Hazırlıksız tıraş olmak.
Arkadaşlar merhabalar, bugün ilginç bir deneme yaptım. Normalde tıraş olurken dikkat ettiğimiz bazı hususlar var, işte ılık suyla yüz yıkama, pre-shave sürme, kullandığım domuz kılı fırçayı suda bekletme vb. hepimizin aşağı yukarı bildiği şeyler. Ben de zaten bunları bu güzel forumdan, foruma emek harcayıp tecrübelerini paylaşan üstadlardan öğrendim. Konumuza gelirsek hiç bir hazırlık yapmadan asgari şartlarda tıraş olursam nasıl olur diye merak edip edindiğim tecrübeyi paylaşmak için bu konuyu açıyorum.

Normal şartlarda günlük tıraş sürecim adım adım şu şekilde;

- domuz kılı fırçamı ılık suya koyarım.
- duş alırım, bu esnada dove sabunla yüzüme masaj yaparım.
- hafif nemli yüzüme proraso (sandal) tıraş öncesi kremle biraz daha masaj yaparım Smile
- tıraş malzemelerimi hazırlarken krem yüzümde kalır, hazırlığım bitince yine proraso sandal sabununu tasta köpürtüp direkt kremin üzerine sabunu uygularım.
- sabunlanma, iyi bellediğim bir jileti (genelde 7 o'clock yeşil veya polsilver) futur'a takıp 3 perde tıraş olma.
- tıraşım bitince kalan köpükle bir perde daha yüzümü sabunlar sonra yıkarım.
- şap sürer kuruyunca yine yıkarım.
- ve nihayet balsam sürer malzemelerimi de temizleyip kurulayıp ortamı terk ederim.

Peki bugün ne yaptım ?

Yüzümü bile yıkamadan kahvaltılığa bastığım arko'nun üzerine biraz su döküp kuru fırçaya yükledikten sonra yüzümde köpürttüm ve perma-sharpla alelacele özenmeden yine 3 perde tıraş oldum. her akşam minimum 1 saat süren fasıl sanırım 10 dakikada bitti. Umarım bu yazdıklarımdan sonra aforoz edilmem Big Grin

Sonuç ?

Başıma bir iş gelmeyecekse sonucu gayet tatmin edici buldum Smile . Yanlış anlaşılmasın kösele gibi bir suratım yok, hatta çok hassas, hemen tahriş olan sorunlu bir cilde sahibim. Ha ben yine bu işi bir meditasyon, bir hobi olarak görüp akşamları 1 saat uğraşacağım ama sabah kalkıp işe yetişmeye çalışan birisinin de illa ki kartuşlu jilete, hazır köpüğe mahkum olmadığını anladım.

Gelelim anlamadığıma...

Günlük rutinimde kullandığım ürünlerin dandik ürünler olmadığını biliyorum ama 2 liralık sabun ve jiletin bu ürünlerle yakın performans göstermesi benim bir yerde yanlış yaptığımı düşünmeme sebep oldu. Bu konuda görüş ve yorumlarınız benim için çok değerli, lütfen esirgemeyiniz.

Saygılarımla...
Yani el aliskanligida kazanmis olmanizin bunda etkisi vardir, bende ilk baslarda cok yavas ve dikkatli davranirdim haliyle zaman alirdi, simdi ise kopuk hazirlama faslini cikarirsak aradan kopuk surulmus yuzde tirasi kartuslulardan daha hizli oluyorum tek perdede bitiriyorum isi, cokta temiz ve konforlu oluyor.
(13/01/2018, Saat: 18:18)elitte Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yani el aliskanligida kazanmis olmanizin bunda etkisi vardir, bende ilk baslarda cok yavas ve dikkatli davranirdim haliyle zaman alirdi, simdi ise kopuk hazirlama faslini cikarirsak aradan kopuk surulmus yuzde tirasi kartuslulardan daha hizli oluyorum tek perdede bitiriyorum isi, cokta temiz ve konforlu oluyor.

Hocam bir gece uyurken ilahi bir sekilde meleke edinmediysem bir onceki gun neyse bugun de ayni el ayari ile tiras oldum.
Bence cildiniz geleneksel tıraşa alışmış, yada cildiniz sandığınız kadar sorunlu değil
Veya sorunlar düzelmiş. Hazırlıksız tıraşta sorun yaşamamanız bence buna işaret ediyor.
Benim de ilk başlardaki hazırlık sürem oldukça kısaldı, scuttle faslı, ıslak-sıcak havlu vs gerek duymuyorum
Ama zaten arkonun 1 lira olması diğer sabunun 50 lira olması
50 kat performans farkı vadetmez, babam ben bildi bileli
Orak-arko-permasharp,rapira-limon kolonyası ile hızlıca tıraş olur
Tıraşa da özel bir önem atfetmez ama cildi de sorunsuzdur.
Fiyata göre performans açısından arko sabunu hiçbir sabun geçemez
Ama olaya zevk olarak bakarsanız forumdaki bazı üstadların dediği gibi
“Hayat sürekli arko kullanacak kadar uzun değil” Smile
Permaşarp konusunda ise zaten ortalama üstü bir jilet olduğunu düşünüyorum
Kolay bulunabilmesi bizlerin algısını biraz yanıltıyor ama zor bulunsaydı
En az Sarı gillette sharp edge kadar aranan bir jilet olurdu büyük ihtimalle.
Bir de cildiniz bir kere tolere etmiş olabilir ama yine de cildinize yüklenmeyin bence Smile
Uzun vadede aynı performansı göstermeyebilir
Tıraş 25 dk.yı geçiyorsa masajdan farkı kalmıyor. Hani arada bir 1 saat takılmak işin şımarıklığı biraz da, açıkçası 20 dk da toparlanamazsam huzursuzlanıyorum ben.

Tıraş okuduğumdan dinlediğimden daha değerli hiç olamadı...

Not: Her gün olma zorunluluğum var.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Bahsettiginiz hazirliksiz tiras olayinda, cildin kendi yagi ve olu cilt hucreleri koruyucu gorevi goruyor bence.
2-3gun aralikla olunan tirasta da benzer sonuclar elde ediliyor komsum.
Tiraslariniz oncesinde sabunla yuze masaj olayini bu yuzden ben pek uygulamiyorum. Banyo sonrasi preshave koruyucu kremle yada preshavesiz direk tirasa basliyorum. 2 perdede wtg,xtg yapilan tiras cildi hic yormayan harika bir deneyim oluyor. Tirasinizi daha basit kisa ama duzenli olursaniz uzun vadede cok daha rahat edeceginizi dusunuyodum komsum.
Saygilar
@gökbörü, normalde sizinki kadar olmasa da yakın bir ön hazırlık yaparak tıraş olurum. Fakat geçen sene memlekete gittiğimde ön hazırlıksız ve biraz acele tıraş olmak zorunda kaldım birkaç kez. Hayatımın en konforlu tıraşlarındandı diyebilirim. Tıraş sonrası yüzüme kolonya sürmeme rağmen en ufak bir yanma olmadı.

(14/01/2018, Saat: 00:21)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bahsettiginiz hazirliksiz tiras olayinda, cildin kendi yagi ve olu cilt hucreleri koruyucu gorevi goruyor bence.

@dikdik_s üstadım, bu tespitiniz çok mantıklı geldi bana. Tıraş öncesi hazırlık ne kadar fazla olursa cilt o kadar hassaslaşıyor ve tahrişe açık oluyor bence. Bu yüzden son 1,5 yıldır ön hazırlık yapmadan sadece yüzümü ıslatıp, kasede köpük yapıp yüzüme uyguluyorum. Böylece daha az tahriş yaşıyorum.
Gerçi soğuk tıraş başlığına yazmak daha mı doğru olurdu bilemedim, artık tıraşta sıcak suyu sadece fırçayı içinde bekletmek için kullanıyorum soğuk yüze sıcak sıcak dokununca daha hoş oluyormuş bunu farkettim. Ve ilk başlardaki gibi duştan sonra değil sadece yüzümü soğuk suyla ıslatıp çeneye biraz preshave sürüp tıraş oluyorum, sanki tıraşın üstünden 8-10 saat geçmiş gibi yüzüm daha rahat. Benim için artık az hazırlık daha konforlu oldu yeni birşeyler bulana yada öğrenene kadar bu şekil devam edeceğim gibi. Banyo sabunuyla olup geçiyorum deyip pamuk gibi yüzü olan adamları gördükten sonra az hazırlığı az ürünü daha çok düşünmeye başladım Smile
Özellikle hassas ciltlerde ben de fazla ön hazırlığın iyi sonuç vermeyeceğini düşünüyorum. Ben hatta duş sonrası değil, duş öncesi tıraşımı olurum.
İyi hazırlık denilen şey sıcak suyu ve kozmetik ürünlerini fazla kullanmaktan başka birşey değildir. Sıcak su yüzdeki epidermik dokuyu kazıyor ve cilt "çıplak" kalıyor sonrası zaten tahriş. Herşeyden önce yüzün derisinin vücudumuzun diğer bölgesindeki derilere nazaran farklı bir yapısı vardır. Deriler diyorum çünkü tek bir deriye sahipmişiz gibi görünsek de her bölgemiz farklı bir yapıda deriye sahip. Yüz ve göz altı en en hassas bölgedir. Ayrıca görüyorum ki bu forumdaki çoğu kişide tıraş sabununun ne işe yaradığını, sakalda ve ciltte nasıl çalıştığını bilmeyenler de var. Kısaca açıklarsam tıraş sabunun gerçek görevi sakalları yumuşatmak değil aksine sakalları ciltteki yağdan ayırıp kaldırmak ve sakalın daha iyi kesilmesini sağlamaktır. Ağırlaşan sakal yatar, yattıkça kesim zorlaşır, jilet körleşir, baskıyla yüz zimparalanir. Artisan tıraş sabunlarına çok uçuk meblağlar ödeniyor ancak şunu unutmayın Arko, Williams gibi eski tıraş sabunları görevini iyi yapacak şekilde formülüze edildiği için başarılı oluyorlar. Çünkü tıraşta erkek cildinin ihtiyacı olan tek şey bu. Tıraş sonrası kişiye kalmış birşey. Kısacası az hazırlık aslında öz hazırlık demektir!
Katılma tarihi: 2011

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraş sabunu mu , yoksa krem mi? kumuca 11 11,597 1 saat önce
Son Yorum: Alkali
  Geleneksel tıraş vs Modern tıraş alie5734 30 12,007 21/04/2024, Saat: 23:09
Son Yorum: Alkali
  Memnun kalmadığınız tıraş ürünleri Lord Sparhawk 352 335,376 31/01/2024, Saat: 19:19
Son Yorum: Erdi
  Tıraş Ekipmanlarımız baduruk 636 338,004 16/08/2023, Saat: 14:45
Son Yorum: yaylaoglu
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,361 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 0 953 23/07/2023, Saat: 22:53
Son Yorum: f02561
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,563 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Tıraş esnası, sonrası Tıraşsever 4 1,289 11/06/2023, Saat: 18:21
Son Yorum: exselans
  Tıraş sonrası batık ve sivilce çıkması. Umut islam 10 2,167 08/06/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: layken
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,323 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: