Ayagında Kundura.. Deri Boya ve Cila
(30/01/2020, Saat: 01:54)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Konuya gelmesi için nasıl mention atacağız Smile

Önceki akşam maçı vardı onun, uzatmalarla sonuçlandığı için yatıyordur daha..
Buda bizim İbo muz... Smile
Screenshot-2020-01-30-09-57-22-1.jpg
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
Arkadaslar dun taze yapmısken bir ornek paylasmak istedim. Asagı fotoda boyası bakımı yapılmıs ayakkabının 2 farklı cilalanma yontemini gozukuyor. Konunun ilk mesajında ucundan bahsetmistim, ornegiyle beraber bakalım

Sag taraftakinde Leflef cila elle surulup fırcalandı 2 ayrı kat olarak. Bu fotoda cok parlak degilmis gibi gozukuyor ama aslında parlak. Cilayı parmagınızla veya bezle dairesel hareketlerle deriye yedirip, biraz bekleyip fırcalıyorsunuz.
Not: Kulotlu kadın corabı cilayı en son parlatmak icin cok guzel sonuc veriyor sentetik oldugundan dolayımı bilemiyorum. Tuy vs. bırakmadan en son harika bir parlaklık veriyor.

Sol taraftakine sulu cilalama teknigi yapıldı. Bu teknik anlatması ve uygulaması biraz zor bir teknik. Bezi parmak ucunuza sarıp once soguk su ile ıslatıp ustune biraz cila alarak dairesel hareketlerle hafifce yedirmeye baslıyorsunuz. Bu islemi sayısız defa dakikalarca uygulayınca o cila kalın sekilde orada ayna gibi bir parlak katman olusturuyor. Hatta guzel ornek oldu, lacivert ayakkabı ustunde siyah cila uyguladım. Bir renk derinligi versin diye, fotoda belki belli olmuyor ama oyle bir renk degisimi falan yok sadece cok az bir golge seklinde ton farkı olusturuyor. Bu teknik genelde kalın ve sert bir tabaka olusturdugu icin ayakkabının sadece burun veya arka kısmına uygulanıyor. Bukulen yerlere uygulanırsa catlayarak kotu gorunum olusturuyor.
Paylasmak istedim
Saygılar.

49463518152_5636b306fb_c.jpg

Ornek uygulama Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=0nUo91W3bgA

2si yapılmıs hali.
49463693677_8d965d2bd9_b.jpg

Edit: @cerdinc kardesim cok guzel bir urunden bahsetmis. Leflef son kat koruyucu sut urunu. Bende severek kullanıyorum ama biraz satın alması pahalı tarafta, yarım litre veya 1 litre olarak satılıyor, litresi 80 lira civarındaydı aklımda kalan.
Urun cok guzel, detaylı bakım istemeyen ara temizleme bakımlarda ayakkabının tozunu fırca ile alıp, ustune hazır kopuk temizleyici kullandıktan sonra bu koruyucu sutu surunce ayakkabı baya bir kendine geliyor. Ama hızlı kuruyan bir solusyon. Ben sprey kucuk siseye koymustum, sprey baslıgı komple tıkanmış. Agzı sıkmalı kapaklı daha kucuk bir kaba almak mantıklı. Genelde tum boya veya bakım yaptıgım deri urunlerine son vernik katı gibi uyguluyorum.
Tişikkirlir Sipirmin.
kadife bezmi yoksa kadın kilotlu çorapmı hangisi iyi sonuc veriyor

nuri lef lef siyah boya badem yağı bide cilası var bende
Varsa elinde sungerin veya bezin ustune boyayı al, icine istersen az biraz badem yagı ekle. Dairesel hareketlerle yedir kardes.
Sonra bir ayakkabı fırcası ile fırcalayıp parlat. Ustune elinle cilayı sur, kurumasını bekle once fırca ile parlatmanı oneririm. Sonra en son parlaklıgı ister corap ister kadife cok farketmez, sentetik bir kumas parcası veya eski bir tshirtle bile yapabilirsin.
Tişikkirlir Sipirmin.
@dikdik_s Serdar abi, bulusmaya kadar ayakkabi uzerinde calismalara devam mi? Kobay olarak sende kalabilir Big Grin Maksat bilime bir katkimiz olsun
@kiwi21
Kıvanç kardesim şöyle, sana demistim ya hani rengi 1 ton acık gelirse 1 kat siyah cila atarsın vs. diye. Sana is cıksın ustune ugras istemedim. İcime sinmedi. Ben komple sıfıra kadar kazıyıp yeni bastan yaptım ayakkabıyı.

Soylede birsey buldum, ureticiler genellikle tabakhanede mi neredeyse deriyi havuzda boyatıyor. Bazısı da anladıgım toplu olarak tek renk deri alıp bunu gerektiginde ozel pistole ile boyuyor maliyet hesabımıdır, kolaylıkmıdır, ayakkabıya rugan gibi bir gorunum vermek icinmidir onu bilemiyorum. Senin ayakkabı ustune boyalı cıktı. Benim sonradan yaptıgımla, fabrikanın onceden attıgıyla beraber baya kalın bir boya tabakası cıktı. Deri bir nefes aldı, Gun yuzune cıkan deriyi sutle besleyip 1 gun beklettim. Ustune tekrar ilk yaptıgım rengin 1 ton koyusu ile tekrar sıfırdan basladım.

Simdi benim o renk takıntım bence faydalı oldu, ayakkabının ustunde cok fazla ozel deri boyası vardı, bu da ayakkabıyı sertlestiriyordu. Şimdi giydiginde hissedermisin bilemiyorum ama daha rahat daha esnek bir yapıda olacak, hani vesile oldu gercek deride direk bakım gordu, saglıklı ve renk olarakta sonuc bence guzel oldu. Cmts hayırlısı bakarsın konusuruz.
Tişikkirlir Sipirmin.
Yeni hobiye hızlı bir giriş yapıp iki botumu temizledim.@dikdik_s serdar abinin uygulamaları baz alarak fırcalama- silme-kurutma-fırcalama-leflef koyu kahve boya ile boyama-fırcalama-cilalama-fırcalama-bez ile silme. Temizlik ve parlama olarak uygulama beni memnun etti. Ancak şöyle bir sıkıntı var bu ayakkabının orjinali düz renk degil alacalı koyu kahve ile siyahlı koyu kahve gibi idi.botları bundan once 1 yada 2 kez boyadım pek bakım yapmadım. Boyarken de fabcare marka koyu kahve veya leflef koyu kahve ile boyadım tam hatırlamıyorum ikisi de elimde var. Ayakkabıyı ilk kez boyayınca fotolarda da goruldugu gibi hos olmayan bir alacalanma ve ton farkı ortaya çıktı.bu son boyamam da düzelir mi diye umut ettim ama yine aynı göze batan yerler var. Deri katlanma izlerinde cok goze batmakla beraber diger bolgelerde de bu tipte yer yer pembeye çalan renk açılmaları mevcut. Ayakkabı tek renk olsun istiyorum komşular ne yapabiliriz?

20200131-110506.jpg
20200131-110501.jpg
20200131-110453.jpg
20200131-110439.jpg

SM-A320F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Dostum orada tam bukulme yerlerinde cila kalın uygulandıgı icin cila catlıyor ve boya tutmuyor atıyor once yapılan temizlik isleminlede bagıntılı olabilir bilemiyorum.

Oralarda ve ayakkabı genelinde boya oncesi temizleyici ile guzel bir temizlik yapılıp, eski boya katmanları alınıp, dogru sekilde boya yapılıp, dogru sekilde cila surulmesi gerekli. O noktalarda normal leflef boya yeterli gelecekmi, yoksa ortucu profesyonel boyamı kullanılması lazım onu deneyip gormek lazım.

Ben kendim yapacam dersen derby boya oncesi temizleyici gibi bir urunle veya hafif sulandırılmıs bir aseton ile o bolgeleri temizleyip, yeni bastan deneyebilirsin. Oralarda boyay surup iyi bekle bu islemi birkac kere tekrarlayabilirsin, sonrası cilayı parmagınla ince halde sur. Daha iyisi son yazılanlarda arkadasım nuri leflef koruma sutu onermisti, oyle bir urun kullan.

Simdi bu islemler icin malzemeler lazım olacak, ugrasırım kullanırım dersen bu yola gir, alternatifi gotur lostra salonuna anlat sıkıntını, burun tarafına parlatıcı cila uygulaması veya ton farkı gibi baska yapılabilecekleri işlemlerde var onlar geregini yapsın. Bu seninki biraz yaglı bir deri cinsi çalışması zor, sorun yasayıp bu hobiye sıkılmanı küsmeni istemem.
Tişikkirlir Sipirmin.
Abi cevabın için teşekkur ederim. Bizim buralarda ben hiç lostra falan görmedim en fazla tamirciler var onlar da bu sekilde uğraşır mı bilmem. Elimdeki malzemeler ve senin onerilerinle baştan 1 kez daha uygulama yapayım diye düşünüyorum.
20200131-124740.jpg
Elimde boya oncesi temizlik icin dusundugum bunlar var bir de senin önerin sulandirilmis aseton (oranı nasıl olmalı abi). Valet pro apc de araclarin deri kısımlarında da sulandirilarak kullanılabiliyor mesela parlayan direksiyonlarda ama ayakkabıda nasıl olur bilemiyorum abi.
Temizlik kısmında dis fırcasi ile beraber bu 3 ünden birini deneyeyim diyorum.
Boyama ve cilalamada ekstra bir teknik veya dikkat edilecek birsey varsa paylasırsan sevinirim yoksa dediklerini dikkate alarak elimdeki leflef boya ve naturel cila ile 1 kez daha deneyeyim diyorum. En kötü bu hali düzelmez yine diye dusunuyorumayakkabı cok rahat alalı 3 4 sene oldu ama toplasan 1 sene giymedim, bir yaninda açılma vs. de yok şu renk olayı hallolursa bir kac yıl daha giyerim

SM-A320F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Deri Pantolon Askısı paspartu 10 5,153 06/02/2021, Saat: 17:16
Son Yorum: iamcagri
  Deri Çalışmaları habaz 26 10,061 11/04/2020, Saat: 20:13
Son Yorum: Kacak
  Deri Tıraş Aleti Kılıfı Çalışmam 3RD1 28 9,413 28/02/2020, Saat: 11:32
Son Yorum: 3RD1
  Deri Başlık Koruyucu CtrlKML 6 5,280 08/11/2018, Saat: 01:40
Son Yorum: dikdik_s
  Ustura için Deri Masat habaz 23 15,248 06/07/2018, Saat: 18:10