Nikotin Bandı ile Sigarayı Bırakma Günlüğüm
(10/08/2018, Saat: 23:33)kalantorxl Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İyi haberlerinizi bekliyoruz @Niko komşum. Eminim tecrübeleriniz sigarayı bırakmak isteyen arkadaşlarımıza da çok yararlı olacaktır.

Teşekkür ederim @kalantorxl komşum.

(13/08/2018, Saat: 13:43)mehmets Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Niko tebrikler. Ben de sayısız girişimden sonra, bu akşam bir kutu bant alarak deneyeceğim.

Aklıma takılan, sigarayı bırakırken önemli olan vücuda nikotin sokmayarak, bünyenin nikotinden arınmasını ve daha fazla istememesini sağlamaktır. Allen Carr'da nikotini vücutta yaşayan bir canavar olarak tanımlar ve onu nikotin ile beslemezseniz zamanla ölecektir der.

Bu bant ile vücuda gün boyu nikotin sağlayarak psikolojik alışkanlığı atarız ama sizce yeterli olur mu?

Teşekkür ederim @mehmets. Kararınıza çok sevindim, durum nedir, başladınız mı banda?

Bandın o süreç sonunda ne denli etkili olduğunu birlikte göreceğiz. Aklınızdaki sorular beni de çok düşündürmüştü ama forumlarda büyük çoğunluğun yeterli olduğu tespitlerini okudum.

Selamlar.
Yeni konu açmamak için ben de buradan eklemek istedim.

14 Ağustos Salı günü bandı kullanmaya başladım. Günde 20 sigara içtiğim için ezcacı 15 mg. lık 2. adım paketi ile başlattı. İlk günün sabahında stresten evde esip gürledim ve paketten iki adet bandı takmayı beceremeyerek ziyan ettim. Sinirden bir sigara dahi içtim. Üçüncü bandı başarıyla yapıştırdım ve işe gittim Smile

3 gündür kullanıyorum ve canım hiç sigara içmek istemedi. Sanki az önce sigara içmiş gibiyim ve aklıma bile gelmiyor. Zaman zaman bir-iki nefes çeksem mi diyorum ama hemen geçiyor. Herhangi bir yan etkisini de görmedim.

Kısaca bu bant işe yarıyor. Ben üçüncü güne sigarasız girdiysem herkes bırakabilir.

@Niko size de özellikle teşekkürler. Bandı daha önce duymuştum ama kullanan birinden okumak farklı. Sayenizde başladım bandı kullanmaya.
NİKOTİN BANDI İLE SİGARAYI BIRAKMA GÜNLÜĞÜM

GÜN: 17

Saymayı epeydir bıraktım. 17 gün oldu sanırım. Değişen bir şey yok. Sigara içmek isteyeceğim tüm ortamlarda şansımı sonuna dek zorladım. Yaklaşık 10 gündür, arada sırada olan o zorlamalar da tamamen kesildi artık. ''Aklıma gelmiyor'' desem yeridir.

Hafta başında, yukarıda @mehmets komşumuzun sorduğu soru benim de aklıma geldi. Nikotinden bu şekilde kurtulmak ne derece mükün olacaktı? Sonuçta sisteme girmeye devam ediyordu.  Pazartesi günleri benim bandın ilk günü. O gün eczaneye gitmedim yani bandı kullanmadım. Diğer günlerden farkı yoktu. Sigara yine aklıma gelmedi, zorlamadı, uykum aynıydı. "İlk gün zirvedir şimdi nikotin", deyip çok sallamadım. İkinci gün yine bantsız ve sıkıntısız devam ediyordum, ki "acaba yanlış mı yapıyorum" sorusu aklıma getirtilene kadar. Uzatmayayım, eczaneye gittim, eczacı "olmaz öyle şey, her şeyin bir usulü adabı var" dedi ve bir paket bant alarak çıktım. Yani 2 gün kadar bantsız dolaştım ve zahmet çekmedim. Biraz da kendimi test etmek için denemiştim. Olur muydu? Belki. Bilmiyorum. Ama o iki gün nikotin eksikliği hissetmedim; sinirli ya da huzursuz değildim, canım sigara filan istemedi, bantlı geçen günlerden farkı yoktu.

Aslında bu bantlar arasında geçiş sürecindeki durumları @Nani Kuş üstaddan dinlemek lazım. Özellikle 8 haftalık 25 mg kullanımdan sonra 2 haftalık 15 mg a geçişi ben de merak ediyorum. Belki tecrübelerini paylaşır bizimle.
Bence bant biraz da psikolojik destek veriyor. Ben bir gün takmasam kesin içerim biliyorum, o yüzden uzun haftalar boyu takacağım. Gün boyu vücuda nikotin alıyorum, sigaradan daha iyi Smile
Ben niyeti bozdum güzel başladım olmadı .
@Niko komşum, kendiniz ve sevenleriniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden birini yapmakta olduğunuz için tebrik ederim!

Ben yıllarca farklı bir çok yöntem denedim ve başarısız oldum. Nikotin bandı ve sakızı da en başarısız olduğum yöntemler oldu. Umarım sizin deneyiminiz benimki gibi olmaz ve sonsuza kadar sigara illetinden kurtulursunuz.

İki yıl kadar önce de son olarak uzun zaman yan etkilerinden çekinerek denemediğim Champix'i denedim ve hiç tahmin etmediğim kadar sorunsuz bir şekilde sigarayı bıraktım. Benim gibi sigarayı bırakmakta sıkıntı yaşayanlara bu seçeneği de değerlendirmelerini tavsiye ederim. Reklama girmemek için daha fazla bilgi paylaşmayacağım ama deneyimimle ilgili sorularınız olursa ÖM üzerinden memnuniyetle yanıtlarım.
Teşekkür ederim @AbuzTech komşum. Öyle ya da böyle, bu illetten bir şekilde kurtulmuşsunuz ya önemli olan bu. Ben de sizi tebrik ederim.

Champix'i ben de çok duydum ama hakkında hiç araştırma yapmadan direkt banda geçtim. Nedenini bilmiyorum, belki de son çare olarak değerlendirmek istedim. Bant şimdilik iyi gidiyor. Selamlar.

(16/08/2018, Saat: 22:00)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben niyeti bozdum güzel başladım olmadı .

Sabahları moral mesajları iyi oluyordu ama takma kafana @Nani Kuş üstadım. Zamanı gelmemiş demekki.
(16/08/2018, Saat: 23:49)AbuzTech Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Niko komşum, kendiniz ve sevenleriniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden birini yapmakta olduğunuz için tebrik ederim!

Ben yıllarca farklı bir çok yöntem denedim ve başarısız oldum. Nikotin bandı ve sakızı da en başarısız olduğum yöntemler oldu. Umarım sizin deneyiminiz benimki gibi olmaz ve sonsuza kadar sigara illetinden kurtulursunuz.

İki yıl kadar önce de son olarak uzun zaman yan etkilerinden çekinerek denemediğim Champix'i denedim ve hiç tahmin etmediğim kadar sorunsuz bir şekilde sigarayı bıraktım. Benim gibi sigarayı bırakmakta sıkıntı yaşayanlara bu seçeneği de değerlendirmelerini tavsiye ederim. Reklama girmemek için daha fazla bilgi paylaşmayacağım ama deneyimimle ilgili sorularınız olursa ÖM üzerinden memnuniyetle yanıtlarım.

Komsum bu champix dediginiz hap olarak kullanılanlardan mı. Oyle ise birsey soracagım, o hap olarak kullanılanların cogunun ustunde davranış değişiklikleri, depresyon, intihar düşüncesi gibi ciddi sorunlara yol açtığına dair uyarılar yazıyor veya forumlarda ve medyada sikayetler geliyordu. Cok merak ettim Dr. bir daha giderseniz sorarmısınız bu etkilerin cıkıs nedeni nedir, noronlar arasında iletisimi mi yavaslatıyor ne yapıyor veya icinde ozel bir kimyasal maddemi var bu olası etkileri tetikliyor. Hani arada hep duyuyoruz, koca karı hikayesi gibi degil, dogrusunu nedenini teknigini ogrenelim en azından diye merak ettim.
@dikdik_s komşum ben daha önce bir doktora bu soruyu sormuştum; bu ilacın aslında bir antidepresan olduğunu ve bir çok antidepresanın bu etkileri taşıdığını söylemişti ve ne olursa olsun sigaradan daha zararlı olmadığını da eklemişti.
(18/08/2018, Saat: 10:59)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komsum bu champix dediginiz hap olarak kullanılanlardan mı. Oyle ise birsey soracagım, o hap olarak kullanılanların cogunun ustunde  davranış değişiklikleri, depresyon, intihar düşüncesi gibi ciddi sorunlara yol açtığına dair uyarılar yazıyor veya forumlarda ve medyada sikayetler geliyordu. Cok merak ettim Dr. bir daha giderseniz sorarmısınız bu etkilerin cıkıs nedeni nedir, noronlar arasında iletisimi mi yavaslatıyor ne yapıyor veya icinde ozel bir kimyasal maddemi var bu olası etkileri tetikliyor. Hani arada hep duyuyoruz, koca karı hikayesi gibi degil, dogrusunu nedenini teknigini ogrenelim en azından diye merak ettim.

@dikdik_s komşum, evet, hap. 3 aylık bir program dahilinde kullanılıyor. Açıkçası nasıl bir mantıkla çalışıyor bilmiyorum. O dönemdeki  işyeri doktorunun tavsiyesiyle kullandım. Bu intihar konusunu sorduğumda bunun sadece bir kişide olduğunu, o kişinin de ağır bir depresyon tedavisi görmekte olan birisi olduğunu söylemişti. Eğer herhangi bir antidepresan kullanmıyorsam bir sıkıntı olmasının çok küçük olasılık olduğunu söylemişti. Bende de sadece aç aldığımda mide bulantısı sıkıntısı oldu, başka bir olumsuzluk yaşamadım. Elbette bir doktora danışmadan kullanmamak lazım. Ancak kullandığım diğer yöntemlere kıyasla çok daha kolay bir şekilde bıraktım ve yaklaşık iki yıldır da hemen hemen hiç sigara içme isteği duymadım.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sigarayı Bırakanlar Veya Bırakmayı Düşünenler zorba58 160 94,027 19/10/2020, Saat: 19:15
Son Yorum: Razorlazer

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: