Ayagında Kundura.. Deri Boya ve Cila
(09/12/2018, Saat: 22:16)ziyanınjileti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ayrıca şu başlığı her okurken İbrahim Tatlıses'in şarkısını istemsiz mırıldanan tek ben miyim yahu..? Sürekli aynı şey istemsiz oluveriyor.

Baslıgı zati o nedenle boyle attık komsum. Smile
@ekilic2 @ Aersin teşekkür ederim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
Konu benlik olmuş. Emeği geçenlerin eline sağlık bu arada.

Bende işim gereği her gün kundura ayakkabı giyiyorum. (Yaz dönemi hariç). Kurumumuzun boyacısından esinlenerek bir takım nuri leflef boya setlerinden almıştım. Öncesinde hazır cilalı boyalar kullanıyordum ama zamanla ayakkabımda ve botlarımda çatlamalara yol açtığına emin olduktan sonra geleneksel ürünlere yöneldim. Zaten çocukluk yıllarımdan beri severdim bu işi. Babam da bu konuda titizdir, kendi ayakkabılarını kendisi boyardı, ben büyüyünce devralmıştım boyama işini ondan.

Yine boyacımdan esinlenerek boyayla birlikte badem yağıda uyguluyorum. Tahta çay kaşığı, abeslang ya da dondurma çubuğu tarzında çubuklarla boyayı ve badem yağını süngere yükleyip sünger üzerinde tahta karıştırıcı yardımıyla karıştırdıktan sonra ayakkabıya uyguluyorum. Sonrasında boyacı taktiğiyle parmaklarıma doladığım bezle cilalayıp son kez yine fırçalıyorum. Tabi kadife bezle son kez üzerinden geçmenin keyfi başka.

Pazar akşamları bir ritüele dönüştü bu işlem benim için yıllardır. Ama bazen belim ağrımıyor değil kendimi kaptırınca ya da ayakkabı sayısı artınca. Bir de boyacımızıda ekmeğinden etmeyim diye sadece siyah renkli olanları kendim boyuyorum, kahve ve taba renkli ayakkabıları boyama işi onun Smile

Yine konuda paylaşılan ayakkabımalzemesi.com sitesi diğer sitelere göre cidden uygun. Bende malzemeleri bir seferde toplu şekilde buradan almıştım.
Serdar abi emeğine sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş. Forumumuza gerçekten güzel bir rehber kazandırılmış oldu.

Her ne kadar ayakkabılarımı boyasam da, bakımını yapmaya çalışsam da çok amatörceydi ve bunun farkındaydım. Eşime ve kendime ait kaliteli ayakkabılarımızı lostraya verip, hem bakımını yaptırıp hem de bu sayede soru cevaplarla bir şeyler öğrenmeye çalışırken, imdadıma yetişen bir ana denk geldi konu. Lostralar gerçekten çok kaliteli hizmet veriyor tamam ama toplamda fiyat baya bir yükseliyor. Benim hizmet almış olduğum lostrada fiyatlar outdor bot 30tl, süet/nubuk bot ve ayakkabılar 25tl, klasik deri 10tl ve bağcık değiştirme 10tl idi. Bu fiyatlar sadece temizlik, bakım ve boya fiyatları, yani tamirat yok. Kendilerinin imal ettiği ve orijinal deri dedikleri şık ayakkabılar da var 200tl civarında satıyorlar ama kalitesini bilemiyorum.

Şimdi, Serdar abinin vermiş olduğu linkten yaklaşık 150-200tl tutarında bir alışveriş sepeti yaparak bundan sonra kendim aile içi lostra hizmetimi uygulamayı planlıyorum Smile

Konuda bahsi geçmemiş ama ayakkabı kalıbının önemli olduğunu fark ettim. Lostradaki ustada özellikle tavsiye etti ve kendisi dükkanında https://www.ayakkabimalzemesi.com/urun/c...i-kalibi-1 ürününü kullanıyor ve 12tl ye satıyor. Fiyatlara bakınca ayakkabımalzemesi com adlı sitenin ne kadar uygun fiyatlı olduğu ortada.

Yapmış olduğum sepette neler olduğundan bahsetmek gerekirse ayakkabı kalıbı, süet/nubuk temizleme fırçası, süet/nubuk silgi, temizleme köpük spreyi, deri boya ve cilası, süet/nubuk boya lostra fırçası, kadife parlatıcı gibi ürünler diyebiliriz.

Kabaca edindiğim tecrübeler bu şekilde. Fiyatları rehber olarak genel bir fikir sahibi olunması için yazdım, umarım antipatik olmamıştır. Uyguladıkça aldığım sonuçları paylaşacağım.

@ahraz Caner kardeşimin fotoğraf paylaşım fikrini beğendim. Ayakkabılar da şahane olmuş Smile) tebrikler.
@rating

Abi teşekkür ederim. Ayakkabılar güzel yoksa biz de iş yokta,biliyorsun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
@ahraz iş yok derken başkanım Smile on parmak on marifet daha ne olsun Big Grin
Arkadaslar, Devrim abi kendine baska yerden soylemisti ahsap kalıp, sonra sans eseri bir indirim gormus, istersen al denemelik dediydi. Soyledigi yerden kalıp ve temizleyici aldım. Biraz gec geldi, gelmeden gormeden de sizlerle paylasmak istemedim.
Bugun gelmis urunler. Kalıp guzel cıktı ama ne yazık ki ahsap kalıbın satısı durmus link veremiyorum. Yanındaki wolly kopuk temizleyiciyi ben daha once yuksek bir fiyata almıstım, bu seti bu fiyata ihtiyacı olan varsa kacırmasın icinden sunger de cıkıyor. Kalıp 39 liraydı, temizleyici setide 15lira.
https://www.hepsiburada.com/erdogan-deri...Derimarket
Komşum döktürmüşsünüz yine ellerinize sağlık.
Öncelikle bu yazılanları henüz uygulamadım, ama yinede paylaşmak istedim, alıntı ekşi sözlük bebak başlığından alınmıştır.

şimdi efendim bu kremin bilinmeyen bir faydası da şudur ki;
malumunuz ayakkabılarımız deri kıyafetlerimizdir.
bunları alır giyeriz, giydikçe yıpratırız. şimdi bu yıpranan ayakkabıları yıpratmamak için asıl yapılması gereken ayakkabıyı her gün giymemek, en azından bir gün dinlendirmektir.
her neyse, ayakkabı bakımı aslında nadiren boyayla yapılmalı, normalde her giymeden sonra temizlenip kaldırılmalı.
hah işte, özellikle klasik ayakkabılarınız ilk günkü gibi parlasın, derisi hemen yıpranmasın istiyorsanız bebak el kremi ayakkabı bakımı için on numaradır.
ayakkabınızı her giyişinizden sonra önce kuru bezle tozunu alıp, sonra başka bir bezle de (kesinlikle parlatıcı sünger değil) bebak kreminizi sürerseniz pamuk elleriniz gibi yumuşacık ayakkabılarla gezersiniz yıllarca.
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
Bugun gelenler,

En sagdaki yuvarlak teneke, bir arkadasımız sormustu, yaglı deri timberland i nasıl temizleyebiliriz diye, onun temizlik videolarında kullanılan yaglı deri wax ı. Sise seklinde Timberland de sanırsam genel kullanım amaclı balmumu spreyi bir nevi.

Digerleri temizleyici ve su gecirmez spreyler. Su gecirmez spreyleri montlara sıkıcam bu asırı yagmus aldıgımız gunlere onlem olarak.
2evrmmr.jpg

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Deri Pantolon Askısı paspartu 10 5,064 06/02/2021, Saat: 17:16
Son Yorum: iamcagri
  Deri Çalışmaları habaz 26 9,972 11/04/2020, Saat: 20:13
Son Yorum: Kacak
  Deri Tıraş Aleti Kılıfı Çalışmam 3RD1 28 9,339 28/02/2020, Saat: 11:32
Son Yorum: 3RD1
  Deri Başlık Koruyucu CtrlKML 6 5,216 08/11/2018, Saat: 01:40
Son Yorum: dikdik_s
  Ustura için Deri Masat habaz 23 15,067 06/07/2018, Saat: 18:10