Geltir üyeleri için ustura projesi
YouTube’daki bileme videolarına baktığımda, önceden bilenmiş bir usturayı ilk kez bileyecekseniz ya sıfırdan ağız açıp bildiğiniz hale getirin ya da önceki bileyene nasıl bilediğini (bantlı, bantsız, kaç kat, ne tür bantlı) sorun diyorlar. Sorma imkanı yoksa ağzını kalemle çizip eşit bilenecek noktayı bulmak gibi yöntemler var tabi. Ama biz hazır Ertan Bey’i bulmuşken sorsak, ilk bilemede nasıl bilemeliyiz, bantlı, bantsız?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Selamlar hala sipariş alıyor musunuz ve taş ta satıyor musunuz
Syg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Ben sana mecburum bilemezsin
Adını mıh gibi aklımda tutuyorum
Büyüdükçe büyüyor gözlerin
Ben sana mecburum bilemezsin
İçimi seninle ısıtıyorum.
Hayirli aksamlar, hayir bant kullanilmaz. Amerika'da bir takim ve bir akim bantçi var, yaptiklari dogru degil ve amatörce davraniyorlar. Bant yapistirirsaniz sirt ve agizla olan açiyi degistiriyorsunuz.
Bileme yaparken, sirti asindirmiyacaksiniz.
@kubilay Ertan bey kısa bir video hazırlasanız bizim gibi acemilere youtube da Türkçe bikeği video su yok Smile

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
@Kubilay Ertan Bey "25 nolu ustura" bugün teslim alındı. (ilk usturam olur kendileri)
Ertan Beye teşekkürlerimi sunarım.

2e357ba4944a4c37c9e9932fef7fa04e.jpg

ASUS_X008D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
kürkü yırtık kel kör kirpi'nin arkadaşı...
Bant spesifik durumlarda kullanılabilir. Hiç kullanılmaz diye sabit bir önyargı bence yanlış. Örneğin taşlaması iyi yapılmamış, ağzı problemli, ağzı bozulduğu için yeniden açılmış ve dolayısıyla kesici ağız açılacak, ciddi derecede sırt kalınlığı dengesiz, ve ya özel kaplamalı çok süslü usturalarda bant kullanılabilir.

Özellikle ağzı yeniden açılıp sıfır açı verilecek veya profili bozuk usturalarda çok fazla aşındırma gerektiğinden, hatta elmas taş kullanmak gerektiğinden bunları bantsız bilemeniz durumunda o usturanın sırtını bir güzel yer ve ömrünü çok ciddi miktarda kısaltırsınız. Ayrıca kesim açısını da düşünmüş olduğunuzdan usturanızın verimini de düşürmüş olursunuz. Muhtemelen usturanız daha fazla keskin, ete saplanan ve kısa sürede çapak, kılağı veren bir ağızlı usturaya dönüşecektir. Aynı şekilde yoğun eğe işçilikli ya da altın kaplamalı usturalarda bant kullanımı şarttır. Bantı kullanırken ilk taktığınızdan itibaren bantı aşındırıp incelte incelte sırta ulaştığınızda çıkarır, gerekirse yeniden uygular, gerekmezse bantsız kademe kademe ince taşlarda devam eder ve ağız geometrisinde hiç bir değişim yapmadan aynı zamanda sırtınada zarar vermeden bilemeyi/yeni ağız açmayı halletmiş olursunuz.

Bant kullanımını gerektiren bir başka durum, çeliği iyi olmayan usturalardır. Bazı usturaların tane yapısı ısıl işlemi düzgün yapılmadığından iri kalır. Bu da kaba bir ağız verir, ne kadar uğraşırsanız uğraşın iş görebilmesi için, sakalı adam gibi kesebilmesi için daha dik kesin bir ağız oluşturmanız gerekebilir. Bu durumda ince bir bantla en ince taşınızda mini bir ikinci açı honlamanız tam o gereken kıl gibi ince nihai ağzı size verir. Misal lanet çin malı gold dollar usturalar buna bir örnektir. Bazı durumlarda ise çelik çok kırılgan çapaklanmaya müsait olabilir, kaba tıraş verebilir, böyle durumlarda komple ağız geometrisini değiştiremeyeceğinizden, bantla ikinci bir açı honlayıp bu kaba ağzı terbiye edebilirsiniz. Hatta bantı sadece pasta veya krom oksit aşamasında bile kullanabilirsiniz bu amaç için.

Bir başka durumda; kullandığınız taşlar usturanın çeliği ile bir türlü uyum sağlayamayıp çok batıcı, ete dalan fazla gevrek ve tahriş edici bir ağız oluşturabilir. Eğer Dorko gibi çok sert bir çelikli bir usturaysa ağzı yumuşatmak için kayışların, masatların yetersiz kalma durumu olabilir. Bu durumda bantla yine yukarıda anlattığım gibi bir terbiye etme tıraş konforunuzu geliştirebilir.

Yeni aldığınız yepyeni usturanın ağzı iyi açılmamış olabilir. Ağzı temizleyip yeniden net bir açı vermek için hallice aşındırma gerekir. Yine tazecik usturanızın sırtını yemeden, ömründen çalmadan ağzı yenilemek için bant kullanılabilir. Ben sıfır ustura alıp ağzını tazeleyeceğim diye o usturanın bir seferde 30 yıllık ömrünü yiyen, hatta kullanılamaz hale getiren çok insan gördüm.

İş hangi uygulamada, nasıl bant, kullanacağınızı, bantı ne şekilde kullanacağınızı, kaç kere tazeleyeceğinizi, kaç kuma kadar kullanıp kaç kumda usturanın kendi geometrisine dönüş yapacağınızı bilmekten geçer, bu da tecrübe ile olur.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
@PisPorsuk
Baba nasıl bir yag surdun o alete yaw, parmak izin cıkmıs ustunde. Anahtar kopyalanır o yagda yeminle.
@dikdik_s ben çizik sandım

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
@Kubilay Ertan Üstadım sağolun. Sizin usturaya bant kullanmayıp, 6k - 12k, alabilirsem araya bir 8k ile deneyeceğim.

@Lord Sparhawk

Üstadım elinize sağlık. Dediğiniz gibi, önemsiz bir iki usturanın sırtını iyice (fazlaca) düzlemişliğim var. Ama zaten biraz keskin olanlara zarar vermeden bilemeye başladım sanırım. Geometrisi bozuk bir usturanın ağzını kapatıp sırtını düzleme tekniğim hala fazlasıyla kayıplı gibi. Siz geometrisi bozuk olanda bant kullanmaktan bahsederken, bantla geometri bozukluğu olsa da ağzını düzgün bilenebileceğini mi, yoksa sırt aşınana kadar ağzını bantlamayı mı kastetmiştiniz?

Mutlaka gerekli tecrübe, şüphesiz. En azından ağzı, sırtı düzgün bir ustura bulmuşken hafif hafif bilemeyi de deneriz diye düşünüyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk
(01/11/2017, Saat: 21:31)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @PisPorsuk
Baba nasıl bir yag surdun o alete yaw, parmak izin cıkmıs ustunde. Anahtar kopyalanır o yagda yeminle.

Orjinal üstünde gelen yağ, elimi sürmedim usturaya
Parmak izi Ertan Beyin Big Grin
kürkü yırtık kel kör kirpi'nin arkadaşı...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Tongue Geltir 2020 Deri Etkinligi İsmetaltan 169 58,864 21/08/2021, Saat: 09:09
Son Yorum: serkant2
Exclamation Çok Özledik: Ankara Geltir Buluşması ekindgn 22 6,168 13/06/2021, Saat: 01:02
Son Yorum: ahbap
Information geltir.com 2019 Jaguar Fırça Etkinliği - İlk Mesaj Güncel 3RD1 590 174,102 31/05/2021, Saat: 20:05
Son Yorum: osaka23
  Geltir 34 Soner 30 15,048 17/03/2021, Saat: 23:05
Son Yorum: Soner
Star 7. Geleneksel Geltir Yılbaşı Hediye Organizasyonu (2020-2021) onurcakmak 61 19,422 01/01/2021, Saat: 20:27
Son Yorum: forevermore07
  Ankara Geleneksel Geltir Buluşması Vol.03-2020 ekindgn 10 5,643 26/06/2020, Saat: 15:59
Son Yorum: Efrasyab
  Geltir Faena 2017 LE Tıraş Sabunu, Balm ve Losyon / Katılım Konusu ckeskin 134 70,325 09/06/2020, Saat: 12:08
Son Yorum: Perseus
  Elden Ele Ustura ArdıçKatranı 57 25,619 07/05/2020, Saat: 18:57
Son Yorum: dimitraki
  Geleneksel Ankara Geltir Buluşması Vol.02-2020 (27 Şubat - London Pub Tunalı) ekindgn 44 19,141 29/02/2020, Saat: 02:50
Son Yorum: umok
  11.11.2019 saat 22.22 Geltir Online Rekoru Denemesi mustbe 216 54,380 26/02/2020, Saat: 13:25
Son Yorum: mustbe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: