Ayarlanabilir tıraş aleti mi, birer adet Mild + Agresif mi?
Hem ekonomik hem ihtiyacımı karşılasın diyorsanız ayarlı tıraş aleti almanız en mantıklısı.
Ben şahsen Rimei ile başladım sonrasında EJ 89 a geçiş yaptım.
1 ay önce merakımı giderken icin aldığım Merkür Progress’den son derece memnunum.
O kadar memnunum ki aldığım günden beri sadece Progress ile tıraş oluyorum.
Ayarlı tıraş aleti edinmenin maliyeti yüksek gibi görünse de aslında yüksek olmadığını söyleyebilirim.
Ayar kademesini dikkate alirsak kendi içinde aslında 5 alet sakladığını düşünebiliriz Smile
Ayarlı aletin en büyük artısı aynı tıraşta ilk perdeyi agresif ikinci perdeyi mild karakterde bir aletle tıraş edebiliyor oluşunuz. Bunu iki ayrı aletle yapmak isterseniz ya ikisine de jilet takmanız ya da perde arasında jileti aletten alete aktarmanız gerekecek ki pek de konforlu bir işlem olacağı söylenemez. Eğer bu ayrımdaysanız ilk aletinizin ayarlı bir alet olmasını tavsiye ederim.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Bir yıl kadar sonra vardığım sonuç; agresiflikte esneklik sağlayan bir avantajı olsa da ayarlı aletlere nedense ısınamadım. Zaten birden fazla alet var elimde, jiletin huyuna göre alet seçimi yapıp tüm tıraşı onunla tamamlamak daha yalın ve keyifli geldi bana. Zaten tıraş ortasında ayar değiştirme ihtiyacı hissetmiyorum.
Günlük tıraş olan birisi için ayarlı aletler yerine tek tip alet hem pratik hem daha keyifli. Bu noktada ayarlı aletler, gerek hantallığı ile gerekse cüsseli kafa yapıları ile tıraşı uzatıyor.

Ancak düzensiz veya haftada bir-iki tıraş olan kişiler için ayarlı alet kullanmak daha avantajlı olabilir. Buradaki kriter tıraş olmadan önceki sakal uzunluğu ile ilk perdeden sonraki sakal uzunluğu arasındaki fark olmalıdır. Bu fark arttıkça ayarlı aletlerin avantajı kendisini hissettirmeye başlıyor.

———————
Nice and clean.
Nice and clean. Aftershave
İmkan var ise üçünden bulunmalı
Yoksa eli tek alete alıştırmak tıraşta hem kolaylık hem konfor sağlar diye düşünüyorum
Benim gibi sakalı yatık olan birey için ayarlanabilir tıraş aletinden yana kullanıyorum. Anlık olarak normal bölge yatık bölge geçişinde bir parmak hareketi kadar yakın oluyor.
Güncel ayarlanabilir aletler için hoşlanmama gerekçelerim kişisel olarak şunlar oldu:
. Ağır ve hantal oluşları,
. Manevra kabiliyetlerinin sınırlı olması,
. Mekanik düzeneğe sahip olması arıza çıkarır kaygısı uyandırıyor, lavabonun kenarından bir defa düşmesi dahi pert olmasına yol açabilir,
. Basitlik ve sadelik anlayışına biraz aykırı,
. Kartuşlulardaki sevemediğim "oynar başlık" durumunu çağrıştırıyor,
. Görsel olarak pek geleneksel durmuyor,
. Sakalın zorlu alanlarında ve ikinci perdede ayar değiştirerek kolaya kaçmanıza ve el kabiliyetinizi geliştirmenize dolaylı yoldan engel oluyor.
Bende geleneksel tabirine uymadığını düşünüyorum ayarlı aletlerin. Bence klasik tıraş aleti 2 yada 3 parçalı ayarsız olmalı o ayar dediğimiz şeyi elimizle değişik tekniklerle kendimizi geliştirerek halletmeliyiz. Ayarlı bir alet almadım hiç merak dahi etmiyorum. Herkesin düşüncesine saygı duyarım.
(01/04/2018, Saat: 23:41)DenizKSK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Parker 24C ve EJ DE89 Barley sahibiyim ama Parker Variant'ın tok duruşu ve ağırlığı ikisini de geçiyor. Variant'ın 3. kademesi gayet agresif benim için. Henüz 4. ve 5. kademeyi göremedim bile.
1. ve 1.5 kademeler çok konforlu. Tek alet yeter bence de.

Vay ki ne vay...
1 yıllık süreç içerisinde denediğim aletlerden, edindiğim kullanım tecrübelerinden sonra fikrim az buçuk değişmiş. Big Grin
Evet elimde 3 tane ayarlı alet (Progress, Variant, Slim Adj.) var ama tek alet kullanacaksın bundan sonra deseler gözüm kapalı slant 37C veya 39C derdim. Bu arada ayarsız, klasik aletlerde (Parker 64S kullanırken örneğin) bir noktadan sonra tekdüzelik oluyor, şahsen beni sıkıyor bu durum. Gerçi bu subjektif bir durum Smile
"A Samurai always wears two swords."
Keyif tıraşı olacaksam veya bol zamanım varsa ayarsız aletlerden daha zevk alıyorum ama günlük tıraş için ayarlı aletler (progress ve fatboy) ile tıraş daha konforlu oluyor.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Memnun kalmadığınız tıraş ürünleri Lord Sparhawk 352 334,439 31/01/2024, Saat: 19:19
Son Yorum: Erdi
  Tıraş Ekipmanlarımız baduruk 636 337,252 16/08/2023, Saat: 14:45
Son Yorum: yaylaoglu
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,332 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 0 936 23/07/2023, Saat: 22:53
Son Yorum: f02561
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,536 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Tıraş esnası, sonrası Tıraşsever 4 1,269 11/06/2023, Saat: 18:21
Son Yorum: exselans
  Tıraş sonrası batık ve sivilce çıkması. Umut islam 10 2,119 08/06/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: layken
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,295 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken
  Geleneksel tıraş Tıraşsever 7 1,547 25/04/2023, Saat: 17:53
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Tıraş sonrası morarıklık ve türevi sorunlarına çözüm önerileri toprak1 5 2,495 03/03/2023, Saat: 01:24
Son Yorum: 3.Perde

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: