Semouge SOC - Mistura
Merhaba @ziyanınjileti ,

Gerçekten de farklı. Maalesef bu piyasada belirli bir standard oturmadı. Finest, two band, manchurian, fine badger, super badger tabirleri bir standard olmadan kullanılıyor.

Yanılmıyorsam porsuk 2014 yılında hem Avrupa hem de kuzey Amerika’da korunan türler arasına alındığından beri, dünyada ciddi anlamda porsuk kılı sağlayabilecek yegane adres olarak sadece Çin kaldı. Açıkçası Çin’de de ağırlıklı belli bir bölge ve belli firmalar… Bunların arasında başı çekenlerden birisi de Frank Shaving. Hatta diğer bazı Çin firmalarının bile kılı Frank Shaving’den aldığını söylesek yanlış olmaz.

Tabi hangi firmanın, kıllarını hangi kaynaktan tedarik ettiğini bilmiyoruz ama aynı kaynaktan alıyor olsalar bile kıl tedariki düğüm üretiminin sadece bir parçası. Kıl tedarikinden sonra fırçaya karakterini veren diğer aşamalar olan kılların elenmesi, sterilizasyonu, işlenmesi, yumuşatılması (veya ağartılması), düğüm dizilimi, yoğunluğu, şekli ve boyu fırçanın verdiği hissiyatta kılın kaynağından daha büyük rol oynuyor.

Semogue, finest fırçalarında nispeten daha ince finest kıllar seçiyor ama buna karşın kıl uçlarını ekstra bir ağartma / yumuşatma sürecine sokmuyor. Özellikle SOC modellerinde loft’u kısa tuttuğu için iyice rafine finest kılları kullanıyor. Kıl uçları doğal kalıp, loft da kısa olunca, fırçalar oldukça “tırnaklı” bir karaktere bürünüyor.
Frank Shaving ise modelden modele farklılık göstermekle beraber, örneğin en çok beğenilen FI26 serisinde, kıllar evet finest ama daha kalın olduklarını açıkça görmek mümkün. Düğüm de 26mm (daha kalın) olduğundan hem loft bir miktar daha yükseltiliyor, hem de uçlar bir ağartma işleminden geçiriliyor. Ancak bu şekilde keyifli bir tıraş hissi almak mümkün oluyor ve fırçanın karakteri de bu şekilde oturuyor.

Özetle porsuk fırçalarda “finest”, “best” veya “silvertip” dendiğinde belirli bir standardı düşünmek hatalı olabiliyor. Her modeli tek tek değerlendirmek gerekiyor.
Çok yardımcı olamadığımın farkındayım ama fırça seçimi sırasında görüşme imkanı bulabilirsek, hikayenizi ve beklentinizi anladıktan sonra size isabetli bir öneri yapabileceğime inanıyorum  Smile
(14/07/2018, Saat: 00:40)Noyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba @ziyanınjileti ,

Gerçekten de farklı. Maalesef bu piyasada belirli bir standard oturmadı. Finest, two band, manchurian, fine badger, super badger tabirleri bir standard olmadan kullanılıyor.

Yanılmıyorsam porsuk 2014 yılında hem Avrupa hem de kuzey Amerika’da korunan türler arasına alındığından beri, dünyada ciddi anlamda porsuk kılı sağlayabilecek yegane adres olarak sadece Çin kaldı. Açıkçası Çin’de de ağırlıklı belli bir bölge ve belli firmalar… Bunların arasında başı çekenlerden birisi de Frank Shaving. Hatta diğer bazı Çin firmalarının bile kılı Frank Shaving’den aldığını söylesek yanlış olmaz.

Tabi hangi firmanın, kıllarını hangi kaynaktan tedarik ettiğini bilmiyoruz ama aynı kaynaktan alıyor olsalar bile kıl tedariki düğüm üretiminin sadece bir parçası. Kıl tedarikinden sonra fırçaya karakterini veren diğer aşamalar olan kılların elenmesi, sterilizasyonu, işlenmesi, yumuşatılması (veya ağartılması), düğüm dizilimi, yoğunluğu, şekli ve boyu fırçanın verdiği hissiyatta kılın kaynağından daha büyük rol oynuyor.

Semogue, finest fırçalarında nispeten daha ince finest kıllar seçiyor ama buna karşın kıl uçlarını ekstra bir ağartma / yumuşatma sürecine sokmuyor. Özellikle SOC modellerinde loft’u kısa tuttuğu için iyice rafine finest kılları kullanıyor. Kıl uçları doğal kalıp, loft da kısa olunca, fırçalar oldukça “tırnaklı” bir karaktere bürünüyor.
Frank Shaving ise modelden modele farklılık göstermekle beraber, örneğin en çok beğenilen FI26 serisinde, kıllar evet finest ama daha kalın olduklarını açıkça görmek mümkün. Düğüm de 26mm (daha kalın) olduğundan hem loft bir miktar daha yükseltiliyor, hem de uçlar bir ağartma işleminden geçiriliyor. Ancak bu şekilde keyifli bir tıraş hissi almak mümkün oluyor ve fırçanın karakteri de bu şekilde oturuyor.

