Doğal Araç Kokusu Yapımı
Iyi forumlar degerli Geltir ailesi. Smile
Malumunuz forumda esanslar, kokular vb turevleriye uğrasşan çok üyemiz olduğundan bir fikir almak istedim. Ozellikle meyve ve/veya vanilya agirlikli bir araç kokusu istiyorum. Disarida satilanlar elbette var ama son zamanlarda kimyasallardan olabildigince uzak durmaya calisiyorum. Bunun gibi bir seyi evde yapmanin maliyeti nedir ve basarili olunabilir mi disarida satilan bir koku kadar? Vanilya-kolonya karisimini cok gordum fakat oluyor diyen var olmuyor diyen var... Deneyenlerin tecrubelerinden, ustadlarimin bilgilerinden faydalanmak isterim.
Saygilar Smile
Hiç bir kimyasaldan faydalanmadan bunu yapmanız oldukça zor. @Tahir abinin öncülüğünde bir süredir forumda oda kokusu yapanlar var (Ben dahil). Araç kokusu için de aynı metodu tarif edebiliriz. Zaza Han'da -2. katta esans satan bir yer var. Oradan esans alıp aldığınız esansı saf alkol ve esansın türüne göre saf su ile karıştırıp (Dükkanı işleten Linet hanım aldığınız esansa göre sizi yönlendirecektir) araçta kullanabileceğiniz bambu kapaklı bir şişeye doldurabilirsiniz. Burada kimyasalsız olmaz dememin nedeni alacağınız esansın %100 doğal olma ihtimali olmamasıdır. Hoş kolonya kullanmayı düşünmüşsünüz. Aynı kimyasallar onda da olduğu için bence çok takılmamak lazım.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
(11/03/2018, Saat: 20:29)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hiç bir kimyasaldan faydalanmadan bunu yapmanız oldukça zor. @Tahir abinin öncülüğünde bir süredir forumda oda kokusu yapanlar var (Ben dahil). Araç kokusu için de aynı metodu tarif edebiliriz. Zaza Han'da -2. katta esans satan bir yer var. Oradan esans alıp aldığınız esansı saf alkol ve esansın türüne göre saf su ile karıştırıp (Dükkanı işleten Linet hanım aldığınız esansa göre sizi yönlendirecektir) araçta kullanabileceğiniz bambu kapaklı bir şişeye doldurabilirsiniz. Burada kimyasalsız olmaz dememin nedeni alacağınız esansın %100 doğal olma ihtimali olmamasıdır. Hoş kolonya kullanmayı düşünmüşsünüz. Aynı kimyasallar onda da olduğu için bence çok takılmamak lazım.

Tesekkur ediyorum hocam.
Araba hacmen düşük bir alan olduğu için aslında dolaplar için kullanılan koku keseleri de işe yarayabilir. İçerisine güzel kokulu otlar (biberiye, adaçayı, lavanta, kekik, vs.) koyarak istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz gibi geliyor. Bu en temiz çözüm ama içeriğini düzenli olarak yenilemeniz gerekiyor.

Bunun dışında damıtma ile de kokulu her türlü bitkinin uçucu yağını çıkarabiliyorsunuz bildiğim kadarıyla. Ancak hem damıtma malzemesi ve bilgisi ile başlıbaşına bir hobi hem de ortaya çıkan sonuç yine kimyasal aslında. Damıtma veya distilasyon diye aratırsanız epey kaynak var nette.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sizce 2. El Araç Fiyatları Düşer mi? Kecelan 29 7,049 29/12/2020, Saat: 20:06
Son Yorum: Kecelan
Rainbow Bronzlaştırıcı Yapımı KRAL 3 1,651 26/08/2020, Saat: 10:45
Son Yorum: ArdıçKatranı
  Araç İçi Kamera 3RD1 24 8,705 19/07/2020, Saat: 00:37
Son Yorum: Kacak
  Araç Bakımı ve Genel Temizliği Hk. Hakann 23 11,755 03/06/2020, Saat: 12:22
Son Yorum: GecayS
  Makarnadan bıçak yapımı posicor 7 4,364 09/09/2018, Saat: 15:25
Son Yorum: laktik
  Karbonfiber Mutfak Bıçağı Yapımı gidakontrol 1 2,205 28/05/2018, Saat: 10:33
Son Yorum: dikdik_s
  Araç İçi Temizliği nikitherat 2 2,496 20/06/2017, Saat: 20:42
Son Yorum: nikitherat
  doğal peeling interrr 3 3,256 10/08/2016, Saat: 11:37
Son Yorum: ustaci
  Araç İçin Hoparlör Tavsiye Kendineözgü 3 5,298 06/11/2015, Saat: 15:45
Son Yorum: Kaan
  Araç Kullanırken Oluşan Güneş Yanıkları ihtilaf 14 15,533 06/05/2014, Saat: 20:15
Son Yorum: emre-sti

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: