Eski üyelerimize ne oldu?
@Alfred Smile Smile ... Foruma üye olduğumdan bu yana esprili muhabbetlerini okumak istediğim bir komşu. Hissediyorum buralarda Smile
2015 mart ayından beri foruma üyeyim ve her gün mutlaka forumdayım. Çok kişi geldi geçti. Çok şükür forumumuzda öyle büyük kavgalar vs. yaşanmadı. Olacağı varsa da hep sağduyulu mesajlarla bertaraf edildi.

Bizim hobi biraz farklı, herkese hitap etmiyor. Buna ek olarak ilgilenen grubun yaş ortalaması da biraz yüksek. Huni gibi düşünün; bu hobinin her bir aşamasında, huninin ağzı diğer hobilere nazaran çok daha çabuk daralıyor.

Şöyle açayım; Örneğin saat, bıçak, akvaryum gibi diğer butik hobi forumlarını ele alırsak, onlar her yaşa ve kesime hitap ediyor. Kişiler evde ailesiyle, işte iş arkadaşlarıyla veya sosyal çevresiyle de paylaşabiliyor. Diğer araba ve teknoloji forumlarını veya hobilerini zaten hiç örnek vermiyorum. Vaktini daha çok bilgisayar başında geçirebilen genç kitleye daha çok hitap ediyor, doğal olarak oralar çok daha aktif. Geltir'in yaş ortalaması muhtemelen 30-35 arasıdır. E haliyle çalışan insanlarız, çoğumuz evli ve çocukludur. Bu da doğal olarak bilgisayar başında daha az vakit geçirmemize, yani foruma daha az uğramaya sebep olabiliyor. Tüm bunların yanı sıra, sadece Türkiye'de değil, dünya genelinde bir sakal bırakma modası olduğu için, hitap ettiği kesim de ciddi manada daralıyor.

Bir de bu işin süreklilik konusu yine herkese hitap etmiyor. Örneğin yeni birisi üye oluyor. Forumu okuyor, işi öğreniyor, tanışma başlığında kendini tanıtıyor, eksikleri varsa onları tamamlıyor, bir müddet sonra tekniğini geliştiriyor, 300 500 artık neyse bir yatırım yapıp artık yeni öğrendiği bu tıraş metodunu kendine katıp hayatına kaldığı yerden devam ediyor. Biz işi hobiye çevirenler, doğal olarak ortamdan kolay kolay kopmuyoruz. Çünkü yeni aletleri, sabunları, fırçaları, jiletleri vs. takip etmek, satın almak ve denemek istiyoruz. En olmadı incelemesini okumak istiyoruz. İşte bu yaklaşım da bizim açımızdan süreklilik doğuruyor. E doğal olarak zamanla insanlar bundan da sıkılmaya başlıyor. İtiraf edelim, ciddi paralar harcıyoruz. Bir de üstüne dolar da yükseldi, gümrük limiti düşürüldü ve vergiler getirildi derken, eski alım hevesimiz zannediyorum artık kalmadı. Yeni başlayanlar da bir zaman sonra bu doygunluğa ulaşacaktır.

Bizim hobinin şöyle bir handikabı da var ki bu da çok önemli bir nokta. Aldığımız ürünlerin güzellikleri ve yaşattığı hissiyatı sadece biz biliyoruz. Yani koleksiyonumuzdaki ürünleri aksesuar gibi örneğin saat gibi yanımızda taşımıyoruz, insanlara gösterebileceğimiz görselliği yok. Onlarla tıraş oluyoruz ve kimse de kimsenin tıraşını güzel olmuş mu, ne kadar yakın olmuş diye incelemez. Yani o güzelim çelik tıraş aletlerini, usturaları, fırçaları, saat gibi çakı gibi veya kıyafet gibi dışarıya sergileyemiyoruz. Taa Amerikalardan gelen sabunumuzun kabiliyetlerini, evcil hayvanımız gibi yanımızda gezdirip gösteremiyoruz. Yüzlerce dolar verip aldığımız japon taşlarını ve onlarla bilenen çelik usturalarımızın konforunu, yanımıza birini alıp yeni aldığımız araba gibi bindirip başkasına hissettiremiyoruz. Hal böyle olunca biraz yanlız kalıyoruz. Örneğin güzel bir saat alsak insanlar sorar, eve akvaryum kursak gelen giden herkes sorar, bakar. Maket yapsak, evimizde veya iş yerimizde sergileyebilme ve hakkında konuşmaya imkan sağlar. Amma velakin kimse kimseye tıraşını sormaz.

Özetleyecek olursak; sakal tıraş olanlar, sakal bırakanlardan daha az. En büyük kayıp zaten bu noktada yaşanıyor bence. Sakalını kesenler zaten market ürünlerinden ne kadar memnun, zevk alınabilecek olduğunu bilmiyor. Hasbelkader burayı buldu, sadece gereken bilgiyi alıp, bütçesine göre ürün edinip daha sonra uğramıyor. Hobi edinenler ise, doğal olarak zevkini sadece kendi yaşadığı için yanlızlık hissedip, zamanla artık yeterli deyip başka şeylere yönelebiliyor. Gördüğümüz üzere huni daraldıkça daralıyor ve geriye sadece biz kalıyoruz Smile

İlk başta dediğim gibi, zamanla çok insan üye oldu, aktif olarak katıldı hatta her gün mesaj yazdı, paylaşımda ve incelemelerde bulundu. Ancak anladığım kadarıyla artık belli bir doygunluğa ulaştılar ve artık foruma ilgileri ya azaldı ya da hiç kalmadı. Öyle büyük kavgalar veya farklı şeylerden dolayı gidenler inanın buna kıyasla çok çok azdır.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Merhabalar.
Forumu yılbaşında aktif olarak kullanmaya başladım fakat yaklaşık bir sene önceden ( 24.04.2017 de üye olmuşum,doğum günüm iki gün geçmiş :-) ) takip etmeye başlamıştım. Ben de yeni üye olarak bilgimi artırabilmek ve kendim için uygun olan ekipmanı alabilmek için sürekli forumda araştırma yaptım. Bu araştırmalar sırasında eski üyelerin bazılarının son zamanlarda yazılarının olmadığını fark etmiştim. Ben onların yazılarından da şu an aktif olarak hala yazmaya devam eden eski üyelerin yazılarından faydalandığım kadar faydalandım.Bu aileye yeni katılan biri olarak burada en hoşuma giden ve beni bu foruma katılmaya iten şey sadece tıraş konusu değil, forumdaki seviyenin yüksek olmasıydı. İnsanların birbirine bu kadar saygılı ve hoşgörülü olduğu bir ortam maalesef çok yok. Dolayısıyla böyle kaliteli insanların olduğu bir forumdan üyelerin kopmasından kendi adıma üzüntü duyarım ( haklı gerekçelerle forum yöneticileri tarafından üyeliğine son verilenler hariç ).
Cogito, ergo sum Dodgy
Hayatın ta kendisinden cokta farklı degil aslında...
@onurcakmak komşum çok çok güzel anlatmış. Tamamen katılıyorum.

Benim bir sürü hobim var. Bir sürü de forum takip ettim, ediyorum. Fotografcilik, dolmakalemler, araba cilası, fenerler, bıçaklar, çok alakasız görünse bile hepsi bir türlü erkek veya kadın başkalarının da ilgisini çekti, herkes bir ucundan bize de alsak, bize de yapsak dedi. Ama konu tıraş olunca kadınlar erkek konusu diye atladı, erkeklerin ya sakali vardı, ya da onlara göre, zamanları yoktu.

Bugün ismarladigim bir ustura kayışı geldi, kargoyla indi ofisin orta yerine. Anlam veremeyen onca bakisa anlamli gelecek bir sey soylemek adina, iki parçalı, vurunca şaklayan kayışı 'fantazi kamçısı' olarak tanıtmam gerekti.

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(26/04/2018, Saat: 23:34)kokopelli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @onurcakmak komşum çok çok güzel anlatmış. Tamamen katılıyorum.

Benim bir sürü hobim var. Bir sürü de forum takip ettim, ediyorum. Fotografcilik, dolmakalemler, araba cilası, fenerler, bıçaklar, çok alakasız görünse bile hepsi bir türlü erkek veya kadın başkalarının da ilgisini çekti, herkes bir ucundan bize de alsak, bize de yapsak dedi. Ama konu tıraş olunca kadınlar erkek konusu diye atladı, erkeklerin ya sakali vardı, ya da onlara göre, zamanları yoktu.

Bugün ismarladigim bir ustura kayışı geldi, kargoyla indi ofisin orta yerine. Anlam veremeyen onca bakisa anlamli gelecek bir sey soylemek adina, iki parçalı, vurunca şaklayan kayışı 'fantazi kamçısı' olarak tanıtmam gerekti.

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gülmekten kendimi alamıyorum. Çok yaşa @kokopelli Üstat. Smile
@kokopelli
Hocam 50shades of grey kitabınıda yollayalım sana, calısma masanın kenarına koy. Karizman tavan ofiste ben diyim Smile
Gelen gelmiş hoş gelmiş oturur çayımızı kahvemizi içeriz bilğimizi paylaşırız en önemlisi de tıraş ürünleri alırken ve kullanırken ki zevkimizi birbirimize anlatırken keyif alıyoruz . Yüz yüze tanışıp sohbet ettiğimiz dostlarla bir daha koparmıyoruz sadece Tıraş kültürünü değil hayatın tüm noktalarını güzellikleri ile tatlısı ile acısı ile yaşayıp paylaşıyoruz . Serdar ve onurçakmak kardeşim hisleri çok güzel ortaya koymuşlar . Onur kardeşim İnan sizlerle senin bizlerle yapmış olduğun konuşma ve paylaşımlar daha da dolu daha da çok olduğumuzu düşündürüyor o yüzden yalnız değiliz .

Son olarak gidene dur denmez o gidenin kaybıdır yolu açık olsun . Bu yüzden fazla da merak etmiyorum nedenini de hiç merak etmiyorum .
Bahsedilen arkadaşlar tıraş konusunda nirvanaya ulaştı sanırım Smile İşin şakası bir tarafa eski arkadaşları benim de gözüm arıyor, bi ara forumda problemler oldu, bazı arkadaşlar kırıldılar yanılmıyorsam. Bazıları da başka (yerli, yabancı) forumlara takılıyor diye düşünüyorum.
Kendi adıma söylemem gerekirse. Forumu aktif olarak gözlemleyen biri değilim. Her zaman elimin altında açıp daha çok bir ansiklopedi gibi davranıyorum bu konuda Smile Çünkü buradaki insanlar kitaplar gibi karşılıksız bilgi veriyorlar insana o yüzden sürekli olmasa da aklıma geldikçe girip bilgilendiğim bir kaynak. Herkes sağolsun var olsun Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Etiketleme çalışmaz oldu DelikanliTiras 61 36,131 10/08/2020, Saat: 12:42
Son Yorum: DelikanliTiras

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: