İNCELEME:Artizanları Masaya Yatırdık:Uncle Martin'den Mike's'a,Faena'dan Phoenix'e
@Tahir Bey, Ahraz komşumun edebi yönünü, anlatımını ve mizahını ben de beğeniyorum. Fakat bu incelemedeki tavır mizahtan çıkıp karşı tarafı incitici, kırıcı bir hâl almış. Ben empati yaptığımda böyle hissettim. Bu arada, Martin amcanın sabununu kullanmadım, yorumlarım sabun hakkında değil.

"Kötüye kötü demez isek, iyi daha iyi hale nasıl gelecek?" sözüne katılıyorum. İncelemenin sonucunda sabun için kötü demesine kimsenin bir söz söyleyeceğini de düşünmüyorum. Sonuçta sabun beğenisi özneldir. Sabun gerçekten kötü olabilir. Sözlerim, Ahraz komşunun sabunu kötülemesine değil zaten, o çöp fotoğraflarına. Sabunun kötü olduğunu söylese yeterli olurmuş. Keşke o fotoğrafları koymasaymış.
Saygılar.
martin sabunlarını  ve lsv versiyonu olanıda kullandım.

Öncelikle yorum yaparken @ahraz üstadın incelemesini yaptıgı sabun ile Lsv sabunları oldukça farklıdır bunun bilincinde olunuz. @habaz haldun beyfendinin koymuş oldugu fotolar ile @ahraz üstadın sabunu farklıdır. @habaz haldun beyfendinin bunun bilmemesi normal bunda yanlışlık yok !!!!!

Benim kendi tecrübem ile martin sabunları köpük olmakta fakat bu köpük bir tıraş sabununda olması gereken özelliklere sahip değil . sabunda ana kriter olan koruyuculuk yok sonrasında tamponlama yastıklama yok  zayıf demiyorum yok bildiğiniz yok. Hatırlayanlar bilir forumun 2.el bölümü satılık martin sabunundan geçilmedi kimisi çöpe attı kimisi eşe dosta dağıtı. kimisi de acaba ben yapamıyorum daha sonra şans veririm deyip sakladı veya  bir sabun üstadına yolladı.

Şimdi bu yazacağım ile beni aforoz edersiniz biliyorum ama testi küpü kırılmış bir kere nice incelemeler nice yorumlar hak etmediği ölçüde gazlama içeriyor sonrasında gerek forum içi gerek de özelden soru yağmuruna tutulup foruma küsmelerine sebep oluyor . Ben martin sabunu çöpe değil direk WC ye attım evet yanlış okumadınız . Tıraş sabunu durumunu bırakın sabun dahi kategorisine sokamadıgım bir ürünü neden bir başkasına vereyim .

Sonuç olarak @ahraz caner beyin diğer incelemelerini okuyarak ve oradaki incelemelerine bakarak kendisinin Üstat oldugunu görürsünüz. Buradaki itirazların ana ekseni çöp poşeti fotosu koyması fotoyu koyması itici gelmiş olabilir , Fakat sabun hakkındaki görüşleri değiştirmez. Ayrıca forumda çogu üstat begenmediği jileti, fırçayı ( tez kellesini uçurdum ) , sabunu , Makinayı kimisi pencereden fırlatmış kimisi çöpe atmış kimisi de parçalamıştır hani kalite düşmüşse burada da düşmüştür. Tüm bunları göz önüne alınca ÇÖPE ÇÖP DENİR . Ha fotosu olmuş Ha olmamış.

Ürün  bazındaki incelemeye kişisel , gruplaşma , kin gibi aşırıya kaçmış diyenlere söyleyecegim konuyu tekrar okusunlar kişisel olarak nerede değinilmişir kişisel hakaret nerede  bir zahmet aydınlatırlarsa sevinirim.

Şimdi gelelim İkinci kısma
Bunun kendi konusu mevcut bura da mevzusu geçtiği için okuyanların durumu anlayabilmesi için yazıyorum . Ayrıca ilgili başlığına da taşınacaktır bu kısım.

LSV martin sabunu

Daha önceki tecrübelerimden dolayı sabuna mesafeli yaklaşmıştım sabunu tekrar denemek istememe yol açan durum LSV martin konusundaki inceleme oldu özellikle Martin De Candre gibi kült bir sabunla aynı potaya konulması kullanma istegimi ateşledi. @Habaz komşum ile karşılıklı hediyeleşme ile sabuna sahip oldum.

1. Hafta süreyle
Domuz fırçamla , HL theater Porsuk knot ölçüsü 30 mm ve Pllisson sentetik fırçalarım ile kullandım. Tıraş öncesi pre shave kullanımım yoktur. Çeşme suyu , Arıtılmış Çeşme Suyu ve Şaşal su kullanılmıştır . Su sıcaklığı tespitim parmağı yakmadan 6. saniye üzeri durumda, fırçalar minimum 5.dakika suda bekletilmiştir. Fırçalar sulu . orta ve çok sulu olarak fırçalara sabun yüklenmiştir. Fırçaya sabun yüklemem saniye ile değil tur üzerine yapmaktayım 40-45 tur çeviririm. Arada su ilaveleri yapılmıştır . Sabun sıcak suda da bekletilmiştir .Sabunun yapısını ortaya çıkarabilmesi için.

Sabun köpüğü sentetik ve porsuk sabun canavarı fırçam ile zayıf karakterde , domuz fırçam ile daha iyi köpük oluşturdu. Oluşan köpük pof pof dediğimiz elle üzerine baskı yapıldıgında bile yastıklama görevini göremiyor. Bundan dolayı makina jilet yüzünüze değdiği anda tampon vazifesini yerine getiremiyor.

Nemlendirmesi diğer sabundan farklı diğer sabunda nemlendirme yok yok . LSV martin sabunun farkı nemlendirmesi çünkü sabun bildiğiniz yag . Sabunu ilk elime alıp üzerinde gezdirince o yag tabakası kendini hemen belli ediyor . Tıraş sonrası sabun cildimi pamuk gibi yaptı diyen komşularım bu sebeple söylüyor ve bu konuda dogru söylüyorlar. Yine bu sebeple makina jilet yüzde kayıyor. Fakat madalyonun bir de diğer yüzü var Tıraş sonrası yüzünüze yag sürün veya tıraş olmayın sadece yag sürün 10 dakika sonra yüzünüzü yıkayın cildiniz pamuk gibi olur saçlarınıza yag sürün yumuşacık olur.

Benim bir sabunda en sevmediğim özellik yağın elde yapış yapış olması ve çıkarabilmek için beni epey uğraştırması . Ayrıca fırçalarımı yeni almış gibi bakıma sokmak zorunda kaldım yağının etkisinden dolayı .

Ek olarak fotoları paylaşılan köpük fotoları hacimsiz ve bol bol baloncuklu . Sadece bu durum bile yeterli ipucudur. Merak eden varsa Dove markasının el ve yüz sabunu ile köpük yapsın benzer sonuca ulaşılacağını görür.

LSV martin sabunu arap yarımadasının meşhur bir sabunu vardır bilenler bilir Aleppo Halep sabunu tamami ile doğal dedikleri banyoda yaparken ve  tıraş olurken kullanırlar bu sabuna benzer karaterler göstermektedir. Aleppo ne kadar tıraş sabunu ise LSV martin sabunu da o kadar tıraş sabunudur.

LSV martin sabunu Martin de Candre tarzında beklerken @Tahir üstadın dediği gibi Martin de Kandıra oldu benim için ve  bir daha deneyimlemeyi asla düşünmeyeceğim bir sabun oldu.

Şimdi bazı komşularım LSV adı var diyerek vay efendim LSV için yapılan çalışma takdir edilmez mi diye yorumları var peşinen söyleyeyim .Benim burada bir kişiyi yermek bir kuruluşu yermek yada takdir etmemek gibi bir durum söz konusu değil görüşlerim  sabuna yöneliktir ve sabunun ismini ben koymadım.

Sonuç olarak bir ürün hakkındaki izlenimleriniz olumsuz ise açıkça yazmaktan çekinmeyin diyorum bu durum forumun kalitesini düşürmez hiç merak etmeyin . En kötü olan şey beğenmediğiniz ürün hakkında sessiz kalmaktır.
Selamlar,

Konu çok alakasız yerlere çekilmiş. Bunları yazan arkadaşlar acaba hayatlarında yeni aldıkları hiç bir şeyi çöpe atmadılar mı? Ya da durum şöyle olsaydı. Önce cellarasso marka artisan sabunu inceleseydiniz ve çöpe atsaydınız ve bunu fotolasaydınız. Akabinde LSV Martin sabuna aynı durumu yapsaydınız bu kadar ses getirir miydi, eleştirilir miydi?

bence konu amacına ulaşmış durumda. buradaki kişisel algılanan yorumların sizin gururunuzu incitip diğer sabunları incelmekten alıkoymaması dileğiyle.

Takipteyim.
Nani kuş üstadım, bu yastıklama tamponlama dediğiniz olayı, hangi fabrikasyon vede el yapımı sabunlar veriyor, ben kargadan başka kuş tanımam misali, arko cuyum arko dan başka sabun denemedim hiç, şimdiden teşekkür ederim
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
Merhabalar,

Sabunu kullanmadım, ama yorumlardan anladığım kadarıyla bu formülünde bir performans sıkıntısı olduğu aşikar. Burada eleştirilerimizi biraz daha yapıcı yapmakta, kullandığımız ifadelerin dozajını ayarlamakta fayda var. Çünkü bu kadar keskin yorumlar ve ifadeler hem (zaten halihazırda sayısı az olan) üreticiyi soğutur hem de ileride üretim yapmaya heveslenen meraklı arkadaşları bu hobiden veya forumumuzdan uzaklaştırır. Sadece " bu formülde köpük performansı ve koruyuculukta sıkıntılar var ama yeni formülü heyecanla bekliyoruz" demek ile "bu sabundan ancak çöp olur veya direkt tuvalete gider" demek arasında çok ciddi ifade farkı var. Martin komşumuzu geçtim, bundan 5 sene sonra üretime merak salan arkadaşlar bile çekinir forum ile birşey paylaşmaktan.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
Yazışmalardan öyle anlaşılıyor ki, inceleme mertebesine dahi girememiş bir sabunu bu kadar konuşmak da bu foruma özgü olsa gerek. Sabunda o yok bu yok şu yok. O zaman ne konuşuluyor? Kuru gürültü!

Ahraz'ın mesajında hiçbir sıkıntı yok bence. Sabunun sevenlerini de sevmeyenlerinin de rahat bırakılmaya ihtiyacı var...
@Soner
Komsum simdi bu konuda koruma yastıklama anlatırsak ayıp olur. En kestirme Saponificio incelemesini okursanız, korumanın anlamını yada daha iyisi urunu kullanırsanız, arkoyla farkını gorebilirsiniz.
Saygılar.
Forumda bulunan okuyan yazan dostlarımızın halim salim, görmüş geçirmiş, hayatın bir çok çarkından geçmiş olan insanlar olduğunu düşünerek yapılan incelemenin yüksek mizah içerdiginin görülüyor olduğunu tahmin ediyorum. Ayrıca "DOST acı söyleyecek" diye belirtilmiş. Yalnız Ahraz üstadın o çöp fotoğraflarını koymadan hemen önce sırf forumumuzun bir değeri olduğu için "Martin üstad kusura bakma, daha iyilerini bekliyoruz ama şimdilik vaziyet bu Smile " demiş olmasını yanlış anlamaların önüne geçmek, işin içine duygu karıştırılmadığını her okuyanın net bir şekilde görmesini sağlamak adına eklemiş olmasını beklerdim. Sabunu yapanında incelemeyi yazanında eline diline gönlüne sağlık...
Hani hiç gerek olmadığını düşündüğümüz halde ne yazar ; Lüzumsuzsa söndür.
Sanırım ilk defa bir inceleme yazısı ürünün önüne geçti. Bu durum bence incelemedeki düşüncelerin haklılığını gösteriyor. Bu ürünü kullananlar bile 1 kişi hariç aksi görüş belirtmiyor. Üsluba gelince hangimiz beğenmediğimiz ürünleri çöpe atmıyoruz ki kendi yaptığımızı bir başkası gözümüze sokunca rahatsız oluyoruz!? İnceleme konusu yabancı bir ürün olsaydı aynı tepkiler verilir miydi o da ayrı merak konusu. @ahraz üstadın kendine has incelemelere devam etmesi dileğiyle...
yaşam bir zevktir
Benim bildiğim adam bu işi kâr amaçlı yapmıyor. Kâr amaçlı yapsa bile çöp demek çöp torbası fotoğrafı koymak pek hoş değilken ''yapıcı'' eleştiri, adamı kamçılayıp daha iyisini yaptırabilir diye savunulması bence yanlış. Kimse yapıcı eleştiri yapmak da zorunda değil. Herkes parasının karşılığını ister ya da üslubu böyle olabilir ancak ben forumda sabun yapan, ustura yapan, aftershave yapan arkadaşların yabancı artizanlarla mukayesede dahi toleranslı olunmasını düşünürken endüstriyel üreticilerle bir tutulması ? Ha ne olur kimse bir şey kaybetmez ortada gönül kırıklığı olur.
Kainatın aynasıyım, mademki ben bir insanım.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Information İNCELEME: Son Samuray-Kadı Kızı'nın Kusuru ahraz 38 12,085 20/12/2023, Saat: 19:35
Son Yorum: xontaq
  İnceleme: Ossman Fleuron Tıraş Sabunu marv 5 2,242 01/06/2022, Saat: 15:11
Son Yorum: exselans
  İnceleme: Anos Citrus Tıraş Sabunu marv 25 7,959 24/04/2022, Saat: 23:49
Son Yorum: layken
  İnceleme: Klar Seifen Sandelholz / Sandawood - Tıraş Sabunu Soner 8 3,608 28/04/2021, Saat: 14:56
Son Yorum: finwe
  Martin De Candre Tıraş Sabunu totan35 70 35,233 01/11/2020, Saat: 21:48
Son Yorum: Ali Desidero
  İnceleme : Scheermonnik Sabun finwe 17 5,386 30/10/2020, Saat: 01:44
Son Yorum: MetsGo
Rainbow Alsancak Tıraş Sabunu İNCELEME-KIYAS KRAL 143 63,841 24/10/2020, Saat: 00:37
Son Yorum: Amokachi
  Çubuk Sabun Sevgi ve İnceleme Topiği FloydianDM 30 24,429 03/09/2020, Saat: 00:48
Son Yorum: Kacak
  Martin de Candre "Fougere" Tıraş Sabunu SumNauta 136 90,382 30/06/2020, Saat: 12:11
Son Yorum: Rob Bobstein
  Phoenix Dapper Doc's Sabun İncelemesi MerkurFutur 10 5,312 19/03/2020, Saat: 23:56
Son Yorum: Ali Desidero

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: