Prove'den Selamlar
@Prove Foruma güzel tanışma yazınızla hoşgeldiniz Smile İyi bir makinem olsun uzun süre keyifle kullanayım derseniz bende Merkur Progress derim..
WS Classic de çok güzel tasarımı olan beğendiğim basit basic mild bir alettir. Ben Keskin bir jiletle konforlu sonuçlar almışımdır.. Keyifli tıraşlar

(23/08/2017, Saat: 22:57)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba, hoşgeldiniz.

Ne güzel 15 yaşında tanışmışsınız geleneksel tıraş ile, çoğumuz o kadar şanslı olamadık malesef.

İleriye yönelik kaliteli ekipman olarak aslında ilk aklınıza gelenleri buraya yazabilirsiniz. Bu sizin az çok beklentilerinizi bize gösterirdi.

Ben şöyle bir tavsiyede bulunayım; alet olarak Edwin Jagger DE89 veya Mühle R89, artık hangisi gözünüze güzel göründüyse. Mühle R89'un alttan çevirip açmalı iki parçalı olan modeli de olabilir. Merkür 34C de hoşunuza gidebilir ama malum diğer iki markaya kıyasla pek yakışıklı değildir. Dikdik üstadımız progress tavsiye etmiş ama, sizin en az bi beş sene daha yoğun ve sert sakalınız çıkmaz, dolayısıyla ayarlı alete pek ihtiyacınız olmayabilir. Temizel fırçanız muhtemelen domuz kılıdır. Yine domuz düşünüyorsanız Semouge owners club (SOC) fırça veya yine aynı markanın ve modelin iki band porsuk kılını önerebilirim. Sabun ise biraz göreceli iş ama hep Arko kullandıysanız ve biraz üst segment bir şey istiyorsanız Saponificio Varesino sabunları deneyebilirsiniz. Bu ürünler için forumun ikinci el kısmına bakabilirsiniz.

Bunlar tabi ilk aklıma gelenler. Günün tıraşı veya Haftanın Tıraşı başlıklarında insanlar neler kullanıyor bi gözlemleyebilirsiniz. Daha sonra bu ürünlerin forumumuzdaki inceleme yazılarını okuyabilirsiniz.

Tekrar hoş geldiniz der, keyifli tıraşlar ve forumlar dilerim

Hoşbuldum üstadım

Üstadım aslında benim kafamda bazı şeyler var. Ancak burası tanışma bölümü olduğu için buraya yazmak doğru olmaz diye düşünmüştüm. Ayrı bir konu açıp sizlerden yardım isteyecektim. Ama madem siz öyle diyorsunuz ben kafamdakileri belirteyim. Sizde hatalarımı düzeltirseniz sevinirim.

Makine olarak EJ89 düşünüyorum,

Fırça olarak FS 24mm finest fırça düşünüyorum(Lordun blogunu en baştan en sona okumuştum oradan aklımda kalmıştı). Ancak Mustafa Bey'inde Noyan Bey'inde sanırım stoklarında yok. Daha önce forumu üyeliksiz okurken Mustafa Bey'in bir yorumunu görmüştüm sanırım daha önce getirmiş ancak kıl dökme problemi yaşandığı için yeniden almaya cesaret edememiş.

Porsuk almaya gücüm yetmezse eğer Semogue 1305 yada Semogue 620 düşünüyorum (Ancak hangisini seçeceğimi bilemiyorum).
Eğer porsuk alamazsam domuz bir fırça alırsam hangisini almalıyım ? Ben genelde yüzümde köpük yapıyorum ancak kasede de köpük yaptığım oluyor ikiside bana zevkli geliyor iki şekilde de kullanabileceğim olursa çok iyi olur.

Jilet olarak çeşitlilik olması açısından bir sefere mahsus 5-10 farklı jilet almayı düşünüyorum. Daha sonra uyumlu jileti bulduktan sonra rahat ederim herhalde. Kafamda yeşil astra, mavi astra, crystal jilet var sizlerinde önerilerine göre alım yapacağım.

Sabun olarak cella, proraso düşünüyorum. Sabun almazda krem alırsam prorasonun aloe vera özlü kremini düşünüyorum. @Noyan Beyle telefonda tıraş hakkında konuşmuştum kendisi önermişti. Sizlerinde önerilerine açığım. Cilt tipim hassas ve karma(T bölgesi hafif yağlı yanaklar kuru ve kurumaya meyilli. Bu kuruluğu ise arko tıraş sabunun yaptığını düşünmüyorum çünkü arko sabunla tıraş olduktan sonra 2 gün boyunca kurumuyor tam tersine normal kalıyor. 3. gün ise cilt tipim bu şekilde olduğu için kurumaya başlıyor. Bu arada 4 günde bir tıraş oluyorum.).

Tıraş sonrası için kafamda hiç bir şey yok önerilerinize tamamen açığım.

Günün tıraşı ve Haftanın tıraşı konularınıda inceleyeceğim öneriniz için teşekkür ederim.

(24/08/2017, Saat: 00:04)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komsum,

İmpanın sitesinde olmayanlar da dahil cogunu fiyat listesinde gorebilirsiniz. Tabi resim vs. olmadıgı icin urunleri biraz tanımak bilmek gerekiyor. Forum icinden ilgili urunlerle alakalı yorum bilgilere ulasabilirsiniz.
http://www.geltir.com/showthread.php?tid=7079

Yurtdısından alısveris tabiki yapabilirsiniz ama bildiginiz gibi entresan sıkı bir gumruk ve vergi sistemimiz var. Burada bulamadıgınız urunler oldugu takdirde yurtdısını tercih etmenizi oneririm. Zira son yıllarda dediginiz gibi basta impa ve razorus urun cesidi olarak kendilerini cok gelistirdiler ve mevzuatı bu kadar agır olan ulkede o ithalatları, karsılıgını yine yurt dısına gore makul kar marjları ile yapmaya calısıyorlar. Genel alısveris siteleri icin bir dolu link var formumuzda ama derli toplu oldugu icin ,lgili linke bakmanızı oneririm.
http://www.geltir.com/showthread.php?tid=3311

Saygılar.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

(24/08/2017, Saat: 00:09)Niko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aramıza hoş geldiniz genç komşum. Sizin gibi geleneksel tıraşla genç yaşta buluşan kardeşlerimizi forumumuzda görmek çok güzel. Üstadların önerilerine katılıyorum. Alternatif için ekleme yapmam gerekirse sadece sabunda olacaktır. Tabac önereceğim ama koku itibariyle sizin gibi genç bir arkadaşımızın beğeneceğinden şüpheliyim. Proraso sabunları deneyebilirsiniz. Özellikle yeşil olanı sonbahar sonuna dek size keyifli tıraşlar yaşatacaktır. Aynı şekilde Cella'dan da memnun kalacağınızı düşünüyorum. Biraz daha üst segmentte Taylor Avocado'da ilk etapta klasiklerimiz arasındadır.

Mustafa Bey'in sitesi haricinde, sürekli güncellediği bir ürün listesi forumda mevcut.

http://www.geltir.com/showthread.php?tid=7079

"Tıraş Sabunları" başlığı altındaki incelemeleri okuyarak kendinize uygun bulduğunuz sabunları deneyebilirsiniz.

Hoşbuldum üstadım teşekkür ederim. Önerilerinize değerlendireceğim.

(24/08/2017, Saat: 01:23)DeaKeN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoş geldiniz, keyifli forumlar

Tapatalk kullanarak gönderildi

Teşekkür ederim hoşbuldum, sizede keyifli forumlar..

(24/08/2017, Saat: 09:38)ArdıçKatranı Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Foruma hoş geldin genç kardeşim, öncelikle tahrişsiz pürüzsüz tıraş olabiliyorsan ekipmanın yeterlidir, seviye kaygın olmasın. Gel gelelim hepimiz daha çeşitli tıraş aleti & sabunları denemek istiyoruz, senin de ekipmanı güncellemek istemen çok doğal. Benim tavsiyem tıraş aleti olarak Merkur Progress, porsuk fırça için bütçen varsa Simpson Colonel X2L, sabun olarak don yağı (tallow) içeren herhangi biri (Cella, Tabac, Lea), jilet olarak permasharp ve astra’ya devam olur.

Keyifli tıraşlar...

Hoşbuldum üstadım sağolun. Ekipmanım çok yetersiz WS eskidi eskisi gibi performans vermiyor, tıraş fırçam iyi köpük yapamıyor(köpük yapmayı lordun blogunda okumuştum ayriyetten videolarda izlemiştim. Doğru yöntemleri kullanıyorum.)
O yüzden ekipmanımı güncellemem gerekiyor yani birazı ihtiyaçdan biraz ise daha keyifli tıraş için diyelim. Progress için kafam çok karışık ayarlama sıkıntısı olduğunu duymuştum. Fırça konusunda ise 200 tlye çıkabilirsem söylediğiniz fırçayı değerlendireceğim. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

@dikdik_s üstadım bu arada sizde ilk yorumunuzda progress önermişsiniz. Ancak ilk mesajınızı okuduğumda önermenizi farketmemiştim dalgınlıktan olsa gerek şu anda konuyu yeni baştan okuduğumda farkettim. Kusuruma bakmayın önerinize karşı bir cevap yazmamışım.

(24/08/2017, Saat: 18:52)Tahir Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Prove Foruma güzel tanışma yazınızla hoşgeldiniz Smile İyi bir makinem olsun uzun süre keyifle kullanayım derseniz bende Merkur Progress derim..
WS Classic de çok güzel tasarımı olan beğendiğim basit basic mild bir alettir. Ben Keskin bir jiletle konforlu sonuçlar almışımdır.. Keyifli tıraşlar

Hoşbuldum üstadım. Yorumunuz ve tavsiyeniz için teşekkür ederim. Progress konusunda kafamda karışıklık var yardımcı olursanız sevinirim.
Bu arada @Noyan Bey size özel mesaj atmak istedim ancak özel mesaj atamıyorum sanırım özel mesajınız kapalı. Beni inşallah tanımışsınızdır sizinle bir pazar günü telefonda görüşmüştük. Sizden de yardım bekliyorum. Saygılarımla..
@Prove dostum, normalde çok yazmam ama sıkı takipçiyimdir. Bu sefer yazmaya gereği duydum ama üstatlar daha önce benim söyleyebileceğim çoğu şeyi söylemişler. Tekrar etmek olmaz. Şu an daha önce söylenmemiş bir şeyi söylemek ve neden bu sefer bu kadar yazmak istediğimi belirtmek isterim: Yaşınıza göre kendinizi çok iyi ifade ediyor, Türkçeyi güzel kullanıyorsunuz. Tebrik ediyorum. Hoşgeldiniz.
(25/08/2017, Saat: 00:48)yokon Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Prove dostum, normalde çok yazmam ama sıkı takipçiyimdir. Bu sefer yazmaya gereği duydum ama üstatlar daha önce benim söyleyebileceğim çoğu şeyi söylemişler. Tekrar etmek olmaz. Şu an daha önce söylenmemiş bir şeyi söylemek ve neden bu sefer bu kadar yazmak istediğimi belirtmek isterim: Yaşınıza göre kendinizi çok iyi ifade ediyor, Türkçeyi güzel kullanıyorsunuz. Tebrik ediyorum. Hoşgeldiniz.

Çok teşekkür ederim, yorumunuzla beni çok mutlu ettiniz. Hoşbuldum..
Dostum progresi uzun vadeli bir yatırım olarak onerdim ben. Baska bir konuda uzerine konustuyduk ve ben sahsen oneri olarak artık progress diyorum. Eskiden DE89 diyorduk, sakalı sert olan oluyor mild geliyor kesmiyor deyip daha bastırarak tıras olmaya calısıyor vs. diye ben artık 89 demiyorum.

Progresin soyle artıları var. Oncelikle dengeli bir alettir, fiyatı orta karardır. Ayrıca ayarını zaman icinde arttırarak elin alıstıkca daha agresif hissiyat verebilir, ayrıca perdeler arası ayarını degistirerek (ornek ilk perdede 4, son perdede 2 gibi) cildinin tahris olma olasılıgını azaltabilirsin. 3-3.5 ayarında de89 dan daha yakın ve etkili bir tırası vardır vs. vs. Ama tabi tercih senin. Bu ise gonul verirsen zevk alırsan simdi olmasa bile ileride illa bir progress alacaksındır meraktan bile olsa. O yuzden, acele etme forumu oku arastır.

Lutfen tıraslarını hemen bitirmeye calısma. Amacımız tek perdede almak degil, kademe kademe 2-3 perdede almak. Bastırma (ne yazıkki hepimizin ilk alımlarından olan wilkinson eli fazla egitmiyor, zaten hafif oldugu icin ve mild karakterde oldugu icin bastırma istegi ve imkanı veriyor) Ciddi aletlere gecince su bastırmama olayına onem ver. Kesmek icin bastırma, onun yerine bastırmadan kısa cekisler yap buffing dedigimiz, kalan kalsın 2.ci 3cu perdede alırsın. Bastırmamak icin makineni emel sayın mikrofon tutusu gibi ucundan tutabilirsin.
cella tabac vs. gibi kaliteli bir sabun al. Uzun donem seni goturur. sabununla kalın kopuk yapmaya calıs, biraz sabunla oyna. (ilk baslarda cildine bariyer gorevi gorup korusun diye)
Sakallarını 1-2 gun uzatip, yuzunu incele, sakallarının cıkıs yonlerini ogren calıs, o yonlere gore tıras ol.

Aklıma gelenler bunlar, karısık oldu kusura bakma. Forumda biraz vakit gecirince hersey daha oturucak. Aklına takılan herturlu soruyu forumda ilgili konusunda hic cekinme yaz, arkadaslarımız her daim yardımcı olacaktır. Tekrar hos geldin.
(25/08/2017, Saat: 02:29)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dostum progresi uzun vadeli bir yatırım olarak onerdim ben. Baska bir konuda uzerine konustuyduk ve ben sahsen oneri olarak artık progress diyorum. Eskiden DE89 diyorduk, sakalı sert olan oluyor mild geliyor kesmiyor deyip daha bastırarak tıras olmaya calısıyor vs. diye ben artık 89 demiyorum.

Progresin soyle artıları var. Oncelikle dengeli bir alettir, fiyatı orta karardır. Ayrıca ayarını zaman icinde arttırarak elin alıstıkca daha agresif hissiyat verebilir, ayrıca perdeler arası ayarını degistirerek (ornek ilk perdede 4, son perdede 2 gibi) cildinin tahris olma olasılıgını azaltabilirsin. 3-3.5 ayarında de89 dan daha yakın ve etkili bir tırası vardır vs. vs. Ama tabi tercih senin. Bu ise gonul verirsen zevk alırsan simdi olmasa bile ileride illa bir progress alacaksındır meraktan bile olsa. O yuzden, acele etme forumu oku arastır.

Lutfen tıraslarını hemen bitirmeye calısma. Amacımız tek perdede almak degil, kademe kademe 2-3 perdede almak. Bastırma (ne yazıkki hepimizin ilk alımlarından olan wilkinson eli fazla egitmiyor, zaten hafif oldugu icin ve mild karakterde oldugu icin bastırma istegi ve imkanı veriyor) Ciddi aletlere gecince su bastırmama olayına onem ver. Kesmek icin bastırma, onun yerine bastırmadan kısa cekisler yap buffing dedigimiz, kalan kalsın 2.ci 3cu perdede alırsın. Bastırmamak icin makineni emel sayın mikrofon tutusu gibi ucundan tutabilirsin.
cella tabac vs. gibi kaliteli bir sabun al. Uzun donem seni goturur. sabununla kalın kopuk yapmaya calıs, biraz sabunla oyna. (ilk baslarda cildine bariyer gorevi gorup korusun diye)
Sakallarını 1-2 gun uzatip, yuzunu incele, sakallarının cıkıs yonlerini ogren calıs, o yonlere gore tıras ol.

Aklıma gelenler bunlar, karısık oldu kusura bakma. Forumda biraz vakit gecirince hersey daha oturucak. Aklına takılan herturlu soruyu forumda ilgili konusunda hic cekinme yaz, arkadaslarımız her daim yardımcı olacaktır. Tekrar hos geldin.

Karışık falan olmamış üstadım, gayet açıklayıcı olmuş. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Fırça ve after shave konusunda da yardımcı olursanız çok memnun olurum. Saygılarımla..
Üstadlar bu hafta içinde setimi almak istiyorum. Ancak fırça ve after shave konusunda da sizlerden yardım istemiştim sanırım gözünüzden kaçtı. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
@Prove aftershave konusu fırça veya tıraş aleti kadar net değil maalesef. Çünkü herşey bir tarafa işin içine bir de koku giriyor ki dipsiz bir kuyu bu. Kimi baharatlı seviyor, kimisi bir diğerinin sevdiği kokuya tahammül dahi edemiyor. Sonra bir de alkol mevzusu var. Kimi surata alkol sürmeyin derken bir başkası ben hep 80 derece kolonya kullandım gayet memnunum diyor. Açıkçası kişisel olarak biraz da alışkanlıkların etkisiyle ben de genellikle alkollü şeyler tercih ediyorum. Suratım hafif yanmayla birlikte serinlemeyi hissetmeden rahat edemiyorum çünkü. Son dönem Nivea Men krem üzerine Rebul Aqua kolonya yapıyorum mesela. O konuda aftershavele ilgili bölümdeki başlıkları okuduktan sonra bence kendiniz karar verin. Fazla pahalı olmayan şeylerle başlarsanız memnun kalmadığınızda maddi kayıp da az olur.

Fırça'da porsukta bin tane alternatif var. -Ben henüz porsuklar tanışamadım Smile- Herkesin bütçesine, daha önce kullandığı fırçalara ve beklentilere göre değişiyor. Bence giriş için porsuğa bulaşmadan aklı başında bir domuzla başlayıp sonradan porsukla tanışmak daha doğru. Yani ben olsam herhalde öyle yapardım. Domuz konusunda da yerli olarak Jaguar fırçalar gayet iyi. Fiyatları 15-25 lira aralığında. Yabancı olarak ben Omega 11137 aldım ki başka bir başlıkta -en azından şimdilik- çok da memnun olmadığımı yazdım. Başka modelleri nasıldır bilemem ama alırken kılların verdiği his yaklaşık olarak aynıydı diye hatırlıyorum. Yabancı olarak Semogue hem burada, hem de yabancı forumlarda çok tutuluyor. Model olarak güncel modeller içinde 1305 veya 830 dan birisi 50-60 lira(düğümler aynı saplar farklı) ya da Semogue'un bir üst kalitesi SOC 100 lira.
@Prove komşum öncelikle hoşgeldiniz, ben de geleneksel tıraş ile 15 yaşında tanışmış olmanıza gıpta ettim, doğruyu ne kadar güzel erken bir zamanda bulmuşsunuz.

@dikdik_s üstadın Progress hakkında yazdıklarına aynen katıldığımı belirtmek isterim. Ben de 1 haftalık Wilkinson deneyimi üzerine 34C ile başladım. Sakallarım gür olmasa da sert olduğu için 34C bana fazla Mild geldi. Sonrasında forumdaki komşularımın yönlendirmesi ile Progress ile tanıştım ve DE konusundaki arayışım son buldu. 2 perdede tıraş sıklığıma göre önce daha agresif bir ayarda, ikinci perdede ise daha mild bir ayarda çok keyifli bir tıraş ile devam ettim.

Aftershave ve fırça konusunda ise @pilotic üstad çok güzel açıklamış durumu. Aftershave konusunda hem koku faktörü devreye giriyor, hem de cilt tipi. Benim cildim de sizinki gibi karma cilt. Çok hassas değil yalnız cildim. Genellikle hoşuma ne giderse onu kullanıyorum. En son Migros'ta Arko Aftershave indirimdeydi, aldım. Son dönemde tıraş sonrasında şap sonrası Arko sürüyorum. Cildim Arko'yu emdikten sonra ise az miktarda balsam ile tıraşımı noktalıyorum. Kullandığım 3 farklı balsam var. İlki geçen sene aldığım Bodyshop, ikincisi parfümü ile set olarak gelen Montblanc, üçüncüsü ise geçtiğimiz haftalarda BİM'de indirimli denk geldiğim Gilette. Gördüğünüz üzere bu konuda cilt tipimin verdiği avantajla çok seçici değilim. Tıraş sonrası yüzümü rahatlatıp hoş koksun yeter diyorum.

Komşum ben de forumla ilk tanıştığımda Semogue 1305 domuz fırça aldım. Break in sonrasında gerçekten çok yumuşadı ve keyifli bir hal aldı. Yalnız yüzümde fazla dağılıyor. İçimdeki porsuk merakıma engel olamayarak geçtiğimiz ay bir Simpson Duke 2 Pure Badger aldım. Ufak tefek ve uygun fiyatlı olması beni cezbetti ancak Lord'da blogunda belirtmiş, porsukta Best Badger seviyesinde başlamakta fayda var. Break in süreci tamamlanmış bir domuz fırça Pure Badger'dan daha yumuşakmış gerçekten de. Bu açıdan ucuz bir porsuk yerine daha ucuza bir domuz almakta fayda var. Bütçe sınrınız yoksa Thater tüm komşularım tarafından sevilip önerilen bir porsuk.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Herkese selamlar alimarcaa 0 822 22/07/2023, Saat: 14:23
Son Yorum: alimarcaa
  Selamlar merttyy_ 4 1,327 18/04/2023, Saat: 17:40
Son Yorum: Mecanica
  Herkese Selamlar kad huai 4 1,489 14/04/2023, Saat: 13:39
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Selamlar Wastelander 4 2,154 06/08/2022, Saat: 12:43
Son Yorum: finwe
  Selamlar Geltir! dramahlas 10 3,273 22/05/2022, Saat: 11:11
Son Yorum: dramahlas