Anket Başlığı: Yeni havlu hangi kumaştan olsun?
Bu ankette oy kullanma yetkiniz yok.
Pamuklu/Klasik
32.56%
14 32.56%
Mikrofiber
9.30%
4 9.30%
Peştemal/Peşkir
55.81%
24 55.81%
Diğer
2.33%
1 2.33%
Katılımcı sayısı: 43 100%
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

2018 Havlu Organizasyonu
İç ses: Sana ne havludan, yaptıran olursa alır kullanırsın işte, yok efendim seyahat tipiymiş, mikrofibermiş, çok hafif olurmuş falan...

Evet efendim... Şaka bir yana, madem konuşanda kalıyor ihale, o halde -becerebilirsem- önümüzdeki bir iki ay içerisinde tamamlanmak üzere bir havlu organizasyonu yapalım. Elden geldiğince her türlü angarya kısmı (git, gel, getir, götür, yolla, vs.) bana ait olsun fakat hem başlarken hem de gerekli olduğu yerlerde özellikle fikirler/seçimler konusunda duruma bir el atın. Sonra elime yüzüme bulaştırmayayım mevzuyu.

Öncelikle ben Ankara'dayım. Malumunuz Ankara tekstil ürünleri için biçilmiş kaftan değil. Bu konuda Özellikle Denizli ve Bursa gibi yerlerden dostlar çıkıp 'sen hiç karışma o iş bizde' derlerse başım üstüne. O durumda ihtiyaç olursa kısmi olarak destek de verebilirim. Ben her halükarda ateşi yakmış olmak adına kafamdaki bir kaç şeyi karalayayım. Sizlerin de katılımıyla o köprünün altından nasıl olsa çok sular akar, akan su da yolunu bulur.

Bir önceki havlu organizasyonu başlığında yeni katılan arkadaşlardan havlu soranlar oldu (ki ben de geçenlerde sorup bir adet almıştım ama sondan bir önceki havluyu yakalayabildim. Haliyle o havlular bitti). Ben de diğer havludan bir çok kişide, renk renk olduğunu bildiğimden, bu seferki seyahat tipi birşeyler olsa diye yazmıştım ki işte tam da şu an bu yazıyı yazmama o yazı sebep oldu Smile.

Başlarken sayının belirlenmesinde fayda var diye düşünüyorum. Fakat bunun için de önce havlunun tipine bir karar versek iyi olur. O nedenle (becerebilirsem) ben bir anket açıyorum. Tipini belirledikten sonra sayıyı belirlemek için bir başka anket daha yaparız.

Benim aklımdaki tipler (ölçüler kabaca yine 50x90cm olmak şartıyla)

1. Pamuk havlu : Rengi, deseni farklılık göstermekle birlikte, tarz olarak bir önceki havlunun aynısı. Ya da hemen hemen herkesin günlük kullandığı havlular gibi, bildiğimiz havlu.

2. Mikrofiber havlu : Özellikle otomobil camlarını silerken kullanılanlara benzer fakat yüz havlusu olmaya uygun malzeme ile üretilmiş diğerinden çok daha az yer kaplayan, çantada, valizde taşıması diğerine göre daha avantajlı seyahat tipi olabilecek havlu. Mikrofiber bez her yerde var, fakat yüz havlusu olarak sadece bir yerde bulabildim. Araştırılır edilir bulunur. Bulunamazsa diğer alternatif değerlendirilir.

3. Peştemal havlu: Aslında doğru adı peşkir. Bildiğimiz peştamal kumaşından fakat yüz havlusu ebatlarında. Bu da hem geleneksel yaklaşımı tavan yaptırır, hem de taşıma kolaylığı açısından mikrofiberi aratmaz. Özdilek'te bir kaç çeşit var. Fiyatları da fena değil. Nakışı falan derken geçen senekine yakın bir fiyata gelir diye düşünüyorum. Benim tercihim, fiyat ve ulaşılabilirliği de düşünerek bundan yana.

4. Diğer : Sizin önereceğiniz başka herhangi bir tip havlu.

Fiyat olarak geçen senekini de düşündüğümüzde bitmiş hali, seçilecek kumaşa ve yapılacak nakışa göre 15-25 lira aralığında olur diye düşünüyorum. Kalite olarak geçen seneki gayet iyiydi. O ayarda birşeyler olursa herkes keyifle ve uzun süre kullanır. Nakıştır, logodur, slogandır onlara kumaştan sonra karar verilir.
Öncelikle elini taşın altına koyan ve bizler için gündelik işinden sonra kafa patlatan komşularım özellikle @pilotic komşuma bu etkinlik altında teşekkür ediyorum.

Komşum öncelikle boyutlar tam bir seyahat tipi için uygun gelmedi bence 50x60 gibi olabilir.

Mikrofiber yada peştemal olabilir bence geltir yazısı altında 2018 güzel durur diye tahmin ediyorum...

Teşekkürler iyi geceler...

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Cok guzel ve detaylica dusunmussunuz hocam, tesekkurler.

Tek boyut mu olmak zorunda? Diger turlu takibi zor mu olur?
Hijyene önem veren elit bey
Bambu falan olsaydı. Hoş ben bu iplik, nakış vs. işinden anlamam fakat micro fibre toz bezi olur diye biliyorum havlusu da varmış fakat kulağa hoş gelmiyor.
Elinize sağlık hocam. Peşkir bence de ideal olacaktır. Mühle'nin tıraş havluları da peşkir. Ben kullanıyorum ve tıraş için normal havludan daha başarılı buluyorum. Sadece yüz kurulamada değil, sıcak su ile ıslatılıp tıraş öncesi sakal yumuşatmada da başarılı. Bence üzerlerine 2018 gibi tarih atmayalım. Logo yeterli olacaktır.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
ceprez orgulu bir peskir secilirse tadindan yenmez. kendim de bu orgude pestemal ve peskir kullaniyorum, cok fazla su cekiyor ve cok hizli kuruyor. biraz tuzlu olabilir normal orgulere gore. bu tipte karar kilarsaniz buldans.com ile irtibata gecmenizi tavsiye ederim, cok memnunum iletisimlerinden.

diger konu ise nakis meselesi, sevgili dikdik_s cok ugrasti diye biliyorum o zamanlar, ustasini bulmak, ustaya laf anlatmak ayri mesele, kendisi daha iyi anlatacaktir.
@pundoe tek boyut olmak zorunda değil tabii ki. Fakat tıraş havlusu denince kabaca akla gelen ebat o olduğu için yazdım. Daha büyüğünü sanırım kimse istemez ama belki bir küçüğünü (40x70 gibi) tercih edenler olabilir tabii ki. Kumaşa/adede karar verelim boyutu değiştirir ya da bir ufak boyunu da ekleriz yeterli talep olursa.

@protti dün biraz bakındım. Bambu havlular (görüntü itibariyle) bildiğimiz normal pamuklu havlular gibi. Ona bulaşmak yerine normal pamuklu havlu bana daha cazip geliyor ama talep o yönde olursa neden olmasın? Mikrofiber konusu açıkçası biraz başa bela. Şu Decathlon'un güzel mikrofiber havluları var. Ben normal boyunu kullanıyorum çok da memnunum. Bunun bir küçük boyu da var fakat internette gördüğüm kadarıyla üzerinde kocaman marka yazıyor. Kumaşı düz olsa alınır nakış yaptırılırdı belki. Onun haricinde de dediğin gibi mikrofiber toz bezi/cam bezi/araba yıkama cilalama bezi vs. gibi şeylerde denk geliyor hep. Dün bayağı bakındım, mikrofiber ve yüz havlusu olarak tek bir seçenek bulabildim. O durumda da tabii ki renktir, desendir falan seçme şansımız pek olmayacak.

@cihankeskin peşkir benim de bu seçenekler arasında favorim.

@ohtararan ceprezi nedir üstad bunun? Fotoğraf olarak normali ve ceprez örgü dediğinizi gösterir misiniz? Ankara'da daha önce iş yaptırdığım bir nakışçı biliyorum. Fakat, havlu nakışı farklı mıdır, peşkir olursa ona nakış yapılır mı yapılırsa benim bildiğim yer yapar mı/yapabilir mi o kısımlarını bilmiyorum. Ancak; peşkir olursa, adette de şöyle güzel bir yerlere çıkabilirsek benim aklıma dokuma sırasında logo vs. yi de dokutmak geldi, kotarılabilirse müthiş olur.
Komşularım renk olarak ne düşünüyorsunuz?

bu arada benim oyum pamukludan yana

sevgiler.
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.
yakin cekim karsilastirmasini bulamadim ancak dokununca farki anliyorsunuz. en son alisverisimde ceprez kalmamisti baska bir urun onermislerdi ondan da memnun kaldim. buradaki adresten iletisim kurarsaniz hizlica donus yapiyorlar, daha dogru bilgiyi almis olursunuz.
Geçen organizasyona katılma imkanım olmuştu ve hatırladığım kadarıyla 3 tane (saymadım 4 de olabilir) havlu almıştım. Gerçekten çok kaliteliydi havlular zevkle kullanıyorum yüz havlusu olarak. Hatta yıkayıp sıraya koyduğumda son 2-3 aydır evdeki diğer havlulara sıra gelmiyor diyebilirim.

Yalnız kullanım esnasında çok sıkıntı çıkarmasa da dikkatimi çeken birşey oldu. Sadece benim görüşüm mü yoksa aynı durumu yaşayan var mıdır bilmiyorum ama logo ve işleme neredeyse havlunun 3 te birlik kısmını kapladığından o kısmı hemen hemen hiç kullanamıyorum ve havlunun aktif olarak 3 te 2 lik kısmı kullanılıyor.

Acaba diyorum yuvarlak yerine havlunun bir kenarına düz olarak -en azından sadece 5 te 1 lik kısmı kaplayacak şekilde- işleme mi yaptırsak ?

Bu arada ben de peşkir yönünde oy kullandım ve buldan işi tercihim olur. Şimdiden çabalarınız için teşekkür ederim @pilotic üstadım Smile. İnşallah hayırlısıyla ve güzel şekilde bu organizasyonu da tamamlayabiliriz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  OSS-MAN 2 Sabun 1 Havlu hediye Kampanyası Creator 5 3,144 09/06/2021, Saat: 21:57
Son Yorum: Creator
Star 7. Geleneksel Geltir Yılbaşı Hediye Organizasyonu (2020-2021) onurcakmak 61 18,990 01/01/2021, Saat: 20:27
Son Yorum: forevermore07
  Yılbaşı Hediye Organizasyonu 6 (2019-2020) ckeskin 190 65,961 06/01/2020, Saat: 00:20
Son Yorum: dikdik_s
  Yılbaşı Hediye Organizasyonu 5 (2018-2019) ckeskin 276 83,851 05/01/2019, Saat: 22:40
Son Yorum: ismailinbiri
Thumbs Up Ankara Buluşması 21 Ekim 2018 Pazar Saat 14:00 DelikanliTiras 20 8,809 23/10/2018, Saat: 21:47
Son Yorum: Efrasyab
  İzmir Buluşması 10 Ağustos 2018 Cuma ismailinbiri 8 4,553 12/08/2018, Saat: 21:37
Son Yorum: dikdik_s
  Kocaeli Buluşması 2018 jegal 12 5,889 25/07/2018, Saat: 15:41
Son Yorum: abdussamedy
  Ankara Buluşması (26 Haziran 2018) Efrasyab 40 18,045 01/07/2018, Saat: 02:53
Son Yorum: Aersin
  İzmir Bulusması 29 Haziran 2018 dikdik_s 9 5,223 29/06/2018, Saat: 22:26
Son Yorum: habaz
  Ankara Buluşması (14 Mart 2018) Efrasyab 20 9,569 08/06/2018, Saat: 19:21
Son Yorum: DelikanliTiras

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: