HI FI AMP Tavsiyesi
Sennheiser Massdrop işbirliğinden HD6xx aldım.

Kulaklığın empedansı 300 ohm olduğu için haliyle sürücüye ihtiyaç duyuyor. Mobilite kaygılar ön planda olduğu için taşınabilir bir kulaklık amfisi tavsiyesine ihtiyacım var. (Ağırlıklı Fiio x3 ve ipad de kullanılıcak)

Yaklaşık 3 haftadır gerek head fi gerekse techno fi da zaman geçirdim. Ancak tatmin olmayı bırakın iyice kafam karıştı.

Geltir in samimiyetine sonsuz güvendiğim icin buradan sorayım istedim.

Bütçemin max. 150 usd olduğu bilgisi itibari ile bu konuda tecrübeli arkadaşlarımın tavsiyelerine ihtiyacım var.

Şimdiden teşekkür ederim.
tasinabilir bir amfi dusunuyorsaniz butceniz dahilinde cayin c5 oldukca one cikiyor. genelde fiyatinin uzerinde performans sergileyen urunler uretiyorlar. acelesi yok ise yine massdrop kampanyalarini takip edip xduoo xd 05, teac gibi urunleri de butcenize yakin bulabilirsiniz. masaustu icin bakiyorsaniz bambaska urunler konusacagiz.
Ben müzikle biraz ilgiliyimdir. Kayıt teknolojileri kısmıyla. Albüm kayıtlarının mix kısmı ile uğraşıyoruz.
Geçenlerde arabanın hoparlörlerini değiştirmeye gittim. Hoparlörleri takacak çocuk dedi ki, "abi benim amacım detay duymak. ben bu işle o kadar kafayı bozmuşum ki, en derin detayları dahi duyurmak istiyorum müşterilerime. Ve ben öyle hoparlörler takıyorum ki, vokalin nefes sesi dahi duyulsun"

Şimdi albüm kayıtlarında, mixing aşamasında, vokale "de breather" uygularlar,  sen de istediğin kadar uğraş, olmayanı duyamazsın. Mix yaparken, basları 100 Hz'den aşağı low cut filter yaparlar, yani o frekansları keserler, istediğin kadar geniş çaplı wooferı al, bas duyamazsın. Yine kaydı yaparken, baslar ve davuldaki kickleri paralel kompreslemezler, ya baslar kötü gelir, ya kick davullar.

Her şey, albümü yapan, albümün mix ve mastering aşamalarında çalışmış abilere kalmıştır. Tabi ki, dinleme ekipmanları önemlidir. Kulaklık önemlidir. Ama bir yerden sonra, kulaklık da işe yaramaz. Önemli olan, hangi müziği, hangi albümü dinlediğindir. Dünyanın en iyi müzik sistemine de sahip olsan, albüm kaydı kötü ise, kötüdür.

Bunları size niye yazdım izbe hocam? Çünkü siz beni tanımasanız da, iyi kötü forumdan ben sizi tanıyorum. Değerli bir üyesiniz. Dilim döndüğünce bildiğim ne varsa anlatmak istedim. Çünkü o forumlarda, dediğiniz gibi insana yardım etmezler. Ya ego yarıştırırlar, ya da mal satmaya çalışırlar.

Hifi işinde, temel kriter, dinlediğin albümdür, onlar gidip EQ, hoparlör altı çivi vs ile uğraşırlar. Şöyle düşünün, adam daha yaprak jilet bilmiyor? "İleri tıraş teknikleri, perdeler arası şap uygulaması"nı okumuş. Şimdi o konu boş değil, ama senin önceliğin de o konu değil... Önce sen yaprak jileti öğren...

Özet:
Lafı çok uzattım. Hatta yardımcı da olamadım. Kusuruma bakmayın komşum. Ama dedim ya, siz kafam karıştı deyince, içimden yazmak geldi. Bu kardeşiniz size naçizane der ki, Hifi işinde en önemlisi, kaliteli bir kulaklık değil, kaliteli bir müzik albümü bulup dinleyebilmektir.

Saygılar
@ohtararan hocam teşekkür ederim. 3 ürünü de not ettim, takip ediyor olucam hocam.

@aliyuksel hocam teşekkür ederim. Sonuna kadar okudum. Yeri burası değil ama dediğiniz gibi technofi tam bir ego manyaklığı yaşıyor. Mübareklerin hepsi "odyofil"

Hocam yazdıklarınızı çok iyi anlıyorum. Yeterli olduğunu düşündüğüm flac arşivim var. Orta karar bir dap ım da var. Benim derdim henüz elime ulaşmamış olan hd6xx in burn-in inden sonra iyi bir taşınabilir sürücü ile sürebilmek.
izbe fioo 18 kavlun muydu birsey aldıydım ben, performans pek alamadım kardesim.
Mobilite sorun oluyor, techno fi da kucuk birsey vardı ismi aklımda degil insanlar genel memnundu ama her daim mobilite ve cebin yanında tasımak sorun oluyor bunu bil. Zaten HD6 serisi de mobil bi urun sınıfında degil. O amacla kullanmanı onermem. Mobil olarak al bir bluetooth kulaklık yada koss porta pro gibi rahat tasımalık birsey derim, evde dinlenme vakitlerinde hd6xx ve bir masa ustu amfi ile zevkini cıkar derim.
Masa ustu amfiler yine mass dropta hep oluyor.
@dikdik_s hocam aslında bende ilk başta masa üstü düşündüm. Hem fiyatları daha ideal. Ama atıyorum ipad de tidal karıştırırken, deezer da liste yaparken, şöyle kanapeye uzanmışken, masaüstü beni kurtarmayacak kanaati oluştu. O nedenle taşınabilir olmasında karar kıldım.
Kardes bu inner fidality amcamın onerileri hep guzel cıkmıstır. Bir bakmanı tavsiye ederim.
https://www.innerfidelity.com/category/p...er-reviews

Tasınabilirlerde benim bi ara ilgimi teac cekmisti P50 gibi bir modeliydi sanırım. Sahsen ona da bir goz atmanı oneririm. Fiio A3 de yine tasınabilir guzel bir urun. Fiio yu ben aldıgımda buraya ithal eden beyle gorusmustuk. Fiio da karar kılarsan ozelden telini iletebilirim.
Oppo nun guzel urunleri cıktı (HA2). Fiyatlarını bilmiyorum. Yurt dısında seveni cok.
Birde creative in son donemde uygun fiyatlı guzel cihazlarını gordum bikac web sitesinde. Kullanıcı yorumu falan okumadım. Hani uygun fiyatlı birsey dusunursen onlara da bakabilirsin.

Umarım guzel birsey bulursun. Cok yardımcı olamıyorum, benim ilgim oldugu zamanlardan sonra dolu yeni cihazlar cıktı takip edemedim cok.
Ben bir süre Audioengine D1 kullandım. Giriş seviyesi bir dac aslında ama grado sr80i mi çok iyi sürüyordu. Fiyatı 160usd.

Sent from my SM-G930W8 using Tapatalk
Bende Fiio A3 ve Topping NX1A diye iki taşınabilir var. Topping cep telefonundan biraz etkileniyor, kullanılan kablonun güzel ekranlanmış, hafif uzun bir kablo olmasını istiyor ama Topping'in sesini Fiio'dan daha güzel buluyorum.

Ben 150 Ohm kulaklıklarımla kullanıyorum, 300 Ohm'da nasıl olur bilemem ama Sennheiser de bir Akg değildir, çok sorun çıkarmaz diye umuyorum.

Edit, baktigim kadarıyla Nx1a'yi 300 Ohm Sennheiser ile kullananlar memnun görünüyor.

SeckinB

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sigara Tavsiyesi. Tıraşçı 1 1,510 30/11/2022, Saat: 20:36
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tatil için otel tavsiyesi gakgoş 21 22,917 17/11/2022, Saat: 15:17
Son Yorum: alieren
  TV Tavsiyesi izbe 29 24,120 14/07/2022, Saat: 10:42
Son Yorum: exselans
  Televizyon Tavsiyesi Kendineözgü 69 73,598 13/07/2022, Saat: 17:03
Son Yorum: mixfruit
  Şehir içi ulaşım için bisiklet tavsiyesi sfenks 18 10,693 06/07/2022, Saat: 16:26
Son Yorum: mixfruit
  Gunluk Parfume tavsiyesi Oldstyle 6 2,234 01/06/2022, Saat: 22:23
Son Yorum: mertcanartan
  Akıllı Telefon Tavsiyesi eggman 295 280,158 03/05/2021, Saat: 01:05
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Hediye Tavsiyesi SKYBRAVE 39 25,359 28/10/2020, Saat: 10:38
Son Yorum: batmanforever
  Su arıtma cihazı tavsiyesi ziyanınjileti 36 15,774 04/08/2020, Saat: 17:59
Son Yorum: çayağzı
  Yüzücü Arkadaşlardan Gözlük Tavsiyesi KCL41 10 4,698 08/07/2020, Saat: 16:59
Son Yorum: Nani Kuş

Hızlı Menü: