Frank Shaving Manchurian Pure Badger Tıraş Fırçası İncelemesi
Öncelikle aklımda yüzde köpürtme için 2 band bir fırça almak vardı, yalnız kaliteli olanlara çok para veresim yoktu. Sonra Razorus hesabında bu fırçanın bir fotosunu yanındaki övgüyle görünce alıp deneyeyim dedim. İyi ki de demişim, rotasyona makul fiyatına göre gerçekten kaliteli bir fırça eklenmiş oldu. Islak tıraşa başlarken forum bana pure badger fırça almamamı, best ya da silvertiplere yönelmemi söylemişti, ben de severek kullandığım ve performansından son derece memnun olduğum Simpsons Colonel X2L’yi almıştım. FS MPB’yi de ağırlıklı olarak onunla kıyaslayacağım.

Önce ölçülere bakalım:
Kıl uzunluğu        :  FS MPB 53 mm / X2L 47 mm
Düğüm çapı         :   FS MPB 23 mm / X2L 22 mm

2ur6r1z.jpg
28r046e.jpg

MPB biraz daha büyük ve kıl türü sebebiyle X2L’den daha fazla su tutan bir fırça. Yalnız yakından bakınca ters ve farklı kılların da düğümde mevcut olduğunu görüyorsunuz:

ounn9e.jpg

Buna rağmen kıllar batıcı ya da çizici değil. Omurgası da X2L’ye kıyasla oldukça kuvvetli:

2hcow35.jpg
2qb6slw.jpg

Çakma boynuz sapı da oldukça kaliteli reçine ile yapılmış, gerçekte fotoda göründüğünden daha şık duruyor.

Köpürtme performansına gelince, sabunu çok hızlı ve yoğun biçinde yükleyebiliyor. Denediğim 3 farklı sabunu da (Arko, Tabac, Mike’s Bay Rum) saniyeler içinde emdi ve hızlıca yoğun kıvamlı köpüğe dönüştürdü. Yüzde köpürtme için 10 saniye yüklemek yeterli, foto için tasta da köpürttüm:

jzz4ok.jpg
6oin1e.jpg

@posicor sabun kıvam testi

zl5gsk.jpg

Genel olarak çok beğendiğim bu fırçanın en zayıf yönü ilk kullanım öncesi kokusu. X2L’de olmayan hayvan kokusu kutuyu açıp yakından baktığımda hissediliyordu, ilk temizlik ve sonrasındaki 3-4 köpürtme ile iyice azaldı. Kokuyu gidermek için köpürtme harici başka bir yöntem uygulamadım, uygulanırsa daha çabuk gidecektir.

Sonuç olarak bu fırçanın fiyat performans canavarı olduğuna katılıyorum, kesinlikle standart pure badger fırçalarla aynı kategoride olduğu düşünülmemeli. Best’lere taş çıkartan, omurgası kuvvetli, kıl uçları yumuşak, tıraşınıza keyif katarken bütçenizi zorlamayacak bir fırça arıyorsanız çekinmeden alın. Özellikle yeni başlayan arkadaşlara ilk porsuk fırçası alarak tavsiye ediyorum.
Güle güle kullan komşum. İnceleme için teşekkürler.

Tapatalk kullanarak gönderildi
Bizim kalbimiz hep kırıktır çocuk. Ama, yinede eksik etmeyiz sol cebimizden umudu..

Nazım Hikmet
Güle güle kullanın. Siz de Razorus’tan mı edinmiştiniz?
DeaKeN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Güle güle kullan komşum. İnceleme için teşekkürler.

Tapatalk kullanarak gönderildi

Teşekkürler, rica ederim.

kokopelli Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Güle güle kullanın. Siz de Razorus’tan mı edinmiştiniz?

Teşekkür ederim, aynen, siparişin ertesi günü elime geçecek olması da tercih sebeplerimden biriydi.
Sapı fotolarda da güzel görünüyor. Güle güle kullanın. Çok güzel bir inceleme olmuş. Kıvam testi de eğlendirmiştir tahminimce, ben saniye filan tutmaya başlamıştım en son Smile
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
@ArdıçKatranı
Komşum güzel bir inceleme olmuş emeğinize sağlık, keyifli tıraşlarda güle güle kullanın..

İnceleme icin cok tesekkurler. Bu mancurian ismini, musterilerini etkilemek icin koyduklarını dusunuyorum. Mancurian ismini hic kullanmayan satıcılar var. Kimi diyor farklı hayvanlar falanda, artık bana biraz kim ne tutturursa gibime geliyor.
Bu fırçanın model numarasını arattığımızda Razorus fışında bir yerde de çıkmıyor. Özel üretim mi oldu acaba?
posicor Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Sapı fotolarda da güzel görünüyor. Güle güle kullanın. Çok güzel bir inceleme olmuş. Kıvam testi de eğlendirmiştir tahminimce, ben saniye filan tutmaya başlamıştım en son Smile

Teşekkürler, çalışılırsa dakikalar rahat görülür, özellikle kolay koyulaşan Arko/Tabac vs sabunlarla.

Tahir Adlı Kullanıcıdan Alıntı:@ArdıçKatranı
Komşum güzel bir inceleme olmuş emeğinize sağlık, keyifli tıraşlarda güle güle kullanın..

Teşekkür ederim.

dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı:İnceleme icin cok tesekkurler. Bu mancurian ismini, musterilerini etkilemek icin koyduklarını dusunuyorum. Mancurian ismini hic kullanmayan satıcılar var. Kimi diyor farklı hayvanlar falanda, artık bana biraz kim ne tutturursa gibime geliyor.

Mümkündür üstad, kıllar yine de best kıllardan aşağı kalmıyor.

kokopelli Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Bu fırçanın model numarasını arattığımızda Razorus fışında bir yerde de çıkmıyor. Özel üretim mi oldu acaba?

Belki de yeni üretim, Razorus'takiler ilk partilerden. @Noyan üstad teşrif edip bizi bilgilendirse ne güzel olur.
İnceleme için teşekkürler üstat, emeğinize sağlık.

X2l ile arasında seçim yapmak durumunda kalsaydınız?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yaqi TwoBand Badger FIrça kerem_tokd 14 2,592 14/05/2023, Saat: 04:23
Son Yorum: kerem_tokd
  Chubby 1 Super Badger - Chubby 2 Super Badger mertcanartan 7 2,520 04/06/2022, Saat: 02:58
Son Yorum: mertcanartan
  Vulfix 374 - Tipsoft HMW - Maseto Manchurian TheMadcap 2 1,696 27/02/2022, Saat: 13:58
Son Yorum: marv
  FRANK SHAVING 24mm finest fırça ilk izlenimler papazerigi 274 375,834 22/10/2021, Saat: 14:15
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Kent BK8 Pure Badger Mutlucan 2 2,339 24/05/2021, Saat: 23:08
Son Yorum: Mutlucan
  Yaqi vs. Frank Shaving dr.akar 7 4,400 21/05/2021, Saat: 02:43
Son Yorum: dr.akar
  Yaqi Yıldızlı Gece 2 Band Badger onur7 17 10,244 27/10/2020, Saat: 22:23
Son Yorum: onur7
  Vie-Long Epsilon Tıraş Fırçaları adamentium 38 43,241 07/09/2020, Saat: 10:41
  IREM Porsuk Traş Fırçası papazerigi 107 157,388 01/09/2020, Saat: 18:56
  Simpson Duke 3 Best Badger Fırça btoprak 70 79,921 30/08/2020, Saat: 17:26