Tıraş makinesi jilet kombinasyonlari
Merhabalar isim geregi hergun tiras olmam gerekiyor e haliyle cildim yorulmasin diye ekstra bir caba icerisine giriyorum ben daha mild bir alet olan EJ89 ile keskin jiletleri kombinliyorum ama bir taraftan da yuzumuzle iliskide olan kisim jilet oldugu icin daha mild bir jiletle agresif bir makineyi mi kullansam diye dusunmuyor da degilim siz nasil kombinasyonlar kullaniyorsunuz yada neler onerirsiniz simdiden tesekkur ederim
Aynen dediginiz gibi yapıyorum, Makineye gore genel karakterini bildigim bir jileti seciyorum.
R41-feather kombinasyonu bana normal rutin bir tıras icin fazla gelirken r-41 ile cok kimsenin begenmedigi wilkinson/treet gibi jiletleri rahatlıkla zevkle kullanıyorum. Bu jilet tercih olayını birkac yerde daha once yazmıstım ama, bugune kadar benim kullanamadıgım jilet olmadı. O jiletle ise yarayan bir makina illa cıktı, He kotu bir jiletse 1 tıras olunup atıldı ama o bir tıras olundu. Burada tabiki genel markası bilinen jiletlerden bahsediyorum, cinli makinanın yanında gelen no name bir jiletten bahsetmiyorum, istisnalar kaideyi bozmaz.
Ayrıca zaman icinde insan zevkleri degisebiliyor, onceleri hic begenmediginiz bir jileti ileride farklı makinayla veya hatta aynı makine ile kullanıp memnun kalabiliyorsunuz. O yuzden 1 kere kullanıp jiletler hakkında hızlı karar ve yargılar olusturmamanızı oneririm.
Tabiki her kisinin begendigi favori bir jileti cıkar, o jileti duzenli kullanım ve stok urunu yapabilir ama arada da farklı deneyimler yasamanızı da oneririm.

Birde dunyadaki tum jiletleri deneyeyim kendime en iyisini bulayım psikolojisinden cıkalım yeni baslayan dostlar. Jilet tıras performansına %10 katkısı olan birsey. Bilindik markalardan karısık az miktarda denemelik alın ama tum tıras sorunlarımı tek kalemde dogru jileti buldugumda cozulecek diye bir beklentiniz olmasın. Makina en buyuk etken. Sabunu, tıras sonrası urunu vs. herbiri zincirin bir halkası. Zincirin en zayıf halkası ise aslında kendiniz, jilet degil.

Saygılar
Değerli arkadaşım ,
Sizler gibi her gün tıraş olmamı gerektiren bir işim var . Haftasonları ise 3,5 yaşındaki kızımın “hadi oynayalım” ıslarları ( oyundan kasıt yerlerde yuvarlanıp güreşip zıplamak) dolayısıyla yüzü tahriş olmasın , sakallarım batmasın diye tıraş olurum.
Dün yine “baba hadi saklanbaç oynayalım” mesajından sonra hemen bir koşu tıraş olayım diye koştum banyoya ve hızlı hızlı elime gelen alet , jilet , a/s , sabun ile geçtim aynanın karşısına ki tıraş sonunda anladığım , elime geçenlerle oluşturdum en kötü kombinasyonu yapmış olduğumdu.
Çok uzatmayayım, bence doğru yoldasınız. Mild makine - keskin jilet ya da nispeten agresif makine- konforlu jilet kombinasyonu her daim sizi kurtarmaya devam edecektir. Dünkü ej89-rapira super platinum ikilisi beni 3 perde ve gayet zevksiz bir tıraşa maruz bıraktı zira. Ama buna rağmen r41 ve super platinum ile gayet temiz ve tahrişsiz tıraşlarım da olmuştu.
En sık kullandığım ikililer ;
R41 - Rapira Super Platinum
37C - Sharp Edge
EJ89- Polsilver
Futur- Feather ( futur en düşük ayarda tabiki Smile)

Ancak jiletli usturada her daim feather jilet kullanırım ki deri altına kadar alsın

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Jileti sabit tutup ayarlı bir makine kullanabilirsiniz. Tıraş şartlarına (ayırdığınız süre, sabun, sakal uzunluğu, hava sıcaklığı, halet-i ruhiyeniz, vs.) göre ayarı değiştirirsiniz.

Benim için bu ikili futur+silver blue.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
Mem jilet + Qshave Futur klonu 4. ayar.

Derby Extra + Lord L6

Wilkinson Sword + Gillette Tech

SeckinB
progress+personna blue
r89+polsilver
R41 - Treet
Rocnel De - Rapira swedish supersteel
Fatip- Gillette 7 o'clock

Fatip- Feather

Fatip - Treet

Yuma-Rapira
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.
Variant - Personna Comfort
EJ DE89 Barley - Ladas ve Lord lacivert
Parker 24C - Polsilver
"A Samurai always wears two swords."
Elimde bir suru gilette vintage alet var,kullanamiyorum hepsi cok mild.Bundan oturu yumaya gectim agresifligi hosuma gidiyor eski perma sharp ile kullaniyorum.

Mild alete agresif jilet takilirsa iyi sonuc alinir,veya su sertlikteki tiras aletine su sertlikte jilet takilabilir seklinde bir genelleme yapabilir miyiz ?
Enjoy life, your family and friends, love, good food and drink, music, and nature, and be kind and respectful to others while we are still here.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Soğuk Tıraş papazerigi 156 132,590 06/04/2023, Saat: 22:21
Son Yorum: Mecanica
  Tıraş Sonrası Yüzde Buz Gezdirme TrasNicinSarT 18 7,586 12/11/2022, Saat: 10:34
Son Yorum: exselans
  Kaç perdede tıraş oluyorsunuz ? eggman 169 138,187 09/01/2021, Saat: 21:06
Son Yorum: Tıraşolog
  Tıraş Sonrası Ciltte Yanma papazerigi 67 39,229 21/12/2020, Saat: 23:23
Son Yorum: onurcakmak
  DE Jilet Bileme Nasıl ? rock83 18 16,513 11/10/2020, Saat: 23:05
Son Yorum: kral arthur
  Tıraş sorunum Don Quijote 9 4,895 14/02/2020, Saat: 23:08
Son Yorum: Don Quijote
  Tiras aleti bastirma olcusu Rigbie 6 3,766 20/04/2019, Saat: 15:00
Son Yorum: FearOfATG
  Kullandığımız en agresif tıraş aletleri(ANKET) jegal 40 21,988 26/01/2019, Saat: 12:00
Son Yorum: sfenks
  Hassas Cilt İçin Doğru Tıraş Sonrası Ürünler Oguzhan53 9 10,669 27/11/2017, Saat: 15:49
Son Yorum: Ferman
  Tıraş Öncesi ve Esnasında Doğru Yöntemler Mauser 5 8,639 01/11/2015, Saat: 20:03
Son Yorum: msakalli

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: