Lavanta ve çay ağacı yağları hormon bozukluğuna yol açabilirmiş!
cc3d86dd39494e3367d285dbc5f37765.jpeg

Twitter’da takip ettiğim birinin paylaşımı birden önüme düşünce daha önce de kafamda olan bazı soru işaretleri tekrar ortaya çıktı.

Hani biz tıraş ürünlerinde esasinsiyel yağ görünce oh ne güzel doğal bu diye hemen sempati duyuyorız ya işte durum tam da böyle değil. Hatta doğal ve fazla kullanılmışsa ciddi zararlı olabiliyor. Olay artizan markalarda daha kontrolsüz. Çünkü bu konuda daha az denetime maruz kaldıklarını ve bol kepçe kullandıklarını düşünüyorum. Hatta bazı sabunlar bu yüzden alerji va yapabiliyor. Ama bu görüneni, görünmeyeni ise uzun vadedeki etkileri.

Özellikle artizan as lerde abartılı koku alıyorum, bu da esansiyel yağın bol kullanıldığını gösteriyor. Sabun, ve üstüne as ve üstüne balm derken gözenekleri açılmış yüzümüz hatta kanamayla bazen kana bile karışma ihtimali var bunların. Set olarak aldığımızda aynı esansiyeli 3 kere arka arkaya almış oluyoruz bir tıraşta. Bu da uzun vadede yoğun bir alım.

Bir de artizan sabun üreticilerinin deneysel çalıştığı ( allah ne verdiyse katıyorlar Smile göz önüne alınırsa durum biraz daha vahim hal alıyor. Hatta bazı maddeler etkileşim yapıp daha da zararlı olabilir

Gelelim ilgili yazı ve araştırmaya

Yazı bu : https://www.womenshealthmag.com/health/a...st-growth/

Araştırma bu: https://www.eurekalert.org/pub_releases/...031418.php

Özellikle lavanta ve çay ağacı yağını endokrin bozucu ve meme büyütücü özelliği varmış. Bu şekilde sağlık sorunu yaşayanlarda yağ kesilince sorun düzelmiş!

“NIEHS'deki araştırmacılar, daha önce lavanta ve çay ağacı yağının östrojenik (östrojen benzeri) özelliklere ve anti-androjenik (testosteron inhibitörü gibi) olduğuna dair laboratuar kanıtı buldular. “

“Bu yağlar vücudumuzdaki hormonları taklit edebilir veya normal süreçlere müdahale edip, tümör büyümesi, gelişim, üreme ve bağışıklık sorunları yaşatabilirler”

Özellikle bu yağlardaki bazı maddeleri sorunlu bulmuşlar.

Sekiz bileşenin özellikle şüpheli olduğunu bulmuşlar: okaliptol, 4-terpineol, dipenten / limonen, alfa-terpineol, linalil asetat, linalol, alfa-terpinen ve gamma-terpinen.

Bunlardan çoğu as ve kolonya parfümlerde de var sanırım Sad

Tabi bu bir çalışma daha çok araştırılması gerekiyor demişler ama dikkat edin demişler.

Ben bir süredir yoğun kokulu ürünlerden uzak duruyorum. Bazıları kaşıntı vs yapabiliyor. Haa Lavantayı da oldum olası hiç sevmem Smile Bir de kendim karışım yapmamaya karar verdim çünkü geçem gün eczaneden alınmış gliserin kattığım iki AS çöp oldu. Hem kokuları bozuldu hem de ciltte kaşıntı yaptılar

Şimdi bazı arkadaşlar eee zaten her şey sentetik ve zararlı bu kadarcık bir şey yapmaz diyebilirler. Ben böyle düşünmüyorum. Ben bir süredir bu traş konusunda biraz sadeleşmeyi düşünüyorum. Artizanlardan özellikle biraz uzak kalacağım. Bir de esansiyel yağlı as leri bol bol kullanmayacağım Smile
@Dragon komşum paylaşım için teşekkürler . Sırf bu düşünce ile AB ülkelerinde üretilen artisan sabunları Martin de Candre ve Saponificio ürünlerini alıyorum . Usa artisan üreticileri AB kriterlerini yerine getirmediği için AB ülkelerinde satışı yasak . Usa ürünlerinden elimde sadece wholly kaw var onunda hastasıyız
Güzel bir bilgilendirme yazısı olmuş teşekkürler
yaşam bir zevktir
bir fincan lavanta çayını aç karnına için öyle bir uyuşursunuzki hemencecik uyursunuz Big Grin çok muhteşem bişey. sabah kalktığınızdada dinç kalkarsınız fakat çok sık yapmamak lazım bunu,
Üstadım bilgilendirici paylaşım için teşekkürler.
(31/07/2018, Saat: 19:11)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Dragon komşum paylaşım için teşekkürler . Sırf bu düşünce ile AB ülkelerinde üretilen artisan sabunları Martin de Candre ve Saponificio ürünlerini alıyorum . Usa artisan üreticileri AB kriterlerini yerine getirmediği için AB ülkelerinde satışı yasak . Usa ürünlerinden elimde sadece wholly kaw var onunda hastasıyız

SV güzel bir ürün. O güveni de veriyor zaten. Usa artizanları AB de niye yasak ki? Hangi kritere uymuyorlar
(01/08/2018, Saat: 14:45)abdussamedy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bir fincan lavanta çayını aç karnına için öyle bir uyuşursunuzki hemencecik uyursunuz Big Grin çok muhteşem bişey. sabah kalktığınızdada dinç kalkarsınız fakat çok sık yapmamak lazım bunu,

Ben kokusuna katlanamıyorum lavantanın. Bir de içmeyi düşünemiyorum bile Smile
(31/07/2018, Saat: 22:54)vintage Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Güzel bir bilgilendirme yazısı olmuş teşekkürler

(01/08/2018, Saat: 16:28)rewolwer_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadım bilgilendirici paylaşım için teşekkürler.

Rica ederim komşular, faydalı olmasına sevindim.
çok teşekkürler

çay ağacı yağı aktif kullandığım bir ürün olduğundan yoğun ilgi ile durumu takip edeceğim
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
(01/08/2018, Saat: 19:32)Dragon Adlı Kullanıcıdan Alıntı: SV güzel bir ürün. O güveni de veriyor zaten. Usa artizanları AB de niye yasak ki? Hangi kritere uymuyorlar

Komşum biliyorsunuz AB herşeyde bir kriteri var Usa artisan üreticileri ürünlerin içerik bilğilerinden tutun incelme yapımına kadar bunları paylaşmadığı için AB içerisinde satışına onayı Yok .

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: