun satın aldıgınız ürünleri satan kişi size "dilediğin gibi kullan. istersen 1 ay sonra sorgusuz-sualsiz iade edip paranı geri alabilirsin" dese, insanlık ve minimalistlik için büyük bir adım atılırdı. Smile en kaba tabirle beğendiğiniz ürünler sizde kalır, begenmediklerinizi iade ederdiniz. böylece hem merak hem elde etme hissinizi doyuma ulaştırmıs olurdunuz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraşta Tercihiniz: Ustura mı DE mi? mavi 37 21,564 03/05/2021, Saat: 00:56
Son Yorum: Alpp
  Tirasta Turk Markalari volkanslim 23 9,087 01/05/2021, Saat: 19:19
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Algıda Seçicilik - Geleneksel Tıraşta Eşik Noktası izbe 8 5,916 30/01/2017, Saat: 21:51
Son Yorum: onurcakmak
  Geleneksel Tıraşta 1. Ay kolay32 11 8,538 18/01/2017, Saat: 20:28
Son Yorum: Tahir
  tıraşta yüz gerdirme linguist 6 7,884 21/11/2012, Saat: 15:17
Son Yorum: canbaz

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: