Geleneksel tıraş gerçekten iyi mi,bilmiyoruz.
Information 
24warfq.jpg

Neden herkesin sizin gibi düşündüğünü zannedersiniz?

Geleneksel tıraşa ilk başladığımda benim için çok yeni ve harika bir deneyimdi.Nasıl olmasın? 20 yıldan fazladır düzenli tıraş oluyordum belki ama böyle bir dünya olabileceği zerre kadar aklımdan ucundan geçmemişti. Bir zamanlar eziyet olan tıraş,artık her gün sabırsızlıkla beklenen muhteşem bir keyifti. Öyle ki ilk zamanlar günde 3 kere falan tıraş oluyordum.Evdekilerde garipsemişti bu hali,hani bir,iki tamam da,üç ne ola ki? Herkes gibi düşünüyordum başlangıçta, hassas,düşünceli adamım bir kere diyordum.Ee haliyle cildim de hassas olmalıydı. Ayrıca özel adamdım vesselam,herkes gibi normal hatta kayış gibi cildim olacak hali yoktu ya?

Kartuşlulara da karşıydım üstelik.Forum dışındakiler cahil kimselerdi,gözlerinin önündeki güzelliği göremiyorlardı bir kere.Düpedüz eğitimsizlik diyordum,okulda okutsan 4 sene,ustura yüksek lisans,kariyer niyetine Smile Forumda kartuşa ise hiç tahammülüm yoktu,ne vakit biri kartuş dese,troll diyordum,en alasından.Yoksa geleneksel tıraş forumunda kartuşsever adamın işi ne? Bana göre herkes de benim gibi düşünüyordu üstelik.Alınan onca DE,SE yalan söyleyemezdi.Günün tıraşı diyordum mesela,en güzel örneği.

Tabii o zamanlar yeterince cahil bir üye olarak ''hatalı fikir birliği etkisinden'' bihaberdim.

Stanford'lu psikolog  Lee Ross 1977 yılında bunu keşfetti.Üzerinde ''Eat at Joe's'' (Joe'nun yerinde yiyin.) şeklinde bir reklam sloganı ışıldayan bir tabela hazırladı ve rastgele seçilen üniversite öğrencilerinden bu tabelayı 30 dakika boyunca kampüste dolaştırmalarını rica etti.Bu kişilerden ayrıca diğer öğrencilerinden kaçının bu ufak işi yerine getirmeye razı geleceğini tahmin etmelerini istedi.Tabelayı taşımaya razı olduğunu ifade edenler,bütün diğer öğrencilerin çoğunluğunun da (%62) bunu kabul edeceğini düşünüyordu.Kibarca reddedenler ise yine öğrencilerin çoğunluğunun (%67) ayaklı reklam panosu olarak faaliyet göstermeyi ahmakça bulacağına inanıyordu.Her iki durumda da öğrenciler çoğunlukla fikir birliği içinde olduklarına dair hatalı bir sanıya kapılmıştı.

Benzer durumlar siyasette ve sanat camiasında da karşımıza çıkar.Küçük grubu tarafından şiddetle desteklenen siyasetçi seçileceğinden neredeyse emin gibidir.Aynı partinin taraftarları kendi partilerinin oy oranını bir kaç puan yukarıda değerlendirir.Aynı şey küresel ısınma karşıtları,dernekler,gruplar için de geçerlidir.Küresel ısınma karşıtları bu durum karşısında bütün insanların hassas olduklarını düşünme eğilimindedir.Sanatçıların durumu ise daha vahimdir.Ömür boyu elde edemeyecekleri başarıdan daha fazlasını beklerler.Plaklar kapış kapıştır,cd'ler yok satıyordur.Listeleri altüst edecek o albüm yoldadır.Nasıl olmasın? Fanların hepsi aynı anda yanılacak değil ya?

Tam tersi olarak fikirlerimize katılmayanları da ''pek normal değil'' olarak değerlendiririz.Öyle ki Ross'un deneyi bize bunu da kanıtladı.Reklam panosunu taşımayı kabul edenler,etmeyenleri ''şakadan hiç anlamayan kasıntılar'' olarak niteledi.Diğerleri ise reklam panosunu taşıyanları ''ahmak'' ya da ''ilgi çekmeye çalışanlar'' olarak.

İşte böyle aa dostlar;

Geleneksel tıraş gerçekten iyi mi,bilmiyoruz.Bildiğimiz; bizim için dünyanın en güzel keyfi ama sadece bizim için. Smile

Not:Kartuş severlere sempatiyle bakıyorum artık.Böyle mutlular ise ne güzel.Yeter ki suya sabuna dokunmaktan vazgeçmesinler.

Bol köpüklü,tahrişsiz tıraşlar dilerim.Kusurumuz olduysa affola!
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
Yazıyı okuyana kadar kendimden öyle emindim ki...
(10/01/2018, Saat: 00:22)umutatakul Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yazıyı okuyana kadar kendimden öyle emindim ki...

Bence hala emin olabilirsiniz.Evet,bizim için dünyanın en güzel keyfi.Kartuş severlerde sabun ve fırça kullandıkları sürece benim için sorun yok.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
insan yaşlanırken?
Bugun tam 16. gun oldu. Geleneksel tirasa basladiktan sonra kendim icin en ideal ekipmanlari bulmak icin tam 15 gun ard arda tiras oldum. Zaten kafamda sekillenmisdi uygun ekipmanlar, ancak denemediklerimide kullanmak icin hergun tiras oldum ve tum aldigim jiletleri kullandim. Bugun tiras olmama gerek yoktu zaten tiras olma mecburiyetimde yok onceden kartuslularla haftada 1 veya 2 kez tiras olurdum. Yataga yattim bir huzursuzluk bir sıkıntı bir eksiklik, tiras olmak icin kalktim yataktan, kafayimi bozdum tirasla diye dusunurken bari foruma girip gunun tirasina resim birakayim dedim ve gunde 3 kez tiras olan adamin yazisini okudum icim rahatladi Smile
Biz bu insanlar kartuslara nasil tahammul ediyor diye dusunmeye baslamisken birden 2 ay once acaba geleneksel tiras ekipmanlarini gorsem ne dusunurdum diye sordum kendi kendime. Amca isi, dede isi varmi bunlari kullanan hala yaa derdim hehalde, cunku oyle sanardim. Forum sayesinde ve kendi deneyimlerimle bunun boyle olmadigini gordum. Kendi deneyimlerimden sonra arkadaslarimi sanki define bulmus gibi davet ettim geleneksel tirasa, aa biz bunu niye dusunmedik simdiye kadar deyip boynuma sarilmalarini bekledim fakat oyle olmadi Smile 2 ay once ben ne dusunuyorsam onlarda aynisini soylediler, "abi sacmalama ya varmi hala bunlari kullanan tam kıro isi" dediler.
Yani efendim insanlar bir DE alet gorunce aklina gelenler bunlar, benimde 2 ay onceki dusuncelerim boyleydi. Hal boyleyken sunu cok rahat soyleyebiliriz, ülkemizdeki insanlar geleneksel tıraşı bilmiyorlar veya cok cok yanlis biliyorlar.

Bu arada Caner bey, elinize saglik.
@ahraz komşuma katılıyorum ve ekliyorum.

Hepimizin farklı farklı şeyler için birden çok Kutsal Kasesi vardır. Önemli olan bunları bulabilmek. Sabun, Jilet, Makine, ( Jiletli Ustura, Çelik Ustura, DE, SE, Kartuş, Elektrikli), Moda Markası, Saat, Gözlük, Ayakkabı, Araba, Yazar, Tütün, Telefon, Çakı, Çakmak, Ayna, Tarak... liste uzar gider. @ahraz komşuma katılıyorum ve ekliyorum.

Bu duruma en uygun felsefe "  meselam herkeşin hayatına heç kimse karışamaz ha nasıl karışamaz? Ben bu sekil geyinirim bu bayen şu şekil geyinir hiç kimşe hiç kimşeye karışmaya bir hakkı yohtur."  

Kartuşlu ile tıraş olduğum dönemler sadece benim adıma karanlık dönemdi ama pekala bir çok insanın kutsal kase olduğu kesin. Böyle çeşitlilikler  olmasa hayat bu kadar renkli olmazdı ki! Değil mi efendim Smile

Saygılar...
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.
(10/01/2018, Saat: 01:42)elitte Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bugun tam 16. gun oldu. Geleneksel tirasa basladiktan sonra kendim icin en ideal ekipmanlari bulmak icin tam 15 gun ard arda tiras oldum. Zaten kafamda sekillenmisdi uygun ekipmanlar, ancak denemediklerimide kullanmak icin hergun tiras oldum ve tum aldigim jiletleri kullandim. Bugun tiras olmama gerek yoktu zaten tiras olma mecburiyetimde yok onceden kartuslularla haftada 1 veya 2 kez tiras olurdum. Yataga yattim bir huzursuzluk bir sıkıntı bir eksiklik, tiras olmak icin kalktim yataktan, kafayimi bozdum tirasla diye dusunurken bari foruma girip gunun tirasina resim birakayim dedim ve gunde 3 kez tiras olan adamin yazisini okudum icim rahatladi Smile
Biz bu insanlar kartuslara nasil tahammul ediyor diye dusunmeye baslamisken birden 2 ay once acaba geleneksel tiras ekipmanlarini gorsem ne dusunurdum diye sordum kendi kendime. Amca isi, dede isi varmi bunlari kullanan hala yaa derdim hehalde, cunku oyle sanardim. Forum sayesinde ve kendi deneyimlerimle bunun boyle olmadigini gordum. Kendi deneyimlerimden sonra arkadaslarimi sanki define bulmus gibi davet ettim geleneksel tirasa, aa biz bunu niye dusunmedik simdiye kadar deyip boynuma sarilmalarini bekledim fakat oyle olmadi Smile 2 ay once ben ne dusunuyorsam onlarda aynisini soylediler, "abi sacmalama ya varmi hala bunlari kullanan tam kıro isi" dediler.
Yani efendim insanlar bir DE alet gorunce aklina gelenler bunlar, benimde 2 ay onceki dusuncelerim boyleydi. Hal boyleyken sunu cok rahat soyleyebiliriz, ülkemizdeki insanlar geleneksel tıraşı bilmiyorlar veya cok cok yanlis biliyorlar.

Bu arada Caner bey, elinize saglik.

İşte bir nevi bizim görevimizde geleneksel tıraşın bu keyifli sürecini onlara anlatmak,kazanmaya çalışmak.Kartuşlu,kartuşsuz demeden,saygı duyarak.Yeter ki bir sabun,bir fırçası olsun.Benim personellerim vardı,adam 30 yıldır yuma,Arko,bi plastik tas,bi domuz fırça götürmüş işi.Ne vakit konu açılsa sizinkiler de güzel ama biz buna alışmışız derlerdi,saygı duymak Hem de çok saygı duymak lazım.Şimdi sokağa çıkalım,kartuşlu kullananları fırça-sabun alma konusunda ikna edelim.

1842e1a8034e3fd3e2abbe295c4e17fa.jpg

Alandayız

Teşekkür ederim bu arada.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
insan yaşlanırken?
Smile Smile Canerim ikna turlarına cıkmıs bile. Eline klavyene saglık kardesim cok hos bir yazıydı herzamanki gibi.

Not: Konudan alakasız cayımla bu zevkli yazıyı okurken aklıma geldi. Sekeri bırakmak isteyip ama cayıda sekersiz icemeyenler varsa aramızda benim gibi, hazır zamanı iken, ayva dilimi atın cayınıza sekersiz icmesi daha kolay oluyor bilginize.
(10/01/2018, Saat: 14:40)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Not: Konudan alakasız cayımla bu zevkli yazıyı yazarken aklıma geldi. Sekeri bırakmak isteyip ama cayıda sekersiz icemeyenler varsa aramızda benim gibi, hazır zamanı iken, ayva dilimi atın cayınıza sekersiz icmesi daha kolay oluyor bilginize.

Konudan alakasız konuya, konudan alakasız el cevap Big Grin

ben şeker kavanozunun içine çay koyan bir adamdım, çayın içine şeker atmak şöyle dursun. Benim de kurtuluşum kabuk tarçın çubuğu ile oldu demliğin içinde 1 tane kabuk tarçın atın işinizi kolaylaştırır. Bu da benden naçizane bir tavsiye.
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.
@ahraz komşum eksiği Yok fazlası ile güzel yazım .
@ahraz komşum yazı için teşekkürler, düşüncelerimi yazıya dökmüşsünüz..

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Enstrüman çalan geleneksel tıraş üyeleri rewolwer_ 49 41,029 17/10/2023, Saat: 00:05
Son Yorum: ohtararan
  Tıraş Dışı En Son Ne Aldınız? onurcakmak 1,347 500,733 10/05/2022, Saat: 21:45
Son Yorum: Serjames
Thumbs Up Askerlikte Tıraş Nükleer 114 40,769 19/05/2021, Saat: 00:08
Son Yorum: Fenotip
Wink Tıraş Dışı İndirim, Fırsat, Kupon veya Hediye-İndirim Çekleri 3RD1 25 13,551 14/05/2020, Saat: 18:45
Son Yorum: 3RD1
  Uçakta kabin bagajında tıraş aleti taşınabiliyor mu? ismailinbiri 24 16,047 02/05/2020, Saat: 14:38
Son Yorum: blueshadov
  Neden Tıraş Kreminden / Köpüğünden Slime Yapıyorlar aliyuksel 2 3,170 09/04/2017, Saat: 10:46
Son Yorum: aliyuksel
  Geleneksel Tıraş forumunun reklamı ilkerxxx 6 11,733 09/10/2013, Saat: 21:46
Son Yorum: theunnamed
  Masaj, Tıraş Öncesi ve Saç Bakım Yağı Yapımı geldigitti 0 4,192 15/09/2013, Saat: 15:07
Son Yorum: geldigitti

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: