Ne Dinliyorsunuz ?1941 yılında Cape Verde’nin Mindelo kentinde dünyaya gelen Cesária Évora, 7 yaşında babasını kaybetmesi üzerine yetimhaneye yerleştirildi. Ergenlik çağındayken müzikle ilgilenmeye başlayan Evora, Mindelo’ya demirleyen gemilerde ve lokal tavernalarda şarkı söylemeye başladı. Denizcilerden birine aşık olmasıyla lokal bir müzik türü olan hisli morna isimli şarkılara merak salan Évora, yaygın performansları sayesinde Mindelo çapında ünlendi. Cesária Évora’yı anlamak için morna türünü anlamak gerekir. Morna, yüzeysel bir ifade ile altında kıvrak bir sodade (sevgiliye duyulan hasret) bulunan yavaş ve kaygılı Cape Verde baladları olarak tanımlanabilir. Ancak 1970li yıllarda müzik ile para kazanamayacağı ve başarılı olamayacağı endişesine kapılarak müziğe kapılarını kapattı.

1985 yılında Évora, müziğe kapılarını geri açtı. Bu sefer albüm çıkarma hedefi ile yola koyulan Evora, 47 yaşındayken Lizbon’a albüm kaydetme hayallerini de alarak gitti. 1988 yılında Cape Verde’li yapımcı Jose Da Silva’nın kendisine Paris’te albüm kaydetme teklifi üzerine Paris’e giden Évora, ilk albümü “La Diva aux pieds nus” / “Çıplak ayaklı diva” isimli albümü çıkardı. Gerçekten de öyleydi, çıktığı tavernalarda ve ilerleyen yıllarda verdiği konserlerde her zaman çıplak ayaklı şarkı söyleyen Évora’nın bunu yoksul kadınlarla dayanışma içinde olmak için yaptığı söyleniyor.

2004 yılında “Voz d’Amor” isimli albümüyle Grammy Ödülleri’nde En İyi Çağdaş Dünya Müziği Albümü ödülünü kazandı. Bu ödülle birlikte bizzat bakan Jean-Jacques Aillagon tarafından Fransa Kültür Bakanlığı “Officer des Arts et des Lettres” ödülüne layık görüldü.

Kötüleşen sağlığı nedeniyle memleketi Mindelo’ya geri taşınan Cesária Évora, Mindelo’da 2006 yılında “Rogamar” isimli albümü ve 2009 yıında “Nha Sentimento” albümünü yayınladı. Her kaydettiği şarkı gündeme bomba gibi düşen Évora, 2011 yılında yıllardır süregelen kalp hastalığı nedeniyle Mindelo’da hayata gözlerini yumdu. Geride bıraktıkları ise bir ülkenin karakterli müziği ve etkilediği binlerce genç ve hevesli sanatçı oldu.
insan sorunlarını anlatmak ile onlara çözüm bulmanın aynı şey olmadığını anladığında artık büyümüş demektir
Cevapla
En Büyük Asker Bizim Asker

Hayırlı teskereler @Sofistike GürkanCevapla
Gel tezkere ile devam edelim Volkan abi @sofistike Gürkan hocam kazasız belasız biter inşallah..

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...
Cevapla
@Sofistike hayırlı tezkereler. İnsan çok güzel anılar, hatıralar biriktiriyor askerde. İnşallah sizinde öyle olur. Kazasız belasız gidip gelmeniz dileğiyle...
"Öç gecikir ancak asla yaşlanmaz." 4.Murad
Cevapla


Cevapla
@Sofistike hayırlı tezkereler diler tez zamanda hayırlısıyla sevdiklerinize kavuşmanızı dilerim.
Cevapla
Fuat Saka - HekimoğluCevapla


kürkü yırtık kel kör kirpi'nin arkadaşı...
Cevapla
@Sofistike için geliyor şimdiki parçamız. Sağ salim inşallah.. Smile
Cevapla


Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi