boyun altı sorunu
Benimde kendimce önerilerim var.

Bu ve benzeri tahriş sorunlarıyla karşılaşmıştım. Hatta askerde arkadaşlarım ve komutanlarımda da bu sorunlar vardı.

Bu sebeple az çok deneyimli birisi olarak görüşlerimi kendimce paylaşıyorum.

Tıraş olmadan önce sıcak su ile yüzünüzü yıkayın
Tıraş fırçanız sıcak su içinde beklesin
sabununuz da suda beklesin
Sonra ikisininde suyunu süzerek köpürtün ve yüzünüze uygulayın
Tıraş bıçağınızı kuru değil suda ıslatarak yüzünüze uygulayın
2 perde olarak tıraş olun
Kesinlikle sabun olmayan yere tıraş bıçağı sürmeyin
Tıraş olduktan sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayın
Kurulamak için %100 pamuklu yada Modal, bambu karışık havlu ile pompon yaparak kurulayın. Asla ama asla naylon sentetik havlu kullanmayın.
En son ise kaliteli bir balsam kullanın. Benim kullandığım balsam nemlendirme, b3 ve b5 vitaminleri ile 15 faktör güneş kremi içermekte. Aslında türkiyeye de yeni geldi bu ürün. Ürün alttaki fotoğrafta linkte mevcut.
https://i.hizliresim.com/P1MBYv.jpg

Bunlar dışında dikkat edilecek hususlar gömlek veya yakalı kıyafetlerin cildinize teması oluyor. En az 1 saat cildinize sert bir şey değmemeli. Gömlek yakası örneğin ciddi tahrişe sebep açar.
son önerim ise arkadaşlarında önerdiği gibi Fucidin antibiyotikli krem oluyor. sabah tıraş olan birisi iseniz yatmadan önce süreceğiniz antibiyotikli krem varsa mikroplar varsa iltihap varsa başka sorunları önleyecektir.

tıraş sonrası kış günü dahi olsa güneş kremli ve vitaminli ürün kullanmak çok önemlidir. Bu sebeple önerdiğim ürünü kullanmanızı öneririm. Yada aynı özellikler başka ürünlerde varsa onları da kullanabilirsiniz.
(07/01/2019, Saat: 14:28)hakan88 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: son önerim ise arkadaşlarında önerdiği gibi Fucidin antibiyotikli krem oluyor. sabah tıraş olan birisi iseniz yatmadan önce süreceğiniz antibiyotikli krem varsa mikroplar varsa iltihap varsa başka sorunları önleyecektir.

tıraş sonrası kış günü dahi olsa güneş kremli ve vitaminli ürün kullanmak çok önemlidir. Bu sebeple önerdiğim ürünü kullanmanızı öneririm. Yada aynı özellikler başka ürünlerde varsa onları da kullanabilirsiniz.
Antibiyotikli kremlerin uzun süre kullanılması uygun değil, ki açık yara olmadan (kesik vs) bence hiç kullanılmamalı.

Deri florasını bozarsınız. Akneden kaçarken mantar enfeksiyonu olabilir ki çok daha ciddi sonuçları olur.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
Hayat amacım: her şey hakkında bir şeyi, bir şey hakkında her şeyi öğrenmek!
antibiyotikli kremleri doktorlarda önerir. mantar felan da olmaz 15 ml lik tüp alsa 3 güne biter ama bu süreçte de toparlanır
(07/01/2019, Saat: 15:31)hakan88 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: antibiyotikli kremleri doktorlarda önerir. mantar felan da olmaz 15 ml lik tüp alsa 3 güne biter ama bu süreçte de toparlanır
Ben de doktorum zaten. Ve doktorun bile hastayı görüp de önermesi gerekir.

Yazdığınız yazıdan uzun süreli kullanım için önermişsiniz gibi anlaşılıyor. 3 haftadan kısa kullanımlar için sorun olmaz.

Tabi yıllarca kullanıp bir şey de olmayabilir ama şansa bırakmamak lazım.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
bahsettiğim krem genel bir krem

dağcılar
kampçılar
askerler

herkes kullanır.

sinek ısırır kaşıntı geçsin diye sürülür
tahriş vardır deri mikrop kapmasın diye sürülür
güneş yanığı vardır hem mikrop kapmasın hemde iz kalmasın diye kullanılır

vs vs

ucu geniş açık bir kremdir.

benim önerim düzenli kullanım değil 2 3 gün kullanacak sorun geçince bitmediyse koyacak çekmecesine.

yukarıdaki önerimle tıraş oluyorsa ve bu sorunlar varsa antibiyotikli kremi denemesinde bence yarar var. tuzlu su aspirin vs gibi öneriler bana göre anlamsızlaşıyor. ama yine de bir cildiyeciye gözükmesinde yarar var. her ne kadar artık cildiyeciler kortizon içerikli kremleri firmalardan para aldığı için önerse de işini iyi yapan birisine denk gelebilir diye düşünüyorum. kortizon karaciğer dalak ve böbreklerde ciddi tahribat yapıyor bu sebeple aciliyet olmadıkça da kullanılmamalı. bana yazan doktora diğer doktor tonla laf söylemişti mesela.
(07/01/2019, Saat: 16:01)hakan88 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bahsettiğim krem genel bir krem

dağcılar
kampçılar
askerler

herkes kullanır.

sinek ısırır kaşıntı geçsin diye sürülür
tahriş vardır deri mikrop kapmasın diye sürülür
güneş yanığı vardır hem mikrop kapmasın hemde iz kalmasın diye kullanılır

vs vs

ucu geniş açık bir kremdir.

benim önerim düzenli kullanım değil 2 3 gün kullanacak sorun geçince bitmediyse koyacak çekmecesine.

yukarıdaki önerimle tıraş oluyorsa ve bu sorunlar varsa antibiyotikli kremi denemesinde bence yarar var. tuzlu su aspirin vs gibi öneriler bana göre anlamsızlaşıyor. ama yine de bir cildiyeciye gözükmesinde yarar var. her ne kadar artık cildiyeciler kortizon içerikli kremleri firmalardan para aldığı için önerse de işini iyi yapan birisine denk gelebilir diye düşünüyorum. kortizon karaciğer dalak ve böbreklerde ciddi tahribat yapıyor bu sebeple aciliyet olmadıkça da kullanılmamalı. bana yazan doktora diğer doktor tonla laf söylemişti mesela.

Hatalı olarak kullananların çok olması bir şeyi doğru yapmaz.

Fucidin sadece antibiyotik içerir ve krem olduğundan tabiatı gereği de nemlendirme sağlar.

Sinek ısırığının kaşıntısını geçirmez (stilex öneririm),
güneş yanığı ileri derecede değilse fucidin'in hiç alakası yok elinizdeki herhangi bir nemlendirici kremi kullanmanız yeter,
iz kalmamasına ise hiç bir etkisi yoktur, onun yerine nemli bez uygulaması yapsanız bile daha çok işe yarar. (Bizim dermatoloji hocamız krem yerine kullanımını şiddetle önerirdi.)

Mikrop kapmasın (mikroptan kastınız sadece bakteri olmamalı mantar da olmalı) diye de fucidin değil antiseptik krem kullanmalısınız.

Steroidli kremlerde dediğiniz hiç bir yan etkiyi yapmaz çünkü kana neredeyse hiç geçmez. Ama uzun süreli kullanımda ciltte atrofi yapabilir. (Basitçe inceltir diye düşünebilirsiniz.) Üstelik bu atrofi geri dönüşsüz bile olabilir. Ayrıca steroidli kremler çok çok ucuz olduğu için dermatologlara fayda sağlamaz ama etkisi çok hızlı ve çok iyi görüldüğü için ve hasta uyumu zayıf bile olsa iyileştirdiği için severler.

İz oluşumunu azaltan yeni çok özel kremler var; etkili ve pahalılar onlar para ediyor. Smile

Not: Şimdi yazarken aklıma geldi. Silverdin mesela yine halk arasında sevilen bir krem ,özellikle güneş yanıklarında, 2. derece yanık olmadan sakın kullanmayınız. Gümüş içeriği nedeniyle yara yeri iyileşmesini zayıflatır ve iz oluşumunu artırır. Ama yanığa da çok iyi gelir.
Şimdi bir çıkıntılıkda burada yapayım !
Yakînen tadığımız bir arkadaşımız gayet kesin bir dille çok güzel ve faydalı olduğuna inanabileceğim önerilerde bulunmuş; doktor olduğunu söyleyen başka bir komşumuzda tam zıttı önerilerde bulunmuş. E bende birazcık ebleh bir adamımdır, ne yapacağım şimdi.. ? !
(07/01/2019, Saat: 16:21)ziyak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Steroidli kremlerde dediğiniz hiç bir yan etkiyi yapmaz çünkü kana neredeyse hiç geçmez. Ama uzun süreli kullanımda ciltte atrofi yapabilir. (Basitçe inceltir diye düşünebilirsiniz.) Üstelik bu atrofi geri dönüşsüz bile olabilir. Ayrıca steroidli kremler çok çok ucuz olduğu için dermatologlara fayda sağlamaz ama etkisi çok hızlı ve çok iyi görüldüğü için ve hasta uyumu zayıf bile olsa iyileştirdiği için severler.

O zaman bütün tıraş köpükleri,balsamlar ve diğer kozmetik ürünleri uygulandığı bölgeden kana mı geçiyor ? Kısa sürede yıkması halinde bir sorun olmuyor diye biliyordum.Yani yaklaşık 5-10 dakika içinde.
Antibiyotik kullanımı için yapılan genel uyarıyı alıntı yaparak paylaşmak istiyorum;

1- Hekiminiz önermediyse, gelişigüzel antibiyotik kullanmayın.
2- Sizinle aynı hastalık belirtileri gösteren bir yakınınızın kullandığı antibiyotiği kullanmayın.
3- Hekiminizin önerdiği dozun tamamını, önerilen sürede kullanın.

FUCIDIN reçetesinde yer alan bölüm;

Olası yan etkiler nelerdir ?

Tüm ilaçlar gibi FUCIDIN’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, FUCİDİN'i kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

• Eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların şişmesi ya da özellikle ağız veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmelerinde

'Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir.

Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin FUCİDİN'e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.'

'Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.'

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

• Cilt döküntüleri

• Ciltte yanma, batma hissi

• İrritasyon

• Kuruma

Sıklığı bilinmeyen yan etkiler: Egzema, ürtiker, göz çevresinde şişme ve yüzde kızarma 'Bunlar FUCİDİN'in hafif yan etkileridir.'

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Boyun bölgesindeki ters çıkan sakallar. Ceyrancı 8 3,143 13/03/2022, Saat: 19:47
Son Yorum: Ramo26
  Keskin Jiletlerle Tahriş Sorunu Abin Sur Ertu 7 3,759 08/04/2021, Saat: 08:59
Son Yorum: Lord Sparhawk
Exclamation Boyun Tahrişi-Kanama Gencer 32 25,794 03/01/2021, Saat: 15:52
Son Yorum: newbie
  Boyun altı tahriş Agressive 17 25,392 05/05/2015, Saat: 00:47
Son Yorum: Bruce

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: