Yaqi Porsuk Kılı Tıraş Fırçası
Bencede lordun dedikleri uzun ömürlü fırçayı kullanabilmek için mantıklı duruyor.
(17/09/2019, Saat: 14:33)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum fazla ıslak kalmasından kasıt damlatacak kadar değil tabi ki, zaten silkeleyince damlayacak kadar su kalmamış oluyor doğru ama kaçırdığın nokta şu, fırçanın üst kısımlarının arası gayet açık ve havadarken, sıkı sarımlı dip kısmı kapalı kutu gibi. Ne kadar iyi silkelersek silkeleyelim o dip kısımda su ve sabun artığı kalıyor. Normal kurumada bu dip kısmının kuruması hava zor girdiği için daha yavaş oluyor, burada birikecek sabun artıkları uzun vadede dipte kılların kurumasına, kırılmasına hatta yapıştırıcının zayıflamasına ve düğümün saptan gevşemesine sebep olabiliyor. Baş aşağı kuruduğunda yer çekimi etkisiyle o dipteki sabun ve su daha alt kısma ortaya doğru iniyor ve hızla kuruyor. Çünkü ortada da, az da olsa bir hava sirkülasyonu var. Bu sirkülasyon oranı fırçann kıl yoğunluğuna göre değişecektir elbet.

Senin çamaşır örneğinde çamaşır tamamen havayla açık temasta, dolayısıyla hızla buharlaşma oluyor ve o yüzden aşağıdan yukarı kuruyor. Ama istersen bir ıslak çamaşırı al, al kısmını sık top gibi düğüm yap as, çamaşır yine alttan yukarı doğru buharlaşmayla kuruyacaktır ama üst kısımlar kuruduğunda düğümü açıp iç kısmına bakarsan hala nemli olduğunu göreceksin, çünkü burası, açık kısımlar kadar iyi temas edememiştir havayla. İlaveten çamaşırlarda kullanılan kumaşların su tutuculuğuyla hayvanlardan elde edilen doğal kılların su tutuculuğu farklı. Porsuk bol miktarda su tutarken, domuz da aldığı suyu uzun süre bırakmama eğiliminde oluyor. Dipte oturup bekleyen su, en sağlam yapıştırıcı için bile uzun vadede sıkıntı çıkarabilme potansiyelinde.

Özetle ters kurumadaki mantık kıl diplerinin ve düğümdeki yapıştırıcının uzun vadedeki sağlığı . Bundan dolayıdır ki yıllardır bütün üreticiler stantlarını fırçalar baş aşağı asılacak şekilde üretiyorlar. Burada esas önemli nokta düz veya baş aşağı kurutmak değil, ikisi de makbuldür, esas önemli nokta -ıslak fırçayı kesinlikle kapalı dolaba koymamaktır-. Örneğin seyehat içinde daha ziyade sentetik fırça tercih etmektir ki kısa sürede kurusun, tıraş çantanızda ıslak kalmasın.

Fırçanın kapalı alanda kalmaması, hava alması, kıl diplerinde sabun artıklarının bırakılmaması, her iki kullanım şeklinin de makbul olduğu konusunda hemfikiriz. Sadece küçük ayrıntıları konuşuyoruz.

Öte yandan nemin bile zor hareket ettiği (buharlaştığı) kıl diplerinde sabun artıkları yer çekiminden dolayı hareket etmeyecektir. Bunu önlemek ters çevirmekle mümkün olmayacaktır. Çamaşır örneğinde anlatmaya çalıştığım buharlaşmanın aşağıdan yukarıya ilerlemesiydi. Fırça ters durumdayken fırça dibinin yukarıda olacağı durumda en uzun süreli nemliliğe maruz kalacağını anlatmaya çalıştım. Bunu yapanın fırçası ölür demiyorum tabii ki.

Üreticilerin bunu bu şekilde pazarlamasından, işe yaradığı anlamını çıkarmıyorum. Standı aksesuar olarak, düzenlilik amacıyla veya ahşap saplı fırçaların ıslakken taban temasını engelleyerek ömrünü uzatmak için kullanmak tercihe kalmış.

Özetle, ters veya düz kurumaya bırakmanın çok ciddi bir getirisi veya götürüsü olduğunu düşünmüyorum üstad  Blush
Elimde soc 2 band porsuk, yine semogue domuz kılı bir fırçam daha var. 11.11 indiriminden, yaqi den 1 fırça almayı düşünüyorum. Aslında niyetim sentetik bir fırça almaktı. Ancak sentetik ile, porsuk fırça fiyatları neredeyse aynı olunca kafam karıştı. Listemde 3 adet fırça var. Tavsiyelerinizi bekliyorum;

1-Yaqi 24mm Aqua Highmountain Silvertip Porsuk Saç Tıraş Fırçası
2-Yaqi 24MM Sagrada Familia sentetik
3-Yaqi 26mm Moka Express Iki Bant Porsuk
(31/10/2019, Saat: 13:46)ozguratalay Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elimde soc 2 band porsuk, yine semogue domuz kılı bir fırçam daha var. 11.11 indiriminden, yaqi den 1 fırça almayı düşünüyorum. Aslında niyetim sentetik bir fırça almaktı. Ancak sentetik ile, porsuk fırça fiyatları neredeyse aynı olunca kafam karıştı. Listemde 3 adet fırça var. Tavsiyelerinizi bekliyorum;

Komşum ben ikinci ve üçüncü sıradakilere sahibim. Bir kere ikinci sıradakini kafadan alın. Fiyatı epey hesaplı olacak gözüküyor aliexpress'te. Üçüncü sıradakini ise yeni aldım, bir kere kullandım. Forumdaki daha tecrübeli arkadaşlar daha net bilgi verir, ben de şu yorumu yapayım ki fırçanın verimli köpük üretebilmesi için krem veya sabunu normale göre daha fazla kullanmanız gerekiyor. Yeterli krem/sabun/su beslemesini yaparsanız da çok iyi köpük çıkartıyor. Yüzdeki masaj etkisi de güzel. Diğerini kullanmadığım için bilmiyorum ama vakti zamanında Noyan beye sorduğumda şu kısa ve öz yorumu yapmıştı:

Eğer 24mm’lik Sagrada’yı daha çok seviyorsanız ve daha yumuşak dokunuşlu bir fırça arıyorsanız 24mm’lik olanı; eğer büyük düğümlü Jaguar fırçanızı daha çok seviyorsanız 26mm’lik Moka Ekspres’i tercih edebilirsiniz.
So far so good..
(31/10/2019, Saat: 13:46)ozguratalay Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elimde soc 2 band porsuk, yine semogue domuz kılı bir fırçam daha var. 11.11 indiriminden, yaqi den 1 fırça almayı düşünüyorum. Aslında niyetim sentetik bir fırça almaktı. Ancak sentetik ile, porsuk fırça fiyatları neredeyse aynı olunca kafam karıştı. Listemde 3 adet fırça var. Tavsiyelerinizi bekliyorum;

Ahbap komşum gibi 2 ve 3 numaralara sahibim ben de, Sagra'yı pek kullanmasam da kullandığımda zamanlarda işini iyi yapmasından ötürü gayet seviyorum kendisini. Forumdaki tecrübeli komşular kadar teknik yorumlar yapamayabilirim ancak elde olması gereken bir fırça olarak görüyorum Sagra'yı. Sap tasarımı gerçekten çok hoş bence.

Mokka'ya gelince ise, Yaqi Deep Blue Silvertip'ten önce edinmiştim. Domuzdan sonra ilk porsuğumdu ve çok seviyordum kendisini (ki halen çok özel bir fırça benim için) Sapı el dolduran cinsten, işindeki dumanlı hissiyata sahip görüntü yine gerçekten çok güzel. Yüzdeki masaj hissi silvertipe göre çok yerinde, düğüm çapının kalınlılığı ile birleşince adeta bir köpük yumağı ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Elinizde SOC porsuk varken size kalmış almak.

Ama söylemeden edemeyeceğim, 1 numaranın sap tasarımını ben sevemedim bir türlü Smile
(31/10/2019, Saat: 15:02)ahbap Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum ben ikinci ve üçüncü sıradakilere sahibim. Bir kere ikinci sıradakini kafadan alın. Fiyatı epey hesaplı olacak gözüküyor aliexpress'te. Üçüncü sıradakini ise yeni aldım, bir kere kullandım. Forumdaki daha tecrübeli arkadaşlar daha net bilgi verir, ben de şu yorumu yapayım ki fırçanın verimli köpük üretebilmesi için krem veya sabunu normale göre daha fazla kullanmanız gerekiyor. Yeterli krem/sabun/su beslemesini yaparsanız da çok iyi köpük çıkartıyor. Yüzdeki masaj etkisi de güzel. Diğerini kullanmadığım için bilmiyorum ama vakti zamanında Noyan beye sorduğumda şu kısa ve öz yorumu yapmıştı:

Eğer 24mm’lik Sagrada’yı daha çok seviyorsanız ve daha yumuşak dokunuşlu bir fırça arıyorsanız 24mm’lik olanı; eğer büyük düğümlü Jaguar fırçanızı daha çok seviyorsanız 26mm’lik Moka Ekspres’i tercih edebilirsiniz.

Komşum benim bu yaqi moka 2 band ile ilginç bir maceram var. Ben bu moka yı forumdan bir arkadaşımdan sıfır şekilde aldım, fırçayı kullanmaya başladım ama sürekli kıl döküyor dedim daha yeni fırça loftun gevşek kılları dökülüyor, kullanmaya devam ediyorum ama bu sefer kıl ortadan kırılıp kopuyor.
Noyan beye mahçup şekilde durumu anlattım ve kılların ve fırçanın resimlerini gönderdim. Noyan bey konuyu yaqi ye iletti, yaqi, üründe üretim hatası olduğunu, kırılmaların loftu sapa yspıştırırken kullanılan epoksinin, kıllara bulaştığını bu yüzden kırıldığını beyan edip, özür dileyip yeni bir fırça gönderdiler.
Yani fırçamız geldi ama o da ne Huh gelen fırça da ilk fırça gibi kırılıp dökülüyor Smile yine aynı mahçup bir şekilde Noyan beye resimlerle bilgi verdim. Sağolsun yaqi ye durumu iletti. Yaqi bu sefer aliexpressten firmaya Mesaj atmamı istemişler.
Sistemden daha ismimi yazıp kendimi tanıtır tanıtmaz, çok üzgün olduklarını bunu telafi edeceklerini vb özür dilemekten bir hal oldular Smile sistemdeki en pahalı silvertip derin mavi diye geçen fırçayı teklif ettiler, kabul ettim, karşımdaki adam 2 dakikada kargo bilgilerini girip, direk kargoya verdi ve kargo etiketinin resmini paylaştılar.
Bu yazıyı markayı kötülemek için yazmadım. Bilakis markanın müşteri memnuniyeti ve malının arkasında durması beni çok mutlu etti. Elin çinlisi, yüzünü bile görmediği müşterisinin memnuniyetini garanti ediyor.
O yüzden yaqi fırçaları gönül rahatlığı ile alın.
Buradan razorus Noyan beye ilgisi ve emeği için çok teşekkür ederim
Komşum korkunçlu bir maceranız olmuş ama sonu sevinçli bitmiş Smile

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
So far so good..
Paylaşım için teşekkürler komşum, bizimde şirket politikasıyla ilgili detaylı bilgimiz olmuş oldu.
(31/10/2019, Saat: 18:08)daghan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum benim bu yaqi moka 2 band ile ilginç bir maceram var. Ben bu moka yı forumdan bir arkadaşımdan sıfır şekilde aldım, fırçayı kullanmaya başladım ama sürekli kıl döküyor dedim daha yeni fırça loftun gevşek kılları dökülüyor, kullanmaya devam ediyorum ama bu sefer kıl ortadan kırılıp kopuyor.
Noyan beye mahçup şekilde durumu anlattım ve kılların ve fırçanın resimlerini gönderdim. Noyan bey konuyu yaqi ye iletti, yaqi, üründe üretim hatası olduğunu, kırılmaların loftu sapa yspıştırırken kullanılan epoksinin, kıllara bulaştığını bu yüzden kırıldığını beyan edip, özür dileyip yeni bir fırça gönderdiler.
Yani fırçamız geldi ama o da ne Huh gelen fırça da ilk fırça gibi kırılıp dökülüyor Smile yine aynı mahçup bir şekilde Noyan beye resimlerle bilgi verdim. Sağolsun yaqi ye durumu iletti. Yaqi bu sefer aliexpressten firmaya Mesaj atmamı istemişler.
Sistemden daha ismimi yazıp kendimi tanıtır tanıtmaz, çok üzgün olduklarını bunu telafi edeceklerini vb özür dilemekten bir hal oldular Smile sistemdeki en pahalı silvertip derin mavi diye geçen fırçayı teklif ettiler, kabul ettim, karşımdaki adam 2 dakikada kargo bilgilerini girip, direk kargoya verdi ve kargo etiketinin resmini paylaştılar.
Bu yazıyı markayı kötülemek için yazmadım. Bilakis markanın müşteri memnuniyeti ve malının arkasında durması beni çok mutlu etti. Elin çinlisi, yüzünü bile görmediği müşterisinin memnuniyetini garanti ediyor.
O yüzden yaqi fırçaları gönül rahatlığı ile alın.
Buradan razorus Noyan beye ilgisi ve emeği için çok teşekkür ederim
Yaklaşık kaç tıraş sonunda isyan ettiniz hocam bu duruma? Ve her kullanımda kaç kıl dökülüyordu ortalama?

Benzer bir durum bende de var ama ben de ürün yeni olduğu için normaldir diye düşünüyordum. Yaklaşık 20 tıraştır ortalama 1 adet kıl kaybetti fırça, geneli de kısa (kırık muhtemelen) kıllar. Sadece dün üç tam boy kılı kaybedince sıkıntı basmıştı şimdi de bu mesajı okuyunca ateşim çıktı.

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
"eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse benim sözlerimi seçin"
Komşum size ve sevgili ahbap komşuma teşekkür ederim.
Zaten benim sizlerden duymak istediğim şey " Elinizde SOC porsuk varken size kalmış almak." lafı idi. Fiyatların böylesi düşük oluşu, hali hazırda bir sentetik düşüncesi varken gelince kafam karıştı. Ben en iyisi etliye sütlüye bulaşmadan sentetik fırçamı satın alayım 5 küsür dolardan Smile

(31/10/2019, Saat: 17:10)kirmizibalik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ahbap komşum gibi 2 ve 3 numaralara sahibim ben de, Sagra'yı pek kullanmasam da kullandığımda zamanlarda işini iyi yapmasından ötürü gayet seviyorum kendisini. Forumdaki tecrübeli komşular kadar teknik yorumlar yapamayabilirim ancak elde olması gereken bir fırça olarak görüyorum Sagra'yı. Sap tasarımı gerçekten çok hoş bence.

Mokka'ya gelince ise, Yaqi Deep Blue Silvertip'ten önce edinmiştim. Domuzdan sonra ilk porsuğumdu ve çok seviyordum kendisini (ki halen çok özel bir fırça benim için) Sapı el dolduran cinsten, işindeki dumanlı hissiyata sahip görüntü yine gerçekten çok güzel. Yüzdeki masaj hissi silvertipe göre çok yerinde, düğüm çapının kalınlılığı ile birleşince adeta bir köpük yumağı ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Elinizde SOC porsuk varken size kalmış almak.

Ama söylemeden edemeyeceğim, 1 numaranın sap tasarımını ben sevemedim bir türlü Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Porsuk kılı fırça tavsiyesi Murat06 gs 4 1,462 23/11/2023, Saat: 21:13
Son Yorum: Murat06 gs
  Yaqi TwoBand Badger FIrça kerem_tokd 14 2,810 14/05/2023, Saat: 04:23
Son Yorum: kerem_tokd
  Frank Shaving Manchurian Pure Badger Tıraş Fırçası İncelemesi ArdıçKatranı 32 27,445 08/09/2021, Saat: 16:59
Son Yorum: yigit
  Yaqi vs. Frank Shaving dr.akar 7 4,489 21/05/2021, Saat: 02:43
Son Yorum: dr.akar
  HJM Porsuk Fırçalar Tıraşolog 2 2,144 23/03/2021, Saat: 15:56
Son Yorum: Tıraşolog
  Yaqi Yıldızlı Gece 2 Band Badger onur7 17 10,465 27/10/2020, Saat: 22:23
Son Yorum: onur7
  Porsuk Fırça Tavsiyesi sellom 758 466,361 20/09/2020, Saat: 17:27
Son Yorum: Erdem009
  Porsuk Fırçayı sıcak tutma Perseus 13 7,920 14/09/2020, Saat: 20:11
Son Yorum: marv
  Vie-Long Epsilon Tıraş Fırçaları adamentium 38 43,650 07/09/2020, Saat: 10:41