Özetle porsuk fırçalarda “finest”, “best” veya “silvertip” dendiğinde belirli bir standardı düşünmek hatalı olabiliyor. Her modeli tek tek değerlendirmek gerekiyor.
Çok yardımcı olamadığımın farkındayım ama fırça seçimi sırasında görüşme imkanı bulabilirsek, hikayenizi ve beklentinizi anladıktan sonra size isabetli bir öneri yapabileceğime inanıyorum  Smile

Görüşme yapmadan önce fırçalar hakkında az buçuk bir araştırma yapsam iyi olacak. Zira yazınızı okurken defalarca ne kadar konudan bir haber olduğumu fark ettim. Meğer fırçalar konusunda tabir-i caizse cahilin önde gideni, bayrak sallayanıymışım. Big Grin
Frank Shaving bu aralar benimde çok dikkatimi çekiyor. Bu aralar Semouge bıraktım, Frank Shaving modellerine bakıyorum. Özellikle Frank Shaving PU22-FH35 Pure Badger ile Frank Shaving BE24-EB26 Best Badger modellerine bakıyorum. Sonra Yaqi markasının porsuk kılı geleceği haberini alınca onları da bir görelim dedim ve beklemedeyim. Bunun haricinde Simpsons Wee Scot Best Badger modeline de baktım. Ama çok şekilsiz duruyor. Youtube dan baktım bayağı serçe parmağım kadar bir şey. Biraz ele avuca gelsin. Tongue
Sonbahara güzel bir porsuk kılı fırça ile girerim inşallah. İlginiz ve bilgiler için teşekkürler Noyan Bey. Smile
(13/07/2018, Saat: 18:50)Noyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Semogue firmasıyla bu break-in konusunu da uzun uzun konuşmuştuk. Firma, bu konuda da hiç bizimle aynı fikirde değil. Onlar bu tip işlemlerin fırçanın ömründen yediğini ve kılları zayıflattığını; bu işlemlere hiç girilmeden fırçaların kendi halinde break-in olması gerektiğini söylerler. Haklı da olabilirler ama şimdiye kadar kendi fırçalarımı hiç kendi haline bırakmadığımdan bir yorum yapamıyorum doğrusu.

Domuzsever olarak ilgililere katılıyorum. İlk zamanlarımda fırça boş durmasın diye ekran karşısında saçıma koluma sürtüyordum fırçaları. Bazı kılların anlamsız yerlerden çatallandığı ve ortadan koptuğunu gözlemledim. Normal kullanımda olmuyor bu, köpüğüdür, suyudur daha doğal şekilleniyor.

Kişisel kanaatim Omega’nın daha hazır fırçalar ürettiği, Semogue’unsa kullanıcıya bıraktığı yönünde, sadece tahmin.
Bugün akşam tatilden döndüm ve güvenlikten paketimi aldım. Smile Hemen Feather Artist Club ile kullanıp mistura ile ilgili 1-2 yazıp çizmek istedim Smile

Birincisi, dokununca verdiği his çok tok. Bu sap SOC kültürüne çok yakışmış. Açıkçası YAQİ gibi olmasından korkuyordum, ama tahminim doğru çıktı, son derece zarif ve keyifli. Bu güven, sabun yükleme ve yüzde köpürtmede de kendini gösterdi. 3 adet Semogue domuz, bir SOC 2 Band sahibi biri olarak ilk kullanımda hiç kıl dökmediğini gözlemledim. 1305 ile başlayan acı Semogue tecrübem SOC 2 Band ile toparlamıştı. Fakat bununla son derece önem kazandı.

Edwin Jagger Lime sabun ile köpürtmemde de epey verimli bir tek perde yakalayabildim, sonrasında hızlı söndü. İlk kullanım için çok normal, EJ söz konusu da olunca, malum Smile

İkincisi, hissiyatı çok değişik, SOC2 Band’den daha haşin ama 2 Band omurgası tutarlılığında tıraş oluyorsunuz. Bu benim gibi bir domuzseverde en farklı deneyimlerden biri! Çiçek gibi açılmıyor, ama arı gibi de sokmuyor. Semogue domuz ve porsuk fırçalarına kıyasla çılgınca masaj yapıyor cilde. 2 Band’den bir tık daha sert bulduğum bu fırça için @Noyan Bey’in tersine zamanla çatallaşsa bir da finest etkin tarzını koruyacağını ve omurgasının esnemeyeceğini düşünerek SOC 2 Band’e göre daha haşin kalacağını düşünüyorum. Yıkadıktan sonra özellikle sallayarak attım suyunu, kıllardan, omurgadan ödün hiç yok, müthiş.

Tabi bunu tadan benim el, domuza da gidiyor. Lakin tutuyoruz kendimizi.

Sevgimizi zaman gösterecek ama ilk deneyimim son derece güvenli ve ilginç bir fırça olduğu yönünde. Rafınızda bulunması gerektiği kanaatindeyim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Semouge Galahad c3 at kılı Kaan EKİNCİ 4 1,851 02/11/2022, Saat: 23:52
Son Yorum: sfenks
Information İNCELEME:Semogue SOC Mistura-Taj Resin Handle ahraz 28 13,356 22/01/2021, Saat: 19:57
Son Yorum: mennan

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: