Ayagında Kundura.. Deri Boya ve Cila
@dikdik_s Üstadım, bir sefer göz gezdirdim, tadını çıkara çıkara okumak için zaman yaratacağım. Ellerinize sağlık.

Unuttuğumuz rituellerimiz vardı, tüm evin ayakkabılarını temizler, boyar, cilalar, parlatirdik evin en genci olarak. Mutlaka birkac tip ayakkabi fırçası olurdu evimizde. Sıkma boya cila karışımları yerini alınca "Permatik" tıraşı tadında, o günleri de unuttuk. Şimdi aynı işi arabam için yapıyorum, Glaze'i, Wax'iyla. Eskilere döndük madem tıraştan sırada ayakkabılar var anlaşılan.

~SB
https://youtu.be/qwqyADndU54
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
Eline,emeğine sağlık Abi. Çok faydalı bir konu olmuş.Komşularımızda bakımını yapıp parlattığı ayakkabılarını burada paylaşırsa tam bir görsel şölene döner burası.
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
Hala boya cila ile ugrasanların, ilgisini cekenlerin olması beni cok mutlu etti dostlar.
Forumda daha once konusulmaması bence asıl sasırtıcı, zira sizede geleneksel tırasla bagıntılı gelmiyormu?
Hani market rafında cok gormedigin urunler, cok mu zaruri hayır, ama gecmiste cokca yapılan simdi sadece profesyonel kisilerce uygulanan, tum zorluguna zaman almasına ragmen bir rituel olarak kullanmaya devam eden hala meraklı bir kitlesi olan ugras.
Tum yazı icin yorum yapan dostlara tesekkur ederim.

Rugan ve parlak deriler icin, cilayı yedirmekte veya parlatmakta zorlanırsanız, cila ayakkabı ustunde kuruduktan sonra bezinizi parmagınıza sarın, ucunu suya daldırın.(bazı savas filmlerinde askerler tukurur belki gormussunuzdur) Islak gergin bezin ucuna nokta kadar cila surun, onunla ayakkabının ustundeki cilayı parlatmaya baslayın. Cok daha kolay ve hızlı sonuc alırsınız.
Alternatifi hazır rugan parlatıcıları vardır sprey seklinde onu kullanabilirsiniz.

Ahraz kardesimin dedigi gibi kullandıgınız urunler ve bakım koleksiyonunuz, benim unuttugum teknik veya malzeme bilgisi, eski ve cilali yeni hali ile parlatılan ayakkabılar vs. gibi paylasımlarınız ile konuyu zenginlestirebilirsiniz dostlar.
Saygılar.
Üstadım çok güzel konu olmuş emeğinize sağlık, kokopelli komşumun dediği gibi çocukluk yıllarıma döndüm evin en küçüğü olarak kendi ayakkabılarımı boyarken evdeki herkesin ayakkabılarını boyardım babamın aldığı boya ve cila takım çantası vardı içinde fırçası kadife bezi herşeyi vardı babadan oğula geçen farklı bir özenti daha işte bak yine eski duygular depreşti içimde
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
Yüksek lisans tezi tadında bir paylaşım okumaya başlayınca biraz aşağılara baktım uzuyor da uzuyor dedim Serdar hocam güzel bir alıntı yapmış ama olay öyle değil direkt imalattan foruma gelmiş.
Emeğinize sağlık büyük emek var burada...

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi.
Muhtesem bi paylasim , vatana millete bi hizmettir bu paylasim bu bilger , hem temizlik hem görüntü hemdw hobi olabir . Ilk firsatta deri bi kundura ve Nuri Leflef almayi dusunuyorum.
Guzel yorumlar icin tekrar cok tesekkurler dostlar.

Yorumlardan dikkatimi ceken, eskiden beri halk agzına oturmus, boya deriye zararlı o yuzden boya yapmayın en azından arada cila yapın dusuncesi oldu. Bu boya zararlıdır lafı, sıvı boyalar icinmi soylenmisti genele yayıldı yoksa eskiler bize tum boyalar icinmi bunu boyle ogretti bilemiyorum.

Ornek vererek bilgim dahilinde anlatayım. Deriyi besleyici ve en faydalı olarak onerilen yaglardan biri badem yagıdır. Denedinizmi bilmiyorum ben denedim, hic bekledigim gibi olmadı. Deri bir yumusadı, bir matlastı ayakkabı 2 yas yaslandı gibi durdu.
Aynı sonucu tek bir urunde daha goruyorsunuz fırcalanıp silinerek kullanılan nuri leflef tarzı krem boyalarda. Yazıda da renk yaklasık olsun 1e1 aynı olmasına gerek yok dediydim, zira bunların icindeki boya dediginiz pigmentler cok az. Kahverengi ayakkabıya siyah boya surerseniz rengi 1-2 ton koyulasıyor ama siyah olmuyor. Bu boyaların icinde renk pigmentinden daha cok badem yagı gibi dogal yaglar var yani aslında derinize bakım yapan yumusatan besleyen cila degil, tam tersi sevilmeyen zararlı denilen o boyanın icindeki diger yaglar.
Cila olarak surduklerinizin derinin ust tabakasına balmumu gibi sert ve koruyucu bir tabaka kaplıyor parlatıyor, ama alttaki deriye ekstra bir faydası yoktur.
Yanlıs anlasılmasın illa boyayın diye bir zorlama yok, ama arada cilayı iyice temizleyip alttaki deriyi de beslemek iyi olur. İsmi boya diye gozunuzu korkutmasın, o bizde adı boya yurt dısında polish diyorlar, hem rengi yenileyip hem bakımını yaptıgı icin. En son surdugumuz cilaya da wax diyorlar balmumu iceriginden dolayı.
Saygılar

İlgili video:
https://www.youtube.com/watch?v=3b-O4vuB...gerProject
Başka antika(artık çoğunluk hazıra kolaya alışmış olduğu için böyle şeylere ilgi duyanlara söylendiği için yazdım yanlış anlaşılmasın) insanlarında olduğunu bilmek mutluluk verici. Yıllardır benimde evde lefler boyalarım cilalarım eksik olmaz. Impaya giden komşular dükkândan çıkıp sağa dönün iki üç dükkân sonra lostra malzemeleri satan bir yer var göze çarpar hemen. Nerden bulayım boyayı cilayı fırçayı diyen olursa diye iliştireyim Smile
@dikdik_s Serdar ağabey eline koluna sağlık...
@dikdik_s Serdar abi eline sağlık paylaşım için.

Bende de at kılı ve sentetik fırça, boya cila vb. malzemeler var. Onun yanısıra temizlik ürünleri ve aparatları var. Hepsi eski bir ayakkabı kutusunda durur, belli dönemlerde ayakkabılarıma bakım yaparım. İşyerimde de küçük at kılı fırça ile parlatıcı sünger çekmecemde hep hazırdır. Neredeyse her gün kullanıyorum.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Deri Pantolon Askısı paspartu 10 5,159 06/02/2021, Saat: 17:16
Son Yorum: iamcagri
  Deri Çalışmaları habaz 26 10,080 11/04/2020, Saat: 20:13
Son Yorum: Kacak
  Deri Tıraş Aleti Kılıfı Çalışmam 3RD1 28 9,422 28/02/2020, Saat: 11:32
Son Yorum: 3RD1
  Deri Başlık Koruyucu CtrlKML 6 5,288 08/11/2018, Saat: 01:40
Son Yorum: dikdik_s
  Ustura için Deri Masat habaz 23 15,260 06/07/2018, Saat: 18:10
Son Yorum: helliox