Bileme denemeleri
@rewolwer_ komşum, benim de ilk bilemelerim aynı sizinki gibi olurdu. Benim kendimde tespit ettiğim hatalar şunlardı; izlediğim videolardaki x adet şöyle bile, ondan sonra şu taşa geç, şu kadar şöyle bile. Bu videolar güzel ama, şimdilik onları bir kenara koymak lazım. Ben öncelikle usturayı taşa biraz bastırmaktan korktuğumu gördüm, önce onu düzelttim. Ne bıçak biler gibi bastıracağız, ne de cılız bir baskı uygulayacağız. Usturayı taşa iyi oturtmak lazım. Gerekirse iki eli kullanacağız, ki topuktan uca ağız taşa değsin. Ama usturanın geometrisi çok bozuktur, o zaman oturtana kadar baskı uygulamak olmaz, ya geometriyi düzelteceksiniz, ya da üç boyutlu bileme yapacaksınız. 3B bileme nedir derseniz, taşa yukarıdan aşağı sürterken, topuktan uca usturayı hafif kaldırıp, tüm ağzın bir geçişte her yerinin temas etmesini sağlamak.

Başlangıç aşamalarında elimizde lüp olması lazım, bu bize çok yardımcı olur. Hangi taş olursa olsun, o taşta işimizin bittiğini sayarak değil, hissederek veya görerek anlamak lazım. Bunu nasıl anlıyorum; usturayı taşa sürdükçe, artık ilk baştaki gibi aşındırma hissi vermiyor. Sakalımızı tıraş ederken ki gibi; hani bazen tekrar tekrar geçiyoruz da artık cırt cırt sakal sesi gelmiyor ya, tıpkı onun gibi. İşte bu hissiyattan sonra artık bir üst taşa geçiyorum. 12k taşınız varsa hiç krom oksite geçmeyi düşünmeyin, taşta biten ağız her halükarda daha keyifli tıraş verir, çünkü 12k taş daha rijit daha homojen bir honlama sağlar. Bazıları elmas spreyine geçiyor ama inanın gerek yok. Bu sefer ağız çok incelir ve bir sürü mikro kırığınız olur, ki o da çok keyifsiz tıraş verir.

Bir de bu lüp veya kapton bant Türk sitelerinde de satılıyor, hiç o kadar kargo beklemenize gerek yok.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
@onurcakmak üstadım değerli bilgiler için teşekkür ederim, bu işte büyüteç büyük önem arzediyor anladığım kadarıyla.
Ustaların bileme taşlarını ve bileme kayışlarını kullanma konusunda yazdıkları tecrübelerle ilgili derin bilgileri okurken "Günün birinde ben de böyle ustalaşabilir miyim" demekten kendimi alamıyorum.

Bunun yanında yeni neslin usturayı tıraşa hazır hale getirmede kullandıkları teknik ile bundan 30 yıl ve öncesinde bir ustura, bir taş, bir kayış olmadı bir macun ile eski ustaların nasıl harikalar yarattıklarını da insan düşünmeden edemiyor.

Yok krom oksitmiş, yok bilmem ne macunuymuş, yok şu taş olmazsa olmazmış !

Galiba en önemlisi insanın ustura, bileme kayışı ve bileme taşları arasındaki konuşmayı anlayacak hale gelmesi.

İşte o zaman ustura bileylenmiş mi? ustura tıraşa hazır mı sorularına cevap vermek için ne kollarındaki kılları kesmeye ihtiyaç duyuyor, ne de aklında o sorular yeşeriyor.

Usturanın bileyleme ve kayışlama anında çıkardığı seslerin anlamını daha doğrusu konuşmayı anlayacak hale gelmek, işte bütün mesele bu..

ve ilgi duymak, ne yapıyor isen o yaptığın işi iyi öğrenmek, sevmek, uğraşmak, ondan sonrası bu gün, yarın ya da daha sonrası gün istediğin her şey ayakların altındadır artık.

E n v i r o n m e n t a l i s t

Bende çeliğe geçmek istiyorum ama bilemesini yapamam diye bi türlü geçemedim. dovo ustura almayı düşünüyorum ilk aldığınızda bilemeye gerek yok kayışlayıp kullanabilirsiniz diyor açıklamasında. ali expressten aldığım bir kayış var o iş görürmü yoksa ağzını bozarmı bilemedim?
(19/02/2019, Saat: 12:04)Pele69 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende çeliğe geçmek istiyorum ama bilemesini yapamam diye bi türlü geçemedim. dovo ustura almayı düşünüyorum ilk aldığınızda bilemeye gerek yok kayışlayıp kullanabilirsiniz diyor açıklamasında. ali expressten aldığım bir kayış var o iş görürmü yoksa ağzını bozarmı bilemedim?

Öncelikle, buradaki çelik ustura ile ilgili konuları okumanızı öneriyorum.
Diğer yandan da bu konudaki düşüncenizi iyi ölçmeniz, sadece marak nedeniylemi almak istiyorsunuz yoksa hem istek hem de yeteneğinize güveniyor musunuz şeklindeki sorulara cevap vermeniz lazım.
Diyeceksiniz ki "Denemeden nasıl anlarım"
Bu da doğru olmakla birlikte bir çok arkadaşımız geçici hevesle aldıkları usturalarını dolaplarında bir süs eşyası gibi saklamaktan başka bir şey yapmıyorlar, forumu okuyunca bu örnekleri görebilirsiniz.

Ustura alma konusunda acele etmeden eğer elinizde yok ise şimdilik jiletli ustura alarak bir süre denemeniz daha iyi olmaz mı?
Eğer bu süre zarfında hoşunuza giderse ve belli bir tecrübe de kazanırsanız ardından çelik ustura alabilirsiniz.

Çelik usturayı ise eğer arada önemli bir fark yok ise Türkiye'den almanızı öneririm.
Hele ki yakınsanız Eskişehir'de @Noyan Bey'i hem ziyaret eder, hem de usturalar üzerine konuşur hem de işinize yarayan usturayı almış olursunuz.

Bazı usturalar tıraşa hazır halde kullanıcıya sunulur, bazıları da bunu kullanıcının tıraşa hazır hale getirmesini ister.

Bileme kayışlarını kullanmayı öğrenirseniz usturanın ağzını keskinleştirebilirsiniz, ancak bu kayışı doğru kullanım için gerek internetten ve gerekse bulunduğumuz şehirde konuyu bilen insanlardan küçük yardımlar almanız gerekir.
Eğer usturayı bileme kayışlarıyla keskinleştirmede alışkanlığınız olmaz ise küçük çapta da olsa usturanın ağzına zarar verebileceğiniz gibi deriye kesik atarak kullanılmaz hale de getirebilirsiniz.

İnşallah sizi "vaz geçeyim bu işten" dedirtecek şeyler yazmadım.
Amacım bu konuda bilinçli hareket etmenizi sağlamaktır.

Bir aceminin satırlarından çıkanları okuduktan sonra asıl ustaların hem şimdiye kadar ki yazdıklarına hem de buraya yazacaklarına göre hareket edersiniz.

(19/02/2019, Saat: 12:34)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Öncelikle, buradaki çelik ustura ile ilgili konuları okumanızı öneriyorum.
Diğer yandan da bu konudaki düşüncenizi iyi ölçmeniz, sadece marak nedeniylemi almak istiyorsunuz yoksa hem istek hem de yeteneğinize güveniyor musunuz şeklindeki sorulara cevap vermeniz lazım.
Diyeceksiniz ki "Denemeden nasıl anlarım"
Bu da doğru olmakla birlikte bir çok arkadaşımız geçici hevesle aldıkları usturalarını dolaplarında bir süs eşyası gibi saklamaktan başka bir şey yapmıyorlar, forumu okuyunca bu örnekleri görebilirsiniz.

Ustura alma konusunda acele etmeden eğer elinizde yok ise şimdilik jiletli ustura alarak bir süre denemeniz daha iyi olmaz mı?
Eğer bu süre zarfında hoşunuza giderse ve belli bir tecrübe de kazanırsanız ardından çelik ustura alabilirsiniz.

Çelik usturayı ise eğer arada önemli bir fark yok ise Türkiye'den almanızı öneririm.
Hele ki yakınsanız Eskişehir'de @Noyan Bey'i hem ziyaret eder, hem de usturalar üzerine konuşur hem de işinize yarayan usturayı almış olursunuz.

Bazı usturalar tıraşa hazır halde kullanıcıya sunulur, bazıları da bunu kullanıcının tıraşa hazır hale getirmesini ister.

Bileme kayışlarını kullanmayı öğrenirseniz usturanın ağzını keskinleştirebilirsiniz, ancak bu kayışı doğru kullanım için gerek internetten ve gerekse bulunduğumuz şehirde konuyu bilen insanlardan küçük yardımlar almanız gerekir.
Eğer usturayı bileme kayışlarıyla keskinleştirmede alışkanlığınız olmaz ise küçük çapta da olsa usturanın ağzına zarar verebileceğiniz gibi deriye kesik atarak kullanılmaz hale de getirebilirsiniz.

İnşallah sizi "vaz geçeyim bu işten" dedirtecek şeyler yazmadım.
Amacım bu konuda bilinçli hareket etmenizi sağlamaktır.

Bir aceminin satırlarından çıkanları okuduktan sonra asıl ustaların hem şimdiye kadar ki yazdıklarına hem de buraya yazacaklarına göre hareket edersiniz.

yaklaşık 4 aydır haftanın 6 günü alı bıyıklı ile tıraş oluyorum kesiksiz.
İnternette hemen hemen her gün fırsat buldukça bileme videoları izliyorum. Çokta araştırma yaptım yazılar okudum. Bileme işi bende adeta bir tutku oldu. Sırf deride kayışlamayı öğrenmek için AliExpress ten deri kayış Siparişi verdim ve evdeki bıçakların üzerinde deneye deneye kendimi geliştirdimSmilebıçakları gayet başarılı bileyliyorum. Araştırmalarıma göre usturayı bilerken sırt kısmını taşa sıfır yapıştırmak gerekiyor. İşte bu noktada usturanın o güzelim altın kaplaması zarar görürmü? Düşündüğüm ustura bismarck. yada bir tane Gold dollar alıp bileme setiyle beraber iyice öğreneyim mi diyorum. Ama taşlarda malum çok pahalı. Al bismarck ve deri kayışı bak keyfine mi diyorsunuz yoksa gold dollar ve bileme seti al kendini geliştir mi diyorsunuz üstad? :
(19/02/2019, Saat: 14:32)Pele69 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: yaklaşık 4 aydır haftanın 6 günü alı bıyıklı ile tıraş oluyorum kesiksiz.
İnternette hemen hemen her gün fırsat buldukça bileme videoları izliyorum. Çokta araştırma yaptım yazılar okudum. Bileme işi bende adeta bir tutku oldu. Sırf deride kayışlamayı öğrenmek için AliExpress ten deri kayış Siparişi verdim ve evdeki bıçakların üzerinde deneye deneye kendimi geliştirdimSmilebıçakları gayet başarılı bileyliyorum. Araştırmalarıma göre usturayı bilerken sırt kısmını taşa sıfır yapıştırmak gerekiyor. İşte bu noktada usturanın o güzelim altın kaplaması zarar görürmü? Düşündüğüm ustura bismarck. yada bir tane Gold dollar alıp bileme setiyle beraber iyice öğreneyim mi diyorum. Ama taşlarda malum çok pahalı. Al bismarck ve deri kayışı bak keyfine mi diyorsunuz yoksa gold dollar ve bileme seti al kendini geliştir mi diyorsunuz üstad? :

Anlaşılan o ki, geleneksel tıraşın ustura tarafından aşılanmışsınız.Smile))
Sorularınıza bilebildiğim kadarıyla cevap vereyim, çünkü ben de kendimi henüz yolun başında ancak kendi yağıyla kavrulma yolunda birisi olarak görüyorum.
1- Usturanın durumuna göre sadece deri kayış işinizi görmeyebilir. Bazı durumlar olabilir ki illa bileme taşı ihtiyacınız olabilir.
2- Burada ki ustalarımızdan öğrendiğime(okuduğuma) göre, çelik ustura sırtına bileyleme esnasında bir bant yapıştırılırsa ustura üzerindeki kaplama zarar görmez, ancak bu durumda da usturanın yapısı bozulur.
Çelik usturada önemli olan tıraş mı yoksa görüntü mü? şeklinde ki soruyu verdiğiniz cevap ile sorununuzu da cevaplamış olursunuz.
Ustalar der ki şu kaplama bu kaplama dememelisiniz ve kaplama zarar görür endişesi taşımadan bileyleme yapmalısınız.
Burada çok ince bir bant yapıştırılırsa hem kaplama zarar görmez hem de bileyleme istenilen ölçüde gerçekleşmiş diyebiliriz. Bu düşüncemi de ustaların dikkatine sunuyorum.(Kağıt yapıştırmada kullanılan ve genellikle devlet memurlarının kullandığı ince banttan söz ediyorum)
Bileyleme yaparken de ne fazla bastırmak gerekiyor, ne de adeta tüy dokunuşu gibi yüzeysel dokundurmak gerekiyor. Bunu deneme yanılma ile daha iyi öğrenirsiniz.
En önemli bilgi ve tecrübe insanın bizzat kendi yaşadıkları ve yaptıklarının ortaya koyduklarıdır.

3- Denilir ki Gold Dollar'ın bazıları iyi bazıları kötü çıkabiliyor.
Bazı usturalar kötü çıkarsa bu insanı usturadan soğutabilir.
Düşünebiliyor musunuz? Ustura üzerinde doğru ve dikkatli bir işlem yapıyorsunuz ancak ustura buna olumlu tepki vermiyor.
O zaman sizin yaptığınız tüm bu denemeler sizi doğru yola da götürmeyeceği gibi, bilimsel bir sonuca da götürmeyebilir.
O yüzden de yanlış yapıyorsanız yanlışınızı gösterebilmeli, doğru işlem yapıyorsanız tıraşa hazır hale gelmeli ve yüzünüzdeki sakala sürdüğünüzde usturanın kesme esnasındaki o keyif verici sesi size duyurabilmeli.

Eğer, dikkatli bir insanım ve ustura üzerinde yaptığım tüm işleri dikkat ve duyarlı bir duyguyla yaparım diyorsanız iyi bir ustura alın.
Eğer benim gibi zaman zaman her şeyi deviririm, dökerim öyle bir kişiliğim var diyorsanız o zaman gold dollar ve ya titan muadili bir ustura alıp yetişinceye kadar onu kullanmanızı öneririm.
4- Grid taşlarıyla ilgili bir şey söyleyemeyeceğim ancak Ankara, İstanbul veya İzmir gibi büyük şehirlerde duruyorsanız iyi bir kayışı kendiniz de yapabilirsiniz. Bu tercih sizin imkan durumunuza bağlı.

(19/02/2019, Saat: 14:53)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Anlaşılan o ki, geleneksel tıraşın ustura tarafından aşılanmışsınız.Smile))
Sorularınıza bilebildiğim kadarıyla cevap vereyim, çünkü ben de kendimi henüz yolun başında ancak kendi yağıyla kavrulma yolunda birisi olarak görüyorum.
1- Usturanın durumuna göre sadece deri kayış işinizi görmeyebilir. Bazı durumlar olabilir ki illa bileme taşı ihtiyacınız olabilir.
2- Burada ki ustalarımızdan öğrendiğime(okuduğuma) göre, çelik ustura sırtına bileyleme esnasında bir bant yapıştırılırsa ustura üzerindeki kaplama zarar görmez, ancak bu durumda da usturanın yapısı bozulur.
   Çelik usturada önemli olan tıraş mı yoksa görüntü mü? şeklinde ki soruyu verdiğiniz cevap ile sorununuzu da cevaplamış olursunuz.
   Ustalar der ki şu kaplama bu kaplama dememelisiniz ve kaplama zarar görür endişesi taşımadan bileyleme yapmalısınız.
   Burada çok ince bir bant yapıştırılırsa hem kaplama zarar görmez hem de bileyleme istenilen ölçüde gerçekleşmiş diyebiliriz. Bu düşüncemi de ustaların dikkatine sunuyorum.(Kağıt yapıştırmada kullanılan ve genellikle devlet memurlarının kullandığı ince banttan söz ediyorum)
 Bileyleme yaparken de ne fazla bastırmak gerekiyor, ne de adeta tüy dokunuşu gibi yüzeysel dokundurmak gerekiyor. Bunu deneme yanılma ile daha iyi öğrenirsiniz.
 En önemli bilgi ve tecrübe insanın bizzat kendi yaşadıkları ve yaptıklarının ortaya koyduklarıdır.

3- Denilir ki Gold Dollar'ın bazıları iyi bazıları kötü çıkabiliyor.
   Bazı usturalar kötü çıkarsa bu insanı usturadan soğutabilir.
   Düşünebiliyor musunuz? Ustura üzerinde doğru ve dikkatli bir işlem yapıyorsunuz ancak ustura buna olumlu tepki vermiyor.
   O zaman sizin yaptığınız tüm bu denemeler sizi doğru yola da götürmeyeceği gibi, bilimsel bir sonuca da götürmeyebilir.
   O yüzden de yanlış yapıyorsanız yanlışınızı gösterebilmeli, doğru işlem yapıyorsanız tıraşa hazır hale gelmeli ve yüzünüzdeki sakala sürdüğünüzde usturanın kesme esnasındaki o keyif verici sesi size duyurabilmeli.

Eğer, dikkatli bir insanım ve ustura üzerinde yaptığım tüm işleri dikkat ve duyarlı bir duyguyla yaparım diyorsanız iyi bir ustura alın.
    Eğer benim gibi zaman zaman her şeyi deviririm, dökerim öyle bir kişiliğim var diyorsanız o zaman gold dollar ve ya titan muadili bir ustura alıp yetişinceye kadar onu kullanmanızı öneririm.
    4-  Grid taşlarıyla ilgili bir şey söyleyemeyeceğim ancak Ankara, İstanbul veya İzmir gibi büyük şehirlerde duruyorsanız iyi bir kayışı kendiniz de yapabilirsiniz. Bu tercih sizin imkan durumunuza bağlı.

Bilgilendirmeler için teşekkürler üstad Wink
Bir dönem Impa Ticaret'te hazır bilenmiş Gold Dollar usturalar vardı. Keşke o döneme yetişmiş olsaydınız.

Gold Dollar usturaların bazıları, mesela 208 modelini Aliexpress'te bilenmiş vaziyette bulabiliyorsunuz. Yani hepsi bilenmiş yazıyor, şansınız varsa tıraşa yakın bir tane elinize geçebiliyor. ZY 430+ modelleri de keza nispeten düzgün ve keskin çıkan usturalar oluyor. Bunlari bulursanız biri macunlu, diğeri sade deri iki kayış ile işinizi görebilirsiniz. Macunlu kayış olarak aynı kayışın kumaş tarafını da kullanabilirsiniz.

Ama farkli usturalarin hissiyatı çeliği ile yapılışı ile çok çok farklı noktalarda oluyor. Full Hollow bir ustura ile tıraş çatır çatır olurken Gold Dollar ile yüzünüzü kazıyor gibi olabilirsiniz. Burada güncel Bismarck'i da kastetmiyorum. Daha eskilerden ERN, Friodur vb usturaların hissiyatı ile Bismarck Pearl usturanin hissiyatı da cok farklı. O yüzden imkan olsa da farklı farklı usturalar deneyebilseniz keşke.

Ben de zamanında çok taş topladım. En sonunda Amazon.com'dan Naniwa ve Shapton taşlar alarak arayışı durdurdum. Aliexpress'te iş görebilecek gibi görünen doğal ve sentetik taşlar var ama mesela doğal taşlar 2000-3000 grit maksimum. Sentetikler ise 10000 yazsa bile en fazla 2000 gibi yani parlatmak yerine aşındırıyor. Bence usturalarınızı bir kere düzgün, bilenmis alırsanız tasa ihtiyacınız ancak çok seyrek olacak. Bu durumda da Shapton veya Naniwa 8000 grit bir taş tek başına size yetecektir.

Bismarck kullanıcısı olarak aynı soruyu forumlarda ben de sormuştum ve zaman içinde altın kaplamanın kayışa çıktığını onayladı herkes. Çok aktif kullandığım bir ustura olmadığı için kayislarken tam öyle veya böyle yapın diyemem ama ben usturalarin sırtına Kapton bant yapıştırarak bileyliyorum ve çok ince, çok sağlam bir bant olduğu için geometride olumsuz bir etkisini görmedim. Ne bileyim, aktif kullanacağım bir ustura olacaksa en azından sırtında kaplama veya işleme olmamasını tercih ediyorum ben.

Ben nispeten ucuz ve kaliteli kayış olarak Amazon.com'dan Illinois (Fromm) markalı, top leather tipi kayışı tercih ediyorum. Çin'den aldığımız kayışlar da çok korkunç olmuyor tabi ama diğerleri ile de fark hissediyorsunuz muhakkak. Çok ince olanlar esniyorlar, kıvrılıyorlar, kalın olanlar fazla yıpratıcı olabiliyorlar. Sonuçta bunlar macunla kullanılmaya ayrılıp sağlıklı, temiz bir kayış günlük rutininize giriyor.

~SB
(20/02/2019, Saat: 13:01)kokopelli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir dönem Impa Ticaret'te hazır bilenmiş Gold Dollar usturalar vardı. Keşke o döneme yetişmiş olsaydınız.

Gold Dollar usturaların bazıları, mesela 208 modelini Aliexpress'te bilenmiş vaziyette bulabiliyorsunuz. Yani hepsi bilenmiş yazıyor, şansınız varsa tıraşa yakın bir tane elinize geçebiliyor. ZY 430+ modelleri de keza nispeten düzgün ve keskin çıkan usturalar oluyor. Bunlari bulursanız biri macunlu, diğeri sade deri iki kayış  ile işinizi görebilirsiniz. Macunlu kayış olarak aynı kayışın kumaş tarafını da kullanabilirsiniz.

Ama farkli usturalarin hissiyatı çeliği ile yapılışı ile çok çok farklı noktalarda oluyor. Full Hollow bir ustura ile tıraş çatır çatır olurken Gold Dollar ile yüzünüzü kazıyor gibi olabilirsiniz. Burada güncel Bismarck'i da kastetmiyorum. Daha eskilerden ERN, Friodur vb usturaların hissiyatı ile Bismarck Pearl usturanin hissiyatı da cok farklı. O yüzden imkan olsa da farklı farklı usturalar deneyebilseniz keşke.

Ben de zamanında çok taş topladım. En sonunda Amazon.com'dan Naniwa ve Shapton taşlar alarak arayışı durdurdum. Aliexpress'te iş görebilecek gibi görünen doğal ve sentetik taşlar var ama mesela doğal taşlar 2000-3000 grit maksimum. Sentetikler ise 10000 yazsa bile en fazla 2000 gibi yani parlatmak yerine aşındırıyor. Bence usturalarınızı bir kere düzgün, bilenmis alırsanız tasa ihtiyacınız ancak çok seyrek olacak. Bu durumda da Shapton veya Naniwa 8000 grit bir taş tek başına size yetecektir.

Bismarck kullanıcısı olarak aynı soruyu forumlarda ben de sormuştum ve zaman içinde altın kaplamanın kayışa çıktığını onayladı herkes. Çok aktif kullandığım bir ustura olmadığı için kayislarken tam öyle veya böyle yapın diyemem ama ben usturalarin sırtına Kapton bant yapıştırarak bileyliyorum ve çok ince, çok sağlam bir bant olduğu için geometride olumsuz bir etkisini görmedim. Ne bileyim, aktif kullanacağım bir ustura olacaksa en azından sırtında kaplama veya işleme olmamasını tercih ediyorum ben.

Ben nispeten ucuz ve kaliteli kayış olarak Amazon.com'dan Illinois (Fromm) markalı, top leather tipi kayışı tercih ediyorum. Çin'den aldığımız kayışlar da çok korkunç olmuyor tabi ama diğerleri ile de fark hissediyorsunuz muhakkak. Çok ince olanlar esniyorlar, kıvrılıyorlar, kalın olanlar fazla yıpratıcı olabiliyorlar. Sonuçta bunlar macunla kullanılmaya ayrılıp sağlıklı, temiz bir kayış günlük rutininize giriyor.

~SB

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

O döneme yetişmiş olmasak da sizin gibi ustaların geçmişte yazdıkları yazıları çoğumuz okuyoruz. ve bizlere gerçekten çok faydalı oluyor.
Bu açıdan iyi ki varsınız.

Forumdaki ustaların eski ve yeni deneyimlerini şimdikilerle paylaşması inanın çok işimize yarıyor.
Bizler de arada köprü görevi görmek istiyoruz.

Bizden sonrakiler de bizden sonra gelenlere aynı görevi yapacak.

O yüzden de "Biz eskiden yazdık, konuştuk, her şey ortada" düşüncesin de olmadan hep yazmanızı bekliyoruz. O yazılan zaman üzerinden de çok vakit geçti ve tecrübelerinizin üzerine yeni tecrübeler eklendi.

İzninizle bunları sadece size değil, hepsine iletmek istiyorum.
Lütfen yanlış anlamayın.

Diğer yandan size bir soru sormak istiyorum.

Acaba, çelik usturaya yeni giriş yapan ve usturayı tıraş olabilir derecede hazır tutmayı, ya da şu ya da bu şekilde ağzı kısmen bozulmuş usturayı hazırlama konularında hiç bir birikimi olmayan birinin eline 1000 ve ustu değerde bir usturayı vererek tüm bilinçsiz uygulamalarla usturayı kullanılmaz hale getirmesindense gold dollar ayarında bir basit usturayı vererek ustalaşmasını bunun üzerinde tecrübe kazanması daha iyi değil mi?

Ya da acemi birisinin 500 dolarlık bir kayışı bileyleme esnasında ustura ile kesik yaparak kullanılmaz hale getirebilme ihtimalinden de söz edebiliriz.

Yoksa, gold dollar veya o ayardaki 5-10 dolarlık ustuları kapımızın önüne bile bırakmamamız lazım.

@taskind üstattan aldığım iki değerli çelik usturam var, inanın bana 1000 adet gold dollar usturaya değişmem, ne mutlu bana ki uzun zamandır kullanıyorum ve küçücükte olsa sürdürülebilir bir bilgi birikimine sahip olduğumdan kendimi şanslı hissediyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bileme hizmeti Hk. Uzunluomer 1 1,563 03/03/2022, Saat: 11:02
Son Yorum: ekindgn
  gold dollar 66 ustura ve bileme taşları hakkında?? TA1OZH 9 4,688 23/06/2021, Saat: 20:33
Son Yorum: TA1OZH
Video çelik ustura bileme becerisi , kotikül ve bileme taşı boyutu yunusso 14 9,433 28/06/2020, Saat: 01:18
Son Yorum: bsagir
  Çelik Ustura Bileme ve Ağız Açma Teknikleri(Ustalardan Tavsiyeler) manuple 92 25,117 20/05/2020, Saat: 11:55
Son Yorum: rewolwer_
  Coticule İle Çelik Ustura Bileme manuple 14 7,078 19/02/2020, Saat: 23:12
Son Yorum: taskind
  Bileme Video taka 4 5,158 04/07/2017, Saat: 12:03
Son Yorum: ferdi06
  Çelik Ustura Bileme Hakkında mustafabors 0 2,319 12/04/2017, Saat: 12:39
Son Yorum: mustafabors
  Ilk Bileme Denemesi Chinaski 35 29,212 14/11/2014, Saat: 15:54
Son Yorum: Chinaski
  Çelik ustura bileme olayı Nihil79 27 43,589 18/06/2014, Saat: 02:54
Son Yorum: HorizoN
  Celik ustura bileme Linq 16 26,934 07/01/2014, Saat: 01:40