Domuz İşi, Haram/Sevap Meselesi
Konunun tehlikeli sulara gitmesi için bir sebep yok. Kur'an üzerinden gidiyoruz. Kur'an-ı Kerim Allah'ın tek kitabıdır. Bize islamiyeti öğreten, Allah'ın emirlerini, yasakladıklarını ilettiği tek kaynaktır. Onun haricindeki tüm kaynaklar ancak tefsir ve yorum muamelesi görür. Tefsirler de kim tarafından yazılmış olursa olsun Kur'an'da Allah kelamı kesin bir bir emri eğip bükme hakkına sahip değildir. Allah'ın kelamı üzerine kelam olmaz, aksi şirke girer. Burada önemli olan, domuz etini yemenin haram olduğunu bilmek değil (ki bunu zaten biliyoruz) domuzun diğer kullanım alanları için "haramdır" diyerek Allah'ın haram kılmadığı bir şeyi haram olarak nitelemektir. İşte bu çok tehlikeli. "Ben domuz yemenin haram olduğunu biliyorum ve gıda haricinde domuzdan elde edilen bir şeyin haram olduğu Kur'an'da yazmasa da İÇİME SİNMİYOR ve kullanmıyorum" diyebilirsiniz ve bunda bir yükümlülük altına girmezsiniz. Ama domuzun her şeyi haramdır diye bir yargı, Kur'an'da yazmayan bir Allah kelamını var gibi göstermektir ve bu noktada yükümlülük altına girersiniz.

Ben sadece Kur'an-ı Kerim'i kaynak olarak kabul ettiğim için -ki doğrusu da budur- sadece yüce kitabımızdan gidiyorum. Tabii ki herkes kendinden sorumludur. Hiç kimseyi herhangi bir şekilde eleştirmeye, sorgulamaya, yargılamaya hakkımız yok. Dolayısıyla tehlikeli sulara girmemiz için de bir sebep yok. Biz her fikre müsamaha göstermek durumundayız.
Yazdıklarınızın ana fikrine katılmakla beraber bazı cümlelerinizin özellikle Kur an dan başka bir kaynağa ihtiyacım yok demek biraz havada kalıyor.

Çok sıradan ve çok kullanılan bir örnek olacak ama Kur'an size namaz kılın der. Ama biz namazı Hz. peygamber ın kıldığı şekli ile kılıyoruz. Keza farz olan Hac ibadetini de aynı şekilde. Kur an size Mina ya gidin şeytanı sol elinizle taşlayın demiyor.
Dolayısı ile ortada bir peygamber gerçeği var. Biz onun sünnetini de kaynak olarak kabul ediyoruz. Kur an ve Sünnetin et ve tırnak olduğunu kabul ediyoruz.

Benim itirazım buna. Yani Kuran tek kaynak tır ifadesine.

Ayrıca

(19/06/2018, Saat: 19:36)Niko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: "Ben sadece Kur'an-ı Kerim'i kaynak olarak kabul ettiğim için -ki doğrusu da budur- sadece yüce kitabımızdan gidiyorum. Tabii ki herkes kendinden sorumludur. Hiç kimseyi herhangi bir şekilde eleştirmeye, sorgulamaya, yargılamaya hakkımız yok. Dolayısıyla tehlikeli sulara girmemiz için de bir sebep yok. Biz her fikre müsamaha göstermek durumundayız.

Hem her fikre müsamaha göstermek durumundayız diye yarı öğütvari yol gösteriyorsunuz.

Hem de

(19/06/2018, Saat: 19:36)Niko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben domuz yemenin haram olduğunu biliyorum ve gıda haricinde domuzdan elde edilen bir şeyin haram olduğu Kur'an'da yazmasa da İÇİME SİNMİYOR ve kullanmıyorum" diyebilirsiniz ve bunda bir yükümlülük altına girmezsiniz. Ama domuzun her şeyi haramdır diye bir yargı, Kur'an'da yazmayan bir Allah kelamını var gibi göstermektir ve bu noktada yükümlülük altına girersiniz.

Ne diyerek yükümlülük altına girdiğimize ne demiyerek yükümlülük altına girmediğimize karar veriyorsunuz.

Buna biz kendimiz karar verelim. Siz değil.

Yukarıda tehlikeli sulardan kastettiğim budur. Sizin inancınız size, bizim inancımız bize.

Bu konuya son kelimelerim bunlar. Zira konu başlığı Arko. Yöneticiler sanırım gerekli aranjmanı yapacaklardır.
Sevgili komşum, ben kimseyi eleştirmedim, yargılamadım da. Bu benim haddim değil. Tarafımdan da, silinecek kadar haddimi aşmış cümlelerim olduğunu düşünmüyorum. Zaten sizin de belirttiğiniz gibi burası yeri değil. Siyaset ve din konuları çok arkadaş kaybettirir. En güzeli konuyu burada kapatmak. Belki bir gün nasip olur da yüz yüze tanışma fırsatımız olursa oturur hem çayımızı kahvemizi içer hem de konuşuruz.
(19/06/2018, Saat: 20:33)Niko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sevgili komşum, ben kimseyi eleştirmedim, yargılamadım da. Bu benim haddim değil. Tarafımdan da, silinecek kadar haddimi aşmış cümlelerim olduğunu düşünmüyorum. Zaten sizin de belirttiğiniz gibi burası yeri değil. Siyaset ve din konuları çok arkadaş kaybettirir. En güzeli konuyu burada kapatmak. Belki bir gün nasip olur da yüz yüze tanışma fırsatımız olursa oturur hem çayımızı kahvemizi içer hem de konuşuruz.

Bunu bir cay daveti olarak aliyor ve kabul ediyorum degerli hocam. Sizinle mutlaka guzel bir tavsan kani cay esliginde tartismayi dort gozle bekliyor olacagim. Saygilar hurmetler.
Information 
Arkadaslar,
Hepimiz bu ulkedeyiz, hep dedigimiz gibi şurada komsuyuz. Gonul isterki herseyi konusalım fikir alısverisi yapalım.
Bu domuz mevzuu zaman zaman dogal olarak merak eden, aklına takılan komsular tarafından farklı yerlerde aralarda gundeme geliyor. Bugune kadar inanc ve tercih meselelerine girmeyelim, tartısma cıkmasın diye bu mesajları genelde silindi, ama halının altına supurmek bir cozum degil. Merak eden yine soracak.

Dillerseniz farklı birsey deneyelim, bir konu altında toplayalım, ileride merak eden sorusu olanı bu baslıga gonderelim, okusun farklı farklı bakıs acılarını, hangi gorus kafasına yatarsa o yolda tercihini yapsın. Herkes ozgurce konu hakkinda sorusunu/dusuncesini/bilgisini yazsın, ama hassas bir konu oldugun icin herkes kendince yazsin, kimse kimseyi yargilamasin yadirgamasin, inanc ve deger tartismasina girmesin. Medeni sekilde konusup fikir alısverisinde bulunabilirsek, derli toplu sekilde merak edenlere bir yol gosterici, bilgi verici konu olur. Zaman icinde kavga dovus olursa, ne yapalım diyerek eski yonteme devam ederiz.
Sırf domuz isi olmasına gerek yok, ince hassas konuları atalım buraya.
Super olmus bu baslik hassasiyet meselesidir haklisiniz Smile ben de bir fikir ortaya koymak adina mesela icerisinde lard iceren sabunlari yada urunleei de yazsak buraya en azindan kesin olanlari ki ayni zamanda hassas davranmak isteyen arkadaslar icin de bir rehber olmus olur Smile
(19/06/2018, Saat: 20:36)izbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bunu bir cay daveti olarak aliyor ve kabul ediyorum degerli hocam. Sizinle mutlaka guzel bir tavsan kani cay esliginde tartismayi dort gozle bekliyor olacagim. Saygilar hurmetler.

İnşallah üstadım. Çok keyifli bir muhabbet olacağı kesin. Haberleşiriz. Saygı ve hürmet bizden. Selamlar.
Kur'an-ı Kerim de domuz etinin yenilmesi günahtır. Bunun haricinde domuzu sevin, besleyin, hatta yetiştirip domuz çiftliği bile kurabilirsiniz. Domuz'a ait her şey günahtır diye bir şey olamaz. Biz domuzu öyle bir yere konumlandırdık ki hayvancağıza şeytan gözü ile bakıyoruz. Bu da çok yanlış. Yanlışım varsa düzeltin, müslümanların bir savaş sırasında açlık çekip domuz eti yemesi ve akabinde yaşanan olumsuz sonuçları yüzünden domuz eti yemek müslümanlara günah kılınmıştır. Domuzun postu da, kılıda vs. kullanılabilir. Domuzdan elde edilen ürünü yemediğiniz sürece sorun yoktur. Domuz da ekosistem için önemli ve değerli bir canlıdır. Bu canlının öcü gibi gösterilmesi de ne yazık ki bizim bilgisizliğimizdir.

Son olarak 4 büyük kitap benim için kutsaldır. Son indirilen Kur'an-ı Kerim ana kitabımdır. Bunun dışında yazılanları çok kutsamayın. Ciddiye almayın demiyorum, yanlış anlaşılmasın. Ama Allah'ın kesin emri gibi de algılamayın.
(19/06/2018, Saat: 21:20)ziyanınjileti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kur'an-ı Kerim de domuz etinin yenilmesi günahtır. Bunun haricinde domuzu sevin, besleyin, hatta yetiştirip domuz çiftliği bile kurabilirsiniz. Domuz'a ait her şey günahtır diye bir şey olamaz. Biz domuzu öyle bir yere konumlandırdık ki hayvancağıza şeytan gözü ile bakıyoruz. Bu da çok yanlış. Yanlışım varsa düzeltin, müslümanların bir savaş sırasında açlık çekip domuz eti yemesi ve akabinde yaşanan olumsuz sonuçları yüzünden domuz eti yemek müslümanlara günah kılınmıştır. Domuzun postu da, kılıda  vs. kullanılabilir. Domuzdan elde edilen ürünü yemediğiniz sürece sorun yoktur. Domuz da ekosistem için önemli ve değerli bir canlıdır.  Bu canlının öcü gibi gösterilmesi de ne yazık ki bizim bilgisizliğimizdir.

Son olarak 4 büyük kitap benim için kutsaldır. Son indirilen Kur'an-ı Kerim ana kitabımdır. Bunun dışında yazılanları çok kutsamayın. Ciddiye almayın demiyorum, yanlış anlaşılmasın. Ama Allah'ın kesin emri gibi de algılamayın.

Hocam bu mantıkla bir müslümanın şarap bağı kurup satmasında da bi sakınca yok mu oluyor Smile müslüman birinin domuz çiftliği kurup domuz eti ticareti yapması, Aynı şekilde ZARURİYET olmadıkça domuzdan elde edilen ürünleri kullanması da İslami kaynaklara göre caiz değildir. Kaynak olarak Ömer Nasuhi Bilmen’in ilmihaline bakabilirsiniz en bilindik ve dili sade olan ilmihaldir. Bunları kesin cümlelerle sorun yoktur, günah olmaz dediğiniz için yazıyorum ifadeleri öznel kullanırsak bence daha iyi olur Smile

(19/06/2018, Saat: 20:42)osaka23 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Super olmus bu baslik hassasiyet meselesidir haklisiniz Smile ben de bir fikir ortaya koymak adina mesela icerisinde lard iceren sabunlari yada urunleei de yazsak buraya en azindan kesin olanlari ki ayni zamanda hassas davranmak isteyen arkadaslar icin de bir rehber olmus olur Smile

Çok güzel bir öneri komşum fırçalar zaten belli de sabunlarda herkes domuz yağı içeren ürünleri yazsa güzel bir rehber oluşturulabilir
Geçenlerde you tube da izledim. Adam kocaman bir domuz etini bir kaba koyup üzerine epeyce bir kola döktü. Bir süre bekledi. Sonra eline uzun bir cımbız aldı. Ben ne yapacak acaba diye beklerken etin içinden koca koca kurtlar çıkardı. Üşenmeyen bulsun videoyu hatta buraya koysun. Belki buradaki dostların arasında da yiyen vardır, bir şey demek istemem ama video felaketti.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: