Akvaryum Sevdası
(24/12/2017, Saat: 17:52)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hazır konusu varken ben de değerli yardımlarınızı rica ediyorum .
Komşular bizim bir adet Japon balığımız var maalesef fanus içinde . Hazır sistem almam yeterli mi ? Hazır sistemli olanları neden tavsiye etmiyorsunuz ekipmanı mı yeterli değil ?
Yada nasıl bir set olmalı . Yanına başka balık almayı düşünmüyorum .
Cevaplarınız için Şimdiden teşekkür ederim .

Bir adet japon balığı beslemeye devam edecekseniz hazır alın deriöim. Akvaryum.com çok iyi kaynaktır. Her halükarda orayı okumanız görüşünüzü açacaktır. Küçük başlamanın handikapı şu. Nasıl burada WS, rimei, arko ile başlayıp bir ay sonra proraso sonra ej89 a geçiyorsanız sonra da artizan vs ye gidiyorsanız aynısı akvaryumda da oluyor. Yani ilk küçük alınanlar bir süre sonra çöp olabiliyor. Bütçe varsa en iyisi büyük akvaryum ve kaliteli malzeme almak. Çünkü küçüğün handikapı sorununun çok olması. Ama yok bir japon olsun, süs olsun derseniz hazırlar yeter
@Dragon komşum bilğiler için teşekkür ederim .
Komsularım Ankarada yaşıyorum. Hazır sisitem akvaryumlar 10 lt olanlar 250- 350 arasi fiyatlar aldım. Ulus halin karşısında bir yer varmıs toptan perakende bir de oraya gidecegim.

(23/12/2017, Saat: 20:36)Samet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum en az bi 25-30 litrelik al gözünü sevem Smile filtrede kaliteli bir şelale filtre iş görür beta için. Hatta bugün hiçbir şey almayın sadece fiyat sorun farklı dükkânlarada girin.

Komşum 25-30 lt baktim biraz buyuk geldi parmak kadar beta icin. 10 -15 iş görmez mi acep Huh
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.
@Nani Kuş üstad 1 adet japon balığı için hazır tank gayet yeterli olur. Tamam bunların bileşenlerinin çok kaliteli oldukları iddiasında değilim. İsviçre çakısı gibi düşünün. Bıçak, testere, tornavida, konserve açacağı, tırbuşon, kürdan, cımbız vs... Hiç birisi de yaptıkları işte iddialı değildir. Ancak iş görür mü? Çok zaman. Bu nedenle hazır tank öneririm ben. Büyüklüğü 8-10 litreden sonra sizin keyfinize kalmış. Tankı koyacağınız yere göre büyüklüğünü seçin bence.

Burada hazır tankın bence en büyük avantajı derli toplu olması. Yani bir tank alıp içine bir filtre koyunca filtre görünecek ve güzel de görünmeyecek. Dışına filtre koyayım derseniz bu sefer dışarda o filtreyi koymak için bir yer ayarlamanız gerekecek. Aydınlatma için ayrı bir masraf yapmanız gerekecek vs...

Bir de hava motoru denilen aleti, suyun dibinden kabarcık çıkarma sevdasında değilseniz (ki görsel olarak öyle tercih edenler de var) ben gereksiz buluyorum. Ayrıca bir priz de bu hava motoru işgal ediyor. Aydınlatma, filtre ve ısıtıcı da dersek, 4 priz oluyor. Toparlanması ve saklanması gereken 4 ayrı kablo işi bana bir japon balığı için kabus gibi geldi açıkçası.

@Efrasyab görür Smile . Israr ediyorum bu konuda görür. Ulus'ta balık/kuş satılan akvaryumcular çarşısı vardı. Kızılay Konur (veya Karanfil) sokakta bol miktarda petshop tarzı yerler var. Demetevler'de bir kaç yer olacak. 10 yıl oldu uğramayalı ama iyiye yönelik değiştiklerini sanmıyorum. Yine de hazır akvaryum için bakılabilir. (10-15 litre tank iyidir Smile ).
@Efrasyab komşum elbet iş görecektir ama pilotic komşumunda  isviçre çakısı benzetmesine katılmamak elde değil. Ben büyük olsun derken hem bakımı temizliği kolay olur, bakım periyodu biraz daha uzun olur ve içindeki hayvan biraz daha rahat eder düşüncesiyle söyledim. @Nani Kuş üstad hazır sistem alırken filtre bölümünü özellikle kontrol edin kolay takılıp sökülen temizlemesi kolay olabilecek türde bir tank almanız faydanıza olacaktır. İcabında filtre yetersiz kalabilir modifiyeye de olanak sağlar, hatırladığım kadarıyla japon suyu çabuk kirletiyordu Smile Geç cevap için lütfen kusuruma bakmayın. Şimdiden kolay gelsin keyfiniz daim olsun...
@pilotic komşum bu akşam iş çıkışı şöyle bir dolanacağım Kızılay civarını bir de orada bakalım neler bulacağım.  @Samet komşum, peki hazır sistem aldığımda en önemli konu filtre bölümü oluyor ona dikkat etmem gerek değil mi?

Edit: Hocam Konur sokak neresi oluyor? Ben İzmir caddesi ve civarını biliyorum şimdilik, bir de Kızılay AVM civarını
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.
@pilotic komşum maksat balığın rahatlığı ve yaşayacağı yerin güzelliği ise 8-10 litre yeterli değil fazlası da keyfi değildir. Her balığın yaşamase ve yeterli büyüklüğü elde etmesi için gerekli litre suya ihtiyacı vardır. Akvaryum.com da https://www.akvaryum.com/Hesaplayici/balikmiktari.asp hesaplamalarda da bu mevcuttur. Balığın büyüklüğü de buna etkendir ayrıca fanusta yaşayan bir balık küçük olsada uygun ortamda büyümeye devam eder. Japon balığının minimum 1 balık değeri de 40-45 litredir. Japon balığı ayrıca suyu çok kirletmez sadece çok yedikleri için çok dılkı bırakırlar ki burda da fazla yemlemek zaten zararlıdır. İyi bakıldıkları takdirde 25 yıl gibi ortalama bir ömürleri vardır.Japon balıkları ve koilerin midesi olmadığı için doyma hissi de yoktur.
Not: Hazır sistem çöpdür boşa para vermektir. @Nani Kuş @Efrasyab

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Bizim kalbimiz hep kırıktır çocuk. Ama, yinede eksik etmeyiz sol cebimizden umudu..

Nazım Hikmet
@Efrasyab madem hazırlar hoşunuza gidiyor, imkân dahilinde en büyük olanını ve evet filitre kısmı müdahaleye açık olan tipte bir şey bakmanızı tavsiye ederim komşum. Ama hazırdan ziyade küp yapılı bir tank alıp onada bir şelale filtre almış olsanız görüntü kirliliğide olmaz. @DeaKeN komşumun dediği gibi balıkta canlı ve aslında sandığımız kadar küçük alan onlara yetmiyor.
Peki efendim bir adet beta balığı beslemek isteyene minimum 50 litre tank önerelim. 4 tane de fiş olacak bu durumda. Bu arada bir kablo toplayıcı ile bir de akım korumalı çoklu priz lazım olacak. Onların hepsini artık ortada mı bırakır, yoksa toplayıp içine alacak bir dolap mı yaptırır orası da balıksever arkadaşımızın tercihi olur.

Evet herşey balığın rahatı için.

İsviçre çakısı bir çöp olmadığı gibi, hazır akvaryum da çöp ya da boşa para vermek değildir. Neden değildir onu da bu başlık altında yazdım. Mevzu zevkler, tercihler, imkanlar ve ihtiyaçlar meselesidir.
@pilotic üstat sitresli bir yazı yazmışsınız gibi konu tartışmak değil çözüm üretmek. 8-10 litrelik akvaryum örneğiniz beta için değil japon için yapılmış veya ben yanlış anladım böyle ise eğer kusura bakmayın. Ayrıca priz örneğinizde de sadece 1 eksiktmiş olursunuz fişi daha fazla değil.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Bizim kalbimiz hep kırıktır çocuk. Ama, yinede eksik etmeyiz sol cebimizden umudu..

Nazım Hikmet

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çakmak Sevdası dikdik_s 44 17,752 26/02/2021, Saat: 12:35
Son Yorum: rocnel
  Fener Sevdası ve Fenix Fenerleri dikdik_s 15 8,585 11/06/2020, Saat: 14:36
Son Yorum: dikdik_s
  ODUNCU GÖMLEK SEVDASI martin 32 40,782 17/08/2013, Saat: 08:59
Son Yorum: erencer

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: