Tıraşta Minimalizm
Bu foruma emeği geçen dostların çoğunu sadeleşmeye kurban verdik muhtemelen Smile
İlk 6 ay- 1 yıl sabunlar, jiletler, fırçalar deneniyor. Sonra genelde parça parça tercihler oturmaya başlıyor. Bir süre sonra eller bazı ürünlerden başkasına gitmiyor. Bu noktada bazı dostlar son bir "satılık" başlığı açıp tamamen ayrılıyor. Bazısı ayda yılda bir geliyor.
Bende bu oturma durumu jilet, alet ve fırça alanlarında oldu. DE'de silver blue, SE'de de feather pro sabitlendi. Aletlerde se1 ve ss rotasyonu yapıyorum sadece. Fırça da yaqi sentetik sabit neredeyse. Sabunda da MdC sabitleme potansiyeline sahip ama sabun merakı bitmedi henüz.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
Cevresel ve toplumsal faktorlerin etkisiyle stok yaparak yasayan tuketim cilgini olmus bireyleriz.Insan dogdugunda hic bir seyi olmayan, oluncede iki metre kefene sarilan bir canli.Ama dunyadaki sisteme ayak uydurmak icin, dogumunu ve olumunu unutarak surekli zevleri ve hirslari pesinde kosan insanlar...
Hep daha fazla,her seyin iyisi,guzeli,luxu pesinden kosarak hep daha fazlasi.Bir gun geliyor bunlarin doygunlugunu yasayip, ozune donmek istiyor.
Ozunde kaplumbaga misali evini sirtinda yasamak istiyor.Bir sirt cantasina esyalarini koyup dunya turu yapamak istiyor.
Zaten cantasi gerekli esyalari aliyor.Fazlasina yer kalmiyor.Kullanicagi esya sayisi belli.
Zaten o zaman gercekten mutlulugu yakaliyor.Zevk ve hirslarini bir kenara atip gercek dogalini yakaliyor.
Mutluluk evde,arabada,esyada,parada olmuyor.Insanin icindeki sevgi,saygi,paylasmakta yatiyor.Bunun adi her ne ise artik ben bu adi seviyor ve kendimi mutlu hissediyorum.
Yorum yazan ve düşüncelerini paylaşan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Foruma özel Tipsoft fiyat listesi için "tipsoftbrushes(at)gmail.com"
adresine "kullanıcı adınızı" belirterek mail atabilirsiniz.
https://www.facebook.com/tipsoftbrushes/
Yaklaşık 10 ayın sonunda bende farkında olmadan minimalizme kaymisim bugün farkettim. Merkür progress, polsilver ve yanında tıraş kremi ile günlerimi geçiriyorum. Elimdeki sabunlari haftasonu kullanarak eritecegim(10 yıl sürecektir). Bir tek wholly kawda kaldı aklım, elime fırsat geçerse deneyeceğim onuda
Konuyu açan komşuma teşekkür ederim. Bu konuyu ilk görünce düşündüm. Örneğin perma ile çok rahat tıraş olabiliyorum. Ama diğer jiletlerden de baya almışım. Kabaca hesapladım. 3-4 yıllık jilet stoğum var. Makina tercihlerime bakıyorum onlarda oturmuş ama hiç elimin gitmediği anlaşamadıklarım var. Karşıma şu ikilem çıkıyor. Acaba kullanmadığım aletleri jiletleri koleksiyon diyerek tutmak mı yoksa elden çıkartıp adını hatırlayamadığım bi komşum gibi tek alet tek fırça yoluna gitmek mi  Huh
@fatihbyfah insan evladının nefsi doymaz, bana bunlar yeter diyorsanız kaliteli bir alet ve fırça elbette yeter Smile
@abdussamedy Smile
@abdussamedy komşum haklısınız. Sanırım nefs ile mücadele etmek lazımSmile
Görüş bildiren komşularıma katılıyorum. Belirli ürünler denendikten sonra, bir ya da iki set oluşturulup yola devam edilmeli bence. Ben de geleneksel tıraştaki 4-5 aylık serüvenimde yaklaşık 10-15 jilet, yaklaşık 10 çeşit krem sabun,4-5 de makina ( talihliyim ki fazla pahalı aletler denemeden merkur 42c’de aradığımı buldum.) ve 4-5 as denemiş bulundum.

Kafamda oluşan iki set:
Günlük tıraşta 42c + gilette 7 sharp,
Uzun sakalda rimei + yeşil astra ile yoluma devam edeceğim.

Elimdeki sabun ve kremler de uzun bir süre bana yeter ( en az 1 sene). Stoklarım bittikten sonra da Cella veya sandalwood proraso ile geleneksel tıraş serüvenime devam etmeyi düşünüyorum.

Saygılar,

———————
Nice and clean.
Nice and clean. Aftershave
@fatihbyfah elbet tabi,fakat klasik traş olayında biraz zor Smile ihtiyaç fazlası olan güzel muhafaza edilmiş bir alet veya fırça, ihtiyacı olan birisine,eşe,dosta, akrabaya hediye edilebilir, bu şekildede o mücadele olur Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraşta Tercihiniz: Ustura mı DE mi? mavi 37 21,563 03/05/2021, Saat: 00:56
Son Yorum: Alpp
  Tirasta Turk Markalari volkanslim 23 9,085 01/05/2021, Saat: 19:19
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Algıda Seçicilik - Geleneksel Tıraşta Eşik Noktası izbe 8 5,915 30/01/2017, Saat: 21:51
Son Yorum: onurcakmak
  Geleneksel Tıraşta 1. Ay kolay32 11 8,535 18/01/2017, Saat: 20:28
Son Yorum: Tahir
  tıraşta yüz gerdirme linguist 6 7,884 21/11/2012, Saat: 15:17
Son Yorum: canbaz

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: