boyun altı sorunu
(07/01/2019, Saat: 19:18)abdussamedy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: O zaman bütün tıraş köpükleri,balsamlar ve diğer kozmetik ürünleri uygulandığı bölgeden kana mı geçiyor ? Kısa sürede yıkması halinde bir sorun olmuyor diye biliyordum.Yani yaklaşık 5-10 dakika içinde.
Ciltte kanama varsa her şey geçebilir tabi ama ürünlerin içindeki maddelerin boyutu, transfer hızları gibi çok fazla değişken ile de alakalı.

Tıraş sırasında cilde ister istemez zarar vereceğimiz için ürünleri kaliteli seçmek lazım.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
Hayat amacım: her şey hakkında bir şeyi, bir şey hakkında her şeyi öğrenmek!
(07/01/2019, Saat: 19:32)ziyak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ciltte kanama varsa her şey geçebilir tabi ama ürünlerin içindeki maddelerin boyutu, transfer hızları gibi çok fazla değişken ile de alakalı.

Tıraş sırasında cilde ister istemez zarar vereceğimiz için ürünleri kaliteli seçmek lazım.

@ziyak;

Komşum kaliteden kasıt özellikle tıraş esnasında hangi ürünlere yönelmeliyiz veya tercih etmeliyiz. İçerik yönünden ? Sizin görüşünüzü almak isterim. Teşekkürler.  Rolleyes
(07/01/2019, Saat: 20:21)Sofistike Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ziyak;

Komşum kaliteden kasıt özellikle tıraş esnasında hangi ürünlere yönelmeliyiz veya tercih etmeliyiz. İçerik yönünden ? Sizin görüşünüzü almak isterim. Teşekkürler.  Rolleyes

Uzmanlık alanım dolayısıyla toksik maddelerle ve özellikle kanser yapanları ile oldukça alakalıyım, elbet ilaçların genel etkilerini de biliyorum ama cilt yapım hiç hassas olmadığı için tahriş / kızarıklık yönünden pek yorum yapamayacağım çünkü araştırma gereği duymadım.

Bu forumda hemen herkes zaten tıraş sabunu kullandığı için hazır köpüklerdeki zararlı aerosollerden zaten uzağız. Sabunlarda dikkat etmemiz gereken bir kaç madde var. Paraben, SLS (Sodium Laureth Sulfat), SLES (sodium lauryl ether sulfat), silikon olmamasına dikkat etmeliyiz. Arko'da, Proraso'larda ve Cella'da bunlar yok.

Paraben zaten neredeyse tüm ürünlerde kalktı gibi bir şey ama SLS'ler diş macunu, sıvı sabun, bazı katı sabunlar, şampuanlar vs. aklınıza gelen köpüren her şeyde var, çok ucuzlar, etkililer, inanılmaz tahriş ediciler (Yeni ürünlerin cilt testleri SLS oranları ile oynanarak yapılıyor.) ve oksidan oldukları ve deriyi geçebildikleri için kanserojen oldukları düşünülüyor.

Şap kısmı sıkıntılı ve çok tartışmalı alüminyum'un alzheimer yapabileceğine dair çalışmalar mevcut ama kesin kanı henüz oluşmamış. Ben de kullanmama rağmen riskli buluyorum ve henüz geleneksel tıraş işinde yeni olduğum bunun üstüne de sürekli bıçak-jilet değiştiğim için sık sık tahriş yaşadığımdan kullanıyorum. Tahrişsiz bir tıraş geçirmişsek kullanmamak mantıklı olur. Makineye ayar yaparken vs parmaklar kaymasın diye kullanımı çok etkili, deri bütünlüğü bozulmadan dolaşıma geçebileceğini de sanmıyorum o tür bir kullanım -bence- sıkıntı çıkarmaz.

Tıraş sonrası için yine ülkemizde kolonya kullanımı çok yaygın ve bence istenmeyen mikroorganizmaların en azından bir kısmını öldürmek için iyi. Her tıraş sonrası kullanımını öneremeyeceğim ama içine aspirin karıştırılmış bir şişeyi devamlı bulundurup haftada bir kullanmak da siyah nokta ve sivilceye karşı işe yarayabilir.

Nemlendirme için cilt türüne uygun bir krem kullanmak iyi olur. Bu mevzu çok karışık, çok seçenek var. Fiyat performans olarak yağlı ciltlere excipial hydro, kuru ciltlere excipial lipo; tıraşımız tahrişli geçmişse bepanthene önerebilirim. Yaz aylarında akşam veya sabah tıraş olmamızdan bağımsız olarak güneşe direkt çıkılmayacaksa bile en az 15 faktörlü, güneş altında durulma ihtimali varsa 30 faktörlü koruma şart.

Ben tıraş sonrası kremi olarak Shea Butter kullanıyorum. (saf halini) L'occitane'den 262 TL'ye veya Doa kozmetikten 15 TL'ye alabilirsiniz. Shea Butter'ın nemlendirme etkisi efsane ötesi, ayrıca bepanthene gibi iyileştirmeyi de hızlandırıyor. Ama yazın hiç kimsenin mevsimden bağımsız olarak da sabah tıraş olanların kullanabileceğini sanmıyorum çünkü yapışkan ve parlak bir şey sürünce sabaha kadar kalıyor.
@ziyak;

Komşum teşekkür ederim, kendi adıma paylaştığınız bilgiler için keyifle okudum.

Hayırlı akşamlar,
Saygılar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
@ziyak komşum çok teşekkür ederiz değerli bilgilerinizi paylaştığınız için. Forumda konuyla ilgili uzman bir doktorumuzu bulmuşken, anlaşılan sizi meşgul etmeye devam edeceğiz. Smile

Benim de bir sorum olacaktı:
Gün içinde kapalı, havasız ortamda mesai çok harcadığım için; ferahlamak ve rahatlamak için kolonyayı sık sık kullanıyorum. Bilindiği gibi kolonya temelde etil alkol, su ve esanstan oluşuyor. İçinde zaten zararlı olan metil alkol yok.
Kolonyayı günde sık sık kullanmanın cildimize olumsuz (kurutmasının dışında) bir etkisi olabilir mi?
(07/01/2019, Saat: 21:57)ekilic2 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ziyak komşum çok teşekkür ederiz değerli bilgilerinizi paylaştığınız için. Forumda konuyla ilgili uzman bir doktorumuzu bulmuşken, anlaşılan sizi meşgul etmeye devam edeceğiz. Smile

Benim de bir sorum olacaktı:
Gün içinde kapalı, havasız ortamda mesai çok harcadığım için; ferahlamak ve rahatlamak için kolonyayı sık sık kullanıyorum. Bilindiği gibi kolonya temelde etil alkol, su ve esanstan oluşuyor. İçinde zaten zararlı olan metil alkol yok.
Kolonyayı günde sık sık kullanmanın cildimize olumsuz (kurutmasının dışında) bir etkisi olabilir mi?
Rica ederim komşum. Cilde kurutma ve tahriş dışında etkisi olmaz ama içindeki esans ve etil alkol hava yollarını da tahriş edebilir.

Bir de etil alkol saf olmayabilir özellikle ucuz kolonyalarda saflık derecesi bozuk olabilir dikkat etmek lazım.

@ziyak komşum bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Cildim biraz yağlı zaten. Kolonyanın kurutması beni fazla etkilemiyor. Tahrişe de dikkat edeceğim. Kalitesiz, markasız kolonya da kullanmıyorum. Öyleyse kolonya zevkimizden geri kalmayacağız. Çok sağ olunuz.
Cilt problemleri için sadece kozmetik ürünler veya ilaçlar kullanmak yerine beslenme alışkanlıklarımıza ve yaşam tarzımıza dikkat etmek de önem taşıyor.Sağlıklı bir cilt, en az kozmetik ürüne ihtiyaç duyan cilttir denebilir.Bunun yolu da beslenme şeklimize ve yaşam tarzımıza dikkat etmekten geçer. Hazır yiyeceklerden ve işlenmiş gıdalardan uzak durmak, Fast Food'u minimuma indirmek,kararında ve mevsimine uygun sebze-meyve tüketmek,vücut ağırlığımıza uygun olarak su tüketmek, imkan dahilinde düzenli egzersiz yapmak,özellikle de limon yemek veya limonun suyunu sıkıp içtiğimiz suya biraz katmak sağlıklı bir cilt için ilk aklıma gelenler. @ziyak komşum bu konuda daha sağlıklı bilgiler verecektir mutlaka.
Cogito, ergo sum Dodgy
@Sofistike komşuma süper zamanlamayla sorduğu soru için ve siz @ziyak komşumuza verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkürler. L’occitane ürünleri ve shea butter konusu ilgimi çekiyor, hem konunun tecrübelilerinden hem de sizin gibi konunun bilimi ile uğraşan uzmanlarından olumlu yorumlar duymaktayım. bir de kolonya konusu @ekilic2 komşum gibi beni de mutlu etti, özellikle son yıllarda o kadar güzel kolonyalar çıkartıyor ki firmalar kullanmadan duramıyorum desem yeridir. vakko ve eyüp sabri tuncer’in beyaz çay kolonyasını öneririm.
Be A Gentleman...
(07/01/2019, Saat: 16:01)hakan88 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bahsettiğim krem genel bir krem

dağcılar
kampçılar
askerler

herkes kullanır.

sinek ısırır kaşıntı geçsin diye sürülür
tahriş vardır deri mikrop kapmasın diye sürülür
güneş yanığı vardır hem mikrop kapmasın hemde iz kalmasın diye kullanılır

vs vs

ucu geniş açık bir kremdir.

benim önerim düzenli kullanım değil 2 3 gün kullanacak sorun geçince bitmediyse koyacak çekmecesine.

yukarıdaki önerimle tıraş oluyorsa ve bu sorunlar varsa antibiyotikli kremi denemesinde bence yarar var. tuzlu su aspirin vs gibi öneriler bana göre anlamsızlaşıyor. ama yine de bir cildiyeciye gözükmesinde yarar var. her ne kadar artık cildiyeciler kortizon içerikli kremleri firmalardan para aldığı için önerse de işini iyi yapan birisine denk gelebilir diye düşünüyorum. kortizon karaciğer dalak ve böbreklerde ciddi tahribat yapıyor bu sebeple aciliyet olmadıkça da kullanılmamalı. bana yazan doktora diğer doktor tonla laf söylemişti mesela.

tartışmayı başlatan ben olduğum için konuya bendeki sorun ve doktorun yaklaşımından bahsederek gireyim.

bende karaciğer yağlanması var. bu bu yaz ciddi orandaydı ve doktorluk olmuştum bu sebeple.

önce dahiliye sonra hematoloji sonra da gastronomiye gittim. allahtan hiç bir sorun yokmuş. basit bir diyetle işi çözdük

neyse bu yaz burun kenarımda kızarıklık vardı ve pul pul dökülüyor elleyince de sızlıyordu.

ben yüz temizleme jeli kullanıyordum ve bu kadınlar için olan bir üründü. ankara gazi hastanesinde cildiyeye gittiğimde 1 sıvı sabun 2 de krem verdi. hepsi kortizon içeriyordu. eczane bile bir sorun olursa kullanmayı bırak demişti. isimlerini hatırlamıyorum attığım için.

karaciğer yağlanmam varken bu 3 birimdeki doktorlara sorduğumda cilt emer kana karışabilir ve karaciğer dalak ile böbreklere zarar verebilir. kortizon olduğu için dediler. kullanmamı bırak dediler. zaten 3 gün kullandım bıraktım. faydası da olmadı.

sonra araştırırken bir cilt güzellik uzmanına denk geldim. dedi ki, her ürün ayrı insana göre üretilir. bebek ürünü bebek cildine kadın ürünü kadın cildine erkek ürünü erkek cildine göre. bunda en temel etken ph dereceleridir dedi. insanlar bebek ürünü doğal diye onu kullanır cilt sorunu yaşar. erkekler ürün bulamaz kadın şampuanı vs kullanır sorun yaşar demişti.

sonra genele hitap eden yada erkeklere hitap eden ürünlere yöneldim. örneğin artık duş jeli, yüz yıkama jelleri yerine zeytinyağlı defne sabunu kullanıyorum. çok faydasını gördüm. cilt sorunlarım yok oldu.

fucidin kreme gelirsek o kadar çokki öneren. yanlış kullanan da tonladır doğal olarak. ben bile bu posttan sonra ciddi anlamda kullanımını araştırıyor olucam. dağcılar kampçılar ilk yardım çantalarında vs bolca bulunur. sinek ısırığında bile kaşıntıyı yok eder mikrobu öldürür diye lanse edilir. örneğin bolca köylerde görebilirsiniz.

fucidin krem yorumunda hatalı olabilirim bunu kabul ediyorum. peki üstatlara sormak istiyorum ergenlik yani lise dönemlerinden beridir tıraş olan ve şuan 31 olmak üzere olan benim tıraş deneyimlerim ve önerim sizce doğru mu yanlış mı ? bunu yorumlayabilir misiniz ???

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Boyun bölgesindeki ters çıkan sakallar. Ceyrancı 8 3,144 13/03/2022, Saat: 19:47
Son Yorum: Ramo26
  Keskin Jiletlerle Tahriş Sorunu Abin Sur Ertu 7 3,768 08/04/2021, Saat: 08:59
Son Yorum: Lord Sparhawk
Exclamation Boyun Tahrişi-Kanama Gencer 32 25,806 03/01/2021, Saat: 15:52
Son Yorum: newbie
  Boyun altı tahriş Agressive 17 25,394 05/05/2015, Saat: 00:47
Son Yorum: Bruce

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: