Jilet Yorgunluğu
#11
Yok abi,maksat muhabbet zaten.Hani demem o ki jilet maliyet hesabına vurdun mu iki para.Araştırmalar maksimum fayda endeksinin 7 milyon dolar olduğunu söylüyor.Yani 1 milyar dolara sahip olmakla 7 milyon dolara sahip olmak arasında hayat kalitene etki eden bir ayrım yokmuş.Sistem de sonlu olduğuna göre çok da takılmamak lazım.10 milyon dolarım olsa 7 milyonunu bu akşam yerim,kalan 3 mü? Konuşuruz


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
WWW
Cevapla
#12
Paketinde bekleyen urunde yuk olmayacagini dusunuyorum. Bicagi korelten sey su, oksijen temasi ve surtunme olabilir. Havayla temas her zaman var fakat kagida sarili iken yine etkisi azdir. Uzun sure nemli bir yerde beklemisse yine korozyon gozle farkedilmese bile korelmesine sebep olabilir. Ayrica cok uzun yillar pakette bekleyen bicaklar cok yavas da olsa kagida surtundugu icin korelmekteymis, kagitla bicak arasina surulen yapistirici bunu engelliyor. O yapistirici goruntusunden hic hoslanmasam da kalite gostergesi. Ayni yapistirici hava ve nem temasini da azaltiyor olabilir.
Hijyene önem veren elit bey
Cevapla
#13
Bir ayakkabı mağazasından yeni bir ayakkabı alın ve kutusuyla beraber evinizde bir dolaba kaldırın. 10 yıl boyunca o ayakkabıya bir daha dokunmayın. 10 yılın sonunda küçük de olsa değişimler olduğunu göreceksiniz.
Cevapla
#14
O kadar çok değişken var ki. Aklıma gelenler :

- Ortam sıcaklığındaki doğal dalgalanma nedeniyle oluşan genleşme ve büzülme
- Yine aynı nedenden kaplama malzemesi ve çeliğin genleşme farkından oluşan stres
- UV'nin uzun dönem yıpratıcı etkisi (foto-korozyon?)
- Havadaki nem ile oluşan mikroskobik korozyon
- Ambalajda kullanılan kimyasalların aşındırıcı etkisi
- Metal "yiyen" bakteri/mikroplar (http://efcweb.org/efcweb_media/mechanisms.pdf)

vb.

Sonuçta basit bir kağıt zarf ve plastik folyo dış etkenlerden bir derece koruyabilir gibi geliyor. İllaki zamanın yıpratıcı etkisi olacaktır gibi. Öte yandan forumda sadece NOS kullanan ve oldukça memnun olan üstadlar da var.

NOS konusundaki şahsi görüşüm mümkünse numune edinip deneyip öyle karar verme yönünde. Günlük kullandığım Silver Blue'lar da NOS sayılır (bildğiniz küf kokuyor kutuları) ama denediğim tüm "taze" jiletlerden daha uyumlu geliyor bana.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
Cevapla
#15
Zamana bağlı olarak 'Jilet Kurumuş' ifadesine de şahit oldum. Çok keskin bile olsa zamanla kurur ve kesmez şeklinde bir söylemdi. Bunu da yorgunluk anlamında mı kullanıyorlar acaba?

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi.
Cevapla
#16
Metal yorgunluğu, uzun süreli mekanik zorlama ile alakalı bir kavram. Jiletin iyi kesmemesi için kesici yüzeyin mikro ölçekte pürüzlü olması veya dış katmanında oksidasyon reaksiyonundan kalan bir katmanın oluşması lazım (Fe2O3 vs.).

Demir elementi oksidasyona karşı zayıf bir elementtir. Kullanılan malzeme paslanmaz çelik olsa bile, içeriğindeki demir elementinden dolayı yine oksidasyona uğrayacaktır ama demire göre daha uzun zaman alır.

Sonuç olarak rutubetsiz ortamda çok çok uzun süre birşey olmaz ama ortam rutubetliyse zamanla oksidasyona uğrayabilir.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Derby Jilet Ömür Testi Mauser 49 16,248 07/09/2017, Saat: 13:55
Son Yorum: kokopelli
  Polsilver Jilet Ömür Testi Mauser 45 13,709 17/09/2016, Saat: 16:30
Son Yorum: Arif
  Kai Jilet Ömür Testi rock83 20 7,151 19/08/2016, Saat: 18:38
Son Yorum: rocnel

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi