Ayagında Kundura.. Deri Boya ve Cila
Ayakkabı boyamayıda buradan öğrendim.
Dostlar benim eski Tiberland botlar vardı, daha once bahsettim. Bunun rengi zaman icinde acıldı, deri kurudu bir acaip acık sarı renkli giyildiginde yururken bile derinin catlama sesini duydugun saglıksız bir hal aldı, giymeye korkuyordum.
Gecenlerde aldıgım deri sutu ile bakım yapıp kaldırmıstım. Guzel olduydu ama sanki yeterli gelmedi gibi hissettim, dun sanki biri durttu aldım elime botları ne yapabilirim diye dusunurken aklıma hindistan cevizi yagı geldi. Deriyi iyi besleyen guzel bir urundur ama zor kullanımlı bir urun. Noktasal yapmamak lazım leke yapar. genis alana hızlıca surmek lazım, ayrıca renk koyulastırma ozelligide var. Neyse surdum 2 saat dinlendirdim mat ama yumusak saglıklı bir deri kıvamına burundu. Fırcaladım. Ustune bir kat leflef kahve cila surdum biraz bekledikten sonrada leflef son kat parlatma sutu surdum. Lastik tabanın hemen ustunde gercek deriden gibi bir kat kullanmıs bu adamlar. Orayı da guzel hindistan yagına doyurdum oralarda cok kuru duruyordu.
Bu sefer bagcıklar kaldımı elimde kuru sarı sarı. Onlarıda zeytinyagına batırdım. Guzel pecete ve bezle yagın fazlasını aldım, radyator ustunde beklettim. Tekrar havlu ile sıkarak kuruladım, yagı cekti kurudu, onunda rengi yaklastı. Mal bu fotodaki son haline burundu.

49338485983_fd9961de89_b.jpg

49338485923_c11b69fa63_b.jpg

49338943991_b03515d732_b.jpg

Bu o suet/nubuk tarzı timberland botlardan degil deri olanlarından, ama orjinali bu kadar parlak degil bildigim belki bazılarımız yadırgar ama valla benim cok hosuma gitti.
Hem paylasmak istedim hemde cok yıpranmıs derileri toparlayıcı ozellikte hindistan cevizi yagı ile ilgili kucuk bir bilgi vermek istedim.
Saygılar dostlar.
Tişikkirlir Sipirmin.
Abi bence harika olmuş. Rengine bayıldım.
Eline sağlık üstad vitrine koy satılsın o derece.
Vintage bi hal almis ve harika olmus.

Koyu lacivert bi kotla cok yakisir
Abi harika olmuş eline sağlık.
Nedir, ne değildir?
Rengi harika olmuş elinize sağlık üstadım
Eline sağlık abi süper olmuş bence

SM-A320F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Dostlar cok sagolun cok sevindim begenmenize. Ayakkabıda hindistan cevizi yagı hic denememistim ve nasıl bir sonuc alacagımı bilmeden yaptım, sansımıza bu sekil benimde hosuma giden birsey cıktı. Ucundan biraz yabancıların klasik redwing botlarının havasına burundu gibi oldu.
https://www.redwingheritage.com/mens-lea...03343.html

Ama hakkını vermek lazım, hani ugrasırken botun detaylarını daha iyi goruyorsun, bu Timberland cidden harbi kalin deri ve malzemelerden guzel urunler yapıyormus. Taban alltından gercek dikisler gibi gorunce profesyonel bir iscilik var dedirtiyor. Boyle kaliteli otomatik saat gibi, aslında dijital casio gibi sıfır sorun makina degil, arada nazlanıyor sevgi istiyor, bakım istiyor gibi ama gun sonunda bakınca hissedince keyfin yerine geliyor.
Cok bilgim yok ama sıfır almak istersek tahminim 1000 lira civarıdır bu urunler şu anda. Bize çok para ama yabancıının kabaca kendine 150-200 liraymıs gibi aldıgını dusunursek, adamlar icin bence o paraya cidden bedava urun bu kalite icin.
Tişikkirlir Sipirmin.
(06/01/2020, Saat: 21:47)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dostlar cok sagolun cok sevindim begenmenize. Ayakkabıda hindistan cevizi yagı hic denememistim ve nasıl bir sonuc alacagımı bilmeden yaptım, sansımıza bu sekil benimde hosuma giden birsey cıktı. Ucundan biraz yabancıların klasik redwing botlarının havasına burundu gibi oldu.
https://www.redwingheritage.com/mens-lea...03343.html

Ama hakkını vermek lazım, hani ugrasırken botun detaylarını daha iyi goruyorsun, bu Timberland cidden harbi kalin deri ve malzemelerden guzel urunler yapıyormus. Taban alltından gercek dikisler gibi gorunce profesyonel bir iscilik var dedirtiyor. Boyle kaliteli otomatik saat gibi, aslında dijital casio gibi sıfır sorun makina degil, arada nazlanıyor sevgi istiyor, bakım istiyor gibi ama gun sonunda bakınca hissedince keyfin yerine geliyor.
Cok bilgim yok ama sıfır almak istersek tahminim 1000 lira civarıdır bu urunler şu anda. Bize çok para ama yabancıının kabaca kendine 150-200 liraymıs gibi aldıgını dusunursek, adamlar icin bence o paraya cidden bedava urun bu kalite icin.

Bi ara ayakkabi camiasinda hindistan cevizi yagina mucize gozuyle bakiyorlardi. Ancak sonralari deriyi cok fazla yaglandirip aslinda cokta faydali olmadigina kanaat getirdi insanlar. Bayag bunu oturup farkli ayakkabilarda test edenler vardi.

Kullanilicak ise cok eser miktarda yilda 1-2 defa kullanibilir. Onun disindan iyi derinin dogasini bozar. Bende Chippewa botlarimda kullanmistim ancak acemilik cok kullanmisim hic kurumadi. Hep islak bir formda kaldi deri.

Edit: Red Wing eger siluet olarak hitap ediyorsa iyi bir marka. Kendi tabakhanesi var, kendi tabakladigi derileri kullaniyor. Birde hala ic tabanlarindan deri taban kullaniyor. Benzer markalar Chippewa, Thorogood vs Poron kullaniyor. Deri ic taban ayagin formunu alir ve uzun donemde daha komforludur. Ic tabandan kastim ayakkabilarin icine sonradan konan tabanlar degil. Ayakkabi uretilirken percinlerin yapistigi geleneksel metodla uretilmis ayakkabinin bel kemiginin olusturan ic taban.

Red Wing ve piyasadaki cogu ust seviye marka gibi Goodyearwelted dir. Trickers, Crockett & Jones, Loake, Allen Edmonds, Alden vs. Beymen arada Trickers, Crockett & Jones, John Lobb(standart serisi) getiriyor. Indirime girince cokta fena fiyatlara satmiyorlar. Alinca olene kadar giyersiniz, kemal tancaya ve jag club’a 500-700 lira vermektense crocket&jones’a 2000 lira verip 1 tane almak daha mantiklidir. Dayanir.

Bunun bi ust seviyesi hand welted. Bunlarda minimum 5mm ic taban kullanmak gerekir. Yoksa yanak acicak paydaya yer kalmaz ( goodyearwelted’te 2-3mm ic taban kullanilir) birde hand welted ayakkabida percin ic tabana yanak olarak elle acilir goodyearwelted’de bu ic tabana yapiskanla yapistirilir.

Goodyearwelted’te ayakkabi ne kadar dis tabana dikisli de olsa ic tabanda yapiskanla bir arada tutulur.

Handwelted daha cok bespoke italyan, ingiliz ayakkabilarindan gorulur (antonio meccarillo, enzo bonafe, foster&sons, john lobb ve ya standart markalarin bespoke departmanlari bu sekilde uretir)

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Deri Pantolon Askısı paspartu 10 5,174 06/02/2021, Saat: 17:16
Son Yorum: iamcagri
  Deri Çalışmaları habaz 26 10,110 11/04/2020, Saat: 20:13
Son Yorum: Kacak
  Deri Tıraş Aleti Kılıfı Çalışmam 3RD1 28 9,447 28/02/2020, Saat: 11:32
Son Yorum: 3RD1
  Deri Başlık Koruyucu CtrlKML 6 5,302 08/11/2018, Saat: 01:40
Son Yorum: dikdik_s
  Ustura için Deri Masat habaz 23 15,285 06/07/2018, Saat: 18:10
Son Yorum: helliox