Mini Restorasyon
Bu usturayı bir kaç ay önce almıştım. Bir tarafında Japonca diğer tarafında da latin harfleri ve kuyrulklu yıldız logosu ile birlikte Comet yazıyor. Aldığımda pek iç açıcı durumda değildi. Hemen bir elden geldiğince temizleyip parlattım ama, tıraş olmak üzere dezenfekte etmeye çalışınca yer yer yine kararmıştı. Aslında yanlış birşey yapmadım ama yanlış sırayla yaptım, sorun ordan çıktı. Onu da öğrenmiş oldum.

Aldığımda şu vaziyetteydi.

wa5cb4.jpg

Bugün vakit bulunca, Çin'den dremel için polisaj keçeleri de gelince tekrardan Pattex metal parlatıcı ile parlattım. Sonuç şöyle oldu:

i5sx12.jpg
30t1jyx.jpg

Bence fena da olmadı. Daha öncesinde bir iki usturada namluyu saptan ayırıp daha detaylı temizlemiştim ama pimleme konusunda sıkıntı çektim. O nedenle bunda hiç öyle birşeye yeltenmedim bile. Sap değişimi(sökme takma), özellikle yeni pimlerin takılması konusunda kullanılacak malzeme ve bunların temini konusunda fikir verirseniz o da makbule geçer. Biraz araştırdım 1,5 - 2 mmlik teller falan kullanılıyor, yuvarlak kafalı bir çekiçle (makinist çekici deniyormuş Türkçe'de) yeni pimler takılıyor falan ama tam olarak net bir fikir oluşmadı bende. Deneyip olduramayıp tecrübe edip öyle öğrenmem gerekiyor. Hangi malzemeyi nerden alacağımı bilirsem en azından bir aşama kaydetmiş olurum. Mesela bu usturanın bu pimleri söküldüğünde tekrar aynı görünümde pimleme yapılabilir mi? Evet ise nasıl?

Ek olarak ilk fotoğraftan anlaşılacağı üzere ağzı da pek iç açıcı durumda değildi. Bauhaus'tan aldığım ufak çift taraflı bileme taşı ile korka korka bir kaç kez sürttükten sonra 200 tur krom oksit ve koton ile kayışladım. Ağız açabildiğimi de sanmıyorum ama şu an itibariyle keskinliği bilenmemiş bir usturaya göre çok daha iyi hale geldi. Benim yalandan taşa sürtmem ve kayışlamamla böyle oluyorsa, bilenince nasıl olur onu pek tahmin edemiyorum.
@pilotic komşum ellerine sağlık ışıl ışıl olmuş umarım istediğiniz gibi olur .

Edit : konu dışı pilotluk brövesini aldınız mı .
Hocam hususiyi aldım, çok oldu. Ticari kaldı. O da kısmet olursa önümüzdeki bir iki ay içinde tamamlanacak.
@pilotic Sapla birlikte pimlerde satılıyor,ebay ve Amazon gibi sitelerde. Straight razor scales diye arattırın isterseniz,İstanbul’da karşıda varmış bir yerlerde ama en doğru yine @Chinaski Üstad’da.Özelden temasa geçerseniz yardımcı olur tahminimce.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
@ahraz teşekkürler. Sapı değiştirmeyeceğim o kısmını tam anlamatamadım orası karıştı biraz Smile. Namluyu saptan ayırıp arada kalan yerleri de temizleyip parlatmak istiyorum. Sonrasında tekrar bu vaziyette pimlemek istiyorum ama mümkün mü onu bilmiyorum, mümkünse nasıl onu hiç bilmiyorum. Chinaski'yle temasa geçerim.

Bu arada yeri gelmişken, İstanbul'da karşı hangi taraf oluyor?
(06/01/2018, Saat: 23:16)pilotic Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ahraz teşekkürler. Sapı değiştirmeyeceğim o kısmını tam anlamatamadım orası karıştı biraz Smile. Namluyu saptan ayırıp arada kalan yerleri de temizleyip parlatmak istiyorum. Sonrasında tekrar bu vaziyette pimlemek istiyorum ama mümkün mü onu bilmiyorum, mümkünse nasıl onu hiç bilmiyorum. Chinaski'yle temasa geçerim.

Bu arada yeri gelmişken, İstanbul'da karşı hangi taraf oluyor?

Anadolu yakasında oturanlar Avrupa’ya karşı diyor,hoş,onlar da Anadolu’ya karşı diyormuş Avrupa yakasında,tekrar pimleyebilirsiniz tabii ki,ayrı da satılıyor,hani ben belki sapı da değiştirmek isterseniz diye demiştim.En doğru bilgi yine @Chinaski Üstad’da,bu konuda @Taskind Üstad’da yardımcı olabilir tahminimce.Elinde pim var mıdır,bilmiyorum ama en azından satıldığı yerleri bilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
Gayet güzel temizlemişsiniz komşum, İstanbul'da pim ve washer satan yer bulamamış whippeddog sitesinden almıştım. Elimde pim var mı bakmam lazım, varsa size söyleyim komşum.

GM 5 d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Elinşze sağlık

SM-T230 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bizim kalbimiz hep kırıktır çocuk. Ama, yinede eksik etmeyiz sol cebimizden umudu..

Nazım Hikmet

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Restorasyon için pim (pirinç tel) rewolwer_ 11 8,206 01/05/2018, Saat: 23:54
Son Yorum: rewolwer_

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